Şimdi Ara

Water Chiller vs. Custom Su Soğutma [Yardım,Fikir,Öneri?]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
1
Favori
6.160
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

İlk aşamada grafik kartlarını soğutmayı amaçlamıyorum. (hastalık var bende, çok sık ekran kartı değiştiriyorum maalesef) CPU soğutma önceliğim. Aşağıda anlatacağım hususlarda yardımınıza ihtiyacım var ve fikirlerinize açığım.

3930K max OC ta sıcaklığı max 60C olmasını hedefliyorum. (bundan sonra bu işlemciden daha çok ısınan CPU çıkmaz herhalde) 130watt TDP OC ile max 250watt TDP ye ulaşıyor 1.52v ile. Mimarideki düşüşle birlikte umarım bundan daha fazla ısı yayan CPU lar çıkmaz artık. 5.2Ghz de noctua NH-D14 ile bech alabilmiştim geçen yaz ancak kilimalı ortamda erişmiştim bu değere. Sonra h100 su soğutma alayım dedim sessizlikten feragat ederekten. h100 de iflas etti bu OC ta sıcaklıklar yine 90C lere dayanıyordu vede günlük kullanmam söskonusu olamazdı. Yine noctuma sıkısıkıya sarılldım Neyse quad SLI gtx670 ları elden çıkarınca sistemide sattım 2500k msi p67a g45 ile 5ghz de mutlu mesutuz ama şimdilik.

2 way SLI dan sonra darboğaz yapmayan CPU yok arkdaşlar hepsi grafik kartlarını limitliyor. O sebepten önceliğim CPU OC. Haswell umarım OC konusunda cömer olurda iyi bir su soğutma ile 6.0Ghz hedeflemekteyim. (çüş demeyin hedefim bu)

h110 + peltier kullanarak -C leri tutturabilmek sorun değilmiş. En azından yaptığım incelemeler bu yönde. Ancak oluşan condens/yoğuşma büyük sıkıntı özelliklede elektrik kesilince eriyen condens sistemin tüm bileşenlerini elime almama yol açacağı kesin. (gerçi sprey silikon yağı falan püskürtüyorlar ama ne derece koruma sağlar bilmiyorum/güvenemem!!) -C leri değilde 20C lerde yoğunlaşma sıkıntım olmaz diye düşünüyorum. Bu sebeple ya water chiller yada custom soğutma kullanacağım. 3930k yı 5.5Ghz de max60 derecede nasıl tutarım sizce? water chiller bu işin üstesinden gelecek gibi ancak custom soğutma ile bunu başarmak için kullnacağım radyatör ebadı/kalınlığı sirkülasyonda kullanılacak hortumun kalınlığı nasıl olması vs. gibi kafamda bir takım sorular var. Custom soğutmada elde edebileceğim en düşük sıcaklık odanın ortam sıcaklığı olcaktır. O da yazın 28C geçmeyeceğinden min 30 göreceğim demektir ki CPU full yükte +30 derece tolere etsede 60C civarında CPU soğutması sağlasam dıiyorum. Bu mümkün müdür?

Bu işleri yeni yeni araştırmaya başladığım için tavsiye ve rehberliğinize ihtiyacım var. Doğru yolu bende bulurım ama tecrübeyi bulmama zaman ve para kaybı olur. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok di mi? Gerçi siparişi yurt dışından büyük istimalle oradan verecez gibi Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Daha önceki izlenimlerim ve bu forumda okuduklarım ışığında radyotörle su soğutma işi benim için fail di

Oysa, Corsair Obsidian 900D kasa alıp şu aşağıda resimdeki soğutma düzeneğini birebir uygulamak istemiştim HAF X 942 kasa kullanıyorum ama bu kasanın görüntüsü insanı cezbediyor. Tabi custom soğutma kurmadıkça resimde ki gibi kasa almak anlamsız olacak.

Ama resimdeki parçaları toplamaya kalkışsam maliyet+vergisiydi gümrüğüydü falan rakam çok daha yükselecek. Tamam görsel olarak insanı cezbediyor ve sahip olmak için insanı kışkırtıyor ama iş performansa gelince ne kadar performans sunacak bu sistem? Fikri olan var mı?

Intel Core i7-980X Extreme in ve AMD ATI Radeon HD 5970 ün soğutma performansları aşağıda

Water Chiller vs. Custom Su Soğutma [Yardım,Fikir,Öneri?]  Water Chiller vs. Custom Su Soğutma [Yardım,Fikir,Öneri?]

