Şimdi Ara

Computex 2006'dan seçmeler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.867
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 6 Haziranda başlayan ve 10 Hazirana kadar devam edecek olan Computex 2006 bilişim fuarı, ilk kez görücüye çıkan bir çok donanıma ev sahipliği yapıyor. Computex 2006'da sergilenen ilgi çekici bir kaç ürünü bu yazımızda bir araya getirdik.

Gigabyte'dan daha hızlı, pratik ve yüksek kapasiteli yeni nesil Ram disk GC-RAMDISK

Gigabyte'ın geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü DDR bellekleri sabit disk olarak kullanmamıza olanak veren RAM disk'i GC-RAMDISK PCI, oldukça büyük ilgi uyandırmıştı. Fakat GC-RAMDISK PCI, depolama alanının en fazla 4GB'a kadar arttırılabiliyor olması ve SATA'nın 150MB/sn bilgi aktarım hızı sınırlamasına takılması nedeniyle, ilgi uyandıran fakat pratikte pek işe yaramayan ürünler arasında yerini aldı.

Gigabyte, Computex 2006'da sergilediği yeni nesil GC-RAMDISK ile daha önce sıkıntı yaratan bütün eksiklikleri kapatmış gibi görünüyor. Yeni RAM disk SATA II arabirimi kullanıyor ve bu sayede 300MB/sn ye kadar bilgi aktarım hızına olanak veriyor. Ayrıca DDR belleklerin yerini DDR2 belleklerin aldığı GC-RAMDISK, artık 8GB'a kadar depolama alanı sunabiliyor.

Gigabyte, sadece enerji ihtiyacını karşılamak için PCI yuvasına takılan fakat bilgi alış verişini SATA üzerinden gerçekleştiren GC-RAMDISK'i yeni sürümde 5.25" yuvalara takılacak şekilde dizayn etmiş. Cihaz güç ihtiyacını, 12v 4pin güç bağlantısı üzerinden sağlıyor. Bu sayede ürün, zaten yeni nesil anakartlarda oldukça sınırlı sayıda olan PCI slotlarını, enerji ihtiyacını karşılamak için boş yere işgal etmemiş oluyor. Henüz geliştirme aşamasında olan yeni nesil GC-RAMDISK'in çıkış tarihi ve fiyatı hakkında bir bilgi bulunmamakta.

ASUS'dan tek kartta X1600 XT Crossfire

İlk olarak GeCube'ün Gemini ismini verdiği ekran kartı ile tanıtılan tek kartta X1600 XT Crossfire çözümüne bir alternatif de ASUS'dan geldi. ASUS'un Computex 2006'da sergilediği kart 2 adet X1600 XT GPU'sunu Crossfire modunda birbirine bağlanmış olarak tek PCB'de barındırıyor.

GeCube'ün Gemini modeli ekran kartında iki GPU aralarında özel bir çip sayesinde PCB üzerinde haberleşebiliyorken, ASUS'un çözümünde GPU'lar PCIe 8x üzerinden çipset ile haberleşerek sanki iki farklı kart Crossfire modunda birleştirilmiş gibi çalışıyorlar. GeCube'ün belirttiğine göre Gemini modelinde GPU'ların çipset üzerinden haberleşmemesi, kartın bütün PCIe 16x anakartlarda çalışabilmesine olanak veriyor. ASUS'un çözümünde ise ekran kartı Crossfire destekli bir anakarta ihtiyaç duyuyor.

Computex 2006'da kullanıcılara gösterilen bir çok ürün gibi ASUS'un tek PCB'de Crossfire çözümü için fiyat ve çıkış tarihi bilgileri bulunmamakta. Fakat GeCube'ün Gemini modeli ekran kartının Mayıs ayında piyasaya sürülmesinin planlandığı halde, henüz kartın performansı ve teknik detayları hakkında dahi bir bilginin bulunmaması, ASUS'un da bu çözümü, fiyat / performans oranının beklenen seviyeyi yakalayamaması durumunda, sadece fuarda gösterilen fakat piyasaya sürülmeyen ürünler arasına yerini alabilir.

Foxconn'dan i975 ve ICH8 bir arada

Intel'in Core 2 Duo (Conroe) işlemcilerinin piyasaya çıkış tarihleri yaklaşırken, anakart üreticileride Core 2 Duo işlemcilerle uyumlu yeni anakartlarını duyurmuşlardı. Bu duyurularda en çok dikkat çeken Crossfire desteğiyle öne çıkan i975 çipseti taşıyan anakartların yeni nesil ICH8 güney köprüsü yerine ICH7 güney köprüsüyle beraber gelmeleriydi.

