Şimdi Ara

[Xperia İon LT28h] Root yapma, Bl kilidini açma, Rom yükleme, Relock yapma, [Detaylı anlatım]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
522
Cevap
10
Favori
50.188
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, Burada paylaşacağım dosyalar Sadece Xperia İon LT28H içindir, Diğer modeller ve sürümler üzerinde denemeyin.

İşlemlere başlamadan önce Derleme numaranızı kontrol edin, Root dosyası sadece 6.1.E.3.7 sürümü içindir. Farklı bir sürüm'de çalışmayacaktır.
    İşlemler sonucunda cihazınız garanti dışı kalabilir. Tüm konuyu okuyun zaten biraz bilgi sahibi olursunuz ve o şekilde işlemlere başlayın.

Bootloader kilidini açtıktan sonra Sony Update service ve Sony Pc companion yazılımları cihazınızı görmeyebilir.
    Cihazınız için yeni çıkacak güncellemeleri yükleyemezsiniz, Çünkü Bootloader açıkken update yapılamaz.
    Eğer Cihazınızı orjinal haline getirmek isterseniz, Relock yapacağız yani Bootloader kilidini kapataacğız,
    Bootloader kilidini kapattıktan sonra, Orjinal romu flashlıyabilir yada Sony Update Service ile onarma yaparak stock roma dönebilirsiniz.
    Bootloader kilidini kapattıktan sonra cihazınız Sony tarafından yayınlanacak güncellemeleri alacaktır.

Not:Bootloader kilidini açtıktan sonra Walkman üzerinde bulunan parça bilgisi albüm bilgisi arama motoru devre dışı kalacaktır, Kilidi kapatsanız dahi çalışmayacaktır.

Tüm bunları kabul ediyorsanız işlemleri yapın,
    Yapılacak işlemlerden doğacak sorunlardan şahsım ve Donanımhaber sorumlu tutulamaz. Herşey yapacak kullanıcıya aittir.

Lütfen işleme başlamadan önce;
    +Telefonunuzu komple yedekleyin. Root işleminden sonra hafıza kartı hariç herşey silinecektir.

+Şarjınızın %100 olmasına özen gösterin ne olur ne olmaz. Mümkünse Laptop yada güç kaynağı olan bir bilgisayar kullanın, Elektrik kesintisi olması durumunda cihazınız zarar görebilir.

+Cihazınızı hata ayıklama moduna almanız lazım bunun için: Ayarlar, Geliştirme(Geliştirici seçenekleri), Usb Hata ayıklama Modu.
    Bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeyide etkinleştirmek gerekiyor.; Ayarlar, Güvenlik, Bilinmeyen kaynaklar.

+Buradaki işlemleri uygularken çok dikkatli olunuz, Gerekirse her adımı 2 kez okuyarak yapınız,

Not:Gerekli dosyalar ve driverların birçoğu Windows 7 uyumludur Win8'de driverler yüklenmeyecektir.

Her türlü sorularınızı yanıtlamaya ve yardımcı olmaya çalışırım çok detaylı bir anlatım yapmaya çalıştım ve açıklamalar yaptım bu işlemler hakkında hiç bilgisi olmayan arkadaşlar için umarım işinizi görür

Saygılarımla

Konu İndexi:
    2.Mesaj =Bootloader kilidini açma
    3.Mesaj =Root Yama
    4.Mesaj =CWM Yükleme
    5.Mesaj =Bootloader kilidini kapatma (RELOCK) ve Orjinal haline döndürme
    6.Mesaj =Rom Yükleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Han-X -- 20 Mayıs 2013; 22:56:53 >

• MESAJ 2 BOOTLOADER KİLİDİNİ AÇMA
    İlk olarak telefonumuzun bootloader kilidinin açılıp açılmadığını kontrol etmemiz gerek. Bunun için;

