Şimdi Ara

Kalite Klima Sıralaması 2013

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
265
Cevap
17
Favori
40.877
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sizlerinde düşünceleri ile sıralamalar değişebilir.

Arkadaşlar ön hazırlıktır düşüncelerle sıralama değişebilir herkes yazsın bakalım.

ALL DC - 3D - TAM INVERTER KLİMALARDAN PERFORMANS ALINABİLMESİ İÇİN 24 SAAT ÇALIŞMASI GEREKMEKTEDİR.

YÜKSEK VERİMLİ ÜST SINIF

Daıkın Ururu Sarara FTXR E ******

Fujitsu Nocria Serisi *****

Mitsubishi Electric Kirigamine MSZ-FD ****

Toshiba Daiseikai PKVP ****

Hitachi Premium SX serisi ****

Daıkın Emura FTXG JS ****

Mitsubishi Havy Hyper Dizayn Inverter SRK-ZJX ****

Mitsubishi Heavy Hyper SRK-ZE-S ****

LG AS- Prestige Inverter V ****

Toshiba Daiseikai SKVP ***

Zibro SP 75 Serisi ***

PANASONİC ETHEREA KIT- -PKE *** = Düz kondenser konusuna dikkat edilmeli.

VERİMLİ ÜST SINIF

Daıkın G Serisi FTXS J *****

M.Heavy SRK35ZG-S - ZGX ****

MSZ-GE-VA ****

Toshiba Daiseikai SKVR *** = Ses sorunna dikkat edilmeli.

Panasonic KIT-E NKE Etherea ECONAVI *** = Düz kondenser konusuna dikkat edilmeli.

DAIKIN FTX-JV ***

ORTA SEGMENT

Mitsubishi SRK25ZJP-S *****

Mitsubishi DXK09Z3-S *****

Midea Premier Serisi ****

Toshiba Suzumi ****

CARRIER XPOWER GOLD ****

Midea Vertu ***

MSZ-CHC-VA **

Zibro S 65 Serisi **

GİRİŞ SEVİYESİ

Midea Optimum *****

Zibro S 30 Serisi *****

Airfel AS09-0933-INV ***

Auer ***

Olefini ***

============================================================

KLASİK KLİMALAR

9.000 BTU CİHALAR;

MITSUBISHI ELECTRIC MSH-GE25VB
    DAİKİN FTYN-25GX
    SHARP AY-AP9KR
    HITACHI RAS-10LH1
    PANASONİC KIT-PW9-GKE
    FUJİTSU-GEneRAL-FUJİ ELECTRİC
    MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES SRK28HG-S
    LG ESNH096 DELUXE
    AİRFEL TURKUAZ GOLD AS09-0925/R2
    AİRFEL GREEN AS09-0930/R2
    AUER AG09-0929/R2
    MİDEA VİDA MS9VI 09
    ALARKO FLAİR FLR 09 AA
    MİDEA R SERİSİ MSRI09

12.000 BTU CİHAZLAR;

SHARP AY-AP12KR
    MITSUBISHI ELECTRIC MSH-GE35VB
    HİTACHİ RAS-14LH1
    DAİKİN FTYN-35GX
    PANASONIC KIT-PW12-GKE
    FUJİTSU-GENERAL-FUJİ ELECTRİC
    MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES SRK40HG-S
    LG ESNH126 DELUXE
    AİRFEL GREEN AS12-0930/R2
    AUER AG12-0929/R2
    AİRFEL TURKUAZ GOLD AS12-0925/R2
    MİDEA VİDA MS9VI 12
    ALARKO FLAİR FLR 12 AA
    MİDEA R SERİSİ MSRI12

KLİMALAR İLE İLGİLİ TEKNİK TERİMLER

SPLİT : İngilizceden gelen bir kelimedir. “ Ayrık” anlamına gelir. Klimanın iç ve dış iki ayrı üniteden geldiğini anlatır.

HEAT PUMP :Türkçe karşılığı ısı pompasıdır. Bu özelliğe sahip klimalar elektrik enerjisini direkt olarak ısıya çevirmek yerine, dışarıdaki ısıyı içeriye taşıyarak ortamı ısıtırlar.

KOMPRESÖR : Soğutucu akışkanı evaparatörden kondensöre pompalayan klimanın önemli bir parçasıdır.

EVAPARATÖR : Klimanın soğutma yaparken soğutucu akışkanın sıvı olarak girip buharlaşarak gaz olarak çıktığı eşanjördür. Split klimalarda iç ünitelerdedir.

KONDANSER : Klimanın soğutma yaparken soğutucu akışkanın gaz olarak girip soğuyup yoğunlaşarak sıvı olarak çıktığı eşanjördür. Split klimalarda dış ünitelerdedir.

BTU : İngilizce British Thermal Unit (İngiliz ısı birimi) sözcüklerinin kısaltılmasından oluşur.Bir libre suyun sıcaklığını bir Fahrenhayt değiştirmek için gereken ısı miktarıdır. Klimalarda Btu/h olarak yani klimanızın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır.

COP ve EER nedir ?
    Enerji verimliliği ölçüsü C.O.P ve E.E.R değerleri ile belirtilir. C.O.P ve E.E.R değerlerinin yüksekliği aynı zamanda o klimanın kalitesi ve teknolojisinin de yüksekliği demektir. Bunun anlamı çok az elektrik ile çok fazla ısıtma veya soğutma yapabilmesidir. Bilindiği üzere tüm klimalar ısıtma ve soğutma işlevini yerine getirmektedir. Yalnız bunu yaparken de belirli bir oranda elektrik enerjisi harcamaktadır.İşte bu noktada bir klimanın ne kadar verimli olduğunu anlamak için performans katsayısı anlamına gelen C.O.P değerine ve elektrik verimliliği anlamına gelen E.E.R değerlerine bakmak gerekir. EER değeri, soğutma kapasitesinin (Watt) soğutmada harcadığı elektrik enerjisