Şimdi Ara

Mitsubishi Carisma mı Nissan Primera mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
7.319
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar bu 2 araç arasında kaldım da iki araçtan hangisini tercih edeyim? özellikle parça fiyatları ve kullanım maliyetleri açısından. her iki araçtan birini kullanmış arkadaşlar görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim.
    (Not: model yılları olarak her ikisinde de 1999-2001 arası arıyorum ve 1.6 atmosferik motorlular)

• yok mu cevap verecek olan?
  • primera 2001 alın mutlaka.
  • neden neye göre? parçasının pahalı olduğunu söylüyorlar doğru mu?
  • carisma sağlam bir araç diye biliyorum. gdi motorları biraz problemli. c segment bir araç ama d segment olduğunu iddia edenler de var. ben carisma kullanmadım. o yüzden ancak primera'yı anlatabilirim. şahsi fikrimi sorarsanız, bence primera'nın yanında carisma sönük kalıyor.

d segment bir araç. ingiltere'de üretildi. yol tutuşu harikadır. motor ve şanzımanı taş gibidir. motor triger zincirli. ön yürüyen aksamı biraz hassas. 2000'de makyajlandı. 2001 yılında 1.6 litre motor yenilendi. QG kodlu 106 hp motor geldi (99 hp yerine). o yüzden 2001 diyorum. 2012'de zaten kasa değişti.

hep söylerler pahalı diye 5 sene boyunca rutin bakımlar dışında sadece hava akış debimetresi değişti. konya'da özel servisleri mevcut. bakımı çok pahalıya mal olmuyor. yetkili servisi pahalı evet. aynı debimetreye 2 katı fiyat söyledi (ikisi de bosch marka)

ben filtre ve yağ değişimlerini yetkili serviste yaptırdım. orijinal filtreleri gerçekten kalitelı. diğer bakımlarını (yürüyen aksam gibi) özel serviste yaptırdım. kaliteden ödün verdim ama yüksek bir maliyetten kurtuldum.

• Hangisi hoşunuza giderse hocam yalnız carismanın farı hella marka alman malı 600 TL haberiniz olsun dizel asla almayın benzin + lpg ile tadından yenmez uygun fiyata hangisi gelirse alın temiz olsun yalnız arabadan az çok anlayan alır zaten bu modelleri
  • far dediniz de arkadaş inşallah kaskosuz binmez

primera'nın da orijinal ön camı 800 lira idi 2 sene önce.
  • valla benim araca ayırabilceğim bütçe kısıtlı o yüzden birde kasko yaptıramam
    öbür taraftan 1.6 special primeraya bakıyorum muhtemelen onu alcak gibiyim. 2001 comfortlara param yetmiyor. Carisma 1.6 Avance çok ama çok istediğim araç ancak temiz ve uygun fiyatlı yok. satıcıları çok yüksekten uçuyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akustik

valla benim araca ayırabilceğim bütçe kısıtlı o yüzden birde kasko yaptıramam
    öbür taraftan 1.6 special primeraya bakıyorum muhtemelen onu alcak gibiyim. 2001 comfortlara param yetmiyor. Carisma 1.6 Avance çok ama çok istediğim araç ancak temiz ve uygun fiyatlı yok. satıcıları çok yüksekten uçuyor

Araca bakım için harcayacak bütçeniz yoksa, sırf fiyatları düşük diye bu araçları almayın derim.

Zaten insan "bu kadar kaliteli araçlar neden bu kadar ucuz" diye düşününce cevabı bulmak zor değil.
  • Bakım ayrı, Kasko ayrı birşey. temizini arıyorum bu araçların. nitekim bitane buldum primera ancak carisma daha ağır bastı tercih olarak. Kısmet bakalım Carisma araştırcam....
  • quote:

Orijinalden alıntı: trexin

carisma sağlam bir araç diye biliyorum. gdi motorları biraz problemli. c segment bir araç ama d segment olduğunu iddia edenler de var. ben carisma kullanmadım. o yüzden ancak primera'yı anlatabilirim. şahsi fikrimi sorarsanız, bence primera'nın yanında carisma sönük kalıyor.

d segment bir araç. ingiltere'de üretildi. yol tutuşu harikadır. motor ve şanzımanı taş gibidir. motor triger zincirli. ön yürüyen aksamı biraz hassas. 2000'de makyajlandı. 2001 yılında 1.6 litre motor yenilendi. QG kodlu 106 hp motor geldi (99 hp yerine). o yüzden 2001 diyorum. 2012'de zaten kasa değişti.

hep söylerler pahalı diye 5 sene boyunca rutin bakımlar dışında sadece hava akış debimetresi değişti. konya'da özel servisleri mevcut. bakımı çok pahalıya mal olmuyor. yetkili servisi pahalı evet. aynı debimetreye 2 katı fiyat söyledi (ikisi de bosch marka)

ben filtre ve yağ değişimlerini yetkili serviste yaptırdım. orijinal filtreleri gerçekten kalitelı. diğer bakımlarını (yürüyen aksam gibi) özel serviste yaptırdım. kaliteden ödün verdim ama yüksek bir maliyetten kurtuldum.

Aynen katılıyorum Primera ile ilgili kısımlara. D sınıfı ve muazzam geniş ölçülere sahip bir araba. Kaldı ki uzun aks aralığı nedeniyle dönüş çapı normalin biraz üzerinde Ben de 4 senedir kullanıyorum, çok şükür yağı suyu filtresinden başka mühim bir problemi olmadı, arızası hiç olmadı. Ayrıca triger kayışı değil zinciri var bu araçlarda onu da unutmayın. Başka merak ettiğiniz bir şey varsa bilgim dahilinde cevap verebilirim.

• 7 ay önce ilk arabam ve ilk primerama sahib oldum. bütçeme uygun ve hayalimdeki arabaydı primera.
    istanbul-konya arası 2 kez git gel yaptım ve ne yakıttan ne ferformasından nede konforundan dolayı çok şükür üzmedi beni.
    araç lpg tankıyla beraber toplamda 1300 küsür kilo. haliyle biraz ağır, bu az da olsa performans kaybına neden olabiliyor ama bence gayet yeterli..
    parçası haliyle biraz pahalı ama sorun çıkarma olasığı düşük, RABBİM kaza bela vermesin inş.
    size tavsiyem primeradır.
  • Bende de 2001 1.6 Carisma Confort vardı 6 sene kullandım.İnanın araba inanılmaz konforluydu.Araç d sınıfı diye geçiyor sanırım tam emin değilim.Çünkü belçika da s40'lar ile aynı platformda üretiliyordu.Performans ve yakıt tüketimi olarak bastınız mı çok yakar çok performans verir basmadığınız zamanda yakıtı muadillerine göre iyidir.Ama ben gayet memnundum beni asla üzmedi bastım mı da gitti Gerçi kaç kiloluk araba 1.6 atmosferikle birleşince olacakları bilirsiniz6 sene 66.bin km de aracımı sattım.Hemde sahibinden de sadece 4 gün durdu.Araçta 66 bine kadar değişen tek şey balatalar ve arka stop lambası patlamıştı o oldu + bakımlarını düzenli kendi servisinde yaptırmıştım.Sonra b sınıfı fiesta almıştım model yükselsin diye,hayatımın en büyük hatasını yaptım.Carismadan sonra hem de hiç alışamamıştım.Buna bakarak Primera'da iyidir.İkisiyle de çok rahat yarım milyon km yaparsınız.Şimdiden hayırlı olsun.Eğer d sınıfı eski bir araç alacak olursam bu carisma yada s40 turbo olurdu..

• ayni senin gibi ikilemdeydim primera ve carisma arasinda hangisinin temizini bulsam alicaktim karsima carisma cikti 99 glx arabanin yol tutusu performansi ve yakiti inanilmazdi sonra otomatik almak sart oldu degistirmek istedim yine carisma aldim 2003 1.6 avance hb modeli yine memnunum karsilastirdigin arabalarin 2 side cok kalite,hangisinin temizini bulabiliyorsan tereddutsuz gonul rahatligiyla alabilirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar klavye ergenleri gibi sorup kaçmışım gibi oldu. Aracımı aldım (ki profilimde görünüyor) 1.6 Avance Carisma, LPG yide ben taktırdım, arabadan çok memmunum inşallah da böyle devam eder...
  • Almissiniz hayirli ugurlu olsun kazasiz belasiz insallah

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Arkadaşlar klavye ergenleri gibi sorup kaçmışım gibi oldu. Aracımı aldım (ki profilimde görünüyor) 1.6 Avance Carisma, LPG yide ben taktırdım, arabadan çok memmunum inşallah da böyle devam eder...

fiyat belirtir misiniz?0
  • quote:

Arkadaşlar klavye ergenleri gibi sorup kaçmışım gibi oldu. Aracımı aldım (ki profilimde görünüyor) 1.6 Avance Carisma, LPG yide ben taktırdım, arabadan çok memmunum inşallah da böyle devam eder...

Hayırlı olsun fotoğraflar kısa bir ön inceleme lütfen.
  • hayırlı olsun... güzel araç
  • kaça aldın kaça onu desene ?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.