Şimdi Ara

Psu Fanı Nasıl Değiştirilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
1
Favori
3.027
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar benim gibi bir çok mağdur vardır sanırım . Psu fanı değiştirmek kolay bir iş gibi gözüksede dikkatli olmalısınız. Psunun içine düşen vida zor çıkıyor. Her neyse Psu fanını değiştirdiğinizde Psu garanti dışı kalıcaktır. Bunu göz önünde bulundurunuz. Diğer bir şey ise Psunuzu sökmeden önce şalteri kapatıp güç kablosunu söktükten sonra bilgisayarınızın açma kapama düğmesine basmayı unutmayın. Psu statik elektrik kalıyor. En önemli konu ise aynı boyut ve aynı hızla havayı(cfm) li fan alınız. Yakın olsada olur. 120 mm için en iyi tavsiyemhttp://www.vatanbilgisayar.com/sogutma-sistemleri/xilence-coo-xpf120-120mm-kasa-fani/productdetails.aspx?I_ID=39796 bu fan bende bunu taktım. Artık bu uyarılardan sonra anlatıma geçiyorum.
    Fan ve Psu
    Lazım olacaklar:Makas,Tornavida,Elektrik bandı,
    Psunun vidalarını dikkatlice söküyoruz.
    Psunun Fanın Bağlantısını sökün. Eğer Benimki gibi Priz yok ise makas ile kesin. Fanı bağlaya bileceğimiz kadar kablo kasın kökünden kesmeyin!
    Fanı sökün
    çıkartığımız fanın fişni kesin
    Ve yeni fanımızn kablosunu kesip eski fandan kesğimiz prizi ile birleştirin(Eğer sizinkinde priz yok ise kestiğiniz kablo ile birleştirin
    Ve en önemli nokta kısa devre yapmadan bandlayın !
    Şimdi ise dikkat edilecek nokta ise havayı yönlendiren bir plastik var ise onu aynı şekilde yeni fana takın
    Şimdi ise fanı takıp psu kapatın
    Ve işlem tamamdır. Mişyın Kompliyet Şimdi hiçbir anlam ifade etmiyen kısma geldik deneme. Deniyorken ise fan dönüyorsa işlem tamamdır. Dönmüyor ise devreleri tekrar kontrol edin. Eğer eski fana göre psu aşırı ısınıyor ise devri yüksen fan alın.
    Evet Her şey bukadar yeni fanınız ile psunuzu güle güle kullanın Yangın çıkar ise şunu yapıyoruz

Psu Fanı Nasıl Değiştirilir Psu Fanı Nasıl Değiştirilir Psu Fanı Nasıl Değiştirilir Psu Fanı Nasıl Değiştirilir Psu Fanı Nasıl Değiştirilir Psu Fanı Nasıl Değiştirilir Psu Fanı Nasıl Değiştirilir Psu Fanı Nasıl Değiştirilir Psu Fanı Nasıl Değiştirilir Psu Fanı Nasıl Değiştirilir Psu Fanı Nasıl Değiştirilir Psu Fanı Nasıl Değiştirilir Psu Fanı Nasıl Değiştirilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi begamermc -- 18 Mayıs 2013; 21:06:55 >

• Açtığınız konuda bana cevap verseydiniz size elektrikçi tavsiyesi verecektim. Psuyu açık bir şekilde götürecektiniz, elektrikçi sıkıntı çıkmasın diye lehimleyecekti güzelce. Ben sizin yerinizde olsam her ihtimale karşılık lehimlettirirdim.
  • kardeş o socketle şekilde oldupu için kabloları sıkıca bağlayıp bandladım. Lehimlemeyi düşündümde iki kabloyu lehimlemek çok zor geldi :D Ama sıkıntı yok çok sesiz çalışıyor teşşekür ederim
  • lehimsiz asla diorum gün geçtikçe kablo telleri birbirini bırakabilir ne kadar bantlasanda
  • Hocam 6 sene bantlı kullandım 300w lık psuyu dandik bir bilgisayarcıdan aldığım 5 tl lik fan yetiyor bir fan 3-4 sene sonra bozuldu
    @Jeet Kune Do@
    PostMortem
  • maşallah
  • eski bilgisayar olduğu için bozulsa da umrumda değil adam gibi bantlamadan kapatıyorum psu nun 24 pin ana çıkışından 3. ve 4. pinlerini kısa devre yaparak kendi başına açmayı öğrendim artık yeni oyuncağım oldu evde ne kadar eki fanlar garip şeyler varsa bağladım o kadar özenip umursayıp yapınca 300 tl lık anakartı yakabiliyorsunuz

@Jeet Kune Do
  • Herneyse bilgisayar yasığından dolayı çok ilgilenemyorum. Bir 3 hafta sonra felan kasanın içini temizlemek için açacağım o ara lehimlerim. İki kabloyu bağlayıp mı lehimliyim, yoksa devre üzerinemi lehiliyim ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: begamermc

Herneyse bilgisayar yasığından dolayı çok ilgilenemyorum. Bir 3 hafta sonra felan kasanın içini temizlemek için açacağım o ara lehimlerim. İki kabloyu bağlayıp mı lehimliyim, yoksa devre üzerinemi lehiliyim ?

