Şimdi Ara

[ilk Mesaj Güncel] Vestel - Hi-Level - Nexon - Seg - Telefunken Televizyonlar İçin Yazılım - Modlama / Ek Özellik Açma Rehberi (106. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.310
Cevap
147
Favori
460.598
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 104105106107108
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: burakH07

Ve arkadalar bu profil paylasma olayi bildim kadriyla tehlikeli olabilir,
    cünkü her tv´de baska software versiyonu var ve baska tv´e "özel fonksiyonlar"
    acik. SW profilin versiyonu da var:
    [0xa5dc] SwProfileVersion = 0 [0x0] - [0x9af10992][0x1][0x1]
    [0xa5f0] Version = "190" - [0x74a04762][0x2][0x4]

simdi baskasinin da yeni versiyonunu faz 2´ ye degelim bir yüklemeye calisirsaniz
    tv cöke bilir cünkü yüklediniz sw profil sizin tv´e den okunmuyor diye.
    ozamanda bildim kadarıyla tek car servisi carmak.

Ondan en iyisi bana Pm yazin ve bana sw_profilinizi gönderin bende size istediğiniz
    fonksiyonu acaim.

tv modeli 48uhl950 mb100 board hw versiyon:111 sw versiyon:227

• Merhabalar,

neredeyse tüm thread'i baştan sona okudum, benim cihaz ile aynı kaderi paylaşan birine rastlamadım :( bir kaç ay kadar önce 65FA8500 aldım, cihazdan çok da memnunum ama PVR ve timeshift fonksiyonlarının broşürlerde ve ürün kitapçığında yazmasına rağmen Disabled olmasına baya bozuldum. Servis menüsünde bu seçenekleri gördüğümdede bir şekilde aktif edilebildiğini tahmin ettim. Yabancı forumlarda toros_swprofile.bin ve mb9x_swprofile.bin dosyalarını editlemekten bahsedilmiş bu dosya sanırım cihazda /conf klasörü altında yer alıyor fakat tv ye telnet yapamıyorum sadece Com porttan root ve mb904725 şifresi ile girilebileceğine yönelik yorumlar okudum. Henüz com port ile bağlanmayı deneyemedim çünkü tv duvara monte durumda ve tek başıma indirmek için aşırı büyük riske girmek istemedim. dosyanın orjinal firmware içerisindede yer aldığını biliyorum fakat yayınlanmış hiçbir firmware ve vestel driver sitesindeki yönergeler bana uymuyor. Bendeki cihazda MB98 yazmakta ve versiyon Sentor (V.0.45.14.0) olarak görünüyor. Ekran görüntüsü ekliyorum. Bu cihaza uygun orjinal firmware veya bu cihaza uygun olduğuna emin olunan bir swprofile.bin dosyası paylaşabilecek varmıdır?

Herkese hayırlı günler dilerim.
    Bu mesaja eklenen görseller:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi giraygokirmak -- 17 Şubat 2016; 10:35:46 >

