Şimdi Ara

AMD Radeon HD 7990'ın performans değerleri ortaya çıkmaya başladı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
859
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD Radeon HD 7990'ın performans değerleri ortaya çıkmaya başladı

AMD tarafından yarın lanse edilmesi beklenen Radeon HD 7990'ın test sonuçları da ortaya çıkmaya başladı. Malta kod adıyla geliştirilen ve Nvidia'nın GeForce GTX 690 modeline rakip olarak konumlandırılması beklenen Radeon HD 7990, 1GHz hızında çalışan iki adet Tahiti XT grafik yongasından güç alıyor. Toplamda 4096 adet paralel işlem birimine, 256 adet doku ünitesine ve 64 ROP birimine sahip olan Radeon HD 7990, 2x 384-bit bellek veri yolu desteği ile geliyor. 6GB GDDR5 bellek ile gelen HD 7990, çalışma hızları itibariyle 576GB/saniye bellek bant genişliği sunarken, sahip olduğu işlem gücü ise 8.2 TeraFLOP.

Her biri 92mm çapında üç adet fana sahip özel soğutucu ile desteklenen Radeon HD 7990, Quad Crossfire desteği de sunuyor. Üzerinde iki adet 8pin PCIe güç konnektörü bulunan ekran kartının kullandığı en yüksek güç miktarı ise 375 Watt. Peki çift işlemcili yeni ekran kartı ile AMD, Nvidia'nın en hızlı grafik çözümü olan GeForce GTX 690'a karşı hangi noktada yer alıyor. Henüz detaylı test sonuçları yayınlanmış olmasa da sızdırılan bazı performans değerleri kartın performansı hakkında bilgi sahibi olmamız için bize önem veriler sunuyor. AMD Radeon HD 7990 için 3DMark Fire Strike sonuçları şu şekilde;

- AMD Radeon HD 7990: 5854

- NVIDIA GeForce Titan: 5079 

- NVIDIA GeForce 690: 4470 

Oyun testleri açısından da AMD'nin 5750 x 1080 piksel çözünürlük seviyesinde en yüksek kalite ayarları ile gerçekleştirdiği Battlefield 3 resmi sonuçları da detaylandırıldı. AMD'nin kendi sonuçları olmakla birlilkte tabloya göre Radeon HD 7990 rakibi GeForce GTX 690'dan 3,5 kare, GeForce GTX Titan'dan ise 17 kare daha yüksek sonuç almayı başarıyor. Bu sonuçlar karşısında Nvidia'nın nasıl bir girişimde bulunacağı da merak konusu. Aradaki birkaç kare/saniyelik performans farkına yönelik olarak GeForce GTX 690'a yeni sürücü ile doping etkisi yapılması da beklenebilir. Diğer taraftan AMD'nin sonuçları olduğunu düşünürsek eğer farkın daha düşük olma ihitmali de söz konusu olabilir. GeForce GTX 690 gibi yüksek bir fiyatla çıkması beklenen Radeon HD 7990 için üreticilerin zaman içerisinde özelleştirilmiş tasarım detaylarına sahip farklı versiyonlar sunması da ihtimaller dahilinde.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    AMD Radeon HD 7990 Performans Değerleri

• Iyi güzel de nerede kullanacağız bu gücü? Hesaplama ve render haricinde gereksiz güçlü bir kart. 60fps' yi 80fps' e çıkarmaktan başka ne yapacak merak ediyorum. İçerik, oyun yok ki...

• Farkındayım da bu haberler artık eskisi kadar ilgi çekmiyor mobil teknoloji böyle sistemleri sadece ihtiyacı olanlara hitap eder hale getirdi bu açıdan da seviniyorum açıkçası gerekli gereksiz muhabbet dönmüyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Firaristt

Iyi güzel de nerede kullanacağız bu gücü? Hesaplama ve render haricinde gereksiz güçlü bir kart. 60fps yi 80fps e çıkarmaktan başka ne yapacak merak ediyorum. İçerik, oyun yok ki...

2k kullan, 4k kullan
    bunlara o kadar para vericek adam zaten 1080pde 60fps için almıyor ki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rajeesh -- 23 Nisan 2013; 9:28:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rajeesh

quote:

Iyi güzel de nerede kullanacağız bu gücü? Hesaplama ve render haricinde gereksiz güçlü bir kart. 60fps yi 80fps e çıkarmaktan başka ne yapacak merak ediyorum. İçerik, oyun yok ki...

