Şimdi Ara

Senato, Apple'ın yan şirketler yoluyla vergiden kaçındığına inanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
611
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Senato, Apple'ın yan şirketler yoluyla vergiden kaçındığına inanıyor

Hem akıllı telefon hem de tablet segmentinde elde ettiği kar ile liderliği kimselere bırakmayan Apple'ın başı son günlerde vergiden kaçınma soruşturmaları ile dertte.

Tepe yöneticisi Tim Cook'un da dinleyen ABD Senatosu, Apple'ın alt firmalar yoluyla ülke içerisinde 4 yıldır milyarlarca dolarlık vergiden kaçındığına dair bulgular elde ettiğini açıkladı. 

Senato, Apple'ın özellikle İrlanda gibi yabancı firmalara yüzde 2 seviyesinde vergi uygulayan ülkelerde ortaklık tesis ettiğini ve bu ortaklarına para aktararak vergiden kaçındığını belirtiyor. Apple'ın bu offshore hesaplarında 102 milyar dolarının olduğu ifade ediliyor.

Rapora göre 2009-2012 yılları arasında AOI ortak firması 30 milyar dolar net gelir elde ederken, aynı dönemde İrlanda'daki Apple Sales International firması da 74 milyar dolar kar elde etti. Apple Sales International firması 2011 yılında 22 milyar dolar kar ederken, sadece 10 milyon dolar vergi ödedi.

Senatör Carl Levin, Apple'ın düşük vergi oranı veren ülkeler ile yetinmeyip, tamamen vergiden kaçınma yolları aradığını ve bu nedenle on milyarlarca doları saklayabildiği offshore varlıkları oluşturduğunu vurguluyor.

Senatör McCain ise kendisinin en büyük vergi mükellefi olduğunu iddia eden Apple'ın aynı zamanda en büyük vergi kaçıran olduğunu savunuyor. 

Ancak yapılan incelemelerde Apple'ın kanunsuz olarak vergi kaçırmadığı ve bu ülkelerdeki hukuki boşluklardan çok iyi yararlandığı dikkat çekiyor. Apple ise İrlanda'daki alt firmaların araştırma ve geliştirme projelerine mali desteği paylaştıkları ortaklar olduğunda ısrarcı. 

Senato alt komitesi suçlamaları detaylandırırken üst yöneticiler Tim Cook, Peter Oppenheimer ve Head Phillip Bullock'u dinleme kararı aldı.

• Kim ne derse desin Apple

• Ya Apple hiç yapar mı öyle şey? Kocaman(!)firma.Cici Apple,saf Apple.Kaka Samsung iftira atmıştır.

• Arabasının vergisini vermek istemeyen Jobs'un şirket vergisi vermesi abes olurdu zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi danGerfuLL -- 22 Mayıs 2013; 0:23:56 >
  • Samsung gibi hükümeti tehdit ve etki ile devleti yönetmeye kalkmamış ama vergi kaçırması da hoş değil tabi... İki ucu .... değnek ikisi de... Tüm kapitalist firmaların hedefi aynı... Hep al, asla verme...

• bazı şeylere verilen vergi soygundur, mesala kendi arabam var ben neden arabam var diye devlete vergi verecekmişim? bunun gıbı bır suru soygun var.

• Bahanede hemen hazır:ARGE

• quote:

Orijinalden alıntı: AktifProje

Kim ne derse desin Apple

acil antitroll yazılımları üretilmeli

• Bu olayda şaşılacak birşey yok, bütün büyük ekonomi devleri bu tarz şeyler yapıyorlar. Amerikan Devleti yurt dışında büyük şirketlerinin çıkarlarını aşırı gözetiyor ve bunun karşılığını alacaktır.

Bu arada doğru biliyorum diye düşündüğüm fakat emin olmadığım bir olay var. Amerika'da vergi kaçırmak vatan hainliğiyle eşdeğer tutuluyor sanırım yasalarca. Biz de öyle birşey olsa ülke komple vatan hainliğinden yardılanırdı. :)

• Bir Google Fan'ı olarak da söyleyebilirim ki, hepsi kaçırıyor...

• quote:

Orijinalden alıntı: 12 Angry Men

bazı şeylere verilen vergi soygundur, mesala kendi arabam var ben neden arabam var diye devlete vergi verecekmişim? bunun gıbı bır suru soygun var.

Arabayı kullandığın yolu da kendin döşersin o zaman. Mantığa bak. Ha, bana diyeceksin ki yollar yamuk yumuk. O belediyenin ihale anlayışı yüzünden.
  • Allah gözünü doyursun ne diyelim..

• alisveriste fis isteme aliskanligi olmayan bir milletin burada elestirmesi biraz ironik degil mi sizce?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ertanunver

alisveriste fis isteme aliskanligi olmayan bir milletin burada elestirmesi biraz ironik degil mi sizce?

• quote:

bazı şeylere verilen vergi soygundur, mesala kendi arabam var ben neden arabam var diye devlete vergi verecekmişim? bunun gıbı bır suru soygun var.