• Kendi kendime yanıt vermiş gibi olacağım fakat @mebeedirne hocamın destek ve büyük katkısı sonucu bu sonuçlara ulaştığımı belirtmek zorundayım. Kendisi bana profil dosyasını cihazdan nasıl çekeceğimi ve hangi adımları uygulamam gerektiğini oldukça detaylı ve adım adım iletmemiş olsaydı çok çok uzun süre bunu beceremezdim. Gelelim sonuca, mb97 ve mb100 gibi yeni tip profil dosyasına sahip cihazlardada artık istediğimiz bütün fonksiyonları açabileceğiz. Yöntemi buldum şuan küçük bir uygulama yazıyorum windows tabanlı herkesin kolay kullanımına uygun olacak şekilde vakit bulabilirsem bu haftasonuna kadar mutlaka uygulamayı hazırlayıp buradan paylaşma niyetindeyim. Gelelim kısaca detaylara, profil dosyaları Vestel'in ingiliz Cabot firmasını satın aldığı günden beri cabot tarafından geliştirilen formatta aynen devam ediyor bu format bir xml dokümanı ile alman forumlarından bulduğum (hatta orada verilmiş linki de ekliyorum) Profile Composer uygulaması aracılığı ile cihazlar özelinde ayarları içeriyor ve Build ettiğinizde size mb9x_swprofile.bin, mb9x_hwprofile.bin ve mb9x_langprofile.bin gibi çıktılar veriyor. Bu çıktılarda mb97 ve mb100 bootlu mstar yazılımlarına kadar ihtiyacımız olan parametre isimlerini tespit edip bu parametrelerin karşılıklarını bulup istediğimiz gibi güncelleyebiliyorduk ancak mb97 ve mb100 gibi yeni yazılımlarda çıplak metin olarak parametre adlarının var olmayışı parametrelerin karşılıkları olan Hex kodlarının bulunamayışı dolayısı ile istediğimiz parametreyi aktifleyemeyişimiz ile sonuçlanmıştı. Profile Composer uygulaması ile çeşitli denemelerim sonucu parametre adlarının HEX karşılıklarınında parametrelere göre ayrıştığını kısacası çıplak metin olmasa dahi dosya içinde bulunabildiğini gösterdi. bool değişkenler 2 değer alabilir bunlar true veya false yani 00 veya 01 dir, enum değişkenler ise birden fazla değer alabilirler 00,01,02,03 gibi. Birkaç örnek vermek gerekirse:

DivxEnabled Hex kodu: 11 4C 7E 60 parametre değişkeni tipi :bool (05 02) vermemiz gereken değer :01
    WinkAnimation Hex kodu: 24 2B 57 99 parametre değişkeni tipi :bool (05 02) vermemiz gereken değer :01

Dosya içerisinde örneğin DivxEnabled alanını güncellemek istiyorsak 11 4C 7E 60 hex dizisini bulacağız ve bu diziden sonra gelen bool değişkeni olduğunu ifade eden 05 02 değerini göreceğiz ve sonra devamındaki 7. byte'ı 01 olarak güncelleyeceğiz örnekte koyu renk olan:

11 4C 7E 60 05 02 00 00 04 00 00 00 01 00 00 00 XX XX

Buradaki XX XX eskiden parametre adından yola çıkarak bulduğumuz offset adresi idi artık buna ihtiyacımız kalmadı artık parametrelere ait hexleri biliyoruz. Benim tespit edebildiğim birkaç hex:

------------Pvr için------------------------------------------------------------------
    PVR 7B A2 95 2C bool 05 02 :01 (mb97 ve mb100 öncesi profil dosyalarında PvrReady parametre adı yeni dosyada değişiklik göstermiş eski tip dosyalarda bu alan 14 0B 12 C0 idi)
    PVR1 32 D3 25 7C bool 05 02 :01 (mb97 ve mb100 öncesi profil dosyalarında bu anahtar yer almıyor buradaki fonksiyonu bağlanan usb diski kayda hazır hale getirmekle ilgili bu anahtar aktiflenmezse pvr aktif olsada kayıt yapmıyor)
    PVRPartitionFormatTypeCheck A5 5E 3E 03 bool 05 02 :00
    RecordingEncryptionType 14 04 44 69 enum 05 03 :00
    RecordingEncryptionMode 42 19 61 98 enum 05 03 :00
    RetentionLimit F6 82 EC 94 bool 05 02 :00
    ------------Çirkin altyazı sorunu için-----------------------------------------------
    FixColorPositionDVBSubtitle A0 3F BC 4E bool 05 02 :00
    OneColourDVBSubtitle 78 E4 C8 7C bool 05 02 :00
    TextTransparency D0 C8 DF A4 bool 05 02 :01
    ------------Divx avi dosyaları ve kapanış animasyonu için----------------------
    DivxEnabled 11 4C 7E 60 bool 05 02 :01
    WinkAnimation 24 2B 57 99 bool 05 02 :01

