Şimdi Ara

XPERIA™ GB/ICS Tüm Sürümler için BL Açmadan Downgrade Yapmadan Root+CWM Yükleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
264
Cevap
10
Favori
36.847
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • UYARI BU KONUDAKİ ANLATIMDAN DOĞACAK SORUNLARDAN YAPAN KİŞİ SORUMLUDUR

kaynak :http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2219781
    Türkçe Anlatım + Resimler Bana Aittir İzinsiz (Ç)Alıntılanması Yasaktır Ayıptır Günahtır

XPERIA™ GB/ICS Tüm Sürümler için BL Açmadan Downgrade Yapmadan Root+CWM Yükleme

Evet Arkadaşlar Xperia 2011 Ve 2012 Serisi için En Basit Şekilde Root Ve CWM yükleme Bundan Basiti yoktur Bunuda Yapamayan Bu İşi Bıraksın :) 3310 Alıp Kullansın
    Bu işlemde GB Sürümünde Cihazı Downgrade Etmenize Gerek Yoktur
    Yine Aynı şekilde ICS sürümlerinde Rootlamak için Kernel Yüklemeye Gerek Yoktur 562 - 431 ve 587 sürümlerini Direk Rootlayabilirsiniz yapıcaklarınız Çok basittr

Bootloaderi Açık veya Kapalı Şekilde Test Edilen Cihazlar Ben Live With Walkman Cihazımı BL kapalı olarak GB 2.3.4 v62 Sürümünde ve ICS 587 Sürümünde Kernel veya Downgrade Yapmadan 1 dk içinde Rootladım Deneyenler Sonucu Konuya Yazarlar
    Xperia SL / S / ION / Acro S
    Arc / Arc S
    Pro
    Neo V / Neo
    Ray
    Mini / Mini Pro
    Live with walkman
    Xperia Active

İşleme Başlayalım :)

ADB driverin Toogle USB hata ayıklama ve driverları kontrol etmek için
    link
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.adbdriver.adbtoggle
     XPERIA™ GB/ICS  Tüm Sürümler için BL Açmadan Downgrade Yapmadan Root+CWM Yükleme
     XPERIA™ GB/ICS  Tüm Sürümler için BL Açmadan Downgrade Yapmadan Root+CWM Yükleme

1.Bağlantı Ayarları
    GB için
    Telefonun Menusunden Ayarlara Giriyoruz
    Sonyericsson Menusunden Bağlantı bölümüne Girip Bağlantı Modunu MSC yapıyoruz
    Uygulamalar Menusune Girip En tepedeki Bilinmeyen kaynakları Açıyoruz
    Uygulumalar Menusunden Geliştirme Bölümüne Girip USB hata Ayıklamayı Aktif Ediyoruz

ICS için
    Telefonun Menusunden Ayarlara giriyoruz
    Güvenlik Menusunden Bilinmeyen kaynakları Seçiyoruz
    Xperia Menusunden USB bağlantı Modunu MSC yapıyoruz
    Geliştirici Menusuden USB hata Ayıklamayı Açıyoruz

2.Driver Yükleme Cihaz Tanıtımı
    Pc nize Pc Companion Programını Kurun Cihazı Açık Şekilde Pc Bağlayın Pc Cihazı Tanıyınca İşleme Başlayabilirsiniz
    Not : Driver tanıtmada Sorun yaşayanlar Linkteki flashtool Driver programını indirip çalıştırın Kurulum Sırasında tüm Yerleri Tickleyip Driver Kurup Cihazı Açık Şekilde Pc Bağlayın
    Windows 8 64bit Kullanıcıları Driver Yüklemek için Sürücü İmza Kontrolunu Devre Dışı Bırakmak Zorundalardır Bilgilerine ....
    Flashtool Driver Link
    http://www.4shared.com/rar/-UN3A2Zs/flashtool-drivers.html

Flashtool Driverı ile sorun yaşayan olursa aşağıdan ADB driveri indirip Kursun Kurulum sırasında 4 yeri işaretleyip Kurulumu bitirip Cihazı Tanıtın

Link
    http://adbdriver.com/downloads/

Yukardaki İşlemler tamam ve Cihaz PC tanıtılmışsa Aşağıdaki Linklerden EROOT.exe Dosyasını Pc indirip Çalıştırıyoruz

EROOT.exe 1.3.4 Linkler
    https://app.box.com/s/29v508c366gjdjgq75j5
    https://www.dropbox.com/s/jnwl5r3fnsssbuu/Eroot_V1.3.4.exe
    http://www.4shared.com/file/9fLmV0ty/ERoot-1014.html
    https://app.box.com/s/diec77wueq1z0y96rshp

