- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Testosteron cazip kılıyor ama
34 Cevap6923 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1753 Mesaj
2 Haziran 2006; 17:04:12 

Testosteron cazip kılıyor ama kısa yaşatıyor
Bilim insanları, laboratuvarda testosteron hormonu yükledikleri kuşların daha fazla çiftleşme gerçekleştirdiğini gözlemledi. Ancak bağışıklığı zayıflayan denekler daha erken ölüyor.

LIVESCIENCE.com
NTV-MSNBC
Güncelleme: 19:02 TSİ 31 Mayıs 2006 Çarşamba

NEW YORK - Bilim insanları, dışardan testosteron hormonu yüklenen kuşların daha canlı şarkı söylediği, daha yüksekten ve uzağa uçtukları ve daha fazla dişi kuşu etraflarına topladıklarını gözlemledi. Bu kuşlar yavrularına bakmakta zorlanırken, testosteron hormonu doğal seviyede olan kuşlar ise yuvalarında daha çok zaman geçiriyor ve yavrularına daha çok emek veriyor.

Araştırmayı yürüten North Dakota State Üniversitesi profesörü Wendy Reed, testosteron hormonu verilen kuşların davranışlarının bazılarının doğal koşullarda beklenmedik tepkiler olduğunu belirtiyor. Örneğin, ek testosteronlu kuşların bağışıklık sistemi zayıfladı ve bunun sonunda daha erken öldükleri gözlemlendi. Bu kuşlar eşlerine daha kötü kocalık yaparken, yavrularını da ihmal ettiler. Ayrıca ek testosteronlu kuşların yavrularının bir kısmı, normal yavrulara göre daha zayıf oldukları için bir çoğu büyüyemeden öldü.

EK TESTOSTERONLU KUŞLAR ÇOK EŞLİ
Dr. Reed, ek testosteronlu kuşların genç olmalarına karşın yaşlı kuşlar gibi davranışlar gösterdiklerini ifade ediyor; “Bu kuşlar daha çok şakıyor ve dişilere daha çekici geliyor; dişiler de yaşlı gibi davranan genç kuşları tercih ediyor.”

Virginia eyaletindeki Appalaş Dağları’nda yaşayan kuş türleri 9 çiftleşme sezonu boyunca gözlemlendi. Normal şartlarda kuşların tek eşli doğalarına karşın, ek testosteronlu deneklerin çiftleşme sezonu dışında da kendilerine eş aradıkları gözlendi. Doğada fazla testosteronlu kuşların ayakta kalması zor olduğundan, bu tip kuşların sayısı daha az.

Kaynak: Araştırma, American Naturalist dergisinde yayımlanmıştır.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/news/375218.asp

1181 Mesaj
2 Haziran 2006; 17:05:42 

bu konu birazdan kilitlenir...

http://mguney.com/
http://mguney.com/merhaba-dunya/
http://mguney.com/iki-ulke%E2%80%99-ye-bayram-mujdesi/

1753 Mesaj
2 Haziran 2006; 17:08:08 

Bence ilgi çekici bir haber. Daha önce böyle haberler bu forumda çokca tartışıldı. Forum kurallarına aykırı görmediğim için yolladım. Biyolojik olarak ilginç bir bulgu gibi geldi bana.

1999 Mesaj
2 Haziran 2006; 17:09:55 

bu konu kilitlenecekse bu bölümün adını değiştirsinler.

1181 Mesaj
2 Haziran 2006; 17:11:39 

elbette dediğiniz doğru ama sanırım bu konu Muhtelif Kısa Konulara uygun diye düşünmüştüm...

3399 Mesaj
2 Haziran 2006; 17:11:57 

testosteronla bağışıklık sisteminin alakasını çözemedim

zannedersem anlatılmak istenen aşırı testosteron yüklemesinin ardında vücudun ürettiği testosteronu kısması, dışarıdan alınan testosteronun etkisinin geçmesi ile bir çöküş döneminin yaşanması.

6587 Mesaj
2 Haziran 2006; 17:12:11 

konuları bilgi verme amaçlı açacaksak kısa konular a açalım.

eğer üzerinde tartışma yapmayı amaçlıyorsak sonuna da bir yorum ekleyelim

mesela

testeron seviyesinin sosyal yaşamımızdaki etkileri nelerdir

gibi bir soru sorulsa konu taşınmaz

bilmem anlatabildim mi

Zamanını dolu işlere harcamazsan, boş işler zamanını harcar. (deep)

1753 Mesaj
2 Haziran 2006; 17:14:24 

quote:

Orjinalden alıntı: Deep Impact

konuları bilgi verme amaçlı açacaksak kısa konular a açalım.

eğer üzerinde tartışma yapmayı amaçlıyorsak sonuna da bir yorum ekleyelim

mesela

testeron seviyesinin sosyal yaşamımızdaki etkileri nelerdir

gibi bir soru sorulsa konu taşınmaz

bilmem anlatabildim mi

Aslında aklıma gelen sorulardan biri buydu. Çok iyi bir tespitte bulunmuşsunuz. Genel olarak fizyolojik özellikleriyle "oynanan" bireylerden oluşan toplumların sosyal yapılarının etkilenebilmesi mümkün olabilir.

1999 Mesaj
2 Haziran 2006; 17:15:10 

bence şöyle olsun.

mesela konu heber niteliğindeyse..

"aidse çare bulundu." , "meksikaya dev meteor çarptı" gibi kısa konulara açılsın. hatta silinsin.

ama konular.

"insan tesadüfen olur mu". "tanrı var mıdır yok mudur, fikirlerinizi bekliyorum" tarzında ise. üst konu olsun.

ne de olsa asıl önemli olan haybeye konuşabilmek. yüzyıllardır tekrarlanan geyikleri devam ettirebilmek..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lacrima -- 2 Haziran 2006; 17:15:24 >

1181 Mesaj
2 Haziran 2006; 17:17:53 

yani güncel haberleri de eklesek fena olmaz bu bölüme...

1753 Mesaj
2 Haziran 2006; 17:18:44 

Haklı olabilirsiniz @Lacrima. Ama bu durumda

http://forum.donanimhaber.com/m_7392640/tm.htm

konusunun da kısa konulara açılması gerekirdi. O konunun biyolojik yönü de bu konunun biyolojik yönü de bence konu olarak kalmalarına yeter. Ama karar moderatörlerimizindir tabii ki.

1999 Mesaj
2 Haziran 2006; 17:25:24 

@mfiz.

ya tabi ki foruma haber girilebilmesi lazım. kültür&bilim forumuna bilimle ilgili bi haberin girilememesi gibi birşey olabilir mi.

düşünsene teknik bölüme "işte amd nin yeni işlemciler" ya da "intelin yol haritası" diye başlık açıcan. sonra tepki gelecek. aa hiç yoruma açık değil. tartışalacak bi şey yok diye. nerde görülmüş bilmiyorum.

burada tartışmadan amaç her konunun dini yöne kaydırılabilmesi.

düşünsene sen testestoranla ilgli haber yazısıyosun.

ve bu topic dini tartışmaya çevirilemiyor. bundan kötü bişey olamaz herhalde bu forum için.

3399 Mesaj
2 Haziran 2006; 17:28:32 

quote:

Orjinalden alıntı: mfiz
Genel olarak fizyolojik özellikleriyle "oynanan" bireylerden oluşan toplumların sosyal yapılarının etkilenebilmesi mümkün olabilir.

mesela anabolic steroidler yada androjen (testosteron) kullanırsanız yapılanmaya katkı sağlarsınız ama bunları yükleyip birden bıraktığınızda anormal bir çöküş dönemi yaşarsınız zira vücut dengeleri yerine oturtmakta zorlanacaktır.

bu esnada testosteron yüklemeden önce rahatlıkla yürüttüğünüz faaliyetlerin yarısını dahi gerçekleştirmekte zorlanırsınız. ama bunun yukarıda kuşlarda gözlemlenenler kadar vahim sonuçlar doğuracağını hiç sanmıyorum.

