Şimdi Ara

İranlı araştırmacılardan hayat kurtaracak dört pervaneli hava robotu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
2
Favori
697
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• İranlı araştırmacılardan hayat kurtaracak dört pervaneli hava robotu

Herhangi bir nedenden dolayı denize düşmüş kişileri kurtarmak hızlıca yapılması gereken bir süreçtir. Yeni geliştirilen teknolojiler, bu süreci robotların çok daha hızlı bir şekilde yapabileceğini gösteriyor.

İran merkezli RTS Lab tarafından geliştirilen ve Pars ismi ile hazırlanan dört pervaneli hava robotu (Quadcopter), Hazar denizi kıyasında meydana gelen boğulma vakaları nedeniyle geliştirilmiş. İlk önce kısa mesafeli kurtarma botları üzerinde çalışma gösteren araştırmacılar, bu botları bir adım daha öteye götürmek için başladıkları Pars projesiyle, havadan kurtarma çalışmalarına da başlamış durumdalar. 

İvmeölçer, pusula, jiroskop, GPS ve barometre gibi teknik imkanlar ile donatılan Pars, birçok benzer modelden üzerinde taşıdığı can simitleri ile ayrılıyor. Şimdilik aynı anda 3 can simidi taşıyan ve uzaktan kontrol edilerek boğulmakta olan kişilerin yakınına bu simitlerin bırakılmasını sağlayan modelin, ileride çok daha fazla ekipman taşıyabilecek seviyeye geleceği belirtiliyor. Birkaç günlük eğitim ile kullanılabildiği söylenen dört pervaneli hava robotu Pars, kurtarma botları üzerine kurulacak güneş enerji istasyonları sayesinde rahatça şarj edilebiliyor.

Cihazın, üzerine yerleştirilecek farklı görüntüleme sistemleriyle keşif amaçlı olarak kullanılabileceğini ve ileride yapay zekaya da kavuşacağını belirtlen RTS Lab, ürünün birçok test ve tasarım işlemini tamamlamış durumda. Pars projesiyle şu anda en büyük amacının seri üretim aşamasına geçmek olduğunu belirten firma, dünya çapında yer alan kurtarma ekiplerine gönderilmesi için daha fazla Pars üretmek istiyor. Proje ile ilgili hazırlanmış videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

• güzel düşünce. bu helikopter tasarımıyla yapılacaklarda sınır yok gibi.

• rc araçlarında incelemesini yapsanız on numara olur

• quote:

Orijinalden alıntı: butze

iranda deniz mi vardı?

bunu yazana kadar açıp Google'dan bakabilirdin; cevap evet Kızıldeniz.

• Lutfen hic kimse cikip irwn in uzqkta n yonetilebilen aeaclariyla dalga gecme cehaletini gostermesin. Iran bu konuda en tecrubeli ulkelerdendir. Hatta iran irqk savasinda bomba yuklu iha lar kullanmislardir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Rust in Peace

quote:

Orijinalden alıntı: butze iranda deniz mi vardı?
    bunu yazana kadar açıp Googledan bakabilirdin; cevap evet Kızıldeniz.

Cevap sorudan daha vahim olmuş. İranın Kızıldenize kıyısı yok. Kızıldeniz Afrika ile Arap yarımadası arasındaki kısma denir. İranın Arap denizinin Basra körfezine ve Hazar denizine kıyısı vardır.

• Kurtulmak sadece can simidiyle olmuyor. Hipotermi, yırtıcı balık, susuzluk, açlık, güneş çarpması gibi bir sürü ölüm sebebi var. can simidi atma makinesi boş iş. Bu alet gidene kadar kurtarma helikopteri gitsin :)

• quote:

Orijinalden alıntı: infom@n

Kurtulmak sadece can simidiyle olmuyor. Hipotermi, yırtıcı balık, susuzluk, açlık, güneş çarpması gibi bir sürü ölüm sebebi var. can simidi atma makinesi boş iş. Bu alet gidene kadar kurtarma helikopteri gitsin :)

doğru söylüyorsun.
    ve ben seni destekliyorum tabi daha iyi bir projen varsa.

• Futaba 7C mi o

• quote:

Kurtulmak sadece can simidiyle olmuyor. Hipotermi, yırtıcı balık, susuzluk, açlık, güneş çarpması gibi bir sürü ölüm sebebi var. can simidi atma makinesi boş iş. Bu alet gidene kadar kurtarma helikopteri gitsin :)

İnsanı önce boğulmaktan kurtarmalısın. Simidi attıktan sonra elbet bi bot gidip alacak adamı. Gerçekten bu kadarının düşünemiyor musun ?

• işte teknoloji böyle insan hayatı için önemli konularda da geliştirilmeli.. takdir ettim doğrusu..

Türkiye gibi 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkenin önce yapmasını beklerdim.. ama İran teknoloji konusunda Türkiyenin fersah fersah önünde.. tebrik ediyorum adamları.. acaba bizimde birşeyler yapmamız için bizede mi ambargo koymaları gerekiyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: tenghis

quote:

quote:

Cevap sorudan daha vahim olmuş. İranın Kızıldenize kıyısı yok. Kızıldeniz Afrika ile Arap yarımadası arasındaki kısma denir. İranın Arap denizinin Basra körfezine ve Hazar denizine kıyısı vardır.

• quote:

quote:

Başta tamamiyle + vermeyi düşünürken sonradan cart 180 derece fikir değiştirip - vermeye niyetlendiğim en güzel, en net örneksin.

• quote:

De mi, simiti de yiyerek hayata kal orada diye atıyorlardı zaten.

Diğer kurtarma cihazlarının oraya ulaşıp kurtarma işlemini yapması zaman alabilir, ondan önce bir tedbir olsun diye yapılmış bir şey bu. Sürekli orada kalmayacaklar herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zuko -- 11 Mayıs 2013; 1:38:22 >
  • bkz: 3 idiots - joy lobo'nun projesi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konudan cok konudaki mesajlar ilginc

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir konunun daha içine ettik. Hayırlı olsun.
  • çok komik ya. biz yıllardır quatrocopter yapıp uçuruyoruz. videodakindende çok daha stabil uçuşu var. ama hiç çıkıpta biz yaptık biz geliştirdik demedik.Olan bişeyi yeni icad edilmiş gibi lanse edenlerden gıcık oluyorum arkadaş.
  • İranlı ne düşünmüş ama..
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguzer77

quote:

Orijinalden alıntı: tenghis

quote:

quote:

yok karadeniz'e kıyısı var

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.