Şimdi Ara

Kullanılmayan araca trafik sigortası gerekli mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
15.088
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Sigorta uzmanlarının acil tavsiyesine ihtiyacımız var.
    Köyde boş bir arazide usulca yatmakta olan 19 yaşında Kartal marka bir aracımız var, kesinlikle trafiğe çıkmıyor. Muhtemel bir 20 yaş hurda indiriminden faydalanmak için elimizde tutuyoruz. Sigortası yarın doluyor. Bu araca trafik sigortası yaptırmak gerekli mi?
    Yaptırmazsak, önümüzdeki sene hurda kanunu çıktığında problem olur mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: Caniggia

quote:

Orijinalden alıntı: hie

Merhaba,

Devam eden bir poliçesi olduğu için yaptırın derim, kaçıncı basamakta poliçe ? Ayrıca gecikme nedeniyle fazla prim ödemektense düzenli ödemenizi tavsiye ederim, seneye hurdaya sayılmazsa ne yapacaksınız ? Bunuda düşünün derim.

quote:

Merhaba,

Devam eden bir poliçesi olduğu için yaptırın derim, kaçıncı basamakta poliçe ? Ayrıca gecikme nedeniyle fazla prim ödemektense düzenli ödemenizi tavsiye ederim, seneye hurdaya sayılmazsa ne yapacaksınız ? Bunuda düşünün derim.

Cevabınız için teşekkürler. Araç hiç kaza yapmadı, muhtemelen en iyi basamaktadır.
    Ben riske girip yaptırmama taraftarıydım, ama babam sizin gibi düşünüp yaptırmayı tercih etti.

Alıntıları Göster
    Arabayı trafikten çektirin derim. (hurdaya ayırmayın)

Plakaları söküp, ruhsatla beraber trafiğe gidiyorsunuz, "bu araba kullanılmıyor, sabit duruyor" diyorsunuz. Plakalarla ruhsatı sizden alıp, size çekme belge ruhsatı veriyorlar ve o andan itibaren; muayene, zorunlu sigorta, banrol vs hiçbirşey ödemiyorsunuz. O saatten sonra araba ile hiçbir şekilde trafiğe çıkamazsınız. İleride aracı tekrar trafiğe çıkarmak isterseniz, trafiğe tekrar müracatta bulunup plakalarınızla ruhsatı alıp, aracı muayeneye sokup, kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

Bu bahsettiğim "Trafikten Çekme"

"Hurdaya ayırma" değil. Hurdaya ayırdığınız anda geri dönüşü yok. Ama bunda geri dönüş var.

Benim de evimin bahçesinde çekme belgeli olarak 5 yıldır yatan 79 model bir aracım var. Sapa sağlam. Tıkır tıkır çalışıyor. Ama binilmadiği için, boşu boşuna muayene, sigorta, bandrol ödememek için bu işlemi yaptım.
  • Merhaba,

• quote:

Merhaba,

quote:

Merhaba,

Cevabınız için teşekkürler. Araç hiç kaza yapmadı, muhtemelen en iyi basamaktadır.
    Ben riske girip yaptırmama taraftarıydım, ama babam sizin gibi düşünüp yaptırmayı tercih etti.

• Arabayı trafikten çektirin derim. (hurdaya ayırmayın)

Plakaları söküp, ruhsatla beraber trafiğe gidiyorsunuz, "bu araba kullanılmıyor, sabit duruyor" diyorsunuz. Plakalarla ruhsatı sizden alıp, size çekme belge ruhsatı veriyorlar ve o andan itibaren; muayene, zorunlu sigorta, banrol vs hiçbirşey ödemiyorsunuz. O saatten sonra araba ile hiçbir şekilde trafiğe çıkamazsınız. İleride aracı tekrar trafiğe çıkarmak isterseniz, trafiğe tekrar müracatta bulunup plakalarınızla ruhsatı alıp, aracı muayeneye sokup, kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

Bu bahsettiğim "Trafikten Çekme"

"Hurdaya ayırma" değil. Hurdaya ayırdığınız anda geri dönüşü yok. Ama bunda geri dönüş var.

Benim de evimin bahçesinde çekme belgeli olarak 5 yıldır yatan 79 model bir aracım var. Sapa sağlam. Tıkır tıkır çalışıyor. Ama binilmadiği için, boşu boşuna muayene, sigorta, bandrol ödememek için bu işlemi yaptım.

• Peki diyelim araç 1 sene yatacak, trafik sigortası yaptırmaz, bir dahaki seneye yaptırırsak, o ödemediğimiz seneyide vermek zorunda mıyız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DnzIrmk

Peki diyelim araç 1 sene yatacak, trafik sigortası yaptırmaz, bir dahaki seneye yaptırırsak, o ödemediğimiz seneyide vermek zorunda mıyız?

Ödemediğiniz senenin faizi geliyor.

