Şimdi Ara

ASANSÖR HAKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
720
Cevap
49
Favori
130.222
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FelixJones

elektrik gittikten sora asansor bikac metre asagi inip duruyor neden acaba

zamanla asansörün fren papuçları eskir ve aşınır ani fren yaparak oldugu yerde duramaz . ve 1-2 mere kayabilir bisiklet gibi düşünelim frenlerimiz yeni ise teker kilitlenir eskimişse yavaşlayarak dururuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: LillemaN

quote:

Orijinalden alıntı: TheWazZ

merhaba

Yari katlardan kesinlikle kurtarma yapilmaz demissiniz ama 3-4 sene once tasinmadan once oturdugumuz apartmanda ki asansor bayagi sorunluydu. Dogru duzgun katlarda kaldigini falan hatirlamiyorum. hep 4-5 parmak kayardi. Bir gun asansor yarida kalmisti. elektriklerde gitmemisti. kapici asansorun kapisini acti yaklasik yarim metrelik yerden adami disari cektiler ve kapiyi tekrar kapattilar.

edit : birde birsey sorayim. bazi asansorlerde stopa basinca hemen oldugu yerde yarim katta olsa duruyor. bazilari en yakin kata gelip duruyor. farki neden kaynaklaniyor bunun ?

stop butonu bir acil durum düğmesidir o düğmeye basıpta asansör gideceği kata gidip durmaz oldugu yerde ani fren yapar ver durur.
    sanırım sen kurtarıcısı olan asansörlerden bahsetmek istedin elektrikler gidince seni en yakın kata bırakıp kapıyı açar

cevap icin tesekkurler. benim bastigim stop dugmeleri hemen fren yapmadi hic. hep bi iki metre daha yavasladi oyle durdu.

stop dugmesini kullanmanin bir riski zarari var mi acaba ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

merhaba

Yari katlardan kesinlikle kurtarma yapilmaz demissiniz ama 3-4 sene once tasinmadan once oturdugumuz apartmanda ki asansor bayagi sorunluydu. Dogru duzgun katlarda kaldigini falan hatirlamiyorum. hep 4-5 parmak kayardi. Bir gun asansor yarida kalmisti. elektriklerde gitmemisti. kapici asansorun kapisini acti yaklasik yarim metrelik yerden adami disari cektiler ve kapiyi tekrar kapattilar.

edit : birde birsey sorayim. bazi asansorlerde stopa basinca hemen oldugu yerde yarim katta olsa duruyor. bazilari en yakin kata gelip duruyor. farki neden kaynaklaniyor bunun ?

stop butonu bir acil durum düğmesidir o düğmeye basıpta asansör gideceği kata gidip durmaz oldugu yerde ani fren yapar ver durur.
    sanırım sen kurtarıcısı olan asansörlerden bahsetmek istedin elektrikler gidince seni en yakın kata bırakıp kapıyı açar

cevap icin tesekkurler. benim bastigim stop dugmeleri hemen fren yapmadi hic. hep bi iki metre daha yavasladi oyle durdu.

stop dugmesini kullanmanin bir riski zarari var mi acaba ?

neden hemen fren yapmadıgını bir üst mesajda söyledim.

stop düğmemiz ani fren yaptırdığı için zamanla halatlar esner, tahrik kasnağı ve volanın yivleri aşınır .

senkron ve asenkron motorlarda dişlilerde veya sonsuz vidalarında zamanla aşınma olabilir

• quote:

merhaba

Merhaba,

Önce o kapıcıya kurtarma eğitimini vereni bulup

Kurtarma esnasında kabindeki yolcu tam yarısı kabinde yarısı dışarda asansör hareket etti diyelim...Panikle donup kaldı yolcuda kurtaran da...

YOLCUYU SIKIŞTIRIP ÖLDÜRÜR ASANSÖR...O yolcu kıçını dışarı atana kadar ikiye bölünür...O yüzden asla KURTARMA YARI KATTA YAPILMAZ...

STOP türkçe DUR demek olduğuna göre BASTIĞINDA DURMASI LAZIM...Devam ediyorsa sistemsel sıkıntı vardır,ya da BUTON DA TEMASSIZLIK VARDIR..
    Yani o size de denk gelmiş olabilir,TAM KATINDAYKEN STOP a başılmış olabilir,ya da stop elektriksel sistemi kestiği için kabin anma yükünün durumuna göre MOTOR FRENİ kaydırmış olabilir...
    ...AYRICA TAM OTOMATİK KAPILI ASANSÖRLERDE STOP DÜĞMESİ YOKTUR..

• quote:

Orijinalden alıntı: Ü s t a D

quote:

merhaba

Merhaba,

Önce o kapıcıya kurtarma eğitimini vereni bulup

Kurtarma esnasında kabindeki yolcu tam yarısı kabinde yarısı dışarda asansör hareket etti diyelim...Panikle donup kaldı yolcuda kurtaran da...

YOLCUYU SIKIŞTIRIP ÖLDÜRÜR ASANSÖR...O yolcu kıçını dışarı atana kadar ikiye bölünür...O yüzden asla KURTARMA YARI KATTA YAPILMAZ...