bir gün şişlide bir eczaneden testosteron iğnesi alırken yaşlı bir adam masadan kalkıp "ben cerrahpaşada hocayım, sen bunu neden alıyorsun bakayım" diye kulağıma yapışmış iyice bir çekmiş, sattırmamıştı. tabi bende çıkıp diğer eczaneden almıştım

1753 Mesaj
2 Haziran 2006; 17:30:42 

Bu haberdeki biyolojik bulgunun ve bulunma şeklinin (yapılan uzun süreli gözlemlerin vs.) bir temel bilim dalındaki anlamlı bir çalışmaya örnek olduğunu gördüğüm ve bilimsel yöntemi bu çalışma içinde hissettiğim için bu haberi foruma taşıdım

1753 Mesaj
2 Haziran 2006; 17:32:45 

quote:

Orjinalden alıntı: C4

mesela anabolic steroidler yada androjen (testosteron) kullanırsanız yapılanmaya katkı sağlarsınız ama bunları yükleyip birden bıraktığınızda anormal bir çöküş dönemi yaşarsınız zira vücut dengeleri yerine oturtmakta zorlanacaktır.

bu esnada testosteron yüklemeden önce rahatlıkla yürüttüğünüz faaliyetlerin yarısını dahi gerçekleştirmekte zorlanırsınız. ama bunun yukarıda kuşlarda gözlemlenenler kadar vahim sonuçlar doğuracağını hiç sanmıyorum.

bir gün şişlide bir eczaneden testosteron iğnesi alırken yaşlı bir adam masadan kalkıp "ben cerrahpaşada hocayım, sen bunu neden alıyorsun bakayım" diye kulağıma yapışmış iyice bir çekmiş, sattırmamıştı. tabi bende çıkıp diğer eczaneden almıştım

Hakikaten de bilinçsiz hormon yüklemesi yapmanın birçok yan etkisi olabilir. Üstelik bu yan etkiler hemen değil belki yıllar sonra çıkabilir. Adam yerinde bir uyarıda bulunmuş

3399 Mesaj
2 Haziran 2006; 17:51:34 

quote:

Hakikaten de bilinçsiz hormon yüklemesi yapmanın birçok yan etkisi olabilir. Üstelik bu yan etkiler hemen değil belki yıllar sonra çıkabilir. Adam yerinde bir uyarıda bulunmuş

bana göre de asıl tehlike anabolizanlarda yada testosteronda değil, bilinçsiz kullanımda. uzman doktorların kontrolünde ağır işlerde çalışanlar, nekahat dönemindekiler ve sporcularda bu maddeler kullanılıyor ve faydalı oluyorlar. ama siz gidipte eczaneden oximetelon, androjen, anabolizanları kafanıza göre yada "ben bu işi bilirim" diyen birine uyup alarak üçer beşer yutarsanız, kendinizi büyük tehlikelere atarsınız. bir çoğu ise bilinçsizce yükleme yaptıkları gibi bunu destekleyecek aminoasitler, kreatinler, karaciğer takviye edicileri dahi almazlar ve bünyelerini çok zorlarlar.

bu gibi bilinçsiz yüklemelerin ardındaki geçiş döneminde hem fiziki hemde ruhsal olarak çökeceğinizden şüpheniz olmasın. ölüm ise çok çok aşırı dozlarda duyuluyor ben bir kaç vaka duydum ama Türkiye den değil yurt dışından. yalnız burada bilinçsiz testosteron ve anabolizan kullanmak suretiyle karaciğerini mahveden insanlar tanırım.

işin uzmanı doktorların kontrolu haricinde yada "bir bilen"e uyarak bu gibi maddeleri kullanmak büyük risktir.

3164 Mesaj
2 Haziran 2006; 20:23:54 

http://forum.gym-center...um/viewtopic.php?t=1433 bu linke bakın derim söylenecek bir şey yok herşey ortada.

2032 Mesaj
2 Haziran 2006; 21:40:23 

benim bildiğim testosteron bağışıklık sistemini güçlendirir, ilginç
bir de kuşlar la insanlar da etkileri farklı olabilir, mesela şunu düşündüm, kuş dişileri etrafında toplamak için belki de birşeyler söyluyordur.

ayrıca haber aldatan insanları da rahatlatacak cinsten sanki, -niye böylesin, -malum testosteronum çok yüksek.

not: lacrima nın dediği gibi bu topic de kapanacaksa işimiz var,

yazdıklarımı geyik olsun diye yazmadım, bu deney muhtemelen insan davranışları üzerinde hormonların muhtemel etkileriüzerine yapılmıştır muhtemelen, biz de kendi çapımızda yorum yapıyoruz.