Programlamadan anlamam ben uğraşamam diyenler ve daha büyük kitlelere ulaşabilmesi açısından hazırlayacağım uygulamayı gene buradan sizlerle paylaşıyor olacağım umarım bu haftasonuna kadar yapacak vaktim olur. Herkese selamlar sevgiler. Yukarıdakiler dışında açmak istediğiniz özellikler var ise PM atın mutlaka çözeriz. Aşağıda çalışmanın sonucu birkaç ekran görüntüsü yer alıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi giraygokirmak -- 23 Şubat 2016; 9:04:08 >

• emeğine sağlık. güzel çalışma.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • giraygokirmak G kullanıcısına yanıt
    estağfurullah hocam hesas sizin bilginize ,elinize sağlık.
  • Kodu yazdım, yukarıdakiler için geçerli olacak şekilde. Son denemelerimi yapıyorum. Birde eklemek istediğiniz fonksiyonlar varmıdır uygulamaya dahil etmemi isteyeceğiniz?

Şimdilik
    PVR
    Divx
    Altyazı fixi
    WinkAmination

için ekledim kodları. Daha şunu ekle diyeceğiniz varsa buraya da yazabilirsiniz gün icinde ekler denemelerimi yapar uygulamayı upload sitelerine koyarım.
  • Tru srs
    Dinamik menu ( belki eklenebilir ben kullanmıyorum şahsen )
    Pixellance
    PVR Şifrelemesi inaktif
    HBB TV
    TKGS ( Buradan mı Açılıyordu bilmiyorum - Kullanmadığım için )

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

//

http://forum.digitalfernsehen.de/threads/medion-md-30465-42-led-backlight-tv-life%C2%AE-x17006.276321/page-55
    birkaç mesaj öncede paylaşmıştım. Ykarıdaki forumdaki arkadaşlar Telnet ile cihaza bağlanıp değişiklik yapmaya çalışıyorlar.

hatta biri ubuntu yüklemeye çalışıyordu en son. Bu manada bir sonraki gelişmeler bu yönde olacaktır diye düşünüyorum.
    yani kaynaklar sekmesindeki bir kaynağa kodi yükleyebildiğimizi düşünüyorumda inanılmaz olur .
    ( Tabi biraz ütopik birdüşünce . Tv nin kapasitesi işlemcisi ram ı falan kaldıracakmı belli değil. Ama neticede icatlar soru sormakla başlar )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rfve -- 23 Şubat 2016; 12:37:02 >

• giraygokirmak G kullanıcısına yanıt
    [0xa7bc] TVBannerTransparency = 0 [0x0] - [0x30d1448b][0x205][0x4

kanal bilgisi ekranı hafif saydam oluyor daha da fazla saydamlığı artılıyormu bilmiyorum .ama
  • rfve kullanıcısına yanıt
    TV ye telnet ile bağlanmak aslında basit, ilk girişi bu sayede yaptım zaten. Cihazın scart pinlerinden 10 ve 12 e biri rx biri tx com port kablosunun pinlerini bağlıyorsunuz birde scartın şasisinden toprak alıp com portun şasisine mutlaka bağlayın. Daha sonra terminal uygulaması ile (ben putty kullanıyorum) Com portu seçip 115200 seçtiğinizde (servis menu 4725 den girip Diagnostics den USB RX TX bi zımbırtı var onu aktiflemek gerekiyor) tv den hem log akışı hemde "sh" yazıp gönderirseniz size komut satırı geliyor. mb97 cihazımda /etc/passwd dosyasındaki root kullanıcısının shell tipi bilerek olduğunu düşünüyorum hatalı set edilmişti, o satıra başka bir uygulamanın ihtiyacı vardır diyerek ellemeden bir kopyasını kullanıcı adını da root yerine baska birşey yaparak dosyanın enaltına satırın sonundaki shell hatasınıda düzelterek /bin/bash yerine /bin/sh olarak ekledim. Daha sonra /sbin/telnetd yazarak telnet sunucuyu çalıştırdığımda kendi yarattıgım kullanıcı ile girebildiğimi gördüm. her açılışta telnetd nin çalışması için ise /etc/init.d/rcS dosyasının ilk başlarındaki boş bir satıra /sbin/telnetd satırını ekledim. Cihazı kapayıp açtığımda telnetd otomatik çalışıyor. Com port yerine telnet üzerinden gitmek daha mantıklı çünkü comportta sürekli canlı log kayıtları aktığı için işlem yapmak oldukça güç oluyor. Telnet ile cihaza müdehale ederken çok çok dikkatli olmak lazım birdaha düzeltemeyecek şekilde bozmak an meselesi aman diyim.

