Şimdi Ara

Bakaya kalmayla ilgili önemli bilgiler

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
1
Favori
38.255
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bakaya kalırsanız kimse sizi evinizden alıp askere götürmez. Bakaya kalma eyleminde hukuki süreç şöyle işler:

1-Diyelim 5 ay bakaya kaldınız ve şube tarafından 100 TL idari para cezasına çarptırıldınız
    2-İdari para cezası tebliğ edildikten sonra askerlik işlemlerinizi yaptırmayıp yeniden bakaya kalırsanız, sizi savcılığa şikayet ederler
    3-Hakkınızda yakalama kararı çıkartılır ve GBT'ye işlenir
    4-Polis sizi yakalayıp askerlik şubesine teslim eder, bir sonraki celp döneminde askere alınmanız için işlemleri başlatırlar
    5-Daha sonra hakkınızda Askeri Ceza Kanunu 63/1 Maddesini ihlalden sulh ceza mahkemesinde dava açılır
    6-Bakaya kalmanıza dair geçerli bir mazereteniz yoksa hapis cezası alırsınız, bunu da günlüğü 20 TL'den para cezasına çevirirler veya hükmün açıklanması geri bırakılabilir

Yani hakkınızda dava açılması için: Askerlik şubesinin sizi para cezasına çarptırması ve bu cezaya rağmen askerlik işlemlerinizi yaptırmamanız gerekiyor. Kaç celp dönemi bakaya kaldığınızın önemi yok, idari para cezası size tebliğ edilmediği sürece hakkınızda dava açılmıyor. Bazı şubeler 1 celp dönemi bakaya kalanlara hemen para cezasını kesiyor, bazı şubeler de 10 dönem bakaya kalana bile işlem yapmıyor, bu şansınıza kalmış...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loverdosed -- 9 Mayıs 2013; 14:27:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: loverdosed

Arkadaşlar bakaya kalırsanız kimse sizi evinizden alıp askere götürmez. Bakaya kalma eyleminde hukuki süreç şöyle işler:

1-Diyelim 5 ay bakaya kaldınız ve şube tarafından 100 TL idari para cezasına çarptırıldınız
    2-İdari para cezası tebliğ edildikten sonra askerlik işlemlerinizi yaptırmayıp yeniden bakaya kalırsanız, sizi savcılığa şikayet ederler
    4-Polis sizi yakalayıp askerlik şubesine teslim eder, bir sonraki celp döneminde askere alınmanız için işlemleri başlatırlar
    5-Daha sonra hakkınızda Askeri Ceza Kanunu 63/1 Maddesini ihlalden sulh ceza mahkemesinde dava açılır
    6-Bakaya kalmanıza dair geçerli bir mazereteniz yoksa hapis cezası alırsınız, bunu da günlüğü 20 TL'den para cezasına çevirirler veya hükmün açıklanması geri bırakılabilir

Yani hakkınızda dava açılması için: Askerlik şubesinin sizi para cezasına çarptırması ve bu cezaya rağmen askerlik işlemlerinizi yaptırmamanız gerekiyor. Kaç celp dönemi bakaya kaldığınızın önemi yok, idari para cezası size tebliğ edilmediği sürece hakkınızda dava açılmıyor. Bazı şubeler 1 celp dönemi bakaya kalanlara hemen para cezasını kesiyor, bazı şubeler de 10 dönem bakaya kalana bile işlem yapmıyor, bu şansınıza kalmış...

haziranda hiç şubeye uğramadan

ilk defa 12 ay bakaya kalsak 100 tl para cezası olacak

PEKİ BUNDAN HARİÇ 12 AYLIK SÜREÇ İÇİN mahkemeye çıkıp günlük para cezası alacak mıyız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanyurtseven -- 9 Mayıs 2013; 19:39:47 >
  • yeni kanunda hapis cezası da kaldırılmıştır.istersen 10 sene bakaya kal sadece giderek artan cezalar ödemek zorunda kalırsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakanyurtseven

quote:

Arkadaşlar bakaya kalırsanız kimse sizi evinizden alıp askere götürmez. Bakaya kalma eyleminde hukuki süreç şöyle işler:

haziranda hiç şubeye uğramadan

ilk defa 12 ay bakaya kalsak 100 tl para cezası olacak

PEKİ BUNDAN HARİÇ 12 AYLIK SÜREÇ İÇİN mahkemeye çıkıp günlük para cezası alacak mıyız?

2013 Ağustos celbinde bakaya kaldığınızı ve Mart 2014'de şubenin size idari para cezasını tebliğ ettini varsayalım. O ceza ulaştıktan sonra artık en yakın celp dönemi olan Mayıs 2014 celbinde işlemlerinizi yaptırmanız gerekiyor. Yaptırmadığınız taktirde 2. kez bakaya kalıyorsunuz ve dava açılıyor. Mart 2014'den itibaren bakaya sayılıyorsunuz, bu tarihten itibaren kaçma sürenize bağlı olarak 1 ay, 2 ay, 4 ay, 6 ay hapis cezaları var...
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpcan14

yeni kanunda hapis cezası da kaldırılmıştır.istersen 10 sene bakaya kal sadece giderek artan cezalar ödemek zorunda kalırsın

İnsanları yanlış bilgilendiriyorsun, hapis cezası kalksaydı Askeri Ceza Kanunu 63. Madde yürürlükte olmazdı. Eskiden bu suçun cezası direkt hapisti, şimdi ise 100 TL'lik idari para cezası size tebliğ edildikten sonra (bazı şubeler 2 celp dönemine gelmeyenlere cezayı kesiyor, bazı şubeler ise 2 sene gelmeyen kişiye işlem yapmıyor, bu tamamen şans meselesi) askerlik işleminizi yaptırmak zorundasınız, aksi taktirde mahkeme süreci başlıyor.

Madde 63 – 1 - (Değişik: 31/3/2011-6217/4 md.) Barışta, 1111 sayılı Askerlik Kanununun 89 uncu maddesi uyarınca haklarında verilen idarî para cezası kesinleştikten sonra kabul edilecek bir özrü olmadan,
    a) Yoklama kaçaklarından birlikte (…)(1) yoklamaya tabi oldukları doğumluların yurt genelinde normal sevk yılı içindeki son kafilesi gönderilmiş bulunanlar için, son kafilenin gönderilmesi tarihinden,(1)
    b) Bakaya kalanlar için, bakaya kaldıkları tarihten,
    c) İhtiyat erattan çağrılıp da birlikte işleme tabi olduğu kişiler gönderilmiş bulunanlar için, en son gönderilme tarihinden,
    d) Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup olmamasına bakılmaksızın askerlik şubesince sevk edildiği kıtasına katılmayan veya geç katılanlar için, kendilerine tanınan kanuni yol süresinin bitiminden,
    itibaren dört ay içinde gelenler altı aya kadar, yakalananlar iki aydan altı aya kadar; dört aydan sonra bir yıl içinde gelenler iki aydan bir yıla kadar, yakalananlar dört aydan bir yıla kadar; bir yıldan sonra gelenler dört aydan iki yıla kadar, yakalananlar altı aydan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: alpcan14

yeni kanunda hapis cezası da kaldırılmıştır.istersen 10 sene bakaya kal sadece giderek artan cezalar ödemek zorunda kalırsın

İnsanları yanlış bilgilendiriyorsun, hapis cezası kalksaydı Askeri Ceza Kanunu 63. Madde yürürlükte olmazdı. Eskiden bu suçun cezası direkt hapisti, şimdi ise 100 TL'lik idari para cezası size tebliğ edildikten sonra (bazı şubeler 2 celp dönemine gelmeyenlere cezayı kesiyor, bazı şubeler ise 2 sene gelmeyen kişiye işlem yapmıyor, bu tamamen şans meselesi) askerlik işleminizi yaptırmak zorundasınız, aksi taktirde mahkeme süreci başlıyor.

Madde 63 – 1 - (Değişik: 31/3/2011-6217/4 md.) Barışta, 1111 sayılı Askerlik Kanununun 89 uncu maddesi uyarınca haklarında verilen idarî para cezası kesinleştikten sonra kabul edilecek bir özrü olmadan,
    a) Yoklama kaçaklarından birlikte (…)(1) yoklamaya tabi oldukları doğumluların yurt genelinde normal sevk yılı içindeki son kafilesi gönderilmiş bulunanlar için, son kafilenin gönderilmesi tarihinden,(1)
    b) Bakaya kalanlar için, bakaya kaldıkları tarihten,
    c) İhtiyat erattan çağrılıp da birlikte işleme tabi olduğu kişiler gönderilmiş bulunanlar için, en son gönderilme tarihinden,
    d) Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup olmamasına bakılmaksızın askerlik şubesince sevk edildiği kıtasına katılmayan veya geç katılanlar için, kendilerine tanınan kanuni yol süresinin bitiminden,
    itibaren dört ay içinde gelenler altı aya kadar, yakalananlar iki aydan altı aya kadar; dört aydan sonra bir yıl içinde gelenler iki aydan bir yıla kadar, yakalananlar dört aydan bir yıla kadar; bir yıldan sonra gelenler dört aydan iki yıla kadar, yakalananlar altı aydan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

bir den fazla bakaya kaldığın zaman direk mahkeme süreci başlamıyor senin dosyan nüfuza kayıtlı olduğun ilin kütüğüne devrediliyor.Oradaki Cumhuriyet Savcılığı Gerek görürse hakkında dava açıyor

Madde 89- (Değişik:31.3.2011-6217/3 md.) Sınıf ve tertibatı belirlenmiş
    olanlardan, yapılan bildirim veya duyuru üzerine birlikte sevk edilecekleri emsallerinin
    sevk tarihinin son gününe kadar gelmeyen ve bu durumları 47 nci maddede yazılı
    özürlerinden ileri gelmediği belirlenenler ile sevk edildikten sonra askerliğini yapacağı
    kıtaya gitmeksizin kaçanlardan elde edilip de erteleme hakkı bulunmayanlar derhal
    sevk olunurlar.
    Bunlardan yedek subay yetişme şartlarını taşıyanlar, muayyen zamanlarda
    birliklerine veya yedek subay yetiştiren sınıf okullarına sevk edilirler.
    Bakaya iken ertelemesi yapılmış olanlar, ertelemelerinin bittiği tarihi takip eden
    ilk mesai günü sevk edilirler.
    Barışta, kabul edilebilir bir özrü olmaksızın;
    a) (Değişik:22.5.2012-6318/22 md.) Yoklama kaçaklarından birlikte yoklamaya
    tabi oldukları doğumluların yurt genelinde normal sevk yılı içindeki son kafilesi
    gönderilmiş bulunanlar için, son kafilenin gönderilmesi tarihinden,
    b) Saklılardan yaşıtlarının yurt genelinde normal sevk yılı içindeki son kafilesi
    gönderilmiş bulunanlar için, son kafilenin gönderilmesi tarihinden,
    c) Bakaya kalanlar için, bakaya kaldıkları tarihten,
    d) İhtiyat erattan çağrılıp da birlikte işleme tabi olduğu kişiler gönderilmiş
    bulunanlar için, en son gönderilme tarihinden,
    e) Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup olmamasına bakılmaksızın askerlik
    şubesince sevk edildiği kıtasına katılmayan veya geç katılanlar için, kendilerine
    tanınan kanuni yol süresinin bitiminden,
    itibaren dört ay içinde gelenler ikiyüzelli, yakalananlar bin; dört aydan sonra bir
    yıl içinde gelenler beşyüz, yakalananlar ikibin; bir yıldan sonra gelenler yediyüzelli,yakalananlar üçbin Türk Lirası idarî para cezasıyla cezalandırılır. Bir yıldan sonra
    tamamlanan her takvim yılı için kendiliğinden gelenler ayrıca bin, yakalananlar ayrıca
    ikibin Türk Lirası idarî para cezası ile cezalandırılır. Ancak, bu eylemlerinden sonra
    askerlik şubesince ilk sevk edildikleri kıtalara gecikmeksizin katılmaları halinde
    haklarında verilecek idarî para cezalarının yarısı verilir.
    Bu madde uyarınca verilecek idarî para cezalarına ilişkin evrak, yükümlünün
    bağlı olduğu askerlik şubesi başkanlıklarınca yükümlünün nüfusa kayıtlı olduğu yer
    mülki idare amirliklerine gönderilir ve idarî para cezası ilgili il ya da ilçe idare
    kurullarınca verilir.
    Bu madde uyarınca verilen idarî para cezaları hakkında 30/3/2005 tarihli ve
    5326 sayılı Kabahatler Kanununda öngörülen kanun yoluna müracaat edilebilir. Bu
    cezaların yerine getirilmesi askerlik hizmetlerinin sonuna bırakılır. Bu süreler içinde
    zamanaşımı işlemez.
    Barışta, dördüncü fıkra uyarınca verilen idarî para cezası kesinleştikten sonra
    dördüncü fıkrada sayılan eylemlerden herhangi birini işleyenler ile bu eylemleri
    seferberlik ve savaş halinde işleyenler hakkında askerlik şubelerince suç dosyaları
    hazırlanarak yükümlünün nüfusa kayıtlı olduğu yer Cumhuriyet başsavcılığına
    gönderilir.
    Kanun maddesinde belirtilen mazeretlerine ait belgeleri sevk esnasında veya sevkten sonra askerlik şubesi başkanlıklarında bulundururlar. Herhangi bir şekilde yasal mazereti olmayanlar hakkında 1111/89‘uncu madde kapsamında bakaya işlemi yapılır. İlk defa yoklama kaçağı/bakaya kalmak suçunu işleyenlerin suç evrakları idari para cezası teklifi yapılmak üzere il/ilçe idare kurullarına gönderilir.

İdari para cezası kesinleştikten sonra bu suçlardan herhangi birini tekrar işleyenler ile bu eylemleri seferberlik ve savaş halinde işleyenler hakkında askerlik şubelerince suç dosyaları hazırlanarak yükümlünün nüfusa kayıtlı olduğu yer Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alpcan14 -- 11 Mayıs 2013; 22:45:06 >
  • Bir şey soracağım

31.07.2013 de tecilim bitiyor. Eylül gibi yurt dışına çıkacağım.

1- Sınırdan geçerken sorun olur mu? Olursa ne olur? Alırlar beni, idari para cezası öderim, salarlar mı?
    2- Bence Ağustos 20 gibi gitsem, Celp dönemi bttiğinde, para cezamı ödesem, bir sonraki döneme hemen atar mı bakaya durumum kalkar mı? Böylece yurt dışına çıkabilir miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lincoln12

Bir şey soracağım

1- Sınırdan geçerken sorun olur mu? Olursa ne olur? Alırlar beni, idari para cezası öderim, salarlar mı?
    2- Bence Ağustos 20 gibi gitsem, Celp dönemi bttiğinde, para cezamı ödesem, bir sonraki döneme hemen atar mı bakaya durumum kalkar mı? Böylece yurt dışına çıkabilir miyim?

İlk kez bakaya kalanlar mahkemeye sevk edilmiyor bir dönem rahat edebilirsin ama bir den fazla aynı suçu işlediğinde adli soruşturma başlatılabilir hakkında
  • quote:

Bir şey soracağım

1-Adli sürecin başlatılması için idari para cezasının tarafınıza tebliğ edilmesi ve sizin bu cezaya rağmen askerlik işlemlerinizi başlatmamanız gerekiyor. Hakkınızda idari para cezası kararı verilene kadar askerlikten yasal olarak yırtabilirsiniz. Bazı şubeler 2 sene bakaya kalanlara bile para cezasını tebliğ etmiyor, dolayısıyla adam 2 sene boyunca askerliğini ertelemiş oluyor
    2-Bunları yapmanıza gerek yok. Bakaya kaldığınızda zaten askerliğiniz bir sonraki döneme erteleniyor, Kasım celbinde gidip askerlik işlemlerinizi başlatmanız yeterli. (bir sonraki döneme erteleme yedek subay adayları için geçerli, er adayları yakalandıkları an devre kaybı olarak askere alınıyorlar diye biliyorum)
  • quote:

quote:

Bir şey soracağım

1-Adli sürecin başlatılması için idari para cezasının tarafınıza tebliğ edilmesi ve sizin bu cezaya rağmen askerlik işlemlerinizi başlatmamanız gerekiyor. Hakkınızda idari para cezası kararı verilene kadar askerlikten yasal olarak yırtabilirsiniz. Bazı şubeler 2 sene bakaya kalanlara bile para cezasını tebliğ etmiyor, dolayısıyla adam 2 sene boyunca askerliğini ertelemiş oluyor
    2-Bunları yapmanıza gerek yok. Bakaya kaldığınızda zaten askerliğiniz bir sonraki döneme erteleniyor, Kasım celbinde gidip askerlik işlemlerinizi başlatmanız yeterli. (bir sonraki döneme erteleme yedek subay adayları için geçerli, er adayları yakalandıkları an devre kaybı olarak askere alınıyorlar diye biliyorum)