Telefondan arama kısmına *#*#7378423#*#* yazarak servis menüsünü açıyoruz. Sırasıyla:
    Service info--Configuration--Rooting Status 'ta "Bootloader unlock allowed: Yes" yazıyorsa kilidi açabiliriz demektir.
    1.LİNK'e tıklayarak unlock kodumuzu alıyoruz, Korkmanıza gerek yok Sony'nin kendi sitesidir.
    2.Girdiğimiz sitenin en altında bulunan Start Unlocking the Boot Loader ' a tıklıyoruz
    3.Yeni gelen syafanında en altında bulunan Continue' ye tıklıyoruz. Ve yeni açılan sayfadan'da Yes I'm sure' a basıyoruz.
    4.Yandaki kutuları işaretliyerek I accept diyoruz.
    5.Açılan sayfaya Name * kısmına adımızı
    IMEI or MEID * kısmına İemeizin ilk 14 haneisi yazıyoruz unutmayın ilk 14 hanesi, Bilmiyorsanız kutunuza bakın yada *#06#' dan bakabilirsiniz.
    email kısmına mail adresimizi yazıyoruz ve Submit diyoruz. Ve mail adresimize Sony tarafından unlock kodunun gönderilmesini bekliyoruz.

6.Kod geldikten sonra kodu bir kenarda tutalım ve gerekirse hiç silmeyelim ilerdede lazım olacaktır.
    7.İNDİR
    8.İndirdikten sonra arşivi bir klasöre açıyoruz ve içerisinde bulunan Flashtool-drivers.exe dosyasını çalıştırıyoruz. (Not:Windows 8 hata verebilir Windows 7'de denenmiştir.)
    9.Dosyayı kurmak için ileri diyoruz ve gelen ekranda bulunan tiklerden;
    Flashmode driver ve Fastboot driver dosyalarına işaret koyup install diyoruz.
    Kurulum esnasında bilgisayara donanım kurararken gelen Bu sürücü yazılımını yine de yükle, komutu karşımıza çıktıkça Bu sürücü yazılımını yine de yükle diyoruz.

10.Kurulum bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı öneririm, Şimdi klasöre çıkarttığımız SE Bootloader_Unlocking_Relocking.exe dosyasını çalıştırıyoruz,
    Açılan sayfada unlock code kısmına sony tarafından mail adresimize gönderilen kodu giriyoruz, Ardından Unlock BL butonuna basıyoruz, Bastıktan sonra progam kitlenecektir oynamayın.

11. Telefonumuzun yedeği bilinmeyen kaynaklar hata etkinleştirme vs hepsini yaptıysak eğer, Telefonu kapatıyoruz, 30 saniye kadar bekledikten sonra;
    Kabloyu sadece bilgisayara bağlıyoruz ardından ses açma(yukarı) tuşuna basılı tutarak kabloyu bu sefer telefonumuza bağlıyoruz( Bağlama esnasında parmağımız ses açma tuşunda basılı olsun.)
    Ekranda;
    (bootloader) Unlock phone requested OKAY
    [ 0.785s]
    finished.
    total time: 0.7850s
    bu yazılanları gördüğümüzde işlem tamamdır, Cihazımızın Bootloader kilidini açmış bulunuyoruz.

İşlemi kontrol etmek için Arama kısmına *#*#7378423#*#* yazıyoruz ve Configuration---Rooting Status bölümünde "Bootloader unlocked: Yes" yazıyorsa işlem tamamdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Han-X -- 19 Mayıs 2013; 0:17:41 >

• MESAJ 3 ROOT YAPMA
    Bootloader kilidimizi açtıktan sonra;
    1.Root edilmiş ve 6.1.E.3.7 sürümü için optimize edilmiş kernelimizi LİNK'e tıklayarak indiriyoruz ve arşivden çıkartıyoruz ayrı bir klasörde dursun
    2.Bootloader kilidini kapatmak için indirdiğimiz dosyada bulunan SE Bootloader_Unlocking_Relocking.exe uygulamasını çalıştırıyoruz
    Ekrana gelen uygulamada Select IMG or SIN file to flash yazan yerin karşısındaki beyaz bölüme çift tıklıyoruz gözat ekranından indirdiğimiz Stock_Kernel_6.1.E.3.7_Root.elf dosyasını seçiyoruz.
    2.Seçtikten sonra FLASH butonuna tıklıyoruz. Program yine donacaktır elleşmeyelim,
    3.Telefonu kapatıyoruz ses açma (yukarı) tuşuna basılı tutarak bilgisayara bağlıyoruz. Bir süre sonra ekranda yine finished yazacaktır. Ve işlem bitmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Han-X -- 26 Nisan 2013; 23:08:02 >

