Şimdi Ara

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik / pasta cila ]... (79. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.388
Cevap
62
Favori
907.164
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7778798081
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    quote:

Orijinalden alıntı: irf@n

Waxın ömrü markaya, çevre şartlarına göre çok değişiyor...

Waxın ömrünü kısaltan şartlar:

Sık yıkama
    Sık yağmur
    Sıcak hava, güneş, UV
    Uygulamada yapılan hatalar (kötü ped, tam kurutmadan silme, aşırı rutubet, aşırı soğuk, yağlı yüzey)
    Aracın açık alanda park edilmesi (keşke kapalı garajlarımız olsa)
    Ağaç altına park etme
    Tozlu yollar
    Sanayi ve endüstriyel bölgeler (toz, kir, kimsayal serpinitis)
    Rafta çok beklemiş ürün
    Kötü depolanmış ürün...............

Elbette marka da önemli, "ne kadar ekmek o kadar köfte" kuralı burada da geçerli, keza yüzeyin pürüzsüzlüğü de waxın yüzeye tutunmasıyla çok yakından ilgili. Çoğu arkadaş yurtdışından ürün sipariş etmiyorum ya da bütçem kısıtlı yazınca ona uygun ürün tavsiye etmek durumunda kalıyorum. Gerçi iyi wax grubundaki waxlardan Collinite adlı ürün 60 TL gibi bir maliyete geliyor ama ucuz waxı ayda bir uygulamak gerekirken Collinite'i 6 ayda bir uygulama yetiyor. Yani kaliteli ürün daha ucuza geliyor, zira 3-5 yıl yetiyor o pahalı ürün.

Herkesin beğeni durumu ya da araca ne gözle baktığı değişiyor. Ona göre , mesela fısfıs waxlar var, elinden bez düşürmeyen hastalar için. Ama onun dışında çok da kasmayın derim, yine de herkese uygun bir ürün mevcut piyasada...

• sonax var ama gıtmedım hıc benım yaptırdıgım yer Caramba carcare ürünleri kaliteli gibi hatta srdum bikac kez ama soylemedıler :)
  • Caramba köklü bir Alman markasıdır, AutoWax'tı sanırım distribütörü ülkemizde...

Açıkçası markaya değil işe bakmak lazım, işlerini iyi yapıyorlarsa adı ne olursa olsun.

Zira dünyanın parasını alıp da arabayı geldiği gibi dairesel çiziklerle yollayan yerler de çok sayıda. Hatta bu konuda eski sayfalarda foto ile durumunu anlatan arkadaşlar vardı. Hatta ürünü yanlış kullananları bile gördüm. Normalde sünger pede koyup yedireceği yerde ürünü araca yayıyor, kurumasını bekliyor, sonra aşındırıcı koyun yünü pedle girişiyor. Hem uygulama yanlış hem de çok ağır aşındırıcı kullanıyorlar ki iş çabuk bitsin.

O zaman da ne oluyor, normalde 2-3 mikronluk aşındırmayla düzelecek araçtan 10-20 mikron alıyorlar, çizikler gidiyor ama vernik de gidiyor vaktinden önce

• irfan ustam meguiarsın Ultimate Compound Çizik Çıkarıcı Pastasını mı yoksa Autogylm SRP yi mi tavsile edersin?ikisinin de özelilği ayrnı mı?

bmir de iç temizlik için Meguiar's Quik Interior Detailer™ Hızlı İç Yüzey Temizleyici yi tavsiye edersin?bunu aracının içindeki her yere sürebilirmiyim.mat bir tabak mı oluşturur yoksa yağlı ve toz biriktiren bir tabaka mı oluşturur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aliserpil2006 -- 24 Temmuz 2009; 18:15:18 >
  • İrfan hocam aynen oyle bence en önemlisi işçilik bende oyuzden kendım yapmak ıstıyorum aracı aldıgımda koltuk koruma hedıye ettıler gıttım buraya 2006 da aracı ılk aldıgımda koltuk falan derken full koruma yaptırdım yıkama ıslemını bıle 2 saatte yapıolardı özen gostererek ama sımdı aynı özen yok calısanları sık sık degısıo bu cok kotu bence bırde gecen yıl kılcalları gecırıcez dedıler fazla bısı olmadı aynen kaldı artık bende guvenmıyorum en ıısı kendım ogrenıp özenle yapmak dıe dusunuyorum ve 1 aydır arasırıyorum vakıt buldukca yakında alıcam urunlerı ısallah
  • irfan abicim:)
    elimde turtle wax katı cila var yarısı bitmiş:)
    bide cleaner wax yarısı bitmiş:)
    sizce biraz daha cila alayımmı :)
  • quote:

Caramba köklü bir Alman markasıdır, AutoWax'tı sanırım distribütörü ülkemizde...

