Şimdi Ara

Cevat Yerli: Bir Oyunda Grafiğin Önemi %60'tır

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
165
Cevap
1
Favori
2.891
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•     Crytek'in patronu olan Cevat Yerli son dönemlerde oyun dünyasında grafikler, F2P ve konsollarla ilgili sözleri nedeniyle çok büyük tartışmalar yaratıyor. Şimdi Cevat Yerli yine tartışma yaratacak açıklamalarla karşımıza çıkıyor.

"İnsanlar grafiğin önemli olmadığını söylüyorlar, ama Crysis'i oynasınlar ve bana grafiğin önemli olmadığını söylesinler. Oynanabilirliğin sürükleyici öğesi her zaman grafiklerdir. Grafikler; ışıklandırmalar veya gölgelendirmelerden hangisinin etkin kullanıldığı hiç fark etmez, sizi farklı bir duygusal duruma sokar ve sizi oyunun içine sürüklerler. Sürükleyicilik etkin bir biçimde oyunu satın almanızı sağlamamız için en önemli şeydir."

"Daha iyi grafikler, daha iyi fizikler, daha iyi ses dizaynı, daha iyi teknik yönler ve üretilen ürünün sanatsal bir yönelime sahip olması her şeyi muhteşem ve şık yapar, bu da oyunun %60'ıdır."

Crysis 3'ün bu kadar eleştirilmesinin ve tepki toplamasının nedeni yoksa %40'lık bölüm mü? Hiç kuşkusuz oyunun grafikleri konusunda çoğu oyuncu şikayetçi değil. Peki öyleyse oyun neden istenilen düzeyde satmıyor?

• Oyunun içeriği iyi olmadıktan sonra grafiğin ne anlamı var.
    "Girişte veriyorlar tabancayı,sıka sıka ilerliyosun" tarzındaki bir oyunda grafiği ilahi boyuta taşısan ne olur taşımasan ne olur ?

Ben burdan söylüyorum, eğer oyuncuları anlamaya çalışmadan "grafik de grafik" diye devam ederse Cevat bey, 2 yıla kalmadan o firma batar.

< Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • saçmalık

• Aslında bir yandan haklı ama abarttığı kadar da etkili değil grafikler. Ahım şahım grafiği olmadığı halde tutan çok oyun var. Zaten CryTek'te olan cesaret kimsede de yok piyasada. Çünkü grafikleri ilerlettikçe oynayabilecek oyuncu sayısı da azalmakta. Hatta şahsi görüşüm ben Crysis serisini CryEngine'ın reklamını yapmak için ortaya çıktığını ve bu nedenle motorun bütün özelliklerinin sonuna kadar kullanıldığını düşünüyorum. Yoksa çok tutulan bir seri olmamasına rağmen neden ısrarla devam ettirsinler ki?

• O zaman The Witcher 3: Wild Hunt ve The Witcher 2: Assassins of Kings :D

• grafik her zaman geri plandadır ben bunu bir pc oyuncusu olarak söylüyorum grafikler çok iyi olmak zorunda değil ancak tatminkar olmak zorunda hani göze batmayacak şekilde olacak
    birde eğer oyunun kriterlerini yüzdelere ayırırsak kesinlikle %30 un üstünde değil grafiğin önemi biraz yaratıcılık (minecraft) senaryo (call of duty) müzikler (journey) oynanış (portal)
    bunların hepsini harmanlayabilmek önemli olan (HALF-LİFE 2)

• Cevat Yerli'nin Türk kökenli olduğunu biliyoruz ama bu kadar cahilce açıklamalar yapmasına anlam veremiyorum. Halbuki inanılmaz derecede zeki ve çok iyi eğitim almış birisi kendisi.

