Şimdi Ara

photoINK mürekkep (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
263
Cevap
9
Favori
55.409
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben biraz ekleme yapmak istiyorum photoink hakkında..

öncelikle olarak renk gamutu (4 renk için konusuyorum) kuşe mürekkebi diye adlandırılan mürekkebe göre daha soluk.. birinin 4x500 ml mi 150 lira diğeri 400 lira çok normal aslında bu. ama yaptığı işi kaliteli yapmak istiyenlerdenim sanırım eski mürekkebime geri döneceğim.. şuan 4x 250 ml lik baskı yapmış bulanmaktayım 4525 ve 7015 de 7015 de 5 ay önce bastığım iş ile bu hafta bastığım iş sonuçları hiç hoşuma gitmedi malesef... bunu dile getirmek istedim çünkü yukarıda yorumlardım da çok iyi olduğunu belirttim.. normal bi kullanıcı için çok iyi.. ama normal bi kullancı gidipte 400 TL yi 4x500 ml me vermez. 1 yılda yaklaşık 2500 2000 liralık bu mürekkepten kullandım. sürekli çıktı almayanlara ÖNERMİYORUM. çünkü tıkanıklık yapıyor kullanırsanız sorun teşkil etmiyor.. 1 yada 1,5 ay çalışmayan 7015 i biraz tıkamıştı açmak biraz zamanımı almıştı..
    başka bir firmadan bayilik almıştım bursaya bu konuda 2 kere mesaj atmama rağmen bana geri dönmemişti, kuşe mürekkeblerini 500 ml 65 lira filan geliyor bide onu denicem bakalım o ne alemde... saçlarımı dökücem bu işler yüzünden yaw

• quote:

Orijinalden alıntı: ziper_gazi_

ben biraz ekleme yapmak istiyorum photoink hakkında..

öncelikle olarak renk gamutu (4 renk için konusuyorum) kuşe mürekkebi diye adlandırılan mürekkebe göre daha soluk.. birinin 4x500 ml mi 150 lira diğeri 400 lira çok normal aslında bu. ama yaptığı işi kaliteli yapmak istiyenlerdenim sanırım eski mürekkebime geri döneceğim.. şuan 4x 250 ml lik baskı yapmış bulanmaktayım 4525 ve 7015 de 7015 de 5 ay önce bastığım iş ile bu hafta bastığım iş sonuçları hiç hoşuma gitmedi malesef... bunu dile getirmek istedim çünkü yukarıda yorumlardım da çok iyi olduğunu belirttim.. normal bi kullanıcı için çok iyi.. ama normal bi kullancı gidipte 400 TL yi 4x500 ml me vermez. 1 yılda yaklaşık 2500 2000 liralık bu mürekkepten kullandım. sürekli çıktı almayanlara ÖNERMİYORUM. çünkü tıkanıklık yapıyor kullanırsanız sorun teşkil etmiyor.. 1 yada 1,5 ay çalışmayan 7015 i biraz tıkamıştı açmak biraz zamanımı almıştı..
    başka bir firmadan bayilik almıştım bursaya bu konuda 2 kere mesaj atmama rağmen bana geri dönmemişti, kuşe mürekkeblerini 500 ml 65 lira filan geliyor bide onu denicem bakalım o ne alemde... saçlarımı dökücem bu işler yüzünden yaw

bence cihazlar üzerinde cok fazla karma mürekkep denemeyin bunu sonucu pek iyi olmaz alacağınız mürekkebin ne olacağını bilemesiniz mesela 4525 de orjinal kartuşunu kulanıp üzerine başka bi mürekkep kulanırsanız kuruma olayını hızlandırı yosunuz bilginiz olsun 2 kimyasalın deyerleri bir birini tutmayınca özelikle pigmede kuruma olra çok sık oluyor

• mürekkep deyişimi yapılacağı zaman önce solis yonla cihaz içindeki tüm mürekkebin temiz lemeniz gerekir ondan sonra mürekkep deneyin
  • şimdi photoink çabuk kuruyan bir mürekkepmi nozülleri tıkaması kolaymı oluyor epson için misal
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet1987

mürekkep deyişimi yapılacağı zaman önce solis yonla cihaz içindeki tüm mürekkebin temiz lemeniz gerekir ondan sonra mürekkep deneyin

evet haklısınız.. 2 farklı yerden aldığınız içme suyunu bile karıştırsanız ortaya farklı birşey çıkıyor. önce temizlemek gerekli bencede.. 7015 de temizlemek sorun olmazda 4525 biraz sorun olablir bende.. aradaki hortumlar vs.. belki takar takmaz üst üste 7 8 kere kafa temizleme yaparsam sonuç farklı olur..
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperen_69

şimdi photoink çabuk kuruyan bir mürekkepmi nozülleri tıkaması kolaymı oluyor epson için misal

photoink kuruma görmedim daha sadece 4525 de 200 çıktıdan sonra çizik olayı biraz başladı ama önemsizdi benim içi. onu da 1 kere kafa temizleme yapınca gideriliyor, yada iyi kaliteli modlarda baskı alırsanız çizik filan göremessiniz..
  • yani sonuç olarak iyi bir mürekkep diyebilirmiyiz
  • alperen_69 kullanıcısına yanıt
    elbette iyi mürekkep diyebiliriz hangi makina koyucaksınız bilmiyorum epson nun orjinal 4 renk şişeleride var kullanım kapasitenizi bilmediğim için birşey diyemiyorum. orjinal şişeleri alıp onlarıda kullanabilirsiniz..
  • epson xp 202 de kullanacan ALLAH nasip ederse
  • bk karuştan numune photoink mürekkep istedim sağolsunlar gönderdiler kullandığım yazıcı canon mx715(5 kartuşlu) denedim şu anlık bir sıkıntı görmedim fotograf kaliteside orjinale çok yakın güzel bir mürekkep Şahsen çok tereddütlüydüm şu anda kalitede sıkıntı yok o yönden içim rahat şimdi tek düşüncem kuruma yapıp yapmaması onu da ilerleyen zamanlarda görücez tabi
  • quote:

Orijinalden alıntı: hocaa896

bk karuştan numune photoink mürekkep istedim sağolsunlar gönderdiler kullandığım yazıcı canon mx715(5 kartuşlu) denedim şu anlık bir sıkıntı görmedim fotograf kaliteside orjinale çok yakın güzel bir mürekkep Şahsen çok tereddütlüydüm şu anda kalitede sıkıntı yok o yönden içim rahat şimdi tek düşüncem kuruma yapıp yapmaması onu da ilerleyen zamanlarda görücez tabi

hocaa896 arkadaşın yorumuna aynen katılıyorum bende numune istemiştim gönderdiler sağolsunlar. bu sabah elime ulaştı. kartuşlardaki mürekkebi solüsyonla temizledim mürekkepleri doldurup 3 sefer yoğun temizleme yaptım resim baskısı aldım canon 2255 yazıcı ki bu 2 kartuşlu bir yazıcı bilen bilir. (profesyonel fotoğraf baskısı yapan bir yazıcı değil). renkler çok canlı ve parlak duruyor. baskıdan çok memnun kaldım. tabi kuruma konusunda sıkıntı yaparmı onuda ilerleyen zamanlarda görecez.
    canon mg 6350 almayı düşünüyorum asıl ondan alacağım baskıları şimdiden merak ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi palolu -- 18 Haziran 2013; 14:48:04 >

• yorumlarınızı takip edeceğim lütfen kuruma hakkında bilgi verin
  • Takip deyim ayrıca canon ix6550 nasıl bir yazıcı ??
  • Herkese merhaba

benim gibi fotoğraf baskısı için Canon 525-526 serisi 5 kartuşlu canon kullanıpta, solma konusunda tecrübelerine dayanarak; en baba en geç solan mürekkep şu diyebilecek birileri varmı?

ben cescesor dan 525-526 set almıştım yanında gelen 60 ml lik mürekkpeler kullandım ulv yazıyor kapaklarında, benim şöyle bir tecrübem oldu: sarı ışık yanan odaya astığım fotoğraflar 15 günde soluyor. beyaz ışık olan odada duran fotoğraflarda şuan için sorun yok gibi.