Öncelikli olarak max. CPU OC yapmak istiyorum. Daha sonra GPU lara blok ekleyebilirim. Şu anda Noctua NH-D14 ile 2500K yı max. 5.0Ghz de stabil kullanabiliyorum (anakart daha fazla voltaja müsade etmiyor) Sıcaklıklarda 60C civarlarında ki bu değerler bence çok çok iyi. Ha ne mi yapmak istiyorum. i7-3930k gibi TDP değeri yüksek ve çok ısınan işlemciyi 5.0Ghz oc yapınca max. 60C olsun istiyorum mesela hatta mümkün se daha düşük olsun ki 5.5Ghz için voltaj verdiğimde termal üst sınıra yaklaşmasın. Yukardaki soğutma sistemi bunu bana sağlayacak mı? Bence hayır. Radyotör soğutma derecesi en düşük oda sıcaklığında olabilir ki bu sıcak yaz aylarında yukarıdaki gibi OC stabiletisi açısından sıcaklık değişmesi sorun olacak diye düşünüyorum. Kaldıki bu kadar fanın olduğu bir oda da her ne kadar düşük devirde de kullansam yinede gürültü yüksek olacaktır. Su soğutmanın amaçlarından bir taneside sessizlik değil mi? eee nerde kaldı sessizlik?? Görüntüsü güzel ama performans ve sessizlik açısından nasıl?

Bunun yerine Chiller Su soğutma ile bir düzenek oluştursam hem maliyet hemde soğutma verimliliği açısından daha iyi bir seçim yapmış olurum diye düşünüyorum. Yada kombine bir sistem kursam!

Water Chiller vs. Custom Su Soğutma [Yardım,Fikir,Öneri?]  Water Chiller vs. Custom Su Soğutma [Yardım,Fikir,Öneri?]

LINK

Hailea HC-500A Water Chiller var mesela. Bunun gibi Chiller Su Soğutma cihazlarını akvaryumculardan 700TL-2000TL arasında kapasitesine göre temin etmek mümkün. Bu cihazın elektrik tüketimi ve sesi epey yüksek o sebepten odadan izole dış ortamda bırakmayı düşünüyorum. Sadece izalasyonlu su hortumlarının geliş/gidişi olacak oda içersine. Hem böylelikle fan sesinden de kurtulmayı umuyorum.

Bu konuda görüş ve önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar

Link-1
    Link-2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 18 Mayıs 2013; 20:26:24 >

• Hailea HC-500A 110V (1/2HP=790Watt cooling capacity) Waterchiller 500$

Hailea HC-300A 110V (1/4HP=395Watt cooling capacity) Waterchiller 400$

Hailea HC-250A 110V (1/6HP=295Watt cooling capacity) Waterchiller 350$

Birtek HC-250A modelin ses şeviyesi 20dB civarında model büyüdükçe gürültü artıyorif]

LINK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 9 Mayıs 2013; 16:07:44 >

• Amma da cok sey istiyormussun :) hem ucuz hem 5.0 stabilite. 60 dereceyi de yazmayaydin ya maddm herkes istiyo bunu
  • Ama bu kasa extream yahu gorunce agzi sulaniyo insanin
  • quote:

Orijinalden alıntı: karahan_1900

Amma da cok sey istiyormussun :) hem ucuz hem 5.0 stabilite. 60 dereceyi de yazmayaydin ya maddm herkes istiyo bunu

Eyvallah

Sistem güzel gözüküyor ama o kadar para gömdükten sonra sonra chiller ile daha iyi performans alındığını görürsem üzülürüm. İyice araştırma yaptıktan sonra harekete geçmek istiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: TorukMactoo

Ama bu kasa extream yahu gorunce agzi sulaniyo insanin
    http://forum.donanimhaber.com/m_70275233/tm.htm

bende böyle bir konu açmıştım ama sırf meraktan aldım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: oldboy83tr

Alıntıları Göster
    Bir süre el yapımı water chiler kullandım.

Artıları
    Su soğutmaya göre gerçekten soğuk oluyor sistem.

Eksileri
    1.Chiller evaparatör oda içinde olacaksa odayı ısıtıyor.
    2.Sesli çalışıyor.
    3.Sisteme izolasyon gerekli.
    4.İzolasyon olduğu için yukarda gösterdiğiniziz kasa gibi bir görünüm elde etmeniz zor.Özetle kötü görüntü.

