Şimdi Ara

2013 LYS Tarih Soruları (Gelin Totem Yapıyoruz)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
4
Favori
2.287
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkdaşlar cumartesi günü gireceğimiz LYS-4 Sosyal sınavı Tarih testinde çıkacak soruları tahmin edip totem yapıyoruz. Kendi mesajınıza aklınıza gelen bütün soruları ekleyebilirsiniz. Sınav günü çıkmış soruları doğru tahmin eden arkadaşları bu mesajımda ilan edeceğim.

Şimdi ilk olarak ben başlıyorum.

"26 Eylül 1983 tarihinde yaşanan ve bir bilgisayar hatasından kaynaklanan sanal füze saldırısını önceki tecrübelerine dayanarak tanımlamış ve Rus Ordusu prosedürünün dışına çıkarak olası bir karşı atak girişimini fiilen engelleme cesaretini göstermiş bilim adamı kimdir?"

Cevap: Stanislav Petrov

"Türkiye'de 1946 ilk çok partili seçim hangi partiler arasında yapılmıştır?"

Cevap: Cumhuriyet Halk Partisi - Demokrat Parti

Mehmet Akif Pirim: Akdeniz oyunları Güreş alanında Grekoromen Dünya Birincisi

Hangi alanda birinci olduğu sorulabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi #Ramazan -- 14 Haziran 2013; 15:49:42 >

• Selcuklu devletinden banko duruyor hocam

birde 2012 ünesco itri yılı ilan etmiş onuda söliyim aslında bu soruyu cogu kişi bilmez gelirse şaşırmam :D
  • 2. Dünya Savaşı'nda Türkiye'de kurulan kurumlar?
    Petrol Ofisi, Et ve Balık Kurumu.

Osmanlı Devleti'nin coğrafi keşiflere karşı yaptığı Hint Deniz Seferleri'nde yardıma gittiği sultanlıklar?
    Açe Sultanlığı, Gücerat Sultanlığı.
    1991'de SSCB'deki darbe girişimini engelleyerek, yeni kurulan Rusya Federasyonu'na başkanlık yapan siyasi kişilik?
    Boris Yeltsin

Kuzey Amerika kıyılarını keşfe çıkan İngiliz kaşif?
    John Cabot

Küba Devrimi'nde yıkılan rejimin lideri?
    Fulgencio Batista

Benden özgün sorular
  • bir fenci olarak öylesine gireceğim. osmanlı inkilap tarihini az çok biliyorum ama yakın tarih soruları zorlayacaktır elbet :)
  • 1929 Ekonomik Krizini anlatan roman ve yazarı John Steinbeck-Gazap Üzümleri

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • xchmer acikcasi denemelerde bir kez bile rastlamadigim sorulari yazmisin. bu yazdigin sorulardan cikarsa birtek osmanli ile ilgili sorun cikar.

• 1 net garantilemek istiyorsan bu yazcagim şeyi bilin. !

Kıpçaklar Dede Korkut Hikayelerine konu olan orta asya türk devletidir. Aynı zamanda Kıpçakların bir diğer ismi Kumanlardır.

• İlk Türk kadın hükümdar ? yaaaaaa bak hacı bileceksin böyle şeyleri İskitlerde TOMRİS
  • quote:

Orijinalden alıntı: twittertakipsatisi

xchmer acikcasi denemelerde bir kez bile rastlamadigim sorulari yazmisin. bu yazdigin sorulardan cikarsa birtek osmanli ile ilgili sorun cikar.

Yok özellikle bankalar veya kuruluşlarla ilgili sorular da çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Novak Djokovic -- 14 Haziran 2013; 12:49:30 >
  • İnşallah 2010-2011 sorularına benzer.Çözdüm ikisini de birinden 1 boşum birinden 1 yanlış 1 boşum çıktı ama geçen sene aşırı kasmışlar alakasız alakasız sorular.Umarım 2010 ya da 2011'e benzer yoksa nanay
  • Arkadaşlar ilk kez ne zaman imf den borç aldık? Bir yerde cemal gürsel yazıyor 1961 de başka bir yerde demokrat parti döneminde yazıyor(1960 da kapandı dp diye biliyorum. Bu sene imf den bir soru bekliyorum şahsen.
  • Güncel.
  • #Ramazan kullanıcısına yanıt
    Sonucunu merak ediyorum , başarılar bu arada
  • quote:

Orijinalden alıntı: robe de chambre

Arkadaşlar ilk kez ne zaman imf den borç aldık? Bir yerde cemal gürsel yazıyor 1961 de başka bir yerde demokrat parti döneminde yazıyor(1960 da kapandı dp diye biliyorum. Bu sene imf den bir soru bekliyorum şahsen.

?

Bilen yok mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: EBvulves

quote:

Orijinalden alıntı: DMUKKS

İnşallah 2010-2011 sorularına benzer.Çözdüm ikisini de birinden 1 boşum birinden 1 yanlış 1 boşum çıktı ama geçen sene aşırı kasmışlar alakasız alakasız sorular.Umarım 2010 ya da 2011'e benzer yoksa nanay

Hedefin nere?

Boğaziçi tarihmiş :D
  • quote:

quote:

Arkadaşlar ilk kez ne zaman imf den borç aldık? Bir yerde cemal gürsel yazıyor 1961 de başka bir yerde demokrat parti döneminde yazıyor(1960 da kapandı dp diye biliyorum. Bu sene imf den bir soru bekliyorum şahsen.

?

Bilen yok mu?

1958 yılında Adnan Menderes döneminde aldık hocam.
  • Selçuklular dönemi ya da Osmanlı dönemi bilim adamlarından da bir soru çıkar diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sasa_iliç

Selçuklular dönemi ya da Osmanlı dönemi bilim adamlarından da bir soru çıkar diye düşünüyorum.

Garanti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: #Ramazan

quote:

Selçuklular dönemi ya da Osmanlı dönemi bilim adamlarından da bir soru çıkar diye düşünüyorum.

Garanti.

Peki hocam tahminen hangi bilim adamları gelir en ünlüleri hangileri
  • quote:

Orijinalden alıntı: #Ramazan

quote:

Garanti.

Osmanlı Dönemi:

Ali Kuşçu

Kadızade-i Rumi

Sabuncuoğlu Şerafeddin

Ebusuurd Efendi

Piri Reis

Seydi Ali Reis

Takiyüddin Mehmet

Katip Çelebi

Hezarfen Ahmet Çelebi

Lagari Hasan Çelebi

Evliya Çelebi

Humbaracı Ahmet paşa(Kont de Bonneval)

Ahmet Cevdet Paşa

Yazayım dedim.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.