SRS, pixellance, hbb ve tks ile tvbanner transparency için eklemelerimi yapacağım. PVR şifrelemesi icin denemedim ancak bendeki hali ile bilgisayardan kayıtlar izlenebiliyormu bir bakayım izlenebiliyor ise zaten eklenmiş durumda olacak uygulamaya.

Uygulamayı ekliyorum, şu aşamada kısaca anlatayım:

-Swprofile.bin dosyasını seçtiğinizde aşağıdakileri kontrol ediyor ve checkbox ları bu doğrultuda dosyanın içindekilere göre işaretliyor:
    Pvr-Timeshift:
    PvrReady (mb97 öncesi cihazlar için) ----------------------------14 0B 12 C0 05 02
    PVR (Mb97 ve yukarısı için) ----------------------------7B A2 95 2C 05 02
    PVR1 (mb97 ve yukarısı için)----------------------------32 D3 25 7C 05 02
    PVRPartitionFormatTypeCheck----------------------------A5 5E 3E 03 05 02
    RecordingEncryptionType----------------------------14 04 44 69 05 03
    RecordingEncryptionMode----------------------------42 19 61 98 05 03

Altyazı fix için:
    FixColorPositionDVBSubtitle----------------------------A0 3F BC 4E 05 02
    OneColourDVBSubtitle ----------------------------78 E4 C8 7C 05 02
    TextTransparency----------------------------D0 C8 DF A4 05 02

Divx için:
    DivxEnabled----------------------------11 4C 7E 60 05 02

Gözkırpma animasyonu için:
    WinkAnimation----------------------------24 2B 57 99 05 02

Açtığınız dosyada bu değerler Pvr ve Timeshift çalışmasına ve diğer fonksiyonlara uygun değilse checkbox u boş bırakıyor mevcut hali ile uygun ise check i kendi koyuyor sizin ellemeniz gerekmiyor, dilediklerinizi de siz check yaparsanız ve Patch derseniz bu değerleri uygun hale getirip yeni bir dosyaya yazıyor ve yeni dosyayı "dosyaadınız_patched" olarak kaydediyor orjinal dosyanızı ellemiyor. Orjinal dosyanızı ve uygulamanın ürettiklerini HexEdit yazılımı ile açarak Tool menüden Compare Windows diyerek orjinali ile patchlenmişi arasında hangi alanlar değişmiş tek tek inceleyebilirsiniz.

linkleri guncelliyorum ekleyecegim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi giraygokirmak -- 23 Şubat 2016; 22:04:24 >

• Birkaç güncelleme ve ekleme yaptım şöyle ki artık ilgili parametre dosyada yoksa checkbox hiç aktif dahi olmuyor örneğin SRSSupport mb97 ve mb100 dosyasında yok muhtemelen adı değişti parametrenin ve yenisinin adını henüz bulamadım. bir diğer örnekde pixellence mb95 swprofile dosyalarında PixellenceDefault adlı bir değer varken daha eski mb90 dosyasında Pixellence isimli bi değer bulunuyor dosyasınızı seçtiğinizde yani bu değer aktifse kullanabilirsiniz yeni cihazların pixellence parametre adlarını bulabildiğimde güncelleme çıkaracağım. Bunların dışında TVBannerTransparency ile HbbTV yi ve IPTVSupport'u (ne işe yarıyo henüz deneme fırsatım olmadı) ekledim. TKGS parametre adını bulamadım bulabilirseniz onuda eklerim ileriki sürüme eklerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi giraygokirmak -- 23 Şubat 2016; 22:03:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: giraygokirmak

Birkaç güncelleme ve ekleme yaptım şöyle ki artık ilgili parametre dosyada yoksa checkbox hiç aktif dahi olmuyor örneğin SRSSupport mb97 ve mb100 dosyasında yok muhtemelen adı değişti parametrenin ve yenisinin adını henüz bulamadım. bir diğer örnekde pixellence mb95 swprofile dosyalarında PixellenceDefault adlı bir değer varken daha eski mb90 dosyasında Pixellence isimli bi değer bulunuyor dosyasınızı seçtiğinizde yani bu değer aktifse kullanabilirsiniz yeni cihazların pixellence parametre adlarını bulabildiğimde güncelleme çıkaracağım. Bunların dışında TVBannerTransparency ile HbbTV yi ve IPTVSupport'u (ne işe yarıyo henüz deneme fırsatım olmadı) ekledim. TKGS parametre adını bulamadım bulabilirseniz onuda eklerim ileriki sürüme eklerim.

Programi denedim çalışıyor fakat iptv yi boşuna ekleme hocam vestellerde şu an bi faydasi yok iptv nin açık olmasinin anlaşma olmadigindan skype gibi boşuna arka planda çalışan bi uygulama olarak kalir yani

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Telnet olayı önü açık ancak sıkınıtılı iş. Linuxu baya bi iyi bilmek lazım ki risk en aza insin.

Tru srs ile ilgili hw profile de de değişiklik yapmak gerekiyor bildiğim kadarıyla.
    onu değişimi de bir şekilde ekleyebilirsen iyi olur.

İptv olayını ben denemedim ancak Modlu medya playerlerde xspf browser ile veya direkt dosyayı tıklayarak
    .m3u uzantılı playlistler iptv listesi olarak kullanılıp çalıştırılabiliyordu.
    Tv de çalışıp çalışmadığını Numberone77 denemiştir sanırım .

• Tru srs icin hw profilede OTHER yazan yerin SRS olarak degişmesi lazim hemde other 5 kelimeden oluştugu icin SRS.. şeklinde 2 nokta konulmasi gerekiyor ayrica nokta larin oluşturdugu 2e degerininde 00 olarak degiştirilmesi lazim yani bu kisma manuel müdahale etmeden otomatik degişecegini sanmam yani bence otomatik deilde içerden müdahale edilebilicek bişey olsa daha mantikli yeni çıkan 100 boardlilar çözülse bizdeki programlar iş görücekte yinede uygulama güzel emegine saglik ip tv yi akilli telefonlar üzerinden kullanabiliyorsun vestellerdr anlatimi forumda vardida link aklimda degil

• Akıllı telefondan tvye iptv linkini atma olayını denedim onuda çok verimli değil.
    bir çalışıp bir çalışmıyordu.

• Uygulamada birkaç sorunu giderdim, açıklama ve yabancılarında kullanımı için ingilizce metinler ekledim en önemlisi @mebeedirne hocamın uyarısı ile hızla yayılmasını (yeni sürümlerle kullanımının üretici tarafından engellenmesini) önlemek adına anahtarlamalı hale getirdim sizlerden ricam hem içerdiği birkaç hata nedeniyle hemde yayılmaması açısından anahtarsız kopyaları tekrar yayınlamamanız. Bir nevi forumda referansı olan kişilerin kullanması-kullandırması amacıyla ve bu modifikasyonları daha uzun vadeli kullanabilmek adına... (SRS için hwprofile dosyasını inceliyorum belirttiğiniz other metnini SRS.. şeklinde güncelleyecek şekle getirince güncel sürüm ekleyeceğim. Herkese hayırlı günler...Yeni halini ve linki ekliyorum:

link güncellendi son mesajımda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi giraygokirmak -- 29 Şubat 2016; 15:04:02 >
  • quote:

