Şimdi Ara

sellektör yapan trafik canavarları (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
358
Cevap
4
Favori
12.742
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sol şerit sürekli meşgul edilecek bir şerit değildir. Konuyu açan arkadaş kusura bakmada kuralları sanırım bilmiyorsun. Sol şeritte 110 km hızla giderim diye bir şey yok ! Sollama yapmak için vardır. sürekli seyir edilmez... 110 ile gideceksen orta şeridi kullan...
  • kardeşim sen 110 km hızla devam et çok istiyorsa sağdan boşluk bulsun geçsin. babasının malı değil orası. kafasına göre millet kuralları yorumlamış. bi tanesi demiş sol şerit sollama şerididir. bi tanesi demiş ceza yersem yerim 160 km ile de giderim halka düşmez onu sorgulamak. oküzlerden de bunu beğenen çok olmuş. hüloooğğğğ.
  • Sol seridi sen kapattiktan sonra kendine göre en güvenli araliği gözüne kestir . Oraya kadar sol seritten devam et isterse arkadaki sisleri 4lüleri uzunlari alayini yaksin umrumda olmaz . Sol seride gecince yakarim sağ sinyalimi kendi kafama koydugum yere kadarda orta seride geçmem keyfi bilir ya bekler ya sagdan falan buldugu yerden gecer . Sagima girip makas atmaya calisanlar olursa gaza dokunurum biraz orta seritte baska bi arabanin arkasinda sıkışır kalir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Madde 46 -2 d , bakin bakalim cezasi varmiymis yokmuymus...

sellektör yapan trafik canavarları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kagan06 -- 16 Ağustos 2014; 17:36:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: inch

yazılanları ve cevapları hayret ve dehşetle okudum. insanlarımız, ki bunların çoğunluğu da genç insanlar, hız yapmayı hak olarak görüyorlar. ister sol şeritten, ister ortadan. isterse sağ şeritten git, ama hız yaptığın an hatalısın. güvende değilsin. kendini ve başkalarını katletmeye kurgulanmışsın o esnada. iyi ve kontrollü şoför olduğumu düşünürüm. en iyi arabada ve en iyi yolda bile 130 km hız ile 100 km hız arasında kontrol ve hakimiyet açısından dağlar kadar fark vardır. radyoloji uzmanıyım ve maalesef ki her gün bir kaç tane trafik kazası geçiren insanlarımızın darmadağın olmuş kafa, bel, omur ve diğer organlarının tomografileri ile uğraşmaktayım. maalesef ki bunların gerçekten çok büyük bir çoğunluğu hızlı ve kontrolsüz sürüş hatalarından kaynaklanıyor. bir insan ne kadar iyi sürücü olursa olsun hız yaparsa kaza yapma ve yaptırma oranları katbekat artar. schumaer bile olsan bu böyle. (ki kendisi de hızlı ve kontrolsüz bir şekilde kaydığı içi, kayak kazası geçirdi). ben.m görüşüm şudur. tepki toplasam da gerçek olan bu:

1-) sol şeridi işgal edip sellektör yapan insanların halet-i ruhileri sıkıntılıdır. bu insanlar sadece sol şeridi işgal etmezler, arada makas atarlar, tehlikeli sürerler, şeritler arası geçişlerde son derece kontrolsüzlerdir. aynı zamanda kendilerini üstün şoför olarak görürler.
    2-) bu insanların günlük hayatları ve yaşantıları normal olabilir. hatta çok sakin ve kibar insanlar da olabilirler. ama elleri direksiyonla temas ettiği an başkalaşırlar.
    3-) böyle "yiğit" insanlarımızın avrupa yollarında nasıl yol yaptıkları da önemlidir. Gurbetçilerimizin çoğu özellikle otoban olmayan yerlerde 50 km hız sınırını aşmayıp, yurda gidikten sonra sol şerit canavarı kesilmeleri, maalesef ki memleketimizin kontrolsüzlüğünü de göstermektedir.
    4-) "çok hızlı gidersem erken varırım" lafı komiklikten de ötedir. 400 km.lik yolu ortalama 100 km hız ile yol almak ile, ortalama 130 km hız ile yol almak arasında çok az bir zaman farkı vardır. ayrıca 130 km ortalamayı tutturmak için sık sık 150,160,170km hızlara çıkmak gereki. ayrıca sanki hız yapan bu arkadaşların milyon dolarlık anlaşmaların imzasına yetişme anlayışı da vardır ki bu da ayrı br mevzudur.
    5-) bu sıkıntıların bir başka boyutu da orta şeritlerin uzun süreli ve yoğun bir biçimde kamyonlarla işgl edilmesidir. oysa çoğu çevre yolunda kamyonların yola giriş saatleri yazar. ama bu da memleketimin harika kanunlarının kişiye göre yorumlanması ve delik deşik olduğunun göstergesidir.

)

zahmet edip konuyu çok güzel anlatmışsınız ama bazıları maalesef anlamaz (daha doğrusu bildiği halde işine gelmez)

bütün güzel yorumları eksileyen trafik canavarları var iken bizlerin uyarıları sadece onlar için küfür gibidir

aslında bir imkan olacak bu hız meraklılarını aynı yollara sokup uzaktan seyredeceksin ,bakalım bir görsünler kendileri gibi hız delileri kaç gün bu tarz araç kullanımına dayanabilecekler ,hatta kaza yapmama başarısını kaç kişi gösterecek

birde bazıları konuyu baltalamak için biz sanki en sol şeridi sürekli kullanmak istiyormuşuz gibi yorumlarla cevap veriyorlar ,oysa ki biz sol şeritden sollama durumundan bahsediyoruz ,hepimiz biliyoruz ki en sol şeritten sürekli gitmek yasaktır ve konumuz bu değil

bizim burada ,gitmeniz doğru olmaz dememizin yada yapmayın dememizin bir değeri yok ,devlet gerçekten devlet olsa zaten biz bunları tartışıyor olmazdık

özellikle Almanya da akrabası olanlar bir sorsunlar ,bakalım öyle her yolda sol şetitten istediği hızda gidebiliyor mu ,benim akrabam var ve sordum,aldığım cevap şöyle ;

otobanın bir bölümünde hız limiti yok ve orada en sol şeridi sadece sollamak için kullanırız ,ancak özellikle şehir içinde hız limiti ne ise aynen uyarız ,yoksa polis anında ceza keser,hatta bazı suçlarda çok ağır cezalar bile veriliyor ,yine bazı kusurlarda ehliyetinize ve aracınıza anında el konuluyor ,gibisinden çok ağır cezaları duyunca helal olsun demekten kendimi alamadım

ama bizim uyanıklar hep Almanya da ki otoyolun bir bölümünde olan hız sınırı olmaması durumunu getiriyorlar ,diğerlerinden hiç bahsetmiyorlar

dediğim gibi elimizden sadece bir şey geliyor , o da bunları Allah'a havale etmek

ayrıca dikkat ederseniz kural tanımam diyenlerin büyük çoğunluğu aynı zamanda terbiye sınırlarını aşan cevaplar veriyorlar ,yani psikolojileri bu konuda da kendini gösteriyor

• quote:

Orijinalden alıntı: cotyora666

Gördüğünüz gibi boşa laf anlatıyoruz. Doğal seleksiyon bu gibi insanları aramızdan alırken, zarar verdiği diğer insanlarıda alıyor maalesef. Suç bu gibi insanların değil, suç yeterli bilinci aşılayamamış eğitimci olan meslektaşlarımın, karakter değil para veren ailenin, zamanında önüne gelene ehliyet veren devletin.

bu tür konular sürekli açılıyor ve her defasında aynı şahıslar yaptıkları hataları sanki marifetmiş gibi cevaplar veriyorlar

zannediyorlar ki kendileri dışındakiler gaza yüklenip 150-200 basamazlar ,makas atamazlar ,deli gibi araç kullanamazlar

yapamaz değiller ama canavar olmadıkları için yapmazlar
  • inch kullanıcısına yanıt
    Kusura bakmayın cevap verme demişsiniz ama vermek zorundayım. Yanlış anlamışsınız beni ve de eksik bilgi veriyorsunuz.