Açıkçası markaya değil işe bakmak lazım, işlerini iyi yapıyorlarsa adı ne olursa olsun.

Zira dünyanın parasını alıp da arabayı geldiği gibi dairesel çiziklerle yollayan yerler de çok sayıda. Hatta bu konuda eski sayfalarda foto ile durumunu anlatan arkadaşlar vardı. Hatta ürünü yanlış kullananları bile gördüm. Normalde sünger pede koyup yedireceği yerde ürünü araca yayıyor, kurumasını bekliyor, sonra aşındırıcı koyun yünü pedle girişiyor. Hem uygulama yanlış hem de çok ağır aşındırıcı kullanıyorlar ki iş çabuk bitsin.

O zaman da ne oluyor, normalde 2-3 mikronluk aşındırmayla düzelecek araçtan 10-20 mikron alıyorlar, çizikler gidiyor ama vernik de gidiyor vaktinden önce

hocam ben o kili almayı dusunuyorum sızın sayenızde cok tesekkurler.bırgun olursa buradakı arkadaslarlada bır bulusma duzenleyelımne dersınız bır kac saatlıgınede olsa bızede bır ders vermıs olursunuz hem
    hocam ayrıca skoda forumdaki killerin sertliği için ne diyosunuz sizce uygunmudur?orta sertlik gorunuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metheen -- 24 Temmuz 2009; 23:13:22 >

• @ aliserpil2006

Ultimate Compound saf polishtir, içinde başka bir şey yok. Elle çizik giderme için iyidir. Yoğun şekilde dairesel çizikerl içeren yüzey içindir, orta ve hafif çizikler için SwirlX daha risksiz olur.

AG SRP de elle uglama için iyidir. SRP'nin aşındırıclığı düşük, dolgu özeliği yüksektir. Hafif ve orta dairesel çizikler için iyidir. AG SRP başlangıç için iyi ve risksiz bir üründür.

İç temizlik için Meguiar's Natural Shine öneririm, parlatmadan-yağlamadan temizliyor, aynı markanın Superior Shine adlı fısfısı var, o parlaklık da veriyor.

@ basketplayer

Sen ürünleri epey hızlı tüketiyorsun

Kışı çıkarmaz diyorsan, kullandığın ürünlerden memnunsan al derim...

@ metheen

Forumdaki kil iyidir, hem MF bez hediyesi de var, bonus olmuş

İnşallah bir gün İstanbul'da uygulamalı buluşma yaparız

• biraz merak var irfan abi:)
    tw ı alalı 1 yılı geçti onu biraz kullanmıstım :)
    sonra sayenizde meguiars la tanıstım cleaner wax aldım 2 ay önce
    öle gidiyoruz :)
    neyapalım ?:D
    hocam bide avuç taşlamamı alsam diyorum 1 kez alınıyo duruyo bi kenarda:)
    neler önerirsiniz biraz maddiyatı önemli:P

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi basketplayer -- 25 Temmuz 2009; 11:36:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: basketplayer

biraz merak var irfan abi:)
    tw ı alalı 1 yılı geçti onu biraz kullanmıstım :)
    sonra sayenizde meguiars la tanıstım cleaner wax aldım 2 ay önce
    öle gidiyoruz :)
    neyapalım ?:D
    hocam bide avuç taşlamamı alsam diyorum 1 kez alınıyo duruyo bi kenarda:)
    neler önerirsiniz biraz maddiyatı önemli:P

Avuç taşlama alırsan mutlaka devir ayarlı ve 1000- 2500 aralığını kapsıyor olsun, fazlası da olur ama bu değerle ayarlanabilir olsun.

Piyasada Crown marka var, bir de Atlas, kullanıp memnun olanlar var. Bunlar 50-90 TL arasındaydı, yine Koçtaş'ta da alternatif ürünler var. İmzamdaki foruma Koçtaş'taki makine ile ilgili başlık vardı, Gökahn almıştı...