Programı çalıştırınca 11mblık Bir Dosya indiricektir yüklenmesini beklyoruz
    Resim 1

indirme İşlemi bitince Program Aktif hale gelicektir
    Resim2

Program Aktif Hale Gelince Cihazı USB bağlıyoruz ve Cihazı Tanıyor
    Kırmızı ile gösterdiğim Root Butonuna tıklıyoruz ve Bekliyoruz
    Resim3

işlem Bu şekilde Devam edip Sona Ericektir
    Resim4

İşlem Bitince Bu Ekranı Görüceksiniz ve İşlem Bitmiştir Bu Ekranda Root Yazan yere basmayın Basarsanız Cihaza Unroot İşlemi yapar işlemi baştan Yaparsınız Bilginize
    Resim5

Ve İşlem Bitmiştir Menude SuperUser uygulamasını Görünce Root Erişiminiz Tamamlanmıştır Bu Programın Yüklediği SuperUser Programı önceki Anlatımlarda Yüklediğinizden Farklıdır Aşağıda Kullanımıda Gösteriyorum

Resim6 SuperUser Menuye Geldi

Root Erişimi Olan Bir Program Yüklüyoruz Örnek Rootexplorer programı açıyoruz karşımıza gelen Ekranda
    1. seçenek Sadece Bu Seferlik İzin Ver
    2. Seçenek 10 Dk için izin Ver
    3. Seçenek Kalıcı izin Ver dir kalıcı izin Veri Seçip ALLOW butonuna Basıyoruz
    Resim7

Ve Rootexplorer Root izinlerine Sahip oluyor
    Resim 8 + 9

CWM = ClockWork Mod Yükleme

ICS için CWM yüklemeden Önce Busybox Güncellemesi Gerekicektir
    marketten Busybox programını indirip Busybox 1.20 veya daha üst sürüm Busybox Yüklüyoruz

GB Kullanıcıları için Aşağıda Not Bölümünde ne yapıcağınızı Yazdım Sorun Çıkarsa Busybox Güncelleyip CWM yüklemeye Geçin

Root işlemimiz ve Busybox Tamam İse Cihazı USB bağlıyoruz
    Aşağıdaki Linklerden RecoverX Programını İndiriyoruz
    RECOVERX Linkler
    https://www.box.com/s/wedm7mf821pnrnk6myul
    http://db.tt/LlPrMfba

İnen Rarlı Dosyasının içindeki RecoverX klasörünü masaüstüne Çıkarıp RecoverX.exe Çalıştırıyoruz
    program Sol bölümünden Markamızı Seçip Sağ Bölümden Modelimizi Seçiyoruz
    Alttaki Bölümden Cihazdaki Android Sürümüne Göre CWM yi Seçiyoruz GB kullanıyorsak GB Android 2.3 ICS kullanıyorsak Android 4.0 seçin
    ve İşleme Resimlerdek şekilde Devam ediyoruz

Not:
    GB 2.3.4 Sürümlerini Rootlarken Busybox Yükleme uyarısı Gelince Yes Direk Onaylıyoruz Daha Sonra Menuden Superuser Açıyoruz Ekrana SuperUser Shell İzni verildi Uyarısı Geldikten Sonra 1 kaç Saniye Sonra İşlem tamamlanıcaktır...

Bu Ekrandan Sonra İşlem Tamamdır Cihazı Kapatıp Açın Sony Logosu gelir Gelmez Bir Kaç Kez Ses Arttırma Tuşuna Basıp Cihazı CWM alın
    Not : Ses Arttırma Tuşu İle CWM giremezseniz Ses kısma veya Menu Tuşunu Deneyin :) Xperia 2011 serisinin tamamı Ses Arttırma tuşu ile giriyor

CWM Kullanımı
    CWM kullanımı
    CWM menusunde dokunmatik tuşlar işe yaramaz
    Menude Yukarı ve Aşağı için Ses açma ve Kapama Tuşlarını Kullanırız
    Girilen menuden Geri Gelmek için Geri tuşuna Basarız
    Seçim Yapmak için HOME tuşuna Basarız bunları Unutmayın ...