• MESAJ 4 CWM YÜKLEME
    Cihazımıza root erişimi kazandırmak için Cwm yüklemek zorundayız, Sadece açılışta açabildiğimiz bu program ile rom ve programda yükliyebiliyoruz, Eski sistemi silebiliyoruz, Birnevi Xp formatlarken açtığımız dos ekranı gibi.

1.LİNK'teki Cwm dosyamızı indiriyoruz ve arşivden çıkartıyoruz. Buda farklı bir klasörde dursun,
    2.Telefon açık halde iken bilgisayara bağlıyoruz
    3.İndirdiğimiz klasörde bulunan install.bat dosya komut sistemini çalıştırıyoruz.
    4.Ekrana birşeyler gelir gider ve en sonunda Finished yazar. Ortalama 2-3 dk sürebilir telefon açılıp kapanabilir.
    Eğer ekranda Step1 : Waiting for Device. yazıp 5 dakikadan fazla beklerse ya daha önce kurduğumuz driver'lar tam olarak yüklenmemiştir, yada telefonu bilgisayara tam olarak bağlıyamadık demektir.
    5.Sonuç olarak Finished yazısını gördüysek işlem tamamdır, Cwm ekranını açmak için Telefonu açarken Sony yazısına sürekli dokunduğumuz takdirde CWM ekranı karşımıza gelecektir.
    6.Telefonumuza Superuser diye bir uygulama gelir buda demek oluyorki artık root erişimine sahibiz.

Not:Cwm yüklemek için telefonu bilgisayara taktığımızda cihazı hiçbir programın kullanmadığına dikkat edelim, Örneğin Sony PC Companion direk telefonu göreceğinden yükleme yapılamaz.
    Eğer telefonu taktığınız anda telefon ekranında Pc Companionu kur derse atla diyerek geçin.

Yukarıda bahsettiğim şekilde yapamayan olursa.
    1.LİNK'teki Dosyayı indirin bir klasöre açın.
    2.Telefonu açık şekilde bağlayın.
    3.Step1'i açın birkaç işlem yapar devam etmek için bir tuşa basın der basınız.
    4.Step2'yi açın işlemler başlar telefon birkaç kez açılıp kapanır. Sonunda işlemler biter. Superuser menüde görünür işlem tamamdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Han-X -- 26 Nisan 2013; 23:12:50 >

• MESAJ 5 BOOTLOADER KİLİDİNİ KAPATMA (RELOCK)
    Arkadaşlar eğer sorun vs yaşarsanız, Telefonunuzu garantiye gönderecek olursanız, Yada Sony üzerinden yeni çıkan güncellemeleri almak ve telefonu orjinal haline getirmek için bu işlemi yapmak zorundasınız.

1.LİNK'e tıklayarak Relock yani BL kilidini kapatma dosyamızı indiriyoruz. Ve yine ayrı bir klasöre çıkartıyoruz

2.Daha önceden indirdiğimiz SE Bootloader_Unlocking_Relocking_1.6 klasörü içinde bulunan LİBS klasörüne giriyoruz içerisinde FLASHTOOL.exe yazılımı var açıyoruz.
    3.Yıldırım (Flash) simgesine tıklıyoruz Flashmode'u seçip OK diyoruz.
    4.Uygulamanın sağ üst köşesinde bulunan ... olan yere tıklıyoruz ve indirdiğimiz LT28-ION_Relock_bootloader_Dogsly-TEST.ftf bulunduğu klasörü seçiyoruz, Ve OK diyoruz
    Not:Uygulamayı direk seçemessiniz illaki bir klasörde olması gerekiyor, Bu nedenle direk klasörü seçiyoruz.
    5.Telefonu kapatıyoruz ve 30 saniye bekledikten sonra, Kabloyu sadece bilgisayara bağlıyoruz ardıdan, Ses kısma (aşağı) tuşuna basılı tutarak diğer kabloyu telefonumuza bağlıyoruz.
    6.Ekranda aşşağıda yazılanları gördüğümüzde işlem tamamdır.;
    Flashing finished.
    Please wait. Phone will reboot,
    For flashtool, Unkown Sources and Debugging must be checked in phone settings
    Device conntected in flash mode