photoink bu cescesor ulv mürekkeplerden daha iyimidir acaba?
  • neyybuu N kullanıcısına yanıt
    photoink en son kullandığım mürekkep Epson PX 730 yazıcıda kullanıyorum renk olarak başarılı diyebilirim 2-3 ay önce bu mürekkeplerle bastığım fotolar pencere kenarında yan duvarda test için üzerlerinde herhangibir muhafaza olmaksızın asılılar ve sonuç: siyahlar uçmaya başladı ilk baskıdaki derin siyahlar artık yok kırmızı- gri gibi oluyor ve soluyor.Cescessor, ocp (foto Epson İçin İğrenç). Goprint (Siyahlar kısa sürede uçtu), Etacolor (kısa sürede solma renkerde ton kayıpları oluştu) mürekkeplerini de kullandım. Cescesor mürekkeplerin renk tutarlılığı iyi ama oda uçuyor. Cescesor firmasından kurumsal alışverişlerimiz oluyor zaman zaman kolay dolum kartuşları aldırmıştım firma aracılığı ile chipler vs. yıllar önce de açık kırmızı mürekkepleri PX 710 yazıcımın kafasını halletmişti ( Yazıcıyı kurtaramamıştım). Arada Cescesor'a uğrarım Emrah bey teknik servisteki arkadaş ile piyasadaki mürekkepleri diğer alternatif baskı olaylarını paylaşırım. Genel olarak ilgili sattıkları ürünlerin arkasında duran alakalı bir firma şu an sattıkları mürekkeplerin sorunsuz olduğunu söylüyorlar. UV serisi mürekkepleri de "solmaya dayanıklı" sloganı ile satışta yani solmadığını iddaa etmiyorlar. Şimdilerde L800 6 renk mürekkeplerini denemeği düşünüyorum(kullananlar beyeniyor) iyi renk vereceği kesin ama UV ortamda yani gün ışığının ulaştığı yerlerde ( çekmecelere konan, bir rafta epeyce zaman geçirien, bir vitrinde çıplak olarak konumlandırılmış halde size bakan) durumu ne olacak bakmak gerekiyor. Hızlı ve belirgin bir kayıp yaşarsam inkjet fotoğraf baskısı benim için biter.

• quote:

Orijinalden alıntı: holcay

photoink en son kullandığım mürekkep Epson PX 730 yazıcıda kullanıyorum renk olarak başarılı diyebilirim 2-3 ay önce bu mürekkeplerle bastığım fotolar pencere kenarında yan duvarda test için üzerlerinde herhangibir muhafaza olmaksızın asılılar ve sonuç: siyahlar uçmaya başladı ilk baskıdaki derin siyahlar artık yok kırmızı- gri gibi oluyor ve soluyor.Cescessor, ocp (foto Epson İçin İğrenç). Goprint (Siyahlar kısa sürede uçtu), Etacolor (kısa sürede solma renkerde ton kayıpları oluştu) mürekkeplerini de kullandım. Cescesor mürekkeplerin renk tutarlılığı iyi ama oda uçuyor. Cescesor firmasından kurumsal alışverişlerimiz oluyor zaman zaman kolay dolum kartuşları aldırmıştım firma aracılığı ile chipler vs. yıllar önce de açık kırmızı mürekkepleri PX 710 yazıcımın kafasını halletmişti ( Yazıcıyı kurtaramamıştım). Arada Cescesor'a uğrarım Emrah bey teknik servisteki arkadaş ile piyasadaki mürekkepleri diğer alternatif baskı olaylarını paylaşırım. Genel olarak ilgili sattıkları ürünlerin arkasında duran alakalı bir firma şu an sattıkları mürekkeplerin sorunsuz olduğunu söylüyorlar. UV serisi mürekkepleri de "solmaya dayanıklı" sloganı ile satışta yani solmadığını iddaa etmiyorlar. Şimdilerde L800 6 renk mürekkeplerini denemeği düşünüyorum(kullananlar beyeniyor) iyi renk vereceği kesin ama UV ortamda yani gün ışığının ulaştığı yerlerde ( çekmecelere konan, bir rafta epeyce zaman geçirien, bir vitrinde çıplak olarak konumlandırılmış halde size bakan) durumu ne olacak bakmak gerekiyor. Hızlı ve belirgin bir kayıp yaşarsam inkjet fotoğraf baskısı benim için biter.