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=1275

Avuç taşlama sadece araba için kullanılmıyor, ucuna bıçak takıp spiral haline getirmiştim, balkon demirlerini kestik. Evde badana işi vardı, zımpara başlığı taktım duvarları temizledim vs.

Arkadaşa verdim teknesne zımpara yaptı vs...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 25 Temmuz 2009; 16:29:04 >

• quote:

@ srcn09

Sonax Hızlı cilayı yedirmek gibi bir sorun olmamalı, ben kullanmıştım, su gibi zaten, araç ıslakken sıkıyorsun, normal bir aracı kurular gibi MF bezle siliyorsun. Susuz falan mı uygulandı acaba?

Yıkama uygulaması kulağa hoş geliyor ama yine de bir maliyet hesabı yap derim. Kendim uğraşmak benim hoşuma gidiyor, tercih, zaman, merak meselesi tabi.

Cilayı (waxı) elle atın, bu alandaki profesyonellerin önerisidir bu.

Cila için makineyi kullanan yerler ticarethanelerdir genelde. Onlar için zaman paradır, ne kadar çabuk bitirirse o kadar iyidir onlar için. İyi bir cilayı zaten sürmek de silmek de kolaydır. Makineyi elle yapamayacağın işler için kullanmak lazım sadece, ama cila diye attıkları ürünü de sorman iyi olur, glaze mi, sealant mı, wax mı?, bir ihtimal makine ile atılabilen Speed Glaze gibi bir ürün kullanıyor olabilirler...

Meguiars'ın parolasıdır, "feel the passion", elle uygularken hissedeceksin yüzeyi, waxın güzelce, ince ve homojen bir şekilde dağıldığını. Meguiars'ın eğitimlerinde ve ABD'deki uygulama istasyonlarında waxı elle atarlar, makine kullanmazlar, yumuşak boyaya sahip araçlarda dairesel çiziklere yol açabileceklerini söylerler...

Ama tercih senin tabi...

Hocam sonax hızlı cilayı bende çok rahat yedirebiliyordum ama bazen sıkıntı yaratıyor kullandığın bezin çok iyi olması lazım aracın üstünde lekeler kalıyor eğer iyi silinmezse daha sonradan bagajdan benim MF bezi aldılar aracı 1 turda çok güzel parlattı dedimki iş bezdeymişAraç yıkandıktan sonra cila sıkıldı ve cila ile beraber kurulandı

Hocam nasıl bir cila bilmiyorum ama Meguiars'ın NXT Generation Tech Wax 2.0 ped ile araca önce atılıyor 15-20 dk bekledikten sonra makine ile iyicene yediriliyor ve sonuç gerçekten çok güzel tek tek bütün adımları başka bir araca uygular iken izlemiştim...
    Kutu bu idi

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik /  pasta cila ]...

Ben düşündüm taşındım seti onlardan alıp kendim aracıma uygulıycam arada sırada kış aylarında büyük ihtimal meguiars ta yıkatırım hava soğuk iken yıkamak zor olur diye düşünüyorum...Ama artık meguiars ürünlerini kullanıcam gerçekten çok kaliteli ürünler bir elimde ürünler bitsin hemen alıcam

Vericekleri ürünler NXT tech wax 2.0 cila ve cilalı şampuanı,Jant temizleyicilastik temizleyici,Plastx,bir de aracın içini temizlemek için bir ürün ben birde ekstadan Scratchx alıcam(Tahminimce ürünler 200 TL civarı tutucak internet aldığım fiyatlarla aynı) Kışa girerken birde boya koruma yapıldımı seneye tam takır hazırız

• @ srcn09

Boşuna mı MF bez diye dolanıp duruyorum , kurulama, parlatma, temizleme gibi her işte çok iyidir MF bezler...

Meguiars ile için rahat olur, sürprizler olmaz.

Meguiars, alanına ürün çeşitliği, esnekliği, çok farklı amaçlara uygun değişik ürünleri ve verdiği eğitimlerle alanında 1 numara...

