Şimdi Ara

AMD Radeon HD 7990'ın teknik özellikleri netleşti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
1.196
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD Radeon HD 7990'ın teknik özellikleri netleşti

AMD'nin önümüzdeki hafta içerisinde lanse etmeye hazırlandığı çift grafik işlemcili yeni ekran kartı modeli Radeon HD 7990 için resmi özellikler nihayet resmiyete kavuştu. 28nm üretim teknolojisiyle hazırlanan iki adet Tahiti XT grafik yongasının güç verdiği kart, iddialı teknik özellikleriyle AMD'nin performans liderliği hedefini ön plana çıkartıyor.

Her grafik birimi için 2048 adet olmak üzere toplamda 4096 adet paralel işlem birimine, 2x 384-bit bellek veri yoludesteğine, 256 adet doku ünitesine ve 6GB GDDR5 bellek kapasitesine sahip olan Malta kod adlı yeni ekran kartı, 1GHz GPU ve 6GHz bellek saat hızlarında görev yapıyor. Bellek bant genişliği 576GB/saniye olarak açıklanan kartın tek hassasiyetli işlem gücü ise 8.2 TeraFLOP. 

Çift slot tasarım ile gelen AMD Radeon HD 7990'a, her biri 92mm çapında üç adet fana ile donatılmış yeni bir soğutucu tasarımı eşlik ediyor. Bu tasarım ile birlikte AMD de ilk defa üç fanlı bir soğutucuyu referans kart tasarımına dahil etmiş oldu. Üzerinde iki adet 8pin PCIe güç konnektörü bulunan PCIe 3.0 ve DirectX 11.1 destekli kart, aynı zamanda Crossfire ile Quad Crossfire kurulumlarına da olanak tanıyor.

Görüntü aktarımı için DVI ve dört adet DisplayPort konnektörü ile gelen AMD Radeon HD 7990 ile Eyefinty teknolojisi üzerinden çok monitörlü bir sistem oluşturmak ta mümkün. Battlefield 4'ün 17 dakikalık "gameplay" videosuna güç veren sistemde kullanılan Radeon HD 7970, AMD'nin en güçlü ekran kartı olarak önümüzdeki günlerde lanse edilmiş olacak. GeForce GTX 690'ın rakibi olarak sahne alacak kartın, benzer şekilde yüksek bir fiyatlandırma ile kullanıcılara merhaba demesi bekleniyor. 

AMD Radeon HD 7990'ın teknik özellikleri netleşti

• 690'a rakip olacağı söylenmiş.göreceğiz
  • Herşeyden Önce Piyasa Fiyatı Ne Kadar Merak Ediyorum.
  • güc tüketimini yazmamış arkadaşlar eve birde tirifaze eletrik cekmeklazım
    cok abartıyorlar yaa yuh kardeşim

• quote:

Orijinalden alıntı: fx57

AMD'nin önümüzdeki hafta içerisinde lanse etmeye hazırlandığı çift grafik işlemcili yeni ekran kartı modeli Radeon HD 7990 için resmi özellikler nihayet resmiyete kavuştu. 28nm üretim teknolojisiyle hazırlanan iki adet Tahiti XT grafik yongasının güç verdiği kart, iddialı teknik özellikleriyle AMD'nin performans liderliği hedefini ön plana çıkartıyor.

Her grafik birimi için 2048 adet olmak üzere toplamda 4096 adet paralel işlem birimine, 2x 384-bit bellek veri yoludesteğine, 256 adet doku ünitesine ve 6GB GDDR5 bellek kapasitesine sahip olan Malta kod adlı yeni ekran kartı, 1GHz GPU ve 6GHz bellek saat hızlarında görev yapıyor. Bellek bant genişliği 576GB/saniye olarak açıklanan kartın tek hassasiyetli işlem gücü ise 8.2 TeraFLOP. 

Çift slot tasarım ile gelen AMD Radeon HD 7990'a, her biri 92mm çapında üç adet fana ile donatılmış yeni bir soğutucu tasarımı eşlik ediyor. Bu tasarım ile birlikte AMD de ilk defa üç fanlı bir soğutucuyu referans kart tasarımına dahil etmiş oldu. Üzerinde iki adet 8pin PCIe güç konnektörü bulunan PCIe 3.0 ve DirectX 11.1 destekli kart, aynı zamanda Crossfire ile Quad Crossfire kurulumlarına da olanak tanıyor.