1176 Mesaj
2 Haziran 2006; 22:15:05 

quote:

Bilim insanları, laboratuvarda testosteron hormonu yükledikleri kuşların daha fazla çiftleşme gerçekleştirdiğini gözlemledi. Ancak bağışıklığı zayıflayan denekler daha erken ölüyor.

LIVESCIENCE.com
NTV-MSNBC

NEW YORK - Bilim insanları, dışardan testosteron hormonu yüklenen kuşların daha canlı şarkı söylediği, daha yüksekten ve uzağa uçtukları ve daha fazla dişi kuşu etraflarına topladıklarını gözlemledi. Bu kuşlar yavrularına bakmakta zorlanırken, testosteron hormonu doğal seviyede olan kuşlar ise yuvalarında daha çok zaman geçiriyor ve yavrularına daha çok emek veriyor.

Araştırmayı yürüten North Dakota State Üniversitesi profesörü Wendy Reed, testosteron hormonu verilen kuşların davranışlarının bazılarının doğal koşullarda beklenmedik tepkiler olduğunu belirtiyor. Örneğin, ek testosteronlu kuşların bağışıklık sistemi zayıfladı ve bunun sonunda daha erken öldükleri gözlemlendi. Bu kuşlar eşlerine daha kötü kocalık yaparken, yavrularını da ihmal ettiler. Ayrıca ek testosteronlu kuşların yavrularının bir kısmı, normal yavrulara göre daha zayıf oldukları için bir çoğu büyüyemeden öldü.

Dr. Reed, ek testosteronlu kuşların genç olmalarına karşın yaşlı kuşlar gibi davranışlar gösterdiklerini ifade ediyor; “Bu kuşlar daha çok şakıyor ve dişilere daha çekici geliyor; dişiler de yaşlı gibi davranan genç kuşları tercih ediyor.”

Virginia eyaletindeki Appalaş Dağları’nda yaşayan kuş türleri 9 çiftleşme sezonu boyunca gözlemlendi. Normal şartlarda kuşların tek eşli doğalarına karşın, ek testosteronlu deneklerin çiftleşme sezonu dışında da kendilerine eş aradıkları gözlendi. Doğada fazla testosteronlu kuşların ayakta kalması zor olduğundan, bu tip kuşların sayısı daha az.

haber için teşekkürler.
Testestoron ve Ostrojen dengesinin insanlar üzerindeki etkisinin biliyoruz ama kuşlar için de benzer etkiler yaptığı üstelik DAVRANIŞSAL olarak bile benzer olduğu aslında çok ilgi çekici.bunun da anlamı da biyolojik sınıflandırmanın ne kadar doğru sonuçlar taşıdığıdır.iki omurgalı canlının ikisinin de hem genetik hem de yapısal olarak birbiri ile ne kadar ortak olduğu ortadadır.

İzmir Sanat Merkezi

3164 Mesaj
2 Haziran 2006; 22:50:28 

arkadaşlar linkteki siteye bi bakın önce bu Türkiye'de ki spor ek beslenme ürünü satan bir site, burada testosteren kullandıktan sonra vücudunda yara oluşan sporcuların resimleri var, bu resimleri gördükten sonra hala kullanacak olan varsa aklından şüphe etmek lazım. Ama baştan uyarayım resimler biraz mide bulandırıcıdır.

quote:

Orjinalden alıntı: kara_eylül

http://forum.gym-center...um/viewtopic.php?t=1433 bu linke bakın derim söylenecek bir şey yok herşey ortada.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
3 Haziran 2006; 13:12:46 

quote:

Orjinalden alıntı: Lacrima

bence şöyle olsun.

mesela konu heber niteliğindeyse..

"aidse çare bulundu." , "meksikaya dev meteor çarptı" gibi kısa konulara açılsın. hatta silinsin.

ama konular.