kullandıklarınız arasında en iyi hangisiydi

• alperen_69 kullanıcısına yanıt
    Merhaba,
    2005 yılından beri inkjet baskı işiyle ilgileniyorum.
    Kullandığım Epson mürekkeplerden fotoğraf baskısı için Cescessor, Photoink, Goprint renk doğruluğu yönünden başarılı. 3 firmanın ürünüde kullanılabilir. Etacolor ve özellikle OCP iyi değil. Markasını bilmediğim Uzakdoğu mürekkepleri de kullandım iyisi de vardı çok kötüsü de onları saymıyorum. Mürekkepler Epson R200, Px 710,720.730 makinalarda denenmiştir. Cescessor,Photoink,Goprint bu üçlüyü başarılı bulduğumu tekrar belirteyim çok tatminkar renk alınabiliyor (albümde ve cam korumalı çerçevede iyi kağıtlarla) kullanılabilir diye düşünüyorum. Şimdiye kadar kullandığım orijinal olanlar hariç tüm mürekkepler hangi kağıda basılırsa basılsın saniyeler içinde ilk baskıdaki canlılığını yitiriyor, reçineye işleme ilerledikçe de hem renk geçişlerindeki uyum hem de konturlar keskinliğini yitiriyor ve takip eden haftalar, aylar içinde de meşhur UV de final etkisi ile fotonun tüm renklerini uçuruyor (Photoink siyah baskı 200 gr Hp kağıttan balkonda kuvvetli güneşte 1 haftada silindi kırmızı-gri karışık hale geldi.) . Özetle gelişmiş foto yazıcılarla evde yapılan baskılarda mütevazi beklenti şu: Ekonomik mürekkeplerle doğru renk dağılımı ve zamanla (doğrudan günışığı teması hariç) değişmeyen ilk baskı sonuçları. Bu beklentiyi sonuna kadar sağlayan mürekkeple açıkça söylemek gerekirse karşılaşmadım. L800 mürekkepleri denemedim. Onlar ne yapar bilemem. Şunu biliyorum 801-806 serisi 791-796 serisi epson orijinal kartuşlarda kullanılan Claria mürekkebin kalitesinde değiller. Bu bilgiyi. Epson ile resmi bağlantısı olan bir tanıdığımdan aldım. Kalite farkı varmış arada. Foto baskı işini sevenler orijinal mürekkeplerin yaptığı baskıdaki cilt tonlarını, canlı ve doğru renkleri bilirler. Bende acaba bu sonuçları ikame ürünlerle yakalayabilir miyim diye arayış içindeyim. Masraflı iş zaman zaman da bunaltıyor.

Mürekkeplerle ilgili olarak aşağıda anlattığım bilgileride paylaşmak isterim.
    OCP pigment mürekkebini Epson WF yazıcılarda işyerinde kullanıyoruz 4 adet yazıcıda 1 yıl kadar çalışmakta tıkama sorunu yapmadı, arada bir temizleme prosesi çalıştırıyorum tüm nozzle lar açık (ama hızlı baskıda”normal”mod 10-15 ci sayfalarda çizgiler çıkmaya başlıyor yani ürün yazıcıya birebir uyumlu değil. ama toparlanabiliyor temizliyorsunuz vs. yavaş baskıda sorun vermiyor, münferit baskılar ofis ortamından başarılı keskin hızlı, amaca uygun. OCP mürekkebini HP Ploter da da kullanıyorum tonlar iyi tıkama yapmıyor, Canon için OCP kullanmadım. Brother J6710dw A3 format yazıcı için yine kafa tıkamamasına güvenerek OCP mürekkeplerini koduna dikkat ederek bir pro arkadaşa tavsiye ettim sonuç hüsran oldu kafa tıkandı yeni yazıcı garanti dışı kaldı ağır bir masraf oluştu. Bende arkadaşıma çok mahçup oldum ama OCP pekte oralı olmadı bir sürü safsata söyleyerek işin içinden çıktı. Brother 6000*1200 dpı bir baskı kafası kullanıyor ve baya hassas. Brother için Goprint oldukça iddaalı; firmadan referans istedim. Gelen kullanıcı listesinden iki kişi ile de görüştüm mürekkepten ve yukarda bahsi geçen yazıcıdan memnun olduklarını söylediler 1 sene kadar kullanmakta olduklarını sorun yaşamadıklarını bildirdiler. Ocp den çok bahsettim ama ; son olarak PX epson için aldığım mürekkeplerin başarısızlığını (Renklerin yeşil tona baskın çıkması ve kağıdın kalitesi ile orantılı olarak mürekkebin uçması,solması) olayını Firma yetkilisi Fatih Mehmet Akici ile paylaştım. Şikayet aldıklarını, ICC Profile ayarları ile renk doğrululuğunun sağlanabileceğini söyledi ve doğru renkler için ayar yapmaksızın ocp L800 uyumlu mürekkeplerinin kullanılmasının uygun olacağını bildirdi. Hülasa firma bendeki PX 6 renk mürekkebi OCP L800 uyumlu mürekkepleri ile değiştirdi yaptığım denemelerde foto baskıları aynı sorunlarla sırıttı. Artık OCP foto epson için off.

Dağarcımızı paylaşmış olduk. İyi forumlar.

• evet bende canon yazıcımda ptohoink ve ocp kullanıyorum photoink resim baskısı için iyi fakat buzdolabına astığım resim 2-3 ay içinde soldu bu arada yazın en sıcak ve güneş gören yer mutfağımız 2-3 ay içinde renkler baya soldu ocp yi hiç söylemiyorum bile kodlarına göre kullansamda fotografta bariz farklar var ama ofis kullanıcıları için ocp yi önerebilirim şu anda hiç tıkanma yaşamadım yazıcımda magenta yazmıyordu bir tek servise gönderdim kalibrasyon ve genel temizleme yapılıp sağlam sekilde bana geri gönderildi şu anda sıkıntım yok yazın 2 hafta baskı almadığım takdirde çizikler meydana geliyordu photoinkte bu süre daha düşüktü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: holcay

Merhaba,
    2005 yılından beri inkjet baskı işiyle ilgileniyorum.
    Kullandığım Epson mürekkeplerden fotoğraf baskısı için Cescessor, Photoink, Goprint renk doğruluğu yönünden başarılı. 3 firmanın ürünüde kullanılabilir. Etacolor ve özellikle OCP iyi değil. Markasını bilmediğim Uzakdoğu mürekkepleri de kullandım iyisi de vardı çok kötüsü de onları saymıyorum. Mürekkepler Epson R200, Px 710,720.730 makinalarda denenmiştir. Cescessor,Photoink,Goprint bu üçlüyü başarılı bulduğumu tekrar belirteyim çok tatminkar renk alınabiliyor (albümde ve cam korumalı çerçevede iyi kağıtlarla) kullanılabilir diye düşünüyorum. Şimdiye kadar kullandığım orijinal olanlar hariç tüm mürekkepler hangi kağıda basılırsa basılsın saniyeler içinde ilk baskıdaki canlılığını yitiriyor, reçineye işleme ilerledikçe de hem renk geçişlerindeki uyum hem de konturlar keskinliğini yitiriyor ve takip eden haftalar, aylar içinde de meşhur UV de final etkisi ile fotonun tüm renklerini uçuruyor (Photoink siyah baskı 200 gr Hp kağıttan balkonda kuvvetli güneşte 1 haftada silindi kırmızı-gri karışık hale geldi.) . Özetle gelişmiş foto yazıcılarla evde yapılan baskılarda mütevazi beklenti şu: Ekonomik mürekkeplerle doğru renk dağılımı ve zamanla (doğrudan günışığı teması hariç) değişmeyen ilk baskı sonuçları. Bu beklentiyi sonuna kadar sağlayan mürekkeple açıkça söylemek gerekirse karşılaşmadım. L800 mürekkepleri denemedim. Onlar ne yapar bilemem. Şunu biliyorum 801-806 serisi 791-796 serisi epson orijinal kartuşlarda kullanılan Claria mürekkebin kalitesinde değiller. Bu bilgiyi. Epson ile resmi bağlantısı olan bir tanıdığımdan aldım. Kalite farkı varmış arada. Foto baskı işini sevenler orijinal mürekkeplerin yaptığı baskıdaki cilt tonlarını, canlı ve doğru renkleri bilirler. Bende acaba bu sonuçları ikame ürünlerle yakalayabilir miyim diye arayış içindeyim. Masraflı iş zaman zaman da bunaltıyor.

