Şimdi Ara

Audi, LED tabanlı farları yakıt verimliliği sağladığı onaylanan ilk otomobil üreticisi oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
3
Favori
3.462
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Audi, LED tabanlı farları yakıt verimliliği sağladığı onaylanan ilk otomobil üreticisi oldu

Otomobillerinde uzunca bir süredir LED tabanlı farlar kullanan Audi, bunun meyvelerini toplamaya başladı. İzlediği LED stratejisi ile pek çok otomobil üreticisine de örnek olan Audi, LED farların yakıt verimliliğine yaptığı katkı onaylanan ilk firma oldu. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından güçölçerde yapılan testlerde, Audi'nın ekonomik modeli A3'ten, süper spor yol otomobili R8'e kadar 5 farklı modelde kullanılan LED farların, CO2 salınımını 1.61 gram/mil düşürdüğü, ayrıca halojen tabanlı konvansiyonel farlar ile kıyaslandığında çok daha az enerji tükettiği tespit edildi.

Audi'ye göre halojen tabanlı kısa hüzmeli farlar 135 Watt güç tüketirken, kendi araçlarında kullandığı LED farlar 80 Watt'a ihtiyaç duyuyor. Audi A6 üzerinde gerçekleştirilen Avrupa Birliği Komisyonu'nun testleri sonucunda, LED farlar ilk defa bir üretici için CO2 emisyonunu düşüren yenilikçi bir teknoloji olarak tanımlanmış oldu. Tabi bu ölçümler Audi'nin ürün gamındaki diğer tüm otomobiller için farklılık gösterebilir zira LED kullanım oranı otomobilin segmentine göre değişkenlik göstermekte. Örneğin Audi A3'te kısa ve uzun hüzmetli modlarda kullanılabilen 19 LED varken, Audi A8'de bu sayı her lamba ünitesi için 76'ya çıkmakta. 

Teknoloji yatırımları ile sık sık gündeme gelen Audi, sene başında Matrix LED Light adını verdiği yeni teknolojisini tanıtmıştı. LED'ler, reflektörler ve lenslerin bilgisayar kontrolü altında ortak bir şekilde kullanılmasını esas alan bu teknolojide amaç, çevresel ortamı daha kapsamlı bir şekilde karşılamak. Sensörlerden, kameralardan ve GPS'ten gelen veriler değerlendirilerek, ışık gücü ortam ışık koşuluna ve yaklaşmakta olan trafiğe göre otomatik olarak ayarlanabiliyor.  Bu teknolojinin yıl sona ermeden önce seçilmiş bazı Audi modellerinde kullanılması bekleniyor. Audi'nin otomobillerindeki LED far teknolojisiyle ilgili detayları aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    Audi LED Lights
    Audi LED Lights
    Audi LED Lights
    Audi LED Lights
    Audi LED Lights
    Audi LED Lights
    Audi LED Lights
    Audi LED Lights
    Audi LED Lights
    Audi LED Lights
    Audi LED Lights

• AUDI.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunu.goren.tofascilar.farlarina.led.cekmeye.hazirlaniyor...

• quote:

Orijinalden alıntı: pxcnsRy

Bunu.goren.tofascilar.farlarina.led.cekmeye.hazirlaniyor...

ondan önce arabadaki sensörleri değiştirsinler kalitesiz hızlı cevap veremeyen sensörlerle milleti kandırıyorlar

Hala Malezya'ya hacı muratları pazarlıyorlar bunlara çevre ödülü veren kuruluşun ... (çevreyi en çok kirleten firma fiat tır)
  • Çakma led far kullananlara apaçi diyorduk adamlar çevreci çıktı. Hepsinden özür diliyorum.

• Audiyi alan da LED icin aliyor zaten. BMW ve Mercedes'in yaninda baska one cikan bir seyi yok zaten.

• Yakit verimliliğiyle ne alakasi var cozemedim. Haber su: yeni ledler daha az elektrik gucuyle calisiyor.

• Fotoğraflar pek konuyla bağdaşmamış çünkü birçoğundaki araçların sadece gündüz farları led, sürüş farları xenon. Sadece son iki fotoğrafta ve bir TT modelinde hem gündüz hem de sürüş farları led. Bahsi geçen konu da gündüz farları değil, çünkü nerdeyse yeni model araçların hepsi buna sahip.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xtreme55 -- 14 Nisan 2013; 11:23:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ImbaLanceD

Yakit verimliliğiyle ne alakasi var cozemedim. Haber su: yeni ledler daha az elektrik gucuyle calisiyor.

Daha az elektrik gücü , daha az yakıt demektir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Yakit verimliliğiyle ne alakasi var cozemedim. Haber su: yeni ledler daha az elektrik gucuyle calisiyor.

Aslinda konuya yazmayacaktimda hadi neyse :)

Yakit ekonomisinden kasit farlarin sarj dinamosuna,akuye daha az yuk bindirmesi.Farlar daha az yuk bindirirse ne olur ? Benzinlilerde bujiler daha verimli atesleme,diesellerde ise enjektorler daha verimli puskurtme yapar. Yani basit bir formulle is sonrasi elde edilen net guc=verim yuzdesi

• Araba bizim işimiz. Helal sana Audi.
    A4 1.8T sahibiyim bu arada.
  • Nedense şu led farlara hep bir sempatikliğim olmuştur

Bahsi geçen olay farlar mı yok şu farların çevresinde olan şeritler mi?

• quote:

Elektriği barajdan mı veriyolar sizin arabaya
  • Audi denince aklıma direk far ve led geliyor zaten.
  • TOFAŞK

• quote:

Orijinalden alıntı: Otorité

quote:

Elektriği barajdan mı veriyolar sizin arabaya

Bu elektrik tasarrufu bu kadar onemli olsaydi yakit tasarrufu icin aractan sokulecek birsuru gereksiz sey olurdu. Ben eminim tum elektrik aksami tasarrufluyla degismektense lastige yarim bar hava basmak daha iyi yakit tasarrufu saglar.

Suan cogu araca sirf gorsellik katsin diye firmalar bir suru led ekliyor, dunyanin çoğu ülkesinde insanlar arac alirken yakit tuketimine bakiyor. Hangi super zeki firma yakit tuketim degeri umrumda degil ben estetige bakarim der.

Yakit tasarrufu etmek isteyen varsa sigara da icmesin o zaman. Cok buyuk yakit tasarrufu sagliyor.

• Konuyla alakalı mı bilmiyorum ama;far dediğin böyle olmalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gökhan G. -- 14 Nisan 2013; 21:11:11 >
  • Audi farları için araba yapıyor.
  • audi'nin ençok farlarını beğeniyorum gerçekten iyi iş çıkartmışlar.

• Far denince Audi geliyor aklıma , çok karizmatik yapıyorlar. Tofaşa taksan birşey değişmez . Arabayada yakışıyor yani.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.