CWM girmek için Cihazı kapatıp Açın Cihaz Açılırken SONY logosunda bir kaç Kez SES ARTTIRMA tuşuna Basın
    Cihaz Açılmak Yerine CWM moda girecektir

CWM menusundeki Bölümler Nedir
    Reboot System Now = Cihazı Yeniden Başlatır
    Format Data Factory veya Wipe Data = Telefondaki Tüm ayaları ve Uygulama Verilerini Temizler Full sıfırlama
    Wipe Cache veya Wipe Cache partition= Telefonun Ön bellek Bölümünü Temizler gerekmedikçe Yapmayın
    İnstall zip SD card = Forumda ve İnternette paylaşılan Zip formatlı Yükleme Paketlerini bu Bölümden Yükleriz
    Update Zip

Backup And Restore
    Bu Bölümde backup yazan yerden cihazın Full sistem yedeğini SD karta alabilirsiniz Sorun olduğunda
    Aynı yedeği Bu bölümdeki restore yazan yerden Tekrar yükletirsiniz
    Yine Aynı bölümde Advanced restore bölümü vardır bu bölümde ise aldığınız yedek içinden
    System veya Diğer yedek dosyalarını isteğe bağlı olarak yükletirsiniz
    Yedek Almanızı Kesinlikle Önerrim

Mount and Storage
    Bu Bölümde Cihazda Bellekleri Ayırıp tekrar Aktiflşetirebilirsiniz
    Ayrıca aynı Bölümde Format Cache - Format Data - Format System - Format SD card ve Format EXT vardır
    Bu Bölümlerden istediğiniz bölümü Sıfırlayabilirsiniz Ve Unutmayın bu işlemin Geri Dönüşü Yoktur
    Rootlu Cihazlarda Format System yaparsanız CWM Silinir ve Cihaz Açılmaz Burayı Karıştırmamanız Sizin için Daha İyi Olur :P

Advanced Menusu
    Reboot Recovery = recovery modu yeniden başlatır cihaz kapanıp açılıp tekrar recovery girer
    Wipe Dalvik cache = uygulamaların dalvik Cache Belleğini temizler gerekmedikçe Yapmanızı önermem
    Wipe battery Status = batarya Bilgilerini sıfırlar batarya optimizasyonu Yapıcağınız Zaman veya Yeniden Rom Atıcağınız Zaman Yapın
    Bu işlemi yaptıktan sonra cihazı Kapalı Şekilde En az 5 saat şarj edip optimizasyonu Tamamlayın
    Report Error = CWM de Yüklemede hata almışsanız Kayıtları gösterir
    key test= Cihazın Fiziksel tuşlarının HEX kodunu Verir geri - Home - Ses Açma ve SES kısma - On Off tuşlarının vs vs
    Show Log = CWM nin Yükleme kaytlarını gösterir

Power Off = Cihazı Kapatır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .::Orochi::. -- 19 Kasım 2013; 0:31:54 >

• Gerekli Olabilir.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: .::Orochi::.

Gerekli Olabilir.....

Hacı senin ismin var zaten resimlerde
  • quote:

Orijinalden alıntı: siteripci

quote:

Gerekli Olabilir.....

Ek anlatım yaparsam gerekli olur diye bıraktım o mesajı ;-)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ben bu programı 2 hafta önce denemiştim. Xperia S : 6.1.A.2.55 sürümünü de Root yapıyor. normalde bu sürüm bootloader açılmadan root yapılamıyor du.
    Ayrıca konu iyi olmuş. eline sağlık.

• çok kolay ve bu işe yeni başlayacaklar için çok güzel konu
    orochi'nin dediği gibi bunuda yapamayanlar 3310 kullansın yada hiç kullanmasın

• Hacı ben gidip 3310 alam bari :))))
  • 3310 bulamazsın 3310i Al :)
  • abi bu cwm yi yüklkedik diyelim sonra geri kaldırabiliyozmu mesela unroot gibi bir işlemi varmı
  • Rootu Kaldırmadan Önce CWM kaldırabilirsin Dosyalarını Rootexplorer ile silersin
    ama en temiz yol Flashtool Stock Rom atmaktır
  • yani flashtool ile orjinal rom attıktan sonra telefon ilk haline dönüyor iyiymiş aslında walkman uygulaması ve 2012 xperialarda bulunan klavye için(türçe harflar var 2011 xperialarda yok galiba) yüklemek istiyorum ama güvenemiyorum :)
  • custom romlar yüklenebilir mi bootloader kilidi kapalı iken yada neler yüklenebilir?
  • Sony Xperia U icin de gecerli mi bu ?
  • Xperia active de çalışmıyor malesef resimde ki gibi bir hata alıyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hausting -- 22 Nisan 2013; 0:36:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: baranumut

yani flashtool ile orjinal rom attıktan sonra telefon ilk haline dönüyor iyiymiş aslında walkman uygulaması ve 2012 xperialarda bulunan klavye için(türçe harflar var 2011 xperialarda yok galiba) yüklemek istiyorum ama güvenemiyorum :)

Hiç Bir Sorun Olmaz şuan Telefonumda Xperia T Klavye - Xperia V Walkman modlarını Sorunsuz Kullanıyorum .,
    Dediğim şekilde Orj Roma Dönebilirsin ...

quote:

Orijinalden alıntı: gorkem414

custom romlar yüklenebilir mi bootloader kilidi kapalı iken yada neler yüklenebilir?