"insan tesadüfen olur mu". "tanrı var mıdır yok mudur, fikirlerinizi bekliyorum" tarzında ise. üst konu olsun.

ne de olsa asıl önemli olan haybeye konuşabilmek. yüzyıllardır tekrarlanan geyikleri devam ettirebilmek..

geyik asla değil..ama haklılık payında yok değil..o kadar da değil.

3358 Mesaj
3 Haziran 2006; 17:23:52 

adamın başına ne gelirse uçkurundan geliyor

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.
affffferim bana

3280 Mesaj
3 Haziran 2006; 19:34:45 

kara_eylül

Link çok faydalı teşekkürler.

Iletisim kurmayi guclestiren herkesi blokluyorm

3164 Mesaj
3 Haziran 2006; 22:42:30 

umarım yardımcı olabilmişimdir diğer arkadaşlar cevap yazmadığına göre sanırım sadece sen baktın dostum

quote:

Orjinalden alıntı: Yeni Türkü

kara_eylül

Link çok faydalı teşekkürler.

1753 Mesaj
3 Haziran 2006; 22:44:38 

Teşekkürler @kara_eylül, çok ibret verici...

Uzaklaştırılmış
3 Haziran 2006; 22:49:06 

quote:

Orjinalden alıntı: kara_eylül

umarım yardımcı olabilmişimdir diğer arkadaşlar cevap yazmadığına göre sanırım sadece sen baktın dostum

baktım da hemen kapattım..fotoğraflar çok çok kötü...

gerçi acı bir gerçek ya...ayrı tabi..

4137 Mesaj
4 Haziran 2006; 21:02:54 

her şeyin fazlası zarardır her canlı doğasına uygun yaratılmıştır buna dışarıdan müdahele edildiğinde doğanın dengesi bozulur diye düşünüyorum

http://forum.donanimhaber.com/m_70018429/mpage_1/f_/key_//tm.htm#70018429

8 Mesaj
9 Haziran 2006; 23:54:56 

ilginc bir araştırmaymış.. yazılanlar gayet mantıklı bence.

Uzaklaştırılmış
22 Şubat 2011; 18:41:34 

quote:

Orijinalden alıntı: mfiz

LIVESCIENCE.com
NTV-MSNBC

Araştırma gösteriyor ki; çapkın kişiler normalden fazla testosteron sahibiler.

1048 Mesaj
22 Şubat 2011; 19:15:13 

quote:

Orijinalden alıntı: chakra

Araştırma gösteriyor ki; çapkın kişiler normalden fazla testosteron sahibiler.

Konuyu nereden bulup hortlattın

Söz dinleyen,kendini duyamaz.Friedrich Nietzsche.

5126 Mesaj
22 Şubat 2011; 20:27:28 

kuşlara neden testesteron veriyorlar, body mi yapacaklarmış.hayvanların her şey için denek olmasına karşıyım.fareyi 10.kattan attık öldü,yer çekimi deneyi yaptık gibi uygulamalara karşıyım.
Türkiye de body yapıyorsanız gidip de testesteron almanız kadar saçma bir şey yok, çünkü türkiyede asla profesyonel olamazsınız, bu işten ronnie gibi para kazanamazsınız.
Body mi yapıyorsun al protein tozu, amino asit çalış.daha fazlasını istiyorsan bsn,muscle tech ürünleri var. Türkiyede gidipte testesteron almak,karaciğerden vazgeçmektir.abd deki profesyonel sporcular çok sayıda koruyucu ilaçda açılıyorlar, ama siz alamazsınız.insanın kendine yaptığı kötülüğü de başkası yapamaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Uzaklaştırılmış
22 Şubat 2011; 20:53:47 

quote:

Orijinalden alıntı: antonidas

kuşlara neden testesteron veriyorlar, body mi yapacaklarmış.hayvanların her şey için denek olmasına karşıyım.fareyi 10.kattan attık öldü,yer çekimi deneyi yaptık gibi uygulamalara karşıyım.
Türkiye de body yapıyorsanız gidip de testesteron almanız kadar saçma bir şey yok, çünkü türkiyede asla profesyonel olamazsınız, bu işten ronnie gibi para kazanamazsınız.
Body mi yapıyorsun al protein tozu, amino asit çalış.daha fazlasını istiyorsan bsn,muscle tech ürünleri var. Türkiyede gidipte testesteron almak,karaciğerden vazgeçmektir.abd deki profesyonel sporcular çok sayıda koruyucu ilaçda açılıyorlar, ama siz alamazsınız.insanın kendine yaptığı kötülüğü de başkası yapamaz.