Foxconn'un Compex 2006'da i975 ve ICH8'in bir arada bulunduğu bir anakartının tanıtımını yaptı. 6 SATA portu ve gigabit ethernete destek vermesi gibi özellikleriyle öne çıkan ICH8 güney köprüsü, böylece Crossfire tutkunları için de seçenekler arasına eklenmiş oluyor. Hakkında hiç detay bulunmayan anakartın sadece resmiyle yetinmek zorunda kalıyoruz.

• ASUSUN EKRAN KARTI COZUMU COK İLGİNC
    F/P ORANI İYİ OLURSA DUSUNULEBİLİR
  • 965 chipset sli destekliyormu?
  • Asus tek slot olarak x1600xt sunması kullanım açısından oldukça güzel bi gelişme.Ama gidipde +100$ fiyat farkı koyarsa, tek slot avantajı icin 100$ gözden çıkarmam,kulanırım paşa paşa slot umu
  • quote:

Orjinalden alıntı: LINEBACKER

965 chipset sli destekliyormu?

Bildiğim kadarıyla 965 chipsetinin crossfire ve sli desteği yok
  • Bravo Asus a en sonunda 2 karta gerek kalmadan doğru bir mantıkla ürün çıkarmışlar Diğerleri utansın
  • kesin çok sesli olur bu asusun kartı
  • asus us tek slotta crossfire desteği ilk olduğu için fiyatı da elbet tuzlu olacaktır
  • quote:

Orjinalden alıntı: ZİW®O

quote:

Orjinalden alıntı: LINEBACKER

965 chipset sli destekliyormu?

Bildiğim kadarıyla 965 chipsetinin crossfire ve sli desteği yok

Doğru Biliyorsun
  • Benim en çok ilgimi çeken ram disk... Saniyede 300MB dosya tranfseri yapabilen bi disk:) Da niye DDR2 kullanmışlar? Büyük bi ihtimal gelecekte DDR2 hem daha rahat hemde eski DDR lardan daha ucuz bulunabiliceği içindir. 5.25 liğe takılmasıda daha iyi olmuş. Birde kapasite problemi olmasa tadından yenmez. Aslında soket üzerine DIMM ram modülü takılması yerine direk kart üzerine kendi entegre ettikleri ram leri kullansalar kapasite sorunu filanda olmaz. Rahatça 40GB seviyesine çıkabilirler.
  • ben yinede diyorum ki pci e 16 x yetersiz gelmeye başladı sanırım moore yasası çoktan delindi , yeni kartlar bana göre pekte bir yenilik getirmiyor , sanırım asıl yenilikler vistanın çıkıp , oturmasından sonra başlayacak ; kısaca biraz daha bekle ve gör politikası diyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: serenissimo

ben yinede diyorum ki pci e 16 x yetersiz gelmeye başladı sanırım moore yasası çoktan delindi , yeni kartlar bana göre pekte bir yenilik getirmiyor , sanırım asıl yenilikler vistanın çıkıp , oturmasından sonra başlayacak ; kısaca biraz daha bekle ve gör politikası diyorum

Bende diyorumki bence yanlış biliyorsun. Pci-e yeni yeni en son kartlarda işe yaramaya başladı ne yetersiz kalması... GF7xxx serisinde bile AGP çıkan kartların hepsi PCI-E versiyonlarıyla aynı performansı veriyorlar. Şu anda ancak AGP 8X yeni yeni yetersiz gelmeye başladı diyebiliriz. Ekran kartında şu veriyolu ve ekran kartı ram olayını hep gerekenin bi adım ilerisinde götürüyorlar. Yeni kartlar hız ve birkaç ek özellik haricinde tabiki pek bi yenilik getirmiyolar ancak bunun sebebi vista nın çıkacak olması değil DX10 un kapıda olması. Birde PCI-E le moore yasasının ne alakası var?