1) yazınızla gurur duymamanız gerekmiyor zaten :) Sadece çok dikkatli yazdığınız belli olduğu için söylemiştim onu kötü bir niyetim yoktu.
    2) Tavsiye bulunmanız , öğüt vermeniz ağrıma gitmez nitekim hoşuma gider. Başkalarının deneyimlerinden faydalanmayan insanlar salaktır bence.
    3) Ayrton Senna. Efsane pilottu. O dönemler F1 yarışları hem pilotların hemde teknolojinin yarıştığı zamanlarmış. Dolayısıyla sık sık teknik hatalar meydana geliyordu. Yarış sırasında biri denk ( daha önceden teknik ekibi uyarmasına rağmen) Ayrton a denk geldi. Direksiyonu kitlendi ve kaza yaptı. Ayrıca kaza dediğimiz şeye bir anlık dikkat eksikliği bile sebep olabilir. Kim olursa olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kagan06

Madde 46 -2 d , bakin bakalim cezasi varmiymis yokmuymus...

Adam 110 km hızla sol şeritte sağ şerittekileri sollaya sollaya gidiyorum. Sağ şeritte yer olsa geçecem ama arkamdaki oküz 160 km hızla gelirken sellektör yapıyor diyor. Otobanda şehir hız limiti otomobil için 120 km. (Bakınız :http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/HizSinirlari.aspx) Hangi trafik polisi bu adama ceza kesebilir ki? Varsayalım ki benim 110-120 km hızla sol şeritteyim ve sağ şeritte benim hızımdan daha düşük araçların ardı arkası kesilmiyor. Sende 160 km ile arkamdan sellektör yapıyorsun. Çok da tınnn yani :)

• quote:

Orijinalden alıntı: lighthearted

quote:

Adam 110 km hızla sol şeritte sağ şerittekileri sollaya sollaya gidiyorum. Sağ şeritte yer olsa geçecem ama arkamdaki oküz 160 km hızla gelirken sellektör yapıyor diyor. Otobanda şehir hız limiti otomobil için 120 km. (Bakınız :http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/HizSinirlari.aspx) Hangi trafik polisi bu adama ceza kesebilir ki? Varsayalım ki benim 110-120 km hızla sol şeritteyim ve sağ şeritte benim hızımdan daha düşük araçların ardı arkası kesilmiyor. Sende 160 km ile arkamdan sellektör yapıyorsun. Çok da tınnn yani :)

Ben inadina kapatanlar icin denistim :) ole bi durumda ucacak haliniz yok :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• lighthearted L kullanıcısına yanıt
    Bu durumda zaten haklisiniz. Siz nizami sollama yapiyor sayiliyorsunuz. Ondeki sollamasini bitirmeden arkadan sollamaya cikilmaz.
  • Dün akşam 11 sularında ankarada konya yolunda ilerliyorum. orta şeritten 80 90 km hızla giderken son model bi mercedes cls önüme çıktı. adam ne orta şeritten gidiyor ne sağ şeritten. tam ortadan gidiyor. biraz yakınında gittim yol verir diye bekledim tınlamadı. selektör yaptım 2 kere yine tınlamadı.busefer ard arda selektör yapmaya başladım yine adamda tık yok. sol tarafım komple dolu arabalar vızır vızır geçiyor. bende sağına kırdım sağından geçip önüne kırdım. 5 dk sonra sağ şeritte trafik sıkıştı. sola baktım mercedes geliyor bi selektör attıki gözlerim kör oldu. adamın normal farı benim selektörümden daha güçlü yanıyormus böyle adamlarda geziyor trafikte.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lighthearted

quote:

bu forumdakiler üstünden bile geçmeye çalışır

bir öğrenmişler sol şerit sollama şerididir (sanki bunu bilmeyen varmış gibi) ,ama onların kabul etmedikleri olay ,sol şeridi hep onlara bırakacaksın ,yoksa nasıl 160-200 gidecekler

bunlar trafiğin sıkışıklığına falan bakmaz ,onlar için sol şeritte delicesine araç kullanmak bir hobi dir

şöyle olursa,böyle olursa falan dediklerine bakma emin ol yine selektör yapacaklardır

ben sol şeritten istediğim hızda giderim sen karışamazsın derken ,senin de o şeritte 120 km (yasal sınır) içinde gitme hakkın olmadığını söyleyecek kadar zalim olmuşlarsa gerisi hikaye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1414 -- 19 Ağustos 2014; 0:56:44 >

• firma ismi vermeyeyim, dün ankaradan bursaya gelirken otobüs ile geldim. ortalama 95-100 km hızlarda eskişehirden sonra hep sol şeritten ilerlerdi otobüs. merak ediyorum otobüslere selektör yapan yol vermeyince üstünden geçen var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeopol -- 19 Ağustos 2014; 15:21:45 >
  • Trafikteki insanlarımızın (insan denir mi orası tartışılır) çoğu barzo maalesef.trafik magandası dolu ortalık.

• soldan gitmenin kuralı vardır. trafik kuralı değildir bu malesef. kendince kuralı vardır bu işin.

birincisi sağ taraf boşken yani sollama yapmıyorsanız veya sağ şeritteki araç çok çok önünüzde ise sol şeritte giderek arkanızı tıkayamassınız. hız limitinde olsanız bile bu yanlış.

sol şeritte gidecekseniz arkayı tıkamamanız lazım. veya hemen yol vermeniz lazım.

sıkça selektör yapılır bana ve bende frene basarım bu durumda, çünkü selektör eşkiyalarına sinir oluyorum. durum şuki araç solluyorum mesela benim hızım 90 ama adam 140-150 ile geliyor, ben sağa geçip yol versem bu sefer sollamak istediğim aracın arkasına geçmiş olacağımdan hızımı düşürmek zorunda kalacağım. böyle bir durumdada kesinlikle yol vermem selektör yapılınca frene basarım. zaten benim hızım müsait olsa yani sağa geçince frene basmak zorunda kalmayacak olsam zaten yol veririm, selektör yapan dümbükler madem o kadar hızlısınız yiyorsa sağ tarafımdan geçin onuda yapamıyorlar çünkü hızları beni geçip sağ öndeki aracı kurtaracak kadar yeterli değil zaten ben onun farkına varsam daha doğrusu şartlar bunu karşılasa zaten yol veririm.

bu selektör yapan öküzlerin bunu göz önünde bulundurması gerekiyorki ben altımdaki araca bakmasızın bunun hesabını yaparım. eğerki benim hızım önümdeki aracı sağından geçip sağ taraftaki araçların arkasında kalmadan tekrar sola kırmaya ve önümdeki aracında bana yol verip hızını düşürmeden tekrar sola geçmesine müsade ediyorsa basarım selektörü.

bunu düşünse bu öküzler buna göre selektör yapsa eyvallah ama öküzler azıcık frenlemek yerine selektör yaparak sana diyorki sen sağa geç frene bas ne yaparsan yap ama ben hız düşürmeden geçeyim, yok öyle yağma.

• Sıkıştırılanlar, zorda kalanlar, arabası gitmeyenler hariç , sol şeriti keyfi düşük hızla işgal edenlere öyle küfürler ediyorumki, beni bu forumdan süreriz atarlar. Eğer bakmazsa camı açıp yüzüne yapıyorum. Bir daha aynı şeyi yapmasın. Forumdaki bebe belikten öğrenmeyeceğiz araba kullanmasını. Birisi demişki sanki milyon dolarlık ihale kaçırıyorlar. O senin sorunun değil. Senin sorumluluğun Şeridi'nde gitmek. 25 yıllık şoförüm bilerek hiç sellektor yemedim. Yememde. Adam basıyorsa geçer gider. Ben giderkende önümde 70 le gidemez. Giderse hatrını sorarım, o da bunu yutar. Ha kimi yutar mutlu olur, kimi gargara yapar. O da onun hayata bakışı.

