Şimdi Ara

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik / pasta cila ]... (40. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.389
Cevap
62
Favori
907.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

bayağı bir içerik okudum dünden beri ama bazıları güncelliğini yitirdiği için ben şöyle bir şey sormak istiyorum..

yeni aldığım honda Jazz için boya koruması ve kaput filmi yaptırmak istiyorum, arabanın ön tarafı yola doğru çok eğimli olduğu için yoldan gelecek taşlara çok müsait. Aslında buradan okuduklarımla cilasını kendim atmaya çok heveslendim ama ilk boya korumasını dışarı yaptırayım diyorum..

sormak istediğim şeyde Ankara da bu işleri en iyi yapan yer olarak nereyi tavsiye edersiniz. ben bir kaç yere sordum

ziebart ikisine 850 ytl dedi.
    Sonax 450 ytl ama filmi ne tam bir garanti vermiyor.. + iç plastik koruyucu+ jant koruyucu+ klima dezenfekte yide hediye etti.
    CAr Wax 500 ytl teflon boya koruma + 60cm kaput filmi 2 yıl garantili (adam en az 6 yıl kullanırsınız ama diyor)

bunlar arasında benim aklım Car Wax a kayıyor ama sonaxın hediyleri filan bayağı iyi onlarla pazarlıkta yapılabiliyor. sizlerin bu firmalar hakkındaki ve ankaradaki başak bir yer hakkındaki görüşlerini okumayı çok isterim..

saygılarımla..

• quote:

Orjinalden alıntı: basketplayer

yıkamada ustam bana sonax konsantre şampuan verdi turuncu renkte bununla yıka dedi arabanı ama bu cilalı sampuan değil :S
    yoksa bende turtle wax cilalı şampuan var onunlamı yıkasam ?

ben cilalıyla yıkadım bugün?
    pasta cila atılalı 1 hafta oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi basketplayer -- 12 Nisan 2009; 16:58:31 >
  • irfan hocam meguiarsın ürününü bulamadığın için turtle wax ın ice serisi şampuanını ve waxını kullanmaya karar verdim.ikisi 100 tl ye mal oluyor.bunun dışında boya için uygulanacak başka bir uygulama var mı.yani yıkama ve waxlama dışında uygulamanması gereken bir işlem ve ürün var mı varsa hangisi.

bir de r. Su bazlı yağ sökücül dediğiniz Arexons'un ürünü tam olarak adı nedir.bunu yerine tavsiye edebilaceğiniz başka ürün var mı
  • quote:

Orjinalden alıntı: aliserpil2006

irfan hocam meguiarsın ürününü bulamadığın için turtle wax ın ice serisi şampuanını ve waxını kullanmaya karar verdim.ikisi 100 tl ye mal oluyor.bunun dışında boya için uygulanacak başka bir uygulama var mı.yani yıkama ve waxlama dışında uygulamanması gereken bir işlem ve ürün var mı varsa hangisi.

bir de r. Su bazlı yağ sökücül dediğiniz Arexons'un ürünü tam olarak adı nedir.bunu yerine tavsiye edebilaceğiniz başka ürün var mı

Yılda en az 1 kere kil uygulaması öneriyorum. Zira katran, reçine, atmosferik döküntülerin büyük kısmı yıkama ve cila ile çıkmıyor. Yine yılda bir çizik giderme boyanon güzelliiğini göstermesi, zaman içinde matlaşmaması için faydalı...

Motor için ürün....

http://www.elmasotomotiv.com/urun.asp?urunid=23

• quote:

quote:

yıkamada ustam bana sonax konsantre şampuan verdi turuncu renkte bununla yıka dedi arabanı ama bu cilalı sampuan değil :S
    yoksa bende turtle wax cilalı şampuan var onunlamı yıkasam ?

ben cilalıyla yıkadım bugün?
    pasta cila atılalı 1 hafta oldu

irfan hocam bizede bir cvp:(
  • Şampuanlardaki cilanın parlaklığa katkısı çok çok azdır.

Arabanıza cila yapıyorsanız ayrıca cilalı şampuan kullanılmasa da olur.

Ama ayrıca hiç cila yapmıyorsanız yıkama esnasında şampuan içindeki cilanın çok faydası olmayacaktır bence.

Arabayı parlatan polish'tir (çizik giderici ajanlar) aslında, cila değil. Polish zaten sözlükteki anlam olarak "parlatmak" demektir.

Cila yani wax, ki her zaman yanlış bir karşılık olduğunu düşünürüm, parlatmaz, koruma sağlar, yani suyun bocuklanmasını sağlar, suyun temasını azaltır. Vernik tabakasını kirleticilerin kolayca bağlanmasını önler.