Cihazı Orjinal Haline getirmek için ise;
    Kilidi kapattıktan sonra isterseniz Flashtool ile stock romu flashlıyabilirsiniz aynı relock dosyasını yüklediğimiz şekilde, yada Update Service programı ile onarma yaparak eski haline çevirebilirsiniz.

Telefonu orjinal haline getirmede Sony' programlarında sorun yaşıyorsanız eğer ki ben yaşıyorum, Orjinal romu flash'lamanız geerkmektedir. Bunun içinde yapacağınız işlemler;

1.Öncelikle yukarda anlattığım gibi relock yapıyorsunuz, Relock yaptığınızda sistem çalışmaz belirteyim,
    2.Relock yaptıktan sonra aynı relock yapar gibi LİNK' tıklayarak orjinal romu indiriyoruz ve relock dosyası yerine linkteki romu seçiyorsunuz. İşlem biraz uzun sürer bağzı yerlerde program durur bekler hiçbirşey yapmayın sadece şarjınız tam olsun. O kendisi kurar halleder.
    3.Ardından bu işlemler bitince Sony Update Service yada Pc Companion programı ile onarma yapın halihazırdaki son sürümü bulur ve yükler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Han-X -- 19 Mayıs 2013; 0:22:20 >

• MESAJ 6 ROM YÜKLEME
    NOT:Lütfen işlemleri sırasına göre ve titizlikle yapın yanlış bir seçim yaptığınızda telefonunuzda kalıcı hasar bırakabilirsiniz, yada Sd' kartınızı komple silebilirsiniz.
    Bana hangi rom diye soracak olursanız kesinlikle CM9 pil ömrünü inanılmaz uzatıyor tabi stock roma göre Cm10, jb olmasına rağmen pil tüketimi konusunda CM9'u geçemiyor,
    Yukarıda belirttiğim tüm adımları sorunsuz birşekilde yaptıysanız artık Rom kurma işlemine başlıyalım.
    Sony Xperia İon için En stabil rom halihazırda Cyanogen Mod 9'dur.
    CM9 İCS tabanlı bir romdur, CM10 ise JB tabanlı bir romdur fakat Şuan için Cm10'da 1mesaj karekter sonrasını gönderme sorunu dışında sorun yaşamıyorum gönül rahatlığı ile kurabilirsiniz

Eğer Xperia İon'unuzun Xperia Z gibi çalışmasını sitiyorsanız. XZXperience_2 romunu kullanacaksınız, Bende bir süre kullandım sonra bir arama hatasından dolayı kaldırdım fakat tüm uygulamaları Xperia Z gibi olduğundan ve Xda Geliştiriciler tarafından içerisine entegre edildiğinden dolayı rami fazlasıyla kullanıyor. Benim gözlemlerime göre size 150-200 MB arası anca ram kalıyor. Fakat kullanımda ve stabilite pek sorun bulunmamaktadır.

Yukarıda belirttiğim romlar dışında rom kurmak isterseniz anlatacaklarımı aynen uygularsınız,
    Malum her cihaz için bir kod adı vardır SONY XPERİA İON' un kod adı ise AOBA'dır. Yani AOBA'yı bulup romları görebilirsiniz. Ben detaylı olarak kurulabikecek romları yaşadığım sorunlarıda anlatacağım.