O siyah fişin kenarından pin görünüyor. oradan bir iğne ile bastırıp kabloyu çekerseniz pin plastiğin içinden cıkar. Kabloyu pinin üzerine lehimleyip tekrar pini yerine oturtursunuz temiz iş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 27 Temmuz 2013; 21:24:08 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yorumlar ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Kabloyu lehimledim ve yaklaşık 2 aydır kullanıyorum gürültüsüz Hiç bir sorunda olmadı şuan kadar
  • Bendede Cooler Mater GX 750W var, ve 1 haftalık bir Kasa sahibiyim, Ben sesin beni bu kadar rahatsız edeceğini düşünmezdim. Sesi yapan fan ise, neden daha sessiz bir fan kullanmamışlar anlama vermedim.
    Acaba siz fan değişiminden sonra ses olarak bariz bir azalma gördünüzmü.. şahsen 1 haftalık psu demem açar fanını değiştiririm :D
    birde fan değişiminden sonra bir sorunla karşılaştınızmı?
  • -kal-el- kullanıcısına yanıt
    Azalma ne demek, Fan yokmuş gibi çalışıyor Ama yapıcaksan arkadaşların dediği gibi lehim şart. Ben lehimledim ama resim koymadım. 3 ay oldu gürültülenmedi ve hiçbir sorun yok ısı aynı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi begamermc -- 20 Ağustos 2013; 23:50:09 >
  • quote:

Azalma ne demek, Fan yokmuş gibi çalışıyor Ama yapıcaksan arkadaşların dediği gibi lehim şart. Ben lehimledim ama resim koymadım. 3 ay oldu gürültülenmedi ve hiçbir sorun yok ısı aynı

selam bendede aynı psu var. 4 yıldır kullanıyorum traktör gibi artık fanı

bende bantlamayı düşündümde daha sonra psu sürekli ısınan bişey sağlıklı olmaz diye düşündüm lehim atmam lazım.

fakat fan konusunda kararsızım.

• quote:

Orijinalden alıntı: MrT4ngo

quote:

bende bantlamayı düşündümde daha sonra psu sürekli ısınan bişey sağlıklı olmaz diye düşündüm lehim atmam lazım.

Devri düşük olup fazla hava üfleyen fan alınız. Mesala Cooler Master Blade Master.

• quote:

quote:

quote:

Devri düşük olup fazla hava üfleyen fan alınız. Mesala Cooler Master Blade Master.

Bizim psuda fan kontrol yok degil mi ? sürekli aynı devirde çalışıyor

• MrT4ngo kullanıcısına yanıt
    Klasik 7 kanatlı fanlar yerine 9 ya da 11 kanatlı fanlardan alırsanız daha sessiz çalışır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Benim psu fani 2 pinli idi ve psu üzerinde 2pin girişi vardı doğal olarak, erkek dişi olayı iste. 3 pinli fan aldım ve pin yerlerinden sarı kablo olan kısmı maket bıçağı ile keserek 2 pin e düşürdüm, sonra psuya taktım. Bant vs ile uğraşmadım ki bence de güvenli değil ben güvenemedim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• RASP kullanıcısına yanıt
    3 pinli fanlarda ucuncu pin devir okuma pinidir. Boşta bırakılmasının bi zararı olmaz. Fanın devrinin biosta falan görülebilmesini sağlar. O kestiğiniz üçüncü kabloyu ek yaparak uzatıp anakart üzerindeki fan yerlerinden birinin ilgili pinine takarsanız psu fanının devrini pc den okuyabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 9 Mayıs 2016; 14:25:52 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

hocam blade master tam devirde canavar gibi sesli, ben de takipte kalayım.

• quote:

Orijinalden alıntı: El Mukteda

quote:

quote:

quote:

hocam blade master tam devirde canavar gibi sesli, ben de takipte kalayım.

psunun fan kontrolcüsü yoksa aynen, son süratte sağlam gürültü çıkartıyor, ama sağlamda hava üflüyor. İşlemci fanın üzerinde var düşük devirde
    olduğundan ses yok. arkadaşların dediği gibi fazla kanatlı, ve kanat aerodinamiği iyi fanlardan almak lazım. 3 pin işini yukarıda arkadaş yazmış,
    12 v ile gnd'en bağlıycaksınız, sensor anakarta fan devrini yollayan kablodur, hele hele iki kablolu fanların devrelerine baktığınızda yanda üçüncü çıkışı vardır.
    Bu çıkış sensordur.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.