Adli soruşturma süreci başladıktan sonra da teslim olabilir bir sakınca yok zaten soruşturma ve dava süreci uzun süren bir süreç o yüzden Türkiyede 2 sene bakaya gezen sayıları çok fazla 3-4 ay bakaya kalanların üstüne gideceklerini de inanmıyorum Gittiğim Askerlik şubesi de bunu söylemişti
  • Merhabalar
    Bir iki sorum olacaktı.
    Ben nisan ayında bakaya kalmış bulunmaktayım yani 2 aydır bakaya durumundayım. Bugün askerlik şubesini aradım ordaki memurun bana dedikleri kesin doğrumudur. Durumumu şöyle anlattım. Şuan bakaya durumundayım fakat u 1 sene içinde askere gitmek istemiyorum ondan dolayı ne yapmalıyım diye sordum oda bana şöyle dedi ; 1-30 haziran arası şubeye gelme dedi. yani bir dahaki dönemide bakaya olarak geçir. temmuz ayında gel dedi, para cezası ödersin dedi birde savunma yazarsın ondan sonra bakayan bir sonraki celbe kadar kalkacak sende o sırada uzaktan eğitime başvurabilirsin dedi. bunu bana direk askerlik şubesindeki görevli memur dedi. hatta oda içerden müdürü ile konuştu. böyle dendi bana. heralde bu doğrudur diye düşünüyom.
    2. sorum: 1-2 dönem bakaya kalan kişi kimlik kontrolünde yakalanabilir mi yoksa yakalanma durumu 2. sene bakaya kalanlar için mi ??
  • quote:

Orijinalden alıntı: memedof

Merhabalar
    Bir iki sorum olacaktı.
    Ben nisan ayında bakaya kalmış bulunmaktayım yani 2 aydır bakaya durumundayım. Bugün askerlik şubesini aradım ordaki memurun bana dedikleri kesin doğrumudur. Durumumu şöyle anlattım. Şuan bakaya durumundayım fakat u 1 sene içinde askere gitmek istemiyorum ondan dolayı ne yapmalıyım diye sordum oda bana şöyle dedi ; 1-30 haziran arası şubeye gelme dedi. yani bir dahaki dönemide bakaya olarak geçir. temmuz ayında gel dedi, para cezası ödersin dedi birde savunma yazarsın ondan sonra bakayan bir sonraki celbe kadar kalkacak sende o sırada uzaktan eğitime başvurabilirsin dedi. bunu bana direk askerlik şubesindeki görevli memur dedi. hatta oda içerden müdürü ile konuştu. böyle dendi bana. heralde bu doğrudur diye düşünüyom.
    2. sorum: 1-2 dönem bakaya kalan kişi kimlik kontrolünde yakalanabilir mi yoksa yakalanma durumu 2. sene bakaya kalanlar için mi ??

Bakayalar için kimlik kontrolü gibi konular uzun hukuki süreçler sonunda olur yani hakkında sivil mahkemeye dava açılıp senin davaya katılmaman üzerine hakkında yakalama emri çıkartıldıktan sonraki aşamadır ama bakayalık konusunda şubeler para cezalarıyla geciştirmekte.1-2 dönem bakaya kaldığın zaman bir sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum ben de şubeyle gorustum para cezası dedi sadece.
  • daha önceden bakaya kaldım idari para cezası geldi. 2013 ağustos döneminde sevke tabi olduğum ve haziran 1-30 arası gel bilgilerini girelim diye yazı geldi. ben kasım ayında gitmek istiyorum. acaba haziran 28-29-30-31 inde rapor olsam ve temmuz 1 de yada 2 de gitsem özrüm vardı gelemedim desem kasıma atarlar mı(atarlar) AMA ÖNEMLİ OLAN ŞU HAKKIMDA DAVA AÇILIR MI ? AÇILIRSA MEMURİYETTEN YOKSUN BIRAKILIR MIYIM?
    ÇOK ACİL LÜTFEN BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR CEVAP BEKLİYORUM.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogushan32

daha önceden bakaya kaldım idari para cezası geldi. 2013 ağustos döneminde sevke tabi olduğum ve haziran 1-30 arası gel bilgilerini girelim diye yazı geldi. ben kasım ayında gitmek istiyorum. acaba haziran 28-29-30-31 inde rapor olsam ve temmuz 1 de yada 2 de gitsem özrüm vardı gelemedim desem kasıma atarlar mı(atarlar) AMA ÖNEMLİ OLAN ŞU HAKKIMDA DAVA AÇILIR MI ? AÇILIRSA MEMURİYETTEN YOKSUN BIRAKILIR MIYIM?
    ÇOK ACİL LÜTFEN BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR CEVAP BEKLİYORUM.

hemen hakkında dava açılmaz.uzun hukuki süreç bunlar.
  • s.a Arkadaslar. Size Bir Sorum Olcak tı ?