Yüklediğimiz romların içerisinde gömülü Google uygulamaları yoktur yani play,gmail,google+...vs Yani bizim yüklememiz gerekiyor. Fakat eğer yüklediğimiz rom custom rom tabanlı ise örneğin XzXperiance_2 gibi ona yüklemeye gerek yoktur içerisinde hali hazırda google uygulamaları vardır, Eğer Cyanogen Mod yükliyecekseniz Allta verdiğim Google Apps(Gapps)'ı indirmeniz gerekiyor.

Cm 9 için yani İCS Google uygulamalarını BURADAN indiriniz.
    CM10 için yani Jelly Bean Google uygulamalarını BURADAN indiriniz.

Ben burada Cyanogen Mod kurulumunu anlatacağım ve ona göre link vereceğim,
    Cyanogen MOD 9 Kuracaksanız listedeki son sürümü açın ve AOBA'yı indirin =CYANOGEN MOD 9 İNDİRMEK İÇİN TIKLA
    Cyanogen MOD 10 Kuracaksanız listedeki son sürümü açın ve AOBA'yı indirin=CYANOGEN MOD 10 İNDİRMEK İÇİN TIKLA

Gelelim Rom yüklemeye.
    1.İndirdiğimiz Romu açıyoruz ve içerisinde bulunan Boot.img dosyasını masaüstüne çıkartıyoruz, Sadece boot.img rardan çıkacak gerisi rarda kalsın o şekilde atacağız.
    2.İndirdiğimiz Romu ve Google uygulamalarını arşivden çıkarmadan telefon hafızasına atıyorsunuz.
    3.İlk etapta indirdiğimiz SE Bootloader_Unlocking_Relocking.exe uygulamasını çalıştırıyoruz.

4.Select Type of Flash yazan yerden Fastboot u seçiyoruz.
    5.Select IMG or SIN file to Flash yazan yerin yanındaki beyaz boşluğa çift tıklıyoruz.
    6.Açılan pencereden masaüstüne kopyaladığımız Boot.img uygulamasını bularak seçiyoruz.

7.Seçtikten sonra FLASH' a tıklıyoruz. Program donacaktır uğraşmayın.
    8.Telefonu kapatıyoruz ve 30 saniye bekledikten sonra, Ses Açma (yukarı) tuşuna basılı tutarak usb kablosunu telefona takıyoruz.
    9.Ekrandaa çıkan yazılarda yine finished yazıyorsa işlem tamamdır.
    10.Kabloyu çıkartıyoruz artık bilgisayarla işimiz bitti kalan işemler telefon üzerinden CWM ekranından yapılacak.

Freexperia Boot'unu telefona attığımız için artık Cwm menüsüne Sony yazısından değilde, FreeXperia yazdığı esnada sol üst köşedeki bildirim ledi yandığı zaman hiç durmadan ses açma(yukarı) tuşuana basacaksınız, Aynı biosa girmek için delete'ye durmadan bastığımız gibi.

Cwm menüsünden yani Recovery ekranında Dokunmatik tuşlar çalışmaz bu nedenle;
    Ses açma tuşu=Yukarı
    Ses kısma tuşu=Aşağı
    Kapasitif tuşlardan;
    Geri tuşu=Bir önceki sayfaya gitmek için
    Home Ev tuşu yada Kilit Tuşu=Seçmek için (Okeylemek)

Cwm ekranına geldikten sonra sırasıyla aşağıda belirttiğim işleri yapacağız;
    11.Wipe data/factory reset yazan yere ses kısma tuşu ile gelip seçiyoruz(ev tuşu ile)
    Açılan sayfada no'lar arasından yes'i bulup seçiyoruz
    12.Wipe cache partition'ı seçerek yine yes diyorsunuz
    13.Advanced menüsüne girip oradan'da;

Wipe Dalvik Cache ve Wipe Battery Stats'i seçerek yes diyoruz.
    14.Ardından geri tuşu ile ana sayfaya geçerek,Mounts and Storage 'menüsünü açıyoruz
    15.Format /system 'i seçerek yes diyoruz
    16.Format /Cache 'i seçerek yes diyoruz

17.Format /Data 'yı seçerek yes diyoruz
    18.Bu işlemlerin ardından geri tuşu ile tekrar ana menüye geçerek Install zip from Sdcard'ı seçiyoruz
    19.Ardından Choose zip from Sdcard'ı seçerek Telefonun hafızasına giriyoruz. 2.adımda attığımız Rom dosyasını seçiyoruz (Dikkat edin Rom dosyası örneğin FX214 ile biter Google uygulamalarını daha sonra seçeceğiz.