BL kapalı Cihazlara Stock Rom Tabanlı Kernel gereksinimi Olmayan Tüm Romlar + Modifiye Paketleri Yüklenebilir Yüklemek için ROOT+CWM yüklemeniz Gerekir
    Romları Yüklerken Yapılacaklar Romun Konularında Anlatılıyor...

quote:

Orijinalden alıntı: ultraturk

Sony Xperia U icin de gecerli mi bu ?

Aldığım Kaynakta Xperia U Denememişler Denemek Sana Kalmış

• quote:

quote:

quote:

Gerekli Olabilir.....

Rootladık kardeşim şimdi Acro S e JB yüklemek istiyorum güncelleme bekle bekle sıkıldım. İndirip yükleyebileceğim ve bu işlemleri gösteren bir adres link biliyor musun Yardımcı olabilir misin? Mobil Forumdan da w810i için paylaşımlarını takip ediyordum İşin ehli olduğun apaçık belli. Umarım yardımcı olabilirsin Şimdiden teşekkürler.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Gerekli Olabilir.....

Rootladık kardeşim şimdi Acro S e JB yüklemek istiyorum güncelleme bekle bekle sıkıldım. İndirip yükleyebileceğim ve bu işlemleri gösteren bir adres link biliyor musun Yardımcı olabilir misin? Mobil Forumdan da w810i için paylaşımlarını takip ediyordum İşin ehli olduğun apaçık belli. Umarım yardımcı olabilirsin Şimdiden teşekkürler.

Acro için JB güncellemesi Yakında yayınlanacak
    Şuan için JB sadece Cyanogen Romları ile Yükleyebilirsin Ama Bunları Yüklemek için Root Yetmez Bootlaoder Kilitini Açıp Kernel Atman Gerekir :)

quote:

Orijinalden alıntı: hausting

Xperia active de çalışmıyor malesef resimde ki gibi bir hata alıyorum...

USB ayalarını ve Driverleri Kontrol et Anlatımı birebir uyguladıktan sonra Sorunsuz Rootlarsın ...

• quote:

..

Orochi arkadaşım acil durum sayfası geliyor şifre istiyor lakin şifre hangi şifreyi denediysem başarılı olamadım Ve telefon acil durum çağrısı kısmında duruyor ve menüleri açamıyorum. Bu konuda bilgin var mı ?
    Jelly Bean güncellemesini beklemek lazım, kernel filan beni aşar...
  • quote:

quote:

..

Orochi arkadaşım acil durum sayfası geliyor şifre istiyor lakin şifre hangi şifreyi denediysem başarılı olamadım Ve telefon acil durum çağrısı kısmında duruyor ve menüleri açamıyorum. Bu konuda bilgin var mı ?

telefonu kilit ekranında açamıyorsan rootun ve busyboxyn tam ise CWM yükleyip CWM den Wipe data factory yaparak fabrika ayarlarına döndüreceksin
    yada flashtool veya PCC ile yazılım yükleyeceksin ....

• quote:

quote:

quote:

..

telefonu kilit ekranında açamıyorsan rootun ve busyboxyn tam ise CWM yükleyip CWM den Wipe data factory yaparak fabrika ayarlarına döndüreceksin
    yada flashtool veya PCC ile yazılım yükleyeceksin ....

Pc Comp. İle yeniden güncelleştirme deneyeyim dedim orda da usb kablosunu tanımıyor... Söylediğin işlemleri yapmak için busybox kurulması gerekiyor sanırım lakin o kurulu değildi. Ve şu anda menü açılamıyor ki kurayim... Acro S için flashtool ile yazılım yüklemem lazım sanırım. Lakin bu konuda da flash tool un acro s desteği yok sanırım ki flashtool kullanımı adlı mesaj 5 de desteklenen telefonlar bölümünde acro s yoktu... Şimdi bir bilen olarak bana yol gösterir misin ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi siteripci -- 22 Nisan 2013; 15:55:29 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.