Yaklasık 2 Ay Önce Şubeye gittim Askerliğim Hakkında Son Durumu Ögrenmek için Memurun bana verdiğim cevap bu 2013 . Ocak Ayında Sevk işlemin Başlaması lazım Senin Şuan Askerde Olman lazım dı dedi. Sevkini Başlatayım hazırsan dedi bende hayır degilim dedim. Ama en kısa Zamanda gel başlatalım Dedi. Hatta Sevkimi Başlatirsam Kaç Gün içinde Giderim Dediğim de 2 Gün içerisinde Gidersin Demişti

Ben Memurum Agustos ayında Askere Gitmeyi düşünüyorum.

1) Para Cezası Alırmıyım ( Alırsam ne kadar ) ?

2) Yine Sevkimi Başlatacak olsam 2 Gün içerisinde Gidermiyim ?

3) Önerileriniz Var mı Bu Konuda ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ADANAMUSTİ

s.a Arkadaslar. Size Bir Sorum Olcak tı ?

Yaklasık 2 Ay Önce Şubeye gittim Askerliğim Hakkında Son Durumu Ögrenmek için Memurun bana verdiğim cevap bu 2013 . Ocak Ayında Sevk işlemin Başlaması lazım Senin Şuan Askerde Olman lazım dı dedi. Sevkini Başlatayım hazırsan dedi bende hayır degilim dedim. Ama en kısa Zamanda gel başlatalım Dedi. Hatta Sevkimi Başlatirsam Kaç Gün içinde Giderim Dediğim de 2 Gün içerisinde Gidersin Demişti

Ben Memurum Agustos ayında Askere Gitmeyi düşünüyorum.

1) Para Cezası Alırmıyım ( Alırsam ne kadar ) ?

2) Yine Sevkimi Başlatacak olsam 2 Gün içerisinde Gidermiyim ?

3) Önerileriniz Var mı Bu Konuda ?

Bu Cumaya kadar git askerlik şubesine seni Ağustosta askere alırlar.
  • merhaba ben şubat ayında üniversite'den mezun oldum ve o günden bu yana hiç askerlik şubesine uğramadım. şu an bakaya mıyım acaba ve de kpss ye girdim muhtemelen atanacağım. bakayaysam eğer para cezasını ödedikten sonra tekrar tecil yaptırabilir miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bir ben eksiktim

merhaba ben şubat ayında üniversite'den mezun oldum ve o günden bu yana hiç askerlik şubesine uğramadım. şu an bakaya mıyım acaba ve de kpss ye girdim muhtemelen atanacağım. bakayaysam eğer para cezasını ödedikten sonra tekrar tecil yaptırabilir miyim?

1111 sk-36’ncı madde kapsamında; lisans mezunlarının mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl,

5713 sayılı Kanun gereğince sevk tehiri hakkını kullanmak isteyenler, bu isteklerine ilişkin dilekçe ile bizzat en yakın askerlik şubesi başkanlığına müracaat eder. Daha sonra bu sevk tehiri hakkını kullanmaktan vazgeçenler, yine aynı şekilde askerlik şubesi başkanlığına müracaat eder. Sevk tehiri iptal edilenler, grup numaralarına göre normal sevke tabi oldukları celp döneminde askere sevk olur.

Yani bakaya değilsin ama en kısa sürede askerlik şubesine git tecil hakkını kullan... Giderken yanında diploma (veya çıkış belgesi) aslını ve 3-4 tane fotokopisini, 2-3 adet vesikalık resmini falan götür bakarsın lazım olur. Dilekçe doldurma işini oradan hallettirirler.
  • haziran 2013 tarihinden itibaren bakaya kalan bir kişi
    ---> ocak ayında jandarma tarafından veya trafik polisi tarafından cevirme de yakalansa ne olur?
    -->1 sene kadar yani haziran 2014 tarihine kadar bakaya da kalsa ne olur?
    --->olduki bir iş veya yüksek lisans başvuru sırasında askerlik ile ilgili kağıt istendiğinde bakaya durumundan çıkmak için 1-2gün bekletiyorlar mı yoksa şübe de hemen hallediyorlar mı?
    --->hakkımda hangi işlemler uygulanır, para cezası alacak isem ne kadar olur?

bilen arkadaşlardan yardımcı olursanız.şimdiden teşekkürler
  • paveHawk P kullanıcısına yanıt
    Sadece para cezasını yanıtlayayım.
    Şubat 2013 - 24 Haziran 2013 arası 124 günlük "yoklama kaçağı" durumundan ötürü 594 TL para cezası geldi.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.