• pcx 32 nin cikmasina daha cok var.ciksa ciksa quad core ddr3 lerle birlikde cikar yani 2008 i bulur bence.
  • quote:

Orjinalden alıntı: tonythetonguc

quote:

Orjinalden alıntı: serenissimo

ben yinede diyorum ki pci e 16 x yetersiz gelmeye başladı sanırım moore yasası çoktan delindi , yeni kartlar bana göre pekte bir yenilik getirmiyor , sanırım asıl yenilikler vistanın çıkıp , oturmasından sonra başlayacak ; kısaca biraz daha bekle ve gör politikası diyorum

Bende diyorumki bence yanlış biliyorsun. Pci-e yeni yeni en son kartlarda işe yaramaya başladı ne yetersiz kalması... GF7xxx serisinde bile AGP çıkan kartların hepsi PCI-E versiyonlarıyla aynı performansı veriyorlar. Şu anda ancak AGP 8X yeni yeni yetersiz gelmeye başladı diyebiliriz. Ekran kartında şu veriyolu ve ekran kartı ram olayını hep gerekenin bi adım ilerisinde götürüyorlar. Yeni kartlar hız ve birkaç ek özellik haricinde tabiki pek bi yenilik getirmiyolar ancak bunun sebebi vista nın çıkacak olması değil DX10 un kapıda olması. Birde PCI-E le moore yasasının ne alakası var?

şimdi öncelikle ; dx10 vista ile gelecek bir özellik bu açıdan elbette sebebin içinde vistanın çıkacak olmasıda var

moore yasasına göre ; işlemcilerdeki transistör sayısı her 18 ayda bir ikiye katlanır ; ama malum çekirdek işlemcilerdede , anakart gpu larındada bu zaman aralığı gittikçe kısalıyor , bu da otomatikman slotların aktarım hızlarınıda etkiliyor ; bu yüzden moore yasası ile ilgisi var pcı e nin

ben hala önümüzdeki yıl pci e 16 yuvasına bir kardeş geleceğini düşünüyorum

agp 8x inde yeni yeni yetersiz gelmeye başladığına katılıyorum ama bir andada yok olacağını tahmin ediyorum.

• ayrıyetende yanlış bilmiyorum yazıma bakarsan sadece yorum yapıyorum eldeki verilere dayanarak ;

şöyleki kartlar artık sli crossfire yada quadro tarzında 2 li , 4 lü çıkmaya başladı ; aynı slota birkaç çekirdek yada birkaç ekran kartı birkaç ayrı pci e slotuna takılıyor , buda pci e slotunun yetersiz kaldığı anlamına gelir sanırım.
  • "Yanlış biliyorsun" lafını PCI-E 16X in artık yetersiz gelmeye başladığını söylediğin için dedim, yoksa tahminlerin için değil... Ewt DX10 Vista ile beraber gelecek ancak çıkış tarihleri yakın olduğu için böyle bi uygulama yapılacak hatta belki yapılmayacak yakın olsa bile farklı tarihlerde çıkacak. Sonuç olarak Vista DX10 u içinde barındıracak olsa bile DX10 winXP yede yüklenebilir olacağı için Vista=DX10 gibi bi durum yok. Moore yasasının ancak bukadar dolaylı bi şekilde bi alakası olabilir yuva ile, olsa bile şu anda yeterli ve yakın gelecekte 16X pci çok rahat yetecek. Sonuç olarak çok geniş bir bant genişliği ve GPU ların daha iyisine ihtiyaç duymasına çok var, Ha belki daha iyisi çıkar, çıkmaz demiyorum ama günümüzde nasıl AGP 8X hala yeterliyse veya AGP 8X ilk çıktığında 4X yeterli olduysa gelecektekide aynı şekilde olacak ama artık yetersiz kalıyor demek tamamen yanlış birşey. Fazla GPU kullanma olayına gelince düşün okadar GPU kullanarak bile 16X PCI-E yeterli bir arabirim olabiliyor daha ne olsun sen yetersiz diyorsun, standart bi karta tek slot üzerinden 10 tane GPU takacak değiller günümüz şartlarında. Ayrıca yetersiz gelip gelmediğini günümüzde insanların standart kullandığı tek veya çift GPU lar için ölçümlendirebilirsin. Extreme denemeler için değil. Ben o gözle bakıyorum en azından. Extreme denemeler için slot geliştirmiyolar sonuç olarak normal kullanım için geliştiriyorlar. Yani senin, benim ve diğerlerinin, günümüzde kullandığı tek ve çift GPU lu sistemleri göz önünde bulundurmalısın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tonythetonguc -- 9 Haziran 2006; 20:04:25 >

• dx 10 un xp ye yüklenebileceği konusundada kuşkularım var
  • Microsoft'un açıklamalarına göre DX10'un XP ye kurulabilir bir versiyonu olmayacak. DX10 destekli uygulamalar için Vista'yı şart koşuyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Speed-Step

Microsoft'un açıklamalarına göre DX10'un XP ye kurulabilir bir versiyonu olmayacak. DX10 destekli uygulamalar için Vista'yı şart koşuyor.

Bencede Böyle olması Gerekiyor zaten
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.