Araba hadi diyelim yol yapiyorlar benzin diyelim adamlarda satin aliyorlar ve az bi miktar kar ediyorlar :) ev aliyorsun kirk kanaat adam evi yaparken vergi oduyor satarken oduyor otururken oduyor elektirik su dogalgaz yada bi dukkan aciyorsun mesela benim gibi internet cafe acatken bir ton vergi. Sonra dukkanin onu icin park vergisi bir yil sonra bakiyorsun hoop ispark gelmis o dukkanin onunu park yapmis senden para istiyor :)) tabi benim gibi magdur olmayan eksiler simdi devlet dusmani diye ama bizim ulkemiz zengine guzel

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eulogy

Bu olayda şaşılacak birşey yok, bütün büyük ekonomi devleri bu tarz şeyler yapıyorlar. Amerikan Devleti yurt dışında büyük şirketlerinin çıkarlarını aşırı gözetiyor ve bunun karşılığını alacaktır. Bu arada doğru biliyorum diye düşündüğüm fakat emin olmadığım bir olay var. Amerikada vergi kaçırmak vatan hainliğiyle eşdeğer tutuluyor sanırım yasalarca. Biz de öyle birşey olsa ülke komple vatan hainliğinden yardılanırdı. :)

Her ülkede vergiler var ve bunlar fazla olabiliyor. Ama gelişmiş ülkelerde bizdeki gibi var mı? Deprem nedeniyle ÖİV gibi bir vergi koyup sonra bunu daimi yapmak... 300 Liralık telefona 300 TL'de vergi koymak. Vergi kaçırmanın vatan hainliği olması bence normal birşey ve olmalı da. Ama ya tam tersi? Dar-orta gelirlilere yıkılan ağır vergiler? Aşırı vergiler? Zaten dar-orta gelirlinin de vergi kaçırdığına rastlayan var mı? Çok kazanan her zaman daha da çok kazanmanın peşinde. O yüzden herşeyin böyle civatası çıktı ya. Onların açıklarını kapatmak da her zaman bizim gibi normal vatandaşa kalıyor.

Bunları yakından takip edeniniz var mı bilmiyorum ama bu karı daha da artırabilmek için yapılan şeyler falan çığrından çıkmış durumda. Rezillik. Neyse bunlara hiç girmeyeyim şimdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Arabayı kullandığın yolu da kendin döşersin o zaman. Mantığa bak. Ha, bana diyeceksin ki yollar yamuk yumuk. O belediyenin ihale anlayışı yüzünden.

iyi de bir araba alirken bir araba parasi kadar da vergi alinmasini hicbir sekilde aciklamiyor bu savunmani.

duble yol yaptik diye ovunurken van depreminde cikti foyalari. 99 depreminden beri toplanan vergiler ile yapilmis o duble yollar. verilen araba vergisiyle degil yani.

vergi elbette olmali ama adil olacaksin. memurdan isciden aninda daha maas eline gecmeden kesiliyor o vergiler. benzinde neredeyse 3 litre alacakken 1 litre aliyoruz ayni fiyatla. 2 litreyi devlet cukkaliyor bir guzel. ama buyuk holdinglere vergi affi yapilir.

doguda otorite saglayip yakilan elektrik faturasini bile alamayan devlet batidan bi guzel topluyor ama. o kadar adaletsiz bir ulke bi burasi iste.

gss olaylarina filan da hic girmiyorum ha. doktorlar bas bas bagiriyor saglik sektoru tamamen para uzerine kurulmak uzere oldugunu.

iett kar yapamiyor diye metrobuse zam oluyor mesela bu ulkede. vergi ile yapilan bir ulasim sistemi kar amaci guduyor. yerim oyle sosyal devleti ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E41040413 -- 22 Mayıs 2013; 2:09:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: eulogy

Bu olayda şaşılacak birşey yok, bütün büyük ekonomi devleri bu tarz şeyler yapıyorlar. Amerikan Devleti yurt dışında büyük şirketlerinin çıkarlarını aşırı gözetiyor ve bunun karşılığını alacaktır. Bu arada doğru biliyorum diye düşündüğüm fakat emin olmadığım bir olay var. Amerikada vergi kaçırmak vatan hainliğiyle eşdeğer tutuluyor sanırım yasalarca. Biz de öyle birşey olsa ülke komple vatan hainliğinden yardılanırdı. :)

onların ödediği vergi neki ? bizim 10 da 1 miz ben telefon alırım elin conisi 500 600 dolar verir ben 2000 lira veririm.. elin conisi 3000 4000 5000 devirli araba alır biz aman çok yakmasin diye gider 1.3 dizel alırız.. 2000 devirli araban varsa zenginsindir zaten bu ülkede..

• devlet daha esnaftan doğru düzgün vergi alamıyor. :D
  • buna vergi arbitrajı diyorlar maliyede.vergi kaçırma değil vergiden kaçınma olur vergi arbitrajıyla, buda suç değildir, yani apple'a hiç birşey yapamazlar..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.