• zapi kullanıcısına yanıt
    yolların dayısıyım diyorsun yani

sen küfür ettiğinde zannediyor musun karşıdaki karşılık vermiyor

25 yıllık şoförlüğünde küfür etmeyi ve dayılığı mı öğrendin ?

sonra bizim burada anlatmaya çalıştığımız konu başka ,en sol şeritte 70 km. giden için söylenmiyor ,hız sınırlarının çok üstünde gelerek senin hız sınırlarında olmanı umursamayanlardan bahsediyoruz

bende 1985 senesinden beri araç kullanırım ve asla senin gibi düşünmüyorum ,gençlere bir derece taviz olabilir ama belli yaşın üzerinde olup da hala trafikte küfürleşen ,sabırsızlanan ,aşırı hız merakı olanlara diyebileceğimiz sadece ;

Allah ıslah etsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

yolların dayısıyım diyorsun yani

sen küfür ettiğinde zannediyor musun karşıdaki karşılık vermiyor

25 yıllık şoförlüğünde küfür etmeyi ve dayılığı mı öğrendin ?

sonra bizim burada anlatmaya çalıştığımız konu başka ,en sol şeritte 70 km. giden için söylenmiyor ,hız sınırlarının çok üstünde gelerek senin hız sınırlarında olmanı umursamayanlardan bahsediyoruz

bende 1985 senesinden beri araç kullanırım ve asla senin gibi düşünmüyorum ,gençlere bir derece taviz olabilir ama belli yaşın üzerinde olup da hala trafikte küfürleşen ,sabırsızlanan ,aşırı hız merakı olanlara diyebileceğimiz sadece ;

Allah ıslah etsin

Öncelikle sen , bu arada yıllardır bu forumdayım ilk defa birine sen diyorum; ne kadar kabadayı ve ne kadar külhanbeyi olduğumu senn anla. 1985 ten beri tarlada traktör sürmen seni şoför yapmaz. Hiç Ankara' da araba kullandın mı bilmiyorum. Ama ana arterlerde konya yolu- İstanbul uolu- Eskişehir yolu bunlar 5 şeritli yollardır. Ve herkes en sol şeritte ip gibi dizilmiştir. Diğer şeritler boştur.

Öncelikle yazıma ilk başladığımdaki yazdıklarıma dikkat etseydin, bu yazının nereye uzandığını idrak ederdin. Yılda yaklaşık 100.000 km yol yapıyorum ve küfür az bile daha çoğunu hakeden o kadar insan varki, bunları sana tek tek anlatacak vaktim yok. Sadece şunu yapmayın; topluma temiz mesaj vermeye çalışırken tutarsız olup, elma ile armutu karıştırmayın, küfüre cevap meselesine gelince, ne halt ettiklerini bildikleri için kafalarını dahi çevirmiyorlar.

• Sol şerit sollama şerididir. Sollama tamamlandıktan sonra normal şeride dönülmelidir. Bu kurala uymaya özen gösteririm. Solda sellektör yapılması gayet normaldir. Madem yavaş gidiyorsun diğer arabalardan çekil de gitsinler.
    Sol şerit neyse de geçende sağ şeritten gidiyorum. Adam sellektör yapıyor. Kaldırama çıkıp yol vermemi bekliyor herhalde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: barisatlas

valla 100le giden adamı 120 ile sollicam diye sol şerite çıkıp benim hızımı düşürene(beni göre göre yapsa da yapmasa da , görmek zorunda beni çünkü ) selektörde yaparım el hareketi de...

Sizine abi 150 ile gidiyosam. Cezam neyse çekmeye razıyım ben. Sana ne oluyor.

geçen 150 ile giden biri benim şeridime geçti,hiç kusurum yokken kazazede oldum. o hayatını kaybetti, 26 yaşındaydı, ben ameliyat geçirdim, 10 gün hastanede yattım. yakında detaylı yazacağım, okumanı tavsiye ederim
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.