2k kullan, 4k kullan

2k veya 4K bile bu kartı frenleyemez. Kullandığım 6950 tf3 cfx sistem bile 4K'da yağ gibi akıcı iken bu kartın pek bir getirisi yok. Oyun yok ki o gücü doya doya kullanalım. Eyefinity bile benim sistemi frenleyemiyor, bu kartı hiç frenleyemez. Çözünürlük artsa da performans çok düşmüyor. Çünkü 1080p'de çok fazla güçlü geliyor, 4K da normal sayılan 30-60fps arası gezinecek büyük ihtimalle. Demek istediğim bu kartı çözünürlük ile frenlemeye kalkmak yerine bu karta uygun içerik sunulsun. Yoksa bu kartı alacak adam zaten 2K 4K kullanıyor olacak. Ama o karta uygun iiçerik yok.

Ha bir de mobil cihazlar fena baltaladı. Pc'den çok mobil cihazlarla zaman geçirir oldum. Çünkü pc'de yapacaklarımın en azından temel sayılabilecek olanlarını telefonda-tablette de yapabiliyorum. Haliyle pc çok da ihtiyaç değil artık. Bir telefon-tablet alıp tv de oyun oynamak gayet zevkli. Pc eskisi kadar tercih edilmemeye başlandı. Hard core oyunlar, hesaplama render işlemleri ve profesyonel işler haricinde pc ihtiyaç olmaktan çıktı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu kartı benim PC'ye taksam. Kullansam. Ama hiç para ödemesem. Her baktığımda o gücü hissetsem. Hayaller. Hayaller. Hayaller.

• titan 690 ı nasıl geçiyor çift gpu lu değil mi bu kart :D

• (Bu sonuçlar karşısında Nvidia'nın nasıl bir girişimde bulunacağı da merak konusu)

yazılım güncellemeler başlar 2 tarafdan

• Titan Killer
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Firaristt Iyi güzel de nerede kullanacağız bu gücü? Hesaplama ve render haricinde gereksiz güçlü bir kart. 60fps yi 80fps e çıkarmaktan başka ne yapacak merak ediyorum. İçerik, oyun yok ki...
    2k kullan, 4k kullan bunlara o kadar para vericek adam zaten 1080pde 60fps için almıyor ki

aynen,
    hd 7990'nın gpu çalışma frekansı da durmadan değişiyo bi 1050 'den 1150 MHz'e kendi çıkacak deniliyor.bi 950 MHz deniliyor bi de 1 GHz...

• quote:

quote:

quote:

2k kullan, 4k kullan

2k veya 4K bile bu kartı frenleyemez. Kullandığım 6950 tf3 cfx sistem bile 4K'da yağ gibi akıcı iken bu kartın pek bir getirisi yok. Oyun yok ki o gücü doya doya kullanalım. Eyefinity bile benim sistemi frenleyemiyor, bu kartı hiç frenleyemez. Çözünürlük artsa da performans çok düşmüyor. Çünkü 1080p'de çok fazla güçlü geliyor, 4K da normal sayılan 30-60fps arası gezinecek büyük ihtimalle. Demek istediğim bu kartı çözünürlük ile frenlemeye kalkmak yerine bu karta uygun içerik sunulsun. Yoksa bu kartı alacak adam zaten 2K 4K kullanıyor olacak. Ama o karta uygun iiçerik yok.

Ha bir de mobil cihazlar fena baltaladı. Pc'den çok mobil cihazlarla zaman geçirir oldum. Çünkü pc'de yapacaklarımın en azından temel sayılabilecek olanlarını telefonda-tablette de yapabiliyorum. Haliyle pc çok da ihtiyaç değil artık. Bir telefon-tablet alıp tv de oyun oynamak gayet zevkli. Pc eskisi kadar tercih edilmemeye başlandı. Hard core oyunlar, hesaplama render işlemleri ve profesyonel işler haricinde pc ihtiyaç olmaktan çıktı.

hocam 1680 x 1050 de crysis 3 ; farcry 3 gibi oyunlar benim hd 7870 ez (xt) crossfire sistemimin canını çıkarıp bana aa kıstıyorken siz nasıl frenlemez diyebiliyorsunuz anlamıyorum ki.
  • Unigine Heaven 4.0'da ultra 1080p Moderate tess ile 55 fps alıyorum, Crysis 3 MP Beta'da son ayarlarda 40-60 arası gezinirken, tam sürüm oyunda 45'in altını hiç görmedim. FarCry 3'ü pek oynamadım ama o da Crysis 3 gibi 40'tan aşağı inmiyor. TR ise 50'den aşağı düşmüyor. 13.3 ile gayet güzel çalışıyor