Anlıyacağınız gibi pek kompakt bir sistem değil.
    Eğer dibine kadar overclok yapıcam derseniz kingpin amcaya selamımı söyleyin pot yollasın size ekran kartı ve cpu için:HABAŞ ta da tanıdıklar var

Ama hem biraz overclock yapiim hemde sistem çok ısınmasın derseniz en güzel soğutma yöntemi şu an için Custom su soğutma.

Fikir vermesi açısından custom su soğutma kurup radyatörü balkona atarsanız özellikle kışın güzel sonuçlar alabilirsiniz

• quote:

Alıntıları Göster
    çok kişinin düşünmediği sistemler olduğundan senin konuyada katılım az olmuş. sanırım benim konu başlığınıda aynı son bekliyor.

• Radyatoru disari atmak? benimki de 4.5 te stabil bi 3770k sicakliklar standartta 35 yuk altinda 65 olsun bana yeter
    :) ama kesinlikle ve kesinlikle o videodaki ucak sesinden istemem :) 400 lira para da vermem e nolcak hava sogutmami? Siz karar verin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: YAZICIOĞLU

Bir süre el yapımı water chiler kullandım.

Artıları
    Su soğutmaya göre gerçekten soğuk oluyor sistem.

Eksileri
    1.Chiller evaparatör oda içinde olacaksa odayı ısıtıyor.
    2.Sesli çalışıyor.
    3.Sisteme izolasyon gerekli.
    4.İzolasyon olduğu için yukarda gösterdiğiniziz kasa gibi bir görünüm elde etmeniz zor.Özetle kötü görüntü.

Anlıyacağınız gibi pek kompakt bir sistem değil.
    Eğer dibine kadar overclok yapıcam derseniz kingpin amcaya selamımı söyleyin pot yollasın size ekran kartı ve cpu için:HABAŞ ta da tanıdıklar var

Ama hem biraz overclock yapiim hemde sistem çok ısınmasın derseniz en güzel soğutma yöntemi şu an için Custom su soğutma.

Fikir vermesi açısından custom su soğutma kurup radyatörü balkona atarsanız özellikle kışın güzel sonuçlar alabilirsiniz

Alıntıları Göster
    ben de chilleri balkona atıp sadece su hortumlarını izalasyonla içeri almayı düşündüm. ne gürültü nede görüntü kirliliğine tahammülüm yok. HAF942 kasam var bağlantıyı ona yapmak isterim. corsair 900d resimdeki gibi bir kasayı ise custom soğutmaya karar verirsem düşünücem.

Kompak bir sistem daha iyi ama corsair 900d ne kadar kompak olur tartışılır.

HABAŞ ha bak bu iyiydi

• quote:

Orijinalden alıntı: rezes

ben de chilleri balkona atıp sadece su hortumlarını izalasyonla içeri almayı düşündüm. ne gürültü nede görüntü kirliliğine tahammülüm yok. HAF942 kasam var bağlantıyı ona yapmak isterim. corsair 900d resimdeki gibi bir kasayı ise custom soğutmaya karar verirsem düşünücem.

Kompak bir sistem daha iyi ama corsair 900d ne kadar kompak olur tartışılır.

HABAŞ ha bak bu iyiydi

O kasanin(900d) icinde kangal besleyen var sen ne diyosun

• quote:

Chilleri balkona atma fikri güzel.
    Benim radyatör de balkonda duruyo yaklaşık 1 senedir.
    Hortumları izolasyon içine alabilirsiniz hatta kablo kanalları içinden geçirip birde duvar rengine boyadınızmı estetik olarakta kötü bir görüntü olmaz.(tecrübe ile sabittir.)
    Fakat chillerin soğuttuğu su ile oda sıcaklığı arasında 10 dereceden fazla sıcaklık farkı olursa blokların altı boncuk boncuk terler onları da izole etmek lazım(Tecrübe ile sabittir)
    Birde işin farklı bir boyutu var.
    Kaç wattlık bir chiller sizin ihtiyacınızı karşılayacak ve elektrik faturası maliyeti ne olur...
  • quote:

Orijinalden alıntı: YAZICIOĞLU

quote:

Chilleri balkona atma fikri güzel.
    Benim radyatör de balkonda duruyo yaklaşık 1 senedir.
    Hortumları izolasyon içine alabilirsiniz hatta kablo kanalları içinden geçirip birde duvar rengine boyadınızmı estetik olarakta kötü bir görüntü olmaz.(tecrübe ile sabittir.)
    Fakat chillerin soğuttuğu su ile oda sıcaklığı arasında 10 dereceden fazla sıcaklık farkı olursa blokların altı boncuk boncuk terler onları da izole etmek lazım(Tecrübe ile sabittir)
    Birde işin farklı bir boyutu var.
    Kaç wattlık bir chiller sizin ihtiyacınızı karşılayacak ve elektrik faturası maliyeti ne olur...