Piyasaya bolca yeni marka çıkıyor ama eriyip gidiyorlar ya da yerli piyasaya kalıoyorlar, dünyaya açılmak için ürün çok iddialı olmalı. 2-3 tane markanın tahtını sallayacak babayiğit çıkmadı yıllardır. Meguiars'ın başarısı büyük ölçüde sadece bu işe odanlanması sayesinde, başka markalaar da var adamlar 50 farklı alana da mal üretiyor, odaklanamıyorlar.

• quote:

@ srcn09

Boşuna mı MF bez diye dolanıp duruyorum , kurulama, parlatma, temizleme gibi her işte çok iyidir MF bezler...

Meguiars ile için rahat olur, sürprizler olmaz.

Meguiars, alanına ürün çeşitliği, esnekliği, çok farklı amaçlara uygun değişik ürünleri ve verdiği eğitimlerle alanında 1 numara...

Piyasaya bolca yeni marka çıkıyor ama eriyip gidiyorlar ya da yerli piyasaya kalıoyorlar, dünyaya açılmak için ürün çok iddialı olmalı. 2-3 tane markanın tahtını sallayacak babayiğit çıkmadı yıllardır. Meguiars'ın başarısı büyük ölçüde sadece bu işe odanlanması sayesinde, başka markalaar da var adamlar 50 farklı alana da mal üretiyor, odaklanamıyorlar.

onların elinde de MF bez vardı ama hep aynı bezle 10 larca araç yıkıyorlar büyük ihtimal bez ömrünü tamamlamıştı sonradan Carpex in Mf bezi devreye girdi ve sonuç mükemmel Meguiars ın ürünleri gerçekten çok güzel...

İrfan hocam sizin sitede dolaşırken bu basınçlı yıkama makinelerine rastladım daha önceden bauhaus gibi yapı marketlerinde de incelemiştim gerçekten çok kolaylık özellikle köpük de atması çok daha güzel oluyor sizin eklemiş olduğunuz bir sayfada görmüştüm gerçekten çok güzel di...İstanbul da bulabileceğim köpük aparatları yok mu çok aradım ama bulamadım sizdeki köpük aparatı da çok güzel ancak yurtdışı sitesinden daha önce alışveriş yapılmadığında bir tereddüt var istanbul da ki yapı marketlerinde ona benzer bir ürün olabilir mi acaba

Bu arada bir türlü hortumun musluktan fırlamasını anlamadım hala bir çözüm bulamadım yeni bir ürün aldım aparatı musluğua sıkıştırıyoruz ama yine oda fırlıyor ben tetiği bıraktığım zaman ne olması lazım su akışı durmaz ve mantıken su hortumda birikir ve bir yerden atar kendini atmaması için musluğu kapatmaktan bir fikir gelmedi acaba hortum dan kaynaklanan bir sorun olabilir mi tanzik te az öyle fazla değil

aldığım ürün(Öbür ucuna da hortumu bağlamak için üstünde stop yazan aparatı takıyorum sonra hortumu geçiyorum musluk tarafı tamam diğer ucuna da tabancayı bağlamak için bir aparat üstünde stop yazmayan takıyorum ve herşey hazır musluk açılıyor tetiğe basılıyor aracın üstündeki kir su ile yumuşatılıyor sonra aracı şampuanlamak için tetik elden çekiliyor 4 saniye sonra pat musluktan kaçmış hortum)

• Daha önce de musluk hakkında yazmıştım, normal bir musluğu çamaşır makinesi musluğu ile değiştir

Ucuna kolayca şu fotoda olan adaptörden al, o tırtıklı adaptörden kelepçeli hortum kaçamıyor, taş gibi sağlam. 15-20 dk tetiğe basmadığım oluyor, jantları temizlerken, hiç atmadı musluktan...

Benim kullandığım köpük aparatı süper değil ama yazın iş görüyor, zira yazın sert çamur vs. olmuyor araçta. Basınçlı oto yıkama aleti alırsan köpük tabancası bazılarında aksesuar olarak geliyor, hatta Karcher markasının su bidonundan su çeken modeli de var, musluğa bağlama şartı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 27 Temmuz 2009; 8:02:29 >

• quote:

Daha önce de musluk hakkında yazmıştım, normal bir musluğu çamaşır makinesi musluğu ile değiştir

Ucuna kolayca şu fotoda olan adaptörden al, o tırtıklı adaptörden kelepçeli hortum kaçamıyor, taş gibi sağlam. 15-20 dk tetiğe basmadığım oluyor, jantları temizlerken, hiç atmadı musluktan...