• quote:

Unigine Heaven 4.0'da ultra 1080p Moderate tess ile 55 fps alıyorum, Crysis 3 MP Beta'da son ayarlarda 40-60 arası gezinirken, tam sürüm oyunda 45'in altını hiç görmedim. FarCry 3'ü pek oynamadım ama o da Crysis 3 gibi 40'tan aşağı inmiyor. TR ise 50'den aşağı düşmüyor. 13.3 ile gayet güzel çalışıyor

crysis 3 'ün 40 fps altına düşmemesi için aa açmamanız veya very high değilde high ayarlarda oynamanız lazım.
    donanımhaber nvidia titan incelemesi var orada 1xaa açıyorlar yinede 40 fps altına düştüğü yerler var.
    ha derseniz ki aa bana fuzulidir yada enyüksek ayarlar olmasına gerek yok o zaman zaten tek hd 6950 de kurtarırır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: memoseler

Bu kartı benim PC'ye taksam. Kullansam. Ama hiç para ödemesem. Her baktığımda o gücü hissetsem. Hayaller. Hayaller. Hayaller.

• quote:

Orijinalden alıntı: cobi

quote:

Unigine Heaven 4.0'da ultra 1080p Moderate tess ile 55 fps alıyorum, Crysis 3 MP Beta'da son ayarlarda 40-60 arası gezinirken, tam sürüm oyunda 45'in altını hiç görmedim. FarCry 3'ü pek oynamadım ama o da Crysis 3 gibi 40'tan aşağı inmiyor. TR ise 50'den aşağı düşmüyor. 13.3 ile gayet güzel çalışıyor

crysis 3 'ün 40 fps altına düşmemesi için aa açmamanız veya very high değilde high ayarlarda oynamanız lazım.
    donanımhaber nvidia titan incelemesi var orada 1xaa açıyorlar yinede 40 fps altına düştüğü yerler var.
    ha derseniz ki aa bana fuzulidir yada enyüksek ayarlar olmasına gerek yok o zaman zaten tek hd 6950 de kurtarırır.

2xAA var. Olsun olsun 30'a düşüyor 1 anlık sonra 40-60 arası yine. Yani akıcılık etkilenmiyor, düşse bile fark edilmiyor. Ki 40'ın altında hiç görmedim desem yeridir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cobi

quote:

2xAA var. Olsun olsun 30'a düşüyor 1 anlık sonra 40-60 arası yine. Yani akıcılık etkilenmiyor, düşse bile fark edilmiyor. Ki 40'ın altında hiç görmedim desem yeridir.

tamam hocam siz yettiriyorsunuz yani gerekli yerlerde bazı ayarları kısıyorsunuz.
  • quote:

Eyefinity ve surround diye birşey duydunmu ? Şuanki son seviye kartlarla bile bu çözümlere yetebilecek performansı alamıyoruz. Bu nesil çıkacak kartlarında yeteceği şüpheliya , umutla bekliyorum. Gtx 790 umarım 3x1920x1080p=5760x1080p de ultra da 60 fps verebilirde ucuza kapatmış oluruz ;)

• tek gpu lu ekran kartları çift gpu ve çoklu düzeneklere göre çok daha karlı, zaten çift gpu lu modellerde mutlaka sağlam bir sürücü desteği gerektiriyor. Performans yetmiyor diyenlere ise malesef başka bir alternatif şimdilik yok.

• 7850 2gb kullanıyorum crysis3 multıde 1920-1080 medium da aa lar 1 de oynuyorum(mın 1 galıba) coklu karıslıklı ates sahnelerınde 30 fps nın altına dusuyor akıcılık zayıflıyor.crosfıre mı yoksa tek bır yenı kart mı daha ıyı olur ?7850 2gb crosfıre mı yoksa 7970 mi daha şyş sonuc verir?

• quote:

Iyi güzel de nerede kullanacağız bu gücü? Hesaplama ve render haricinde gereksiz güçlü bir kart. 60fps' yi 80fps' e çıkarmaktan başka ne yapacak merak ediyorum. İçerik, oyun yok ki...

1080 p 27inch 120hz monitörün olsun o zaman çok işe yarıyor 120fps ile 60fps arasındaki fark kurtla kuzu arasındaki fark gibi

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.