20.Rom dosyasını seçtikten sonra kuracaktır ve kurulum bittiğinde Alt kısımda install from sdcard complete yazdığında rom kurulum işlemi bitmiş demektir.
    21.Şimdi telefonumuzu yeniden başlatacağız bunun için; geri ruşu ile ana sayfaya dönerek Reboot system Now' diyoruz ve teelfonumuz baştan başlıyor, Baştan başlama esnasında yine cwm menüsüne gireceğiz bunun için telefon açılırken led yandığı anda sürekli ses açma tuşuna basacağız.
    22.Ekran geldikten sonra yine wipe cache partition seçiyoruz ve yes diyoruz.

23.Advanced menüsüne girerek Wipe Dalvik Cache 'yi seçiyoruz ve yes diyoruz.
    24.Geri tuşu ile ana sayfaya geçerek Mounts and Storage' ye giriyoruz,
    25.Gelen sayfada ise Format /Cache seçiyoruz ve yes diyoruz.

26.Şimdi Google uygulamalarını yükleme sırası ana sayfaya geçerek Install zip from sdcard 'ı seçiyoruz.
    27.Choose zip from sdcard'a girerek telefona attığımız google uygulamasını gapps'ı seçiyoruz ve yine yes diyoruz.
    28.Kurulum bittiğinde geri tuşu ile ana sayfaya geçerek Reboot system Now diyoruz.

İşlem bitmiştir unutmayın telefona ilk rom atıldığında açılması 5 dakikaya kadar sürebilir sonrasında normal'de neyse o şekilde açılır. Cihaz açıldıktan sonra kendi ayarlarınızı vs yapın ve telefonu kapatıp açın, İşlemler bitmiştir Hayırlı olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Han-X -- 20 Mayıs 2013; 22:59:27 >

• xZx Priance Romunu yüklemek için
    http://www.ulozto.net/x9Bn2Tv/xzxperience2-v1-zip
    http://www.ulozto.sk/xHr28fh/xzx2-fix-zip

Linkteki iki dosyayı indiriyoruz, Bu romu kurmak için sadece;
    Rom yükleme aşamasına kadar geldikten sonra 2 dosyayıda cwm den seçiyoruz[Öncelikle romu sonra fix dosyasını kuruyoruz dikkat edin fix sonra] yüklüyoruz ve işlem tamamdır,

Not:2 dosyayıda açmadan direk telefona yada hafıza kartına atarak kuracağız
    Diğer işlermleri aynen yapıyoruz birde gapps kurmuyoruz yani her işi yapıp res attımı olay tamamdır

Kısaca;
    Instruction
    -wipe data/factory reset
    -wipe cache
    -wipe dalvik cache
    -install XZXperience2.zip
    -install XZX2___fix__.zip
    -reboot
    first boot might come over than 3 miniutes

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Han-X -- 8 Nisan 2013; 18:11:08 >

• işte konu budur

akşam eve gider gitmez romlıcam telefonu o zaman yorum atarım

edit: ben sadece xperia z temasını yüklemek istiyorum. yine de bunların hepsini yapmam gerek değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bastien -- 8 Nisan 2013; 19:43:22 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Terliksi Hayvan

işte konu budur

akşam eve gider gitmez romlıcam telefonu o zaman yorum atarım

edit: ben sadece xperia z temasını yüklemek istiyorum. yine de bunların hepsini yapmam gerek değil mi?

Rom yükleme kısmına kadar hepsini yapacaksınız hocam,
    Rom yükle kısmında ise, en son yazdığım mesajda z romunun nasıl kurulacağını yazdım yani ufak tefek farklılıklar var gapps yüklemiceksiniz ve romu indirdiğiniz gibi telefona direk atacaksınız gerisi zaten anlatıldığı gibi cwm ekranında yapacaklarınız, ek olarak
    Romu install edeceğiniz zaman önce romu sonra fix dosyasını kuracaksınız sonra reboot bukadar.

• Hocam bunlar yapıldığında telefon garantiden çıkıyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ênigma

Hocam bunlar yapıldığında telefon garantiden çıkıyor mu?

Hocam benim bildiğim kadarıyla bootloader kilidini açınca garantiden çıkıyor ve güncellemeleri vs zaten görmüyor.
    Fakat relock yaparak yani bootloader kilidini tekrar kapattigimizda garanti konusunda sorun olmuyor.
    Bu konuyu forumda arastiriniz derim benim açımdan sorun yok zaten türkiyede teknik servisler cihazı ya tamamen bozar yada kullanıcı hatası diyerek bize yiteler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bootloader kilidi açtıktan sonra napacağımı şaşırdım ben. bir türlü anlayamadım..
    xperia z modunu yüklemek istiyorum ama napacağımı bilemedim şimdi. cmw ne onu nasıl yüklicem?

ekleme: dünden beri xperia z romunu yükleyemiyorum. upload ettiğiniz sitenin serverları çok yavaş. 260 kb/s ile indiriyor ve 350 mb civarlarındayken bağlantı gidiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bastien -- 10 Nisan 2013; 10:44:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Han-X

quote:

Orijinalden alıntı: ênigma

Hocam bunlar yapıldığında telefon garantiden çıkıyor mu?

Hocam benim bildiğim kadarıyla bootloader kilidini açınca garantiden çıkıyor ve güncellemeleri vs zaten görmüyor.
    Fakat relock yaparak yani bootloader kilidini tekrar kapattigimizda garanti konusunda sorun olmuyor.
    Bu konuyu forumda arastiriniz derim benim açımdan sorun yok zaten türkiyede teknik servisler cihazı ya tamamen bozar yada kullanıcı hatası diyerek bize yiteler

haha haklısınız:) hocam sanırım lt28h, yani HSPA cihazların sony TR garantisi oluyor. lt28i'ninki ise uluslararası garanti gibi saçma sapan bişey ne olduğunu bilmiyorum. Biraz araştırma yaptım. Söylenenler bunlar. Ayrıca lt28h'nin i'den üstün olduğu da söyleniyor. Bu konuda bilginiz var mı?
    Bu arada baya geniş çaplı bir yazı yazmışsınız. Birçok ion kullanıcısı faydalanacaktır:)
    ion mu Z mi gidip geliyorum. Ben de merak ediyorum hangisini alacağım diye:D

• quote:

bootloader kilidi açtıktan sonra napacağımı şaşırdım ben. bir türlü anlayamadım..
    xperia z modunu yüklemek istiyorum ama napacağımı bilemedim şimdi. cmw ne onu nasıl yüklicem?

ekleme: dünden beri xperia z romunu yükleyemiyorum. upload ettiğiniz sitenin serverları çok yavaş. 260 kb/s ile indiriyor ve 350 mb civarlarındayken bağlantı gidiyor

Hocam vediğim linkler xda'dan alınma yani direk o romu yapan kişinin paylaştığı linktir.
    Kilidi kırdıktan sonra, önce root yapacaksınız, Sonra Cwm yükliyeceksiniz. Romu kurmak için ise;

İndirdiğiniz 2 dosyayı telefona atın,
    Ardından telefonu kapatın ve açılışta cwm menüsüne girin Sony yazısına sürekli dokunarak.
    Ardından Rom yükleme mesajında anlattığım 11. adımdan 18. adıma kadar yapın tabi 18. adımıda yapın,
    Sonrasında Romu kuruyoruz orda anlatılanlar gibi, Ardından reset atmadan fix dosyasını kuruyoruz.
    Sonra Reset atın olay tamamdır.

• quote:

quote:

bootloader kilidi açtıktan sonra napacağımı şaşırdım ben. bir türlü anlayamadım..

Hocam vediğim linkler xda'dan alınma yani direk o romu yapan kişinin paylaştığı linktir.
    Kilidi kırdıktan sonra, önce root yapacaksınız, Sonra Cwm yükliyeceksiniz. Romu kurmak için ise;

İndirdiğiniz 2 dosyayı telefona atın,
    Ardından telefonu kapatın ve açılışta cwm menüsüne girin Sony yazısına sürekli dokunarak.
    Ardından Rom yükleme mesajında anlattığım 11. adımdan 18. adıma kadar yapın tabi 18. adımıda yapın,
    Sonrasında Romu kuruyoruz orda anlatılanlar gibi, Ardından reset atmadan fix dosyasını kuruyoruz.
    Sonra Reset atın olay tamamdır.

cmw yükledim. ama telefonu açarken sony yazısına basılı tutuyorum cmw açılmıyor

• Hocam root yapamamışsınız demekki, Menüde superuser diye bir uygulama olması lazım root'tan sonra geldimi o?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Han-X -- 10 Nisan 2013; 11:58:19 >
  • quote:

Hocam root yapamamışsınız demekki, Menüde superuser diye bir uygulama olması lazım root'tan sonra geldimi o?

yok o uygulama gelmedi. ama finished yazısını falan gördüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bastien -- 10 Nisan 2013; 12:04:25 >
  • quote:

MESAJ 3 ROOT YAPMA
    Bootloader kilidimizi açtıktan sonra;
    1.Root edilmiş ve 6.1.E.3.7 sürümü için optimize edilmiş kernelimizi BURADAN İNDİRİYORUZ ve arşivden çıkartıyoruz ayrı bir klasörde dursun
    2.Bl kilidini kırmak için indirdiğimiz dosyada bulunan SE Bootloader_Unlocking_Relocking.exe uygulamasını çalıştırıyoruz
    Ekrana gelen uygulamada SE Bootloader_Unlocking_Relocking.exe yazan yerin karşısındaki beyaz bölüme çift tıklıyoruz gözat ekranından indirdiğimiz Stock_Kernel_6.1.E.3.7_Root.elf dosyasını seçiyoruz.
    2.Seçtikten sonra FLASH butonuna tıklıyoruz. Program yine donacaktır elleşmeyelim,
    3.Telefonu kapatıyoruz ses açma (yukarı) tuşuna basılı tutarak bilgisayara bağlıyoruz. Bir süre sonra ekranda yine finished yazacaktır. Ve işlem bitmiştir.

Ekrana gelen uygulamada "SE Bootloader_Unlocking_Relocking.exe" yazan bi yer yok??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bastien -- 10 Nisan 2013; 12:04:38 >

• quote:

quote:

Hocam root yapamamışsınız demekki, Menüde superuser diye bir uygulama olması lazım root'tan sonra geldimi o?

yok o uygulama gelmedi. ama finished yazısını falan gördüm

Hocam o uygulama gelmediyse root olmamış demektir.
    Farklı bir root dosyası upload ettim sizin için, telefonu hata geliştirici ve bilinmeyen kaynakların açık olduğuna dikkat edin.
    İndirdiğiniz dosyaları açın ve step1 yazana çift tıklayın işlem bitince birşey yapmadna direk step2 yi çalıştırın o esnada telefon kendine reset atacaktır ve menüye superuser uygulaması gelecektir.
    Sonrasında Cwm kurulumunu tekrar yapın.
    Link=https://www.box.com/s/0mr8b1d15t2znapz3t4d

• hocam orayı yanlış yazmışın düzelttim yeni hali:
    Ekrana gelen uygulamada Select IMG or SIN file to flash yazan yerin karşısındaki beyaz bölüme çift tıklıyoruz gözat ekranından indirdiğimiz Stock_Kernel_6.1.E.3.7_Root.elf dosyasını seçiyoruz.

Son verdiğim dosyayı yüklemeyin, eğer olmassa onu denersiniz düzelttiğim şekilde tekrar devam edin
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.