Nintendo'ya dönüp baktığımızda oyunlarda grafikten çok eylence ve sanatsallık ön plandadır. Yine örnek vermek gerekirse Journey geçtiğimiz yıl tüm ödülleri topladı ve bunu süper ötesi grafikleri olmadan yaptı. Cevat yerli grafiklerin sanatsallığa etki ettiğine değinmiş. Journey oyununda grafikler çok basit ama sanatsallık en üst seviyede. Bunu nasıl açıklar çok merak ediyorum.

Yıllardır Final Fantasy oynarım ve grafikleri PS3 zamanında çok üst düzey seviyeye ulaştı. Onun öncesinde SNES,PS1 ve PS2 zamanı üst düzey grafikleri olmayan bir oyundu. Ve kalitesi, kurgusu,senaryosu,müzikleri ve dahası sanatsallığı ön plandaydı.
    Bir oyunda oynanabilirlik ve senaryo olmadıktan sonra ya da sana muhteşem bir multiplayer deneyimi sunmadıktan sonra grafikleri süper olsada o oyun sıkıyor tat vermiyor.

CRYSIS satışları zaten beklenenlerin altında ve CRYTEK sadece CRYSIS oyununa sahip. Ellerinde başka bir oyun ya da ip yok yaratıcılık adına. Eğer böyle devam ederse EA'yi biliyoruz anında fişi çeker.
    Gerçekten bir Türk olan Cevat Yerli piyasayı ve piyasadaki oluşumları 10 yıl önceden gören bir insanın grafikler herşeydir demesi benim hiç hoşlanmadığım ve CRYSIS 3'ü sırf aynı oyunu cilalayarak önümüzde sürdükleri için beğenmemek ve satın almamak isteğimi dahada arttırıyor.

Crytek yakında sadece oyun motoru yapacak ve onu satacak. Nasıl Unreal aslında bir oyundu şimdi ise oyun motoru oldu. Crytek içinde aynısı olacak ki bu Crytek içinde bizler içinde en iyisi olur. Çünkü Alman'da olsa aslen Türk olan bir insanın bu kadar talihsiz açıklamaları beni utandırıyor.

Oyunculuk sadece grafik ve teknolojiden ibaret değildir...

• o zaman sen oyundan hiçbirşey anlamıyorsun cevat.

• Minecraft'ın satış rakamlarına baksaymış keşke

• minecraftı ele alın grafik yok ama mükemmel zevkli ve çok iyi bir oyun
  • al işte adamın mantığı bu sonunda kendi ağzıylada söyledide crysis gibi boş bi oyunun fanlarıda sussunlar artık ! adamın söylediğinin özeti gözünüzü boyuyorum ne versem yiyosunuz..sayın yerli hikaye ? atmosfer ? konu anlatımı işleyişi ? oynanabilirlik ? sen bunlardan anlamadığın için grafiklere yoğunlaş .. bioshock infinite oyna sayın yerli ne demek istediğimi anlarsın sadece bu kadar , god of war ascension oyna çıktığında the last of us oyna .oynada oyun gör..oyunlarda duygusallık yaşamak için grafiğe gerek yok half life 2 yi şimdi oynuyum yine etkilenirim adım gibi eminim,gears of war 3 de DOM intihar ederken ağlamıştım.yada heavy rain de insan nasıl ağlamaz(bana göre gelmiş geçmiş en iyi kurguydu).söylemeye çalıştığım şey elinde malzeme var bunu boyayıp boyayıp çıkarma biraz emek harca konuya yoğunlaş oynanışta değişiklikler yap ufak rütuşlarla geçiştirme.uncharted mesela efsane bi oyundur merak heyecan gizem aksiyon insanın yaşmadığı duygu kalmıyor bi oyunda bunu sadece grafikle mi yaptı? hayır sesler atmosfer grafikler hepsi harikaydı .. red dead redemption muhteşemdi sonunda ellerinizi birleştirip kalp atışlarınız hızlanıyor duygulanıyorsunuz .. crysis de böyle şeyler yaşmaıyoruz daha doğrusu YAŞAMIYORUM sayın yerli.tamam oyun rezalet demiyorum iyi bi oyun ama ısrarla bişeyleri kabullenmiyorsunuz sonra türkürdüğünüzü yalıyorsunuz (crysis 1 sadece pc çıktı ve pc devam edecek dediler , crysis 2 multiplatform çıktı) ama ne fayda..konsollara laf edeceğinize oturun dersinize iyi çaılışın oyunseverlerde sizi ödüllendirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: asperyules