Araba şampuanı olsun da, cilasız da olabilir. Zira bulaşık deterjanıyla, bulaşık makinesi parlatacısıyla da araba yıkayanlar var, bulaşık deterjanındaki fosfat, arabanın boyasını matlaştırır. Araç şampuanları fosfatsızdır

• Geçtiğimiz pazar günü aracıma boya bakım yaptırdım. 3M'in ürünleri ile tam 6 saat süren bir çalışma yapıldı.
    1- sabunlu halde iken kille geçildi
    2- Kalın - ince çizik giderici
    3- Kayganlaştırıcı
    4- Gölge giderici ( Meguiars)
    5- El cilası
    6- Boya koruma
    7- Sıvı cila ( Meguiars)

Ustaya sorduğumda yapılan işlemleri bu şekilde sıralıdı ve tüm bu işlemler boyunca aracın yanında idim. Ancak buna rağmen kaputtaki cizikler ve dalgalı izler gitmedi. Ama mükemmel bir görüntü oldu Recep Ustanın eline sağlık. İrfan hocam bu işlemlerden sonra bana bundan sonra ne yapmak düşer.

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik /  pasta cila ]...

• Araba çok güzel ışıldıyor

Tırnağın girdiği çizikleri rötuş yapmaktan başka çare yok, zira boya düzeltme ve koruma sadece vernik tabakasındaki ince çizikleri yok eder, fazlasına imkan yok.

Bundan sonra 2-3 ayda bir elle cila (wax) atman bu güzelliği bir sonraki yıl yapılacak düzeltme işlemine kadar en iyi şekilde korumana yardımcı olacaktır. İmkan varsa 2 haftada bir yıkatmak da kirlerin boyaya kalıcı olarak yağpışmasını önler

İlk fotoyu biraz daha büyük olarak yüklemen mümkün mü? Dairesel çizikler gitmemiş gibi geldi bana, bu uygulama ardında dairesel çiziklerin kalmamış olması lazım...

Örnek...

Şu fotoda yarısına düzeltme yapılmış bir görüntü var (50/50 çalışılmış, üst yarısı maskeleme bantıyla ayrılmış).

Görüldüğü üzere boya koruma sonrası (alt kısım) parçada dairesel çizik ya da hare yok, olmaması lazım, o zaman para boşa verilmiş demektir, düzeltme istemek yerinde olur, zira bu iş için para alıyorlar, cilayı herkes atar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 14 Nisan 2009; 8:36:23 >

• İrfan hocam dairesel çizikler duruyor, ama anlamadığım makine ile 4-5 ayrı ürün sıra ile sürülerek işlem yapıldı ve buna rağmen nasıl olurda sizin örnekteki gibi bir düzelme olmaz. Evet parlaklık konusunda süper bir görüntü oldu herkes bakmaktan kendini alamıyor yolda :) Akşam daha büyük olarak yükleyeceğim fotoyou.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tribes

İrfan hocam dairesel çizikler duruyor, ama anlamadığım makine ile 4-5 ayrı ürün sıra ile sürülerek işlem yapıldı ve buna rağmen nasıl olurda sizin örnekteki gibi bir düzelme olmaz. Evet parlaklık konusunda süper bir görüntü oldu herkes bakmaktan kendini alamıyor yolda :) Akşam daha büyük olarak yükleyeceğim fotoyou.

4-5 kere önemli değil, doğru aşındırıcılıktaki polish ve ped kullanılmamış, 10 kerede yapsa sonuç değişmez, eğer yanlış şeyi kulanıyorsa...

Tabi teknik de çok önemli, ürün ne kadar iyi olursa olsun, iyi uygulama yapılmazsa yine dairesel çizikler gitmeyebilir.

Dairesel çizikler çok çok derin bile olsa olsa ona uygun ürün kullanılırsa hepsi kaybolur.

Hani amatör bir uygulayıcı olsa, deneyerek tecrübe ederek daha iyi sonuçlara ulaşır zamanla, ama burası profesyonel bir uygulama istasyonu, buna tölerans olmamalı bence. İlk olarak uygulamayı yapanın kendi işini beğenmesi lazım.

Bu işini kötü yapan yerler yüzünden başladım ben kendi işimi kendim yapmaya, zira para veriyorum ama sonuç?

Senin arabanda bu kadar çizik yok, ama sonuca bak...

• İrfan hocam sanırım sorun yeterli sertlikte aşındırıcı içeren bir ürün kullanılmamış olması ustanın kullandığı ürün 3M fakat aşındırıcı özelliği olmayan sanırım uygulama sırasında kaportanın üsüt bembeyez toz ile kaplanmıştı. Artık yapacak bişi yok ama sizce birdahaki seferde hangi ürünü kullanmam gerekir ki sizin örneğinizdeki gibi bir sonuç elde edebileyim.

• Görüntü iç açıcı değil, amatör işi olmuş resmen, zira çok derin değil dairesel çizikler. Dediğin gibi çok hafif bir polishle girişmiş çizikler kaybolmamış, 3M'in de geniş bir aşındırıcı serisi var. Yerinde olsam yaptırdığım yere gider düzeltilmesini isterdim. Yine de sen bilirsin.

Ürün adı vermek yanlış olur. Her markanın boya sertliği başka, yıldan yıla da farklı sertliklerde boyalı araçlar çıkabiliyor aynı firmadan.