Uygulamada birkaç sorunu giderdim, açıklama ve yabancılarında kullanımı için ingilizce metinler ekledim en önemlisi @mebeedirne hocamın uyarısı ile hızla yayılmasını (yeni sürümlerle kullanımının üretici tarafından engellenmesini) önlemek adına anahtarlamalı hale getirdim sizlerden ricam hem içerdiği birkaç hata nedeniyle hemde yayılmaması açısından anahtarsız kopyaları tekrar yayınlamamanız. Bir nevi forumda referansı olan kişilerin kullanması-kullandırması amacıyla ve bu modifikasyonları daha uzun vadeli kullanabilmek adına... (SRS için hwprofile dosyasını inceliyorum belirttiğiniz other metnini SRS.. şeklinde güncelleyecek şekle getirince güncel sürüm ekleyeceğim. Herkese hayırlı günler...Yeni halini ve linki ekliyorum:

SwProfile.BIN Patcher

Hocam bu program yeni nesil TV için mi bizim mb90 profillerini aciyormu

• askn78 kullanıcısına yanıt
    tüm swprofil dosyalarını açıyor, içerisinde uygun parametreler var ise onları kullanabilmeniz için aktifleşiyor. Kullanabilirsiniz... mb90-92-95-97-100 tümü için kullanabilirsiniz.
  • quote:

tüm swprofil dosyalarını açıyor, içerisinde uygun parametreler var ise onları kullanabilmeniz için aktifleşiyor. Kullanabilirsiniz... mb90-92-95-97-100 tümü için kullanabilirsiniz.

100 bordlu bi sw de pvr yi secmiyor yanliz 3 kutu seciliyor 2 sw yi karşılaştirinca 2 tane degişiklik gösteriyor hocam bilgine pvr yi manuel secsende sanirim bulamadigindan degiştiremiyor bana biraz riskli geldi bu iş neyi degiştirdigine hakim degilsin her tv nin sw versiyonu farkli birinde bi parametrede olan öbüründe farkli parametrede olabilir ayni tv farkli sw sinde bile iş karışır bana göre

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NumberOne77 -- 24 Şubat 2016; 16:57:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: NumberOne77

quote:

100 bordlu bi sw de pvr yi secmiyor yanliz 3 kutu seciliyor 2 sw yi karşılaştirinca 2 tane degişiklik gösteriyor hocam bilgine pvr yi manuel secsende sanirim bulamadigindan degiştiremiyor bana biraz riskli geldi bu iş neyi degiştirdigine hakim degilsin her tv nin sw versiyonu farkli birinde bi parametrede olan öbüründe farkli parametrede olabilir ayni tv farkli sw sinde bile iş karışır bana göre

Size Pvr ı seçme opsiyonu vermiyormu peki? aktif oluyor ama seçmiyormu yoksa? aktif oluyor seçmiyorsa siz seçip patch diyin. sonra üretilen dosyayı başka bi klasöre alıp uzantısını bin yapıp tekrar uygulama ile açmayı deneyin budefa işaretli geliyorsa olmuş demektir. Ben alman forumundan bir mb100_swprofile.bin bulup onunla kontrollerimi yaptığımda olmuştu siz bi dedigimi kontrol edin olmuyorsa sizden profili isteyeceğim.

• Şöyle sorayim o zaman hocam otomatik işaretli olanlar bu profilde zaten aktif anlamimi taşiyor işaretsizler kapali açmak istiyorsan tikla demekmi oluyo dediginizi yaptim bu sefer pvr işaretli açılıyor sanirim üstte yazdigim şekilde bir mantik war

• 
Sayfa: önceki 104105106107108
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.