Görüntü aktarımı için DVI ve dört adet DisplayPort konnektörü ile gelen AMD Radeon HD 7990 ile Eyefinty teknolojisi üzerinden çok monitörlü bir sistem oluşturmak ta mümkün. Battlefield 4'ün 17 dakikalık "gameplay" videosuna güç veren sistemde kullanılan Radeon HD 7970, AMD'nin en güçlü ekran kartı olarak önümüzdeki günlerde lanse edilmiş olacak. GeForce GTX 690'ın rakibi olarak sahne alacak kartın, benzer şekilde yüksek bir fiyatlandırma ile kullanıcılara merhaba demesi bekleniyor. 

milyarderler bunamı 96.000 $ verdiler ?

• Quad Crossfire'a destek sunuyormuş en çok bunu beğendim.
  • Oha gpu ps4 gpusundan 4.5 kat daha güçlü.

• Neden 3 fan koymuşlar dikkatimi çekti. Rakibi GTX690 1 tane fanla iş görüyorken.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeet Kune Do

kimsenin 96000 dolar verdiği yok. AMD reklamını yaptı o iş bitti.

• quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

Neden 3 fan koymuşlar dikkatimi çekti. Rakibi GTX690 1 tane fanla iş görüyorken.

kartı daha serin çalıştırabilmek varken neden tek fan kullansınlar ki..

şimdiye kadar yapılmış en iyi ref. soğutucu olarak görünüyor..
  • Tek fan olsun illa ki demiyorum. Serinlik anlayışı da farklı tabi herkese göre.

AMD mühendisleri daha iyi biliyordur herhalde.

Detaylı testler gelince bakacağız 3 fan ne kadar serinlik getirecek, aynı zamanda ses sorunu da yaratmazsa daha iyi olur.

GTX 690 ın sıcaklık durumu.

Boşta 32
    Yükte 75

http://www.guru3d.com/articles_pages/geforce_gtx_690_review,9.html

AMD 3 fanla en az bu değerleri yakalayamazsa yazık olur o 3 fan a. Idle yi geçtim Load'ta en azından yakalaması gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 21 Nisan 2013; 12:56:24 >
  • 690'a rakip olsa bile amd yarım yıl geride kaldı..

• quote:

Tek fan olsun illa ki demiyorum. Serinlik anlayışı da farklı tabi herkese göre.

Detaylı testler gelince bakacağız 3 fan ne kadar serinlik getirecek, aynı zamanda ses sorunu da yaratmazsa daha iyi olur.

Boşta 32
    Yükte 75

AMD 3 fanla en az bu değerleri yakalayamazsa yazık olur o 3 fan a. Idle yi geçtim Load'ta en azından yakalaması gerek.

o tablolarda bır garıplık yokmu?

gtx690 bosta ve yukte sıcaklıkları gtx 680 den bıle ıyı..sonucta gtx 690 demek 2 tane 680 demek..

• mübarek 6X7770 olmuş :(

• bu zamana kadar 3 kere amd ekran kartı kullandım 3 u de cip hatası verdi

• quote:

Orijinalden alıntı: Jeet Kune Do

AMD kendi sattı kendi aldı zaten o acık artırmadaki mantık o
  • @Jeet Kune Do

Kendisi satışa sunup kendisi aldı, yani süper reklam yaptı :)
  • @_Dominic_Toretto_

ilginç bi fantazi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bartınoğlu -- 21 Nisan 2013; 16:34:25 >
  • 1000$ altı olursa iyi olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: bonser24

quote:

Tek fan olsun illa ki demiyorum. Serinlik anlayışı da farklı tabi herkese göre.

Boşta 32
    Yükte 75

o tablolarda bır garıplık yokmu?

gtx690 bosta ve yukte sıcaklıkları gtx 680 den bıle ıyı..sonucta gtx 690 demek 2 tane 680 demek..

son kullandığım 690 da oyunlarda her iki gpu da 80 derece civarında çalışıyordu, furmark tada 85 leri buluyordu..

fakat gpu lar furmarkta saat hızlarını normalinde altında indiriyor fazla ısınmayı önlemek için..

690 da kullanılan sogutucu çokta iyi bir sogutucu değil, ele alındığında kartın hafifliğinden bile kullanılan 2 sogutma bloğunun da çok kaliteli olmadığı anlaşılıyor..

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.