İşin doğrusu şudur:

"Spot test" yapılır, küçük bir alanda, en hafif aşındırıcıdan başlanır. Ne zaman ki arkasında dairesel çizikler bırakmayan ürüne ulaşılır o ürün tüm araçta kullanılır. Genelde 1-2 denemede gerekli polishin tespiti ortaya çıkar.

İşte bir spot test, dörtgen alanda test yapılmış, doğru sonuç alınmış, şimdi işe başlanır artık....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 15 Nisan 2009; 13:17:50 >

• Fortoğraftaki Kia yı görmüşken sorayım.
    İrfan bey Kia markasının boya sertlik derecesi konusunda bilginiz var mı? Aramalarıma rağmen bir sonuca ulaşamadım.
  • irf@n hocam, Bekbars'ın nano boya korumasını yapacağımı söylemiştim. Geçtiğimiz pazar bunu gerçekleştirdim. Sonuç aşağıda değerlendirirseniz sevinirim. Yağmur sırasında çekemedim . Gece yağmış, fotodakiler sabah yağmurdan kalan son izler.

Tamamı aşağıdaki linkte.
    http://forum.donanimhaber.com/m_30177033/mpage_7//tm.htm#31062584

• @ family guy

Kia da diğer tüm Uzak Doğu araçları gibi yumuşak bir bir boyaya sahipmiş. Ama tabi ki çizilmesi de daha kolay oluyor yumuşak boyanın. Ama bunu çok kafaya takmamak lazım, aynı markada bile yıllara göre sert ya da yumuşak boyalar çıktığı oluyor. Tabi ki sertlik durumu polish seçiminde önem arzediyor.

@ rayen

İyi görünüyor, önemli olan ne kadar süre dayanacağı, bu konuda da uzun vadede sizden bilgi alırsak harika olur.

Selamlar
  • Mutlaka bilgi vereceğim. Ürün özelliğini yitirmeye başladığında alkol ya da ispirto ile yeniden canlanacağı gibi bir sav da var, onu da deneyeceğim. Ama ürünü uygularken sanki faydası olmayacakmış gibi bir his vardı içimde.
  • quote:

Orjinalden alıntı: rayen

Mutlaka bilgi vereceğim. Ürün özelliğini yitirmeye başladığında alkol ya da ispirto ile yeniden canlanacağı gibi bir sav da var, onu da deneyeceğim. Ama ürünü uygularken sanki faydası olmayacakmış gibi bir his vardı içimde.

Yanlış hatırlamıyorsam çiziklere karşı da koruma özelliği vardı.

Hayrını görün
  • quote:

Orjinalden alıntı: irf@n

quote:

Orjinalden alıntı: rayen

Mutlaka bilgi vereceğim. Ürün özelliğini yitirmeye başladığında alkol ya da ispirto ile yeniden canlanacağı gibi bir sav da var, onu da deneyeceğim. Ama ürünü uygularken sanki faydası olmayacakmış gibi bir his vardı içimde.

Yanlış hatırlamıyorsam çiziklere karşı da koruma özelliği vardı.

Hayrını görün

Valla hocam çiziklere karşı dayanıklı mı? onu da test ederdim de, bir an aklımdan geçirdim ve ürperdim.

• Hocam ben arabaya sadece cila attırmış oldum bide boya koruma. Şimdi gitsem düzeltmesini istesem elinde başka sertlikte ürün olduğunu zannetmiyorum. Evet bu iş amatör işi oldu haklısınız. Yetkili bayide yaptırmadım bir arkadaşın tavsiyesi üzerine gittim çokta özendi itina ile saatlerce uğraştı ama olay sadece parlatmakla kaldı. Boyadaki çiziklerin gitmesi için uygun polishin seçilip tekrar üstünden gidilmesi gerek ama bunu artık kışa girmeden önce yaptırırım. Kendim yapmak isterim ama okadar çeşit polishi nasıl temin edicem test için? Hani benimkiside amatör işi olucaktır sonuçta ama yeteneğimede gübeniyorum :)))
  • Sağlık olsun

Orta karar ve kaliteli bir polish oarak şu ürünü kullanabilirsin...

http://www.cleanyourcar.co.uk/polishing/polish/menzerna-250ml/menzerna-final-finish-po-106-fa-/prod_217.html

Hem orta düzeydeki çizikleri giderir hem de wax sürülebilecek düzeyde finish bırakır arkasında, risksiz bir üründür bu da, yani öyle verniği yok edecek, boyayı yakacak bir şey değil. Zaten boya yakma denen olay polishten ziyade makinede çok yüksek devir kullanmayla olur, hız kontrolü de tamamen senin elinde. Bu polishi makine ile uygulamanı tavsiye ederim. 50-100 TL arası polisaj makineleri var piyasada, 900-3000 devir aralığında çalışabilen...

Bugün İstanbul'da AutoMechanika fuarı başlıyor, araç bakım ürünleriyle de ilgili firmalar var. Bugün uğrayacağım kısmetse..

• 
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.