Testosteronu tabi ki önüne gelen kafasına göre alamaz. Belki vücut geliştirme belki kas zayıflamaları belki cinsel isteksizlik gibi nedenlerle yüklemesi yapılabilir. Doktor kontrolünde ve miktarı gerekeceği kadar tutulduğu sürece bir zararı olmaz.
Ancak tabi kafasına göre hızlı veya daha iyi vücut yapacağım diye yükleme yapanlar bedeline de katlanırlar.
Aynen diğer hormonlar gibi düşünmek lazım. Herhangi birinin eksikliği nasıl vücudumuzda rahatsızlık yapılıyor ve tesbitinde takviyesi ile tedavisi yapılıyorsa bu hormon da böyle yüklenebiliyor.

273 Mesaj
22 Şubat 2011; 21:19:55 

quote:

Orijinalden alıntı: antonidas

Kuslara testereron hormonu verilmis,siz vucut gelistiricilerin aldiklari tozu yazmissiniz.Mesajiniz alakasiz olmus biraz.Hayvanlar denek olmayacakta insanlar mi olacak.Sen 100 tane farenin olumune sebeb olursun bir hastaligin cozum yolunu bulmak icin ama 100 tanede insan kurtarirsin buldugun cozum ile.Hayvan kullanmayacaksan neyi,kimi kullanacaksin.Bilim adamlari,doktorlarda herhalde keyiften deney yapacam diye hayvanlari katletmiyorlardir.Yada bu dusunceniz turk toplumunun genelinin onde gelenlerin yaptiklari islere suphe ile yaklasmasina,bir bit yenigi aramasindan kaynaklaniyor.

Uzaklaştırılmış
22 Şubat 2011; 21:44:18 

quote:

Orijinalden alıntı: madeinturkey

Kuslara testereron hormonu verilmis,siz vucut gelistiricilerin aldiklari tozu yazmissiniz.Mesajiniz alakasiz olmus biraz.Hayvanlar denek olmayacakta insanlar mi olacak.Sen 100 tane farenin olumune sebeb olursun bir hastaligin cozum yolunu bulmak icin ama 100 tanede insan kurtarirsin buldugun cozum ile.Hayvan kullanmayacaksan neyi,kimi kullanacaksin.Bilim adamlari,doktorlarda herhalde keyiften deney yapacam diye hayvanlari katletmiyorlardir.Yada bu dusunceniz turk toplumunun genelinin onde gelenlerin yaptiklari islere suphe ile yaklasmasina,bir bit yenigi aramasindan kaynaklaniyor.

Body yapanların arasında testosteron yüklemesi yapanlar var.

5126 Mesaj
23 Şubat 2011; 3:56:01 

quote:

Orijinalden alıntı: madeinturkey

öncelikle body sporu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığın için anlamamışsın, orda ilişki var, ben zaten ilişkiyi bilenler için yazdım, yani senin ilişkiyi göremediğin orda ilişki olmadığı anlamına gelmez.
Tabiki hayvanlar üzerinde de deneyler yapılır, benim karşı çıktığım hayvanı bir canlı olarak görmeyip, onun hayatını umursamadan gereksiz deneyler yapılması.senin nasıl canın varsa hayvanında aynı şekilde canı var.
Kansere çare bulsunlar, bu deneylerde kobay hayvanlar ölebilir.
Ama kuşlara testesteron verip daha hareketli olduklarını gördük ama erkenden de ölüyorlarmış, tarzı bir deney için hayvanların öldürülmesine karşıyım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Kültür ve Bilim] » Kültür, Güncel ve Tarih » Güncel » Testosteron cazip kılıyor ama
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.842