Benim kullandığım köpük aparatı süper değil ama yazın iş görüyor, zira yazın sert çamur vs. olmuyor araçta. Basınçlı oto yıkama aleti alırsan köpük tabancası bazılarında aksesuar olarak geliyor, hatta Karcher markasının su bidonundan su çeken modeli de var, musluğa bağlama şartı yok.

Tamamdır hocam en yakın zamanda değiştiricem umarım bu sefer kaçmaz adaptör dediğin benim resmini eklediğim kelepçeli ürün dimi? bana 15-20 dk gerekmiyor tetiği bıraktığımda hemen fırlamasın yeter 5 dk bile yeter yukardan zaten musluk başında biri oluyor hortum attığında olan ona oluyor da o yüzden

Basınçlı oto yıkama aleti almayı kararlaştırırsam bayağı araştırcam onların basınç düzeyleri var 100 bar yeterli oluyor galiba ama yine alırsam iyisini almak istiyorum sonuçta 1 kere alıcam ve uzun yıllar kullanıcam kötü bir şey almaya gerek yok

Mesela şu 2 üründen 1 i olabilir dediğin özellik var galiba

http://www.koctas.com.tr/U/Karcher-K-201-Basincli-Yikama-Makinesi/100-Bar/42765?R=90

http://www.koctas.com.tr/U/Karcher-238-M-Plus-Basincli-Yikayici/110-Bar/49961?R=90

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srcn09 -- 27 Temmuz 2009; 12:06:37 >

• Senin parçaya bile gerek kalmayabilir, benim fotosunu koyduğum musluğun tırtıklı ucuna doğrudan hortumu kelepçeledim.

Ürünlerden emin değilim ama bidondan su çeken modeli iş görüyor, garajda bir komşumda var, 19 litrelik plastik damacanadan su çekiyordu makinası, alırken sor mutlaka.
  • quote:

Senin parçaya bile gerek kalmayabilir, benim fotosunu koyduğum musluğun tırtıklı ucuna doğrudan hortumu kelepçeledim.

Ürünlerden emin değilim ama bidondan su çeken modeli iş görüyor, garajda bir komşumda var, 19 litrelik plastik damacanadan su çekiyordu makinası, alırken sor mutlaka.

Tamam teşekkür derim mutlaka sorucam
  • irfan hocam bende aşağıdaki makine var.elimde de autogylm srp ,nxt tech wax var.

http://www.koctas.com.tr/U/PP-NLH-18-V-Akulu-Polisaj-/18-V/44002?R=104

ürünün içinden aplikatör bonesi ve havlu kumaş şeklinde bir bone çıktı.polish veya wax uygulamasın hangisiyle yapacağım.temizliği nasıl yapılıyor ve ne şekilde uygulanacak..yoksa hem polish hem de wax ı elle mi yapayım.makinanın ağzına yani sünger kısmına mikrofiber bez bağlanıp bu bezle polish veya wax yapılabilir mi?böyle yapmak sakıncalı mı
  • irfan abi hepsiburada.com meguiars dan ntx wax ile quıck detailer bide cleaner wax getirmiş
    cok sayıda ürünü gelmiş haberiniz olsun fiyatlar nasıl hocam bi bakarmısınız??
    http://www.hepsiburada.com/department.aspx?categoryID=26001&sp=brand=meguiars

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi basketplayer -- 27 Temmuz 2009; 18:40:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: basketplayer

irfan abi hepsiburada.com meguiars dan ntx wax ile quıck detailer bide cleaner wax getirmiş
    cok sayıda ürünü gelmiş haberiniz olsun fiyatlar nasıl hocam bi bakarmısınız??
    http://www.hepsiburada.com/department.aspx?categoryID=26001&sp=brand=meguiars

fiyatlar pahalı.örneğin ntx wax .performancemotorcare sitesinde 17 sterlin.yani ortalama 42 Tl,celaner wax 10 sterlin yani 24 tl civarnad.ben yurtdışından sipariş verdim.http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=1448 linkinde aynıtılı sipariş yöntemi var.ve oldukca da güvenhi bir site

• 
Sayfa: önceki 7778798081
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.