Mürekkeplerle ilgili olarak aşağıda anlattığım bilgileride paylaşmak isterim.
    OCP pigment mürekkebini Epson WF yazıcılarda işyerinde kullanıyoruz 4 adet yazıcıda 1 yıl kadar çalışmakta tıkama sorunu yapmadı, arada bir temizleme prosesi çalıştırıyorum tüm nozzle lar açık (ama hızlı baskıda”normal”mod 10-15 ci sayfalarda çizgiler çıkmaya başlıyor yani ürün yazıcıya birebir uyumlu değil. ama toparlanabiliyor temizliyorsunuz vs. yavaş baskıda sorun vermiyor, münferit baskılar ofis ortamından başarılı keskin hızlı, amaca uygun. OCP mürekkebini HP Ploter da da kullanıyorum tonlar iyi tıkama yapmıyor, Canon için OCP kullanmadım. Brother J6710dw A3 format yazıcı için yine kafa tıkamamasına güvenerek OCP mürekkeplerini koduna dikkat ederek bir pro arkadaşa tavsiye ettim sonuç hüsran oldu kafa tıkandı yeni yazıcı garanti dışı kaldı ağır bir masraf oluştu. Bende arkadaşıma çok mahçup oldum ama OCP pekte oralı olmadı bir sürü safsata söyleyerek işin içinden çıktı. Brother 6000*1200 dpı bir baskı kafası kullanıyor ve baya hassas. Brother için Goprint oldukça iddaalı; firmadan referans istedim. Gelen kullanıcı listesinden iki kişi ile de görüştüm mürekkepten ve yukarda bahsi geçen yazıcıdan memnun olduklarını söylediler 1 sene kadar kullanmakta olduklarını sorun yaşamadıklarını bildirdiler. Ocp den çok bahsettim ama ; son olarak PX epson için aldığım mürekkeplerin başarısızlığını (Renklerin yeşil tona baskın çıkması ve kağıdın kalitesi ile orantılı olarak mürekkebin uçması,solması) olayını Firma yetkilisi Fatih Mehmet Akici ile paylaştım. Şikayet aldıklarını, ICC Profile ayarları ile renk doğrululuğunun sağlanabileceğini söyledi ve doğru renkler için ayar yapmaksızın ocp L800 uyumlu mürekkeplerinin kullanılmasının uygun olacağını bildirdi. Hülasa firma bendeki PX 6 renk mürekkebi OCP L800 uyumlu mürekkepleri ile değiştirdi yaptığım denemelerde foto baskıları aynı sorunlarla sırıttı. Artık OCP foto epson için off.

Dağarcımızı paylaşmış olduk. İyi forumlar.

helal olsun! tecrübelerini bu kadar net ve detaylı anlatan kullanıcıları çok takdir ediyorum. Forumun öncelikli amacıda bu değilmidir zaten. Ben kendi adıma teşekkür ediyorum. Söyledikleriniz hep doğru şeyler bende 3-4 epson eskitmiş biri olarak diyebilirimki orj 801-806 /791-796 lar dışında bütün claria mürekkepler (L800 muadillerden iyi olmakla birlikte kartuşlardakinden bir tık daha aşağıda sahiden) solma riski taşıyor. Hele güneş ışınlarına maruz kalanların hali içler acısı ben içlerinde öyle açık ara falan değilsede en iyisinin cescesor claria UV'ler olduğunu düşünüyorum .Eskiden cescesorun LM'si sorunluydu şimdi o sorunda yok gibi görünüyor. Tabi solma mevzusunda kağıdın ne kadar mühim olduğunu söylememe lüzum yok ben solmaya karşı en dirençli kağıtların 300 gr rovi premiumlar ve 255 gr epson premiumlar olduğu fikrindeyim son dönemde kullandığım 270 gr kodak ultralarda gayet iyi sonuçlar vereceğe benzer. sizin kağıtlar konusunda tecrübeleriniz nedir? malum 200 gr hp everydayler çokda dirençli kağıtlar değillerdir.

• holcay H kullanıcısına yanıt
    aynen yukarıdaki arkadaş gibi zaman ayırıp yazdığınız için çok teşekkür ederim dostum
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.