Şimdi Ara

Arıza Tespiti Nasıl Yapılır ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
2
Favori
3.511
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar elimdeki devrede arızasını nasıl bulabilim multimeter ile

entegre lm339 14 bacak
    transistör
    direncler
    pot

bunları nasıl multimeter ile hangi ayarda ölcebilirim ve hangi sonuclar gelirse arızalı yada calışır diyebilirim ? bu münkünmüdür. arkadaşıma sordum entegre ölcülmüyor dedi kendisi elektronikci direk değiştir dedii.... bende kendi işimi kendim yapmak istiyorum

• pratik olarak birkaç yöntem söyliyim.
    Multimetreyi diyot kademesine alıp kırmızı probu entegrenin gnd ayağında sabitle siyah probuda diğer tüm bacaklara sırayla değdir
    sonuç olarak gnd ile diğer bacakların çoğu için
    avo metrenin ekranında 0.6 değerini görmen gerek eğer ekranda 0000 görürsen ilgili pinle gnd arası delinmiş olma ihtimali var ve şüphelen varsa yeni aynı çiple karşılaştır.bu yöntem aşşağı bütün entegreler için geçerlidir.Bunun mantığı entegrelerin iç yapısında gnd ile yada vcc de olabilir diğer pinlerle aralarında sigorta görevinde diyotlar vardır.Ben bu şekilde test yaparak bir çok arızalı IC tespit ettim bu güne kadar.

Transistör NPN ise yine diyot kademisinde B-E arası 0.6 civarı B -C arası yine 0.6 civarı görceksin C-E arası açık devre yani ekranda OL yada yüksek bir değer görceksin
    BC ve B E arası 0000 görüyosan transistör delinmiştir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• fairchild1 F kullanıcısına yanıt
    peki hocam direnç yada mercimek kondansatörleri nasıl anlıcam bozuk yada calışır olduğunu. entegrenin hangi bacağı hng oluyor lm399 da 14 bacak var

ben entegreyi ölcüyorum 550 5 küsür cıkıyor aynı yöntemle calışır durumda yani öylemi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sessizlerin_umudu -- 15 Haziran 2013; 0:28:52 >
  • dirençlerin değerleri var biliyosun renk çizgilerinden değerini anlaybiliyosun renk okuma yöntemi bilmiyosan mutlaka öğren.
    şimdi dirençler açık devre olarak bozulurlar yani diyelimki 10 k direnç ohm kademesinde ölç eğer okuduğun değer M ohmlar mertebesinde yada 10 k nın 5-10 katı değerler görürsen muhtmelen bozuk ama şimdiye kadar anlattıklarım hep devre üzerindeydi bu bazen yanıltıcı olabilir doğru olan garanti olan test edilen elemanı söküp öyle ölçmektir.

Kondanstörlde kısa devre olarak bozulabilir en kolay arıza budur C lerde eğer kısa devre olmamışsa mekanik ibreli ölçü aletinin ohm kademesinde ıçlarına değdir ibre önce kapasitesine göre soldan sağa doğru spar sonra tekrar en sola geri dönerler.Birde dijital avometrelerin çoğunda C ölçme özrllikleride vardır kondanstörü dışarı al kapasitesini ölç.
    Ama herşeye rağmen C sağlam görünüyorsada yük altında sızıntı yapıyor olabilir sen şüphleniyorsan C Yİ değiştir gitsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.