STOP türkçe DUR demek olduğuna göre BASTIĞINDA DURMASI LAZIM...Devam ediyorsa sistemsel sıkıntı vardır,ya da BUTON DA TEMASSIZLIK VARDIR..
    Yani o size de denk gelmiş olabilir,TAM KATINDAYKEN STOP a başılmış olabilir,ya da stop elektriksel sistemi kestiği için kabin anma yükünün durumuna göre MOTOR FRENİ kaydırmış olabilir...
    ...AYRICA TAM OTOMATİK KAPILI ASANSÖRLERDE STOP DÜĞMESİ YOKTUR..

düzelteyim kapı açıkken asansör kayıt almayacağı için hareket etmezki

• Yeni nesil asansörlerde artık halan yok diye biliyorum. AVM'lerde görüyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Aşağıdaki asansör devre şemasındaki hatalı kısmı söyleyebilir misin?

ASANSÖR HAKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

bd239 bacakları ters , yanlış ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: 20playback

quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Aşağıdaki asansör devre şemasındaki hatalı kısmı söyleyebilir misin?

bd239 bacakları ters , yanlış ...

Bir yanlış yoktu kartta yem attım, şu an 400 e yakın binada aynı kart sorunsuz çalışmakta.

• asansördeki müzik sesi nerden geliyor reis çözemedim 20 yıldır.
  • quote:

arkadaşlar asansör hakkında merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz elimden geldiğince cevaplayacağım

Elektrik giderse halatlar boşalırsa yere çakılır mıyız ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Samwise-

quote:

arkadaşlar asansör hakkında merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz elimden geldiğince cevaplayacağım

hayır çakılmaz... zemin kata iner kapıları açar... ( modern asansörler... ) eskiler kalır...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Samwise-

quote:

elektrikler giderse ve kurtarıcı varsa asansörde seni en yakın kata bırakır. halatlar kesinlikle asansörün volan yivlerinden kaymaz hiç bi güçte kaydıramaz :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: bozisik

asansördeki müzik sesi nerden geliyor reis çözemedim 20 yıldır.

eski tip asansörlerde kabin kaseti içinde minik radyo kutusu olur oradan gelir ses
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bozisik

asansördeki müzik sesi nerden geliyor reis çözemedim 20 yıldır.

eski tip asansörlerde kabin kaseti içinde minik radyo kutusu olur oradan gelir ses

• quote:

Orijinalden alıntı: ImbaLanceD

quote:

Orijinalden alıntı: N*?*N

bir ara içindeyken ve hareket ediyor haldeyken -meraktan- lanet asansörün STOP düğmesine basmıştım. ondan sonra asansör çakılı kaldı. ne yukarı gitti ne de aşağı. kalakaldım öyle. birisi çağırıncaya kadar bekledim öyle. kendi kendimi nasıl kurtarırdım acaba. ben nerede hata yaptım. (STOP düğmesine basma hariç)

edit:imla

Stoptan sonra tekrar kat secmeyi denedin mi?

denemez miyim. gözümün görebildiği her düğmeye bastım.

• çok yüksek asansörlerde halat yoktur kesin ama nasıl hareket ettiklerini anlamıyorum.
    birde 10-20 katlı asansörlerde o kadar halat nasıl dolanıyor ki. karışma düğümlenme gibi şeyler için nasıl bir mekanizma var
  • quote:

Orijinalden alıntı: R.Korkmazz

çok yüksek asansörlerde halat yoktur kesin ama nasıl hareket ettiklerini anlamıyorum.
    birde 10-20 katlı asansörlerde o kadar halat nasıl dolanıyor ki. karışma düğümlenme gibi şeyler için nasıl bir mekanizma var

resim vererek anlatmaya çalışayım

resimde gördüğünü gibi halatın üstünden geçtiği yer Volan.

halat volanın sağ tarafından direk aşağı asansör kabininin üstüne iner .

dikkat ederseniz halat biraz eğimli halat 110 derecelik açıyla saptırma kasnağına uzanıyor bakınız ;

burdanda karşı ağırlığa uzanıyor yani sizin dolanma dediğiniz olay bunda olmaz neden olmaz çünki halatlar motora sarılmıyor bağımsız hareket ediyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Ü s t a D

Asansör sektörünü merak eden arkadaşlara kısa bir bilgi vereyim.

Bizim sektörde İŞSİZLİK YOKTUR...

Çok paralar kazanacağım diye y.dışına gitmenize gerek yoktur. Memlekette de çok iyi paralara çalışırsınız.

İşinizi iyi yapın , tecrübeniz ve referansınız iyi olsun yeter.

Ayrıca İstanbul içinde 18 yaşından büyük ve tecrübeli,tecrübesiz iş arayan arkadaşlarınız varsa bana PM den ulaşabilirsiniz.

Muhtemelen birkaç gün işinde iş başı yaparlar

Katılıyorum 2 tane arkadaşım var bi asansör firmasında çalışıyorlar benimde iş aradıgımı biliyolar benide çağırıyolar gel diye haftalık 200-250 arası para verirler diyolar ama yemiyor diğer arkadaşın ayağına asansör motorumu ne düşmüştü zamanında parmagından ameliyat oldu çok dikkattli olmak lazım bu işlerde iyi bilmek lazım ben anadolu lisesi mezunuyum eml olsam yapardım onlar gibi onlar anlıyor bu işten

• Makina dairesiyle, kabin arası nasıl bir kablo kullanılıyor?

• 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.