Oyunun içeriği iyi olmadıktan sonra grafiğin ne anlamı var.
    "Girişte veriyorlar tabancayı,sıka sıka ilerliyosun" tarzındaki bir oyunda grafiği ilahi boyuta taşısan ne olur taşımasan ne olur ?

Ben burdan söylüyorum, eğer oyuncuları anlamaya çalışmadan "grafik de grafik" diye devam ederse Cevat bey, 2 yıla kalmadan o firma batar.

Crysis 3'ü süper asker veya insan ötesi modunda oyna bakalım sıka sıka gidebiliyor musun. Ayrıca Cevat Yerli çok doğru söylemiş grafik oyunun yarısından fazlası ama tabi bu grafiklerin büyüsüne kapılmak için çok sağlam bir pc lazım kaldı ki crysis serisinin senaryosu cod veya halo senaryolarından çok daha iyi bir kalitede. Cevat Yerli pc ye önem verir yada konsolları yetersiz bulur orası başka ama dünyada kalite anlmaında sayılı oyun firmaları arasına girmiş bir firmanın kurucuları 3 Türk, bu adamlar ellerinden geldiğince ülkemizde oyunculuğu belli bir seviyeye taşımak dünyadaki en büyük ofislerini buraya açıyor ve çıkardıkları tüm oyunları Türkçe çıkarıyorken desteklemen ve gurur duyman gereken yerde batması için dua eder halde olman senin için acınası bir durum. Sen ve senin gibi konsol fanboyları 100 sene uğraşsanız bu firmayı batıramazsınız. Cevat Yerliye sırf çıkardığı her oyunun çağın ötesinde grafiklerle çıkardığı ve bu görsel şöleni elinizdeki o kutularda alamadığınız için fitil oluyorsunuz daha da olmaya devam edeceksiniz

• Kaç yıldır yarım yamalak oyun cıkarmadandan belli zaten %40 unuttu

• Tam tersini düşünüyorum. Ne kadar yüksek teknoloji kullanırsan oyun o kadar ağır olur bu da oynanışı etkiler ve oyuncuyu rahatsız eder. Grafik önemli tabi ama fazlası zarar.

• Crysis 3 hiç şüphesiz en iyi grafikli oyunlardan bir tanesi. Ancak sadece grafik, %60 demek değildir. Az önce BioShock Infinite oynuyordum. Oyun Crysis 3 kadar olmasada iyi grafiklere sahipti. Ama BioShock'un %60'ı grafik değil ki. Hatta tam tersi bu oyunun %60 ı senaryo,%10 'u grafik, %20'si ses , %10 da oynanabilirlikti.(Bana göre) Ama senaryosu o kadar sürükleyicidir ki, bana Crysis 3ten daha iyi geldi. Demekki neymiş herşey grafik değilmiş Cevat Bey.

• Bu adamın oyuncu olmadığı belliydi zaten..
  • Grafik elbette önemlidir, yeteri düzeyde olmazsa oyundan sıkılabilirsiniz. Ama benim için hikaye ve oyunun yenilikçi yapısı daha da önemlidir.

• Oynayabilseydim bi yorum yapardır. Ulan şu ana kadar hiçbir oyunda gram kasma yaşamadım en son ayarda bile ama crysis3 açılmıyor bile, neymiş directx11'miş. Sen benim yy

• quote:

Orijinalden alıntı: encuni

Kaç yıldır yarım yamalak oyun cıkarmadandan belli zaten %40 unuttu

• çünkü paramız yok fakiriz alamıyoruz
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.