Alıntıları Göster
    Kaç watt? hesaplamalarıyla ilgili bir site var mı bakacağım bende.

3930K max. 5.5Ghz hız aşırtmak istiyorum mesela tabi bu CPU ya bağlı. Kaç watt ısı açığa çıkacak? bilmiyorum birde 680 3-way SLI ı yine OC ile kaç watt lık ısı üreteceğini bulmalıyım. totalde 500W ı geçer mi?

Hailea HC-500A nın 790Watt cooling capasitesi var. en garanti bunu almak olurdu herhalde. Ama elektrik faturası işin içine girince ihtiyaca göre kapasite seçmek daha akıllıca olacak. HC-500A 375watt tüketir günde 10 saaten ayda 115kwatt x 0,350kurul tan 40TL lık aylık faturaya ek yansıma senelik 470TL

HC-250A 300 watlık soğutma kapasitesi var yine. bunun yeteceğini bilsem hem sessiz 20dB hemde tüketimi 150watt. 1,5kwatt günlük teketim ayda 45Kw maliyeti 16TL

İşn aslı aslında ekran kartlarına su soğutma düşünmüyorum bloklar falan çok maliyetli. GPU güzünden yana sıkıntı olmayacak zaten sorun CPU nun darboğaza girmesini engellemek. Bunu da frekans artışıyla sağlayacağım. O zaman diyorum ki bu en düşük kapasiteli olan modeli HC-250A i alıp sadece CPU soğutmasında kullanayım. 300watt lık kapasite sanırım yeterli olur ama yinede emindeğilim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 9 Mayıs 2013; 21:14:10 >

• Chiller gereksiz olur bence

Güzel bir sıvı soğutma sistemi kursanız 2 adet 360lık radyatör ile sistemi etkin şekilde soğuta bilirsiniz.

Ayıca 900D kasa ile chiller estetik bir görüntü elde edilmez madem chiller kullanılacak 900D kasa para vermek mantıksız chiller ile sonuçta kasaya girecek 2adet hortum bunu önermem
  • Öyle bir düşüncem yok bunu belirtmiştim.

quote:

Aslında en mantıklısı şu klimadan alacaksın vereceksin kasanın içine doğru buz gibi havayı noktua daha da coşacak

King Duo Fresh 9.000 Btu/h Portatif Klima K-6400 800TL hemde 50dB

Gülmek serbest

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 9 Mayıs 2013; 22:45:04 >

• quote:

Forumda cosmos S 1100 içine water chiller kuran vardı. CESAJANS yada barhonda. bi bak derim faysadı olur sana.. hatta xtremesystem'de de paylaşmıştı resimleri...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Squadd

quote:

Forumda cosmos S 1100 içine water chiller kuran vardı. CESAJANS yada barhonda. bi bak derim faysadı olur sana.. hatta xtremesystem'de de paylaşmıştı resimleri...

Alıntıları Göster
    Çok sağol bir bakayım hemen

Bu adam hem chiller kullanmış hemde custom soğutma. sanırım ikisini combo olarak kullanmayı amaçlamış. chiller 20C idi dikkatimi çeken bu oldu. Sanırım bileşenler üzerinde kondes oluşmasını istemediğinden bu derecede tutuyor

i7 2600k @5.4Ghz 1.608v de max 73 derece görmüş. kullandığı chiller Zensui marka. Japon

http://www.rupasika.jp/kizai/kizai/cooler/zensui/ZC-700E.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 9 Mayıs 2013; 23:27:47 >

• 2-3 ay sonra @rezes 'i kaybedebiliriz benden söylemesi:) noctuayı yakinda vitrine koyacaksin gibi gelmeye başladı:)
  • quote:

2-3 ay sonra @rezes 'i kaybedebiliriz benden söylemesi:) noctuayı yakinda vitrine koyacaksin gibi gelmeye başladı:)
    Evet, Noctua yı vitrine koyabilir ama forum, benim bu sorunum karşısında sessiz
  • quote:

Evet, Noctua yı vitrine koyabilir ama forum, benim bu sorunum karşısında sessiz
    Pekala Bari kendi kendime domine edeyim başlığı

Gürültü hariç soğutma tek bir üniteden çok başarılı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 10 Mayıs 2013; 20:14:22 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.