300 lira yerine en az 1500 lira ödersiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu konu benim de aklımda. Yeni bir motosiklet aldım. Eskisini 3 yıl satmayacağım,ve kullanmayacağım. MTV'si ucuz, sigortası deli pahalı. Kanunu okudum. Sigortasız araç, satılabiliyormuş. Ayrıca satmayıp, kullanmaya karar verirsem, Yeni yapılan sigorta en fazla %50 cezalı olabiliyormuş.Hasarsızlık indirimi de kalkıyormuş. Ayrıca, araç satılırsa, yeni sahibine ceza var mı? Belirtilmemiş.
    Şimdi, lütfen sigortacılar cevaplasın.
    Örnek veriyorum.
    Şu anki sigorta 1000 TL %40 indirimli.
    3 yıl sigorta yaptırmadım. Trafiğe çıkmadım.
    3 yıl sonraki sigortam: 5000 lira diyelim.
    Hasarsızlık indirimi %0.
    Maksimum ceza %50
    Toplayınca= 7500 lira mı ödüyorum?

Yoksa, her yıl için %50 mi?
    Ya da her ay için %5 mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mayko33 -- 25 Kasım 2022; 3:18:13 >
  • mayko33 M kullanıcısına yanıt

Degismis olabilir bilmiyorum ancak satilmiyordu sigorta olmadan. 2017 filandi benim dedigim, noter sigortasi yok diye yapmamisti islemi.

kullanmayacaginiz araci trafikten cekmek en mantiklisi. Internette 80tl yaziyordu, 40tl aldi noter. Trafige geri girerkende yine bir miktar noter alacak birde plaka basim ucreti var.

• Konuyu görmüşken bende sorayım. Ticari aracımız var yeni aldık ancak 3 ay trafiğe çıkmadan bekleyecek. Sigortası 17500₺ tutuyor. Şimdi yaptırmazsam 3 ay sonra yaptırsam ciddi bir ceza çıkar mı? Şimdi yaptırmak daha mı mantıklı olur.

• trafikten çekersin aracı birşey lazım olmaz. yine komşu köye ,oduna falan gitmek için istersen kullanırsın. jandarmanın olmaması lazım tabi.

• ezimuse kullanıcısına yanıt

Araç sıfır alındıysa tescili için 3 ay süreniz var. Bayi size faturayı keser, plaka ve ruhsat işlemlerinizi o fatura ile 3 ay içinde yapabilirsiniz.

• Peki yeni aldığımız 2. el araca sigorta yapmadan köyde bıraksak ne olur. Veya aracı aldım, hemen sigorta yaptırdım. Ertesi gün aracı trafikten çekip edip sigortacıya gidip sigortamı iptal etmek istiyorum deyip ödediğim paramı geri alabilir miyim?

• Why Shy kullanıcısına yanıt

alipta yaptirmadan koye birakirsaniz prim cezali olarak artmaya devam eder, trafige cikipta yakalanirsaniz birde polisle ugrasirsiniz.

trafikten cektiginizde kalan tutar iade edilir.

ikinci el aldiginizda aracin eski sigortasi 15 gun gecerlidir, bu surede yeni sigorta yapmadan trafikten cekme islemi yapilabiliyorsa oyle de olur.

onemli olan aracin nerede oldugu degil trafikte kayitli olup olmadigi.

• Aynı araçtan iki tane al. Birini kasko sigorta ne varsa yaptır, diğeri çekme belgeli hale getir. Sigortalının plakayı çoğalt, çekme belgeliye tak. Ruhsat fotokopisini çekme belgeliye koy. Acil durumda onu kullan. Millet vekili olacak adamım.

• Mythology kullanıcısına yanıt

Sıfır araç alıp (motor) trafiğe çıkarmak istemiyorsak kullanılmadan garajda bekleyecek ise fatura kesildikten sonra ne yapmamız gerekir. Sigorta yaptırmak zorunda mıyız? Yoksa plaka çıkartıp çekme belgesi mi almamız gerekir? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

• kaplan_e K kullanıcısına yanıt

3 aylık süre devam ediyor mu bilmiyorum. 1 aya indirildi diye bir söylenti var. Bu süreyi aşarsanız plaka çıkarttırmak için önce kendinize bir trafik polisinden ceza yazdırmanız gerekebilir. Bir trafik polisine danışın, en kolayı bu seçenek olur. Çekme belgeliye çevirirseniz hem sonra muayene masrafı olur hem trafik sigortasından basamak indiriminiz iptal olabilir. Muayeneye bile çekici ile gitmeniz gerekir.

• Selam kolay gelsin bizim bir sorunumuz var yardımcı olursanız sevinirim babamız 2014 senesinde vefat etti muayene ve sigorta vergi veraset işlemi yaptırmadık öyle yatıyor araç hangi yolu izleyecek bilginize danışırız yardımcı olursanız memnun olurum araç 82 model doğan cürüyüp gidecek

• axg1910 A kullanıcısına yanıt

Selam varislerden biri adına trafik sigortası yaptırıp,aracı varislerin üzerine aldırın, muhayaneye yaptırıp satın aracı.

satılamayacak kadar kötü ise, yine varislerden biri adına trafik yaptırıp, aracı hurdaya çıkartın.

bu arada geriye dönük tüm ödenmesi gereken mtvlerinde yatırılması gerek, 2014’den beri kaç defa vergi affı çıkardı hükümet neden yararlanmadınız,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi damneed -- 5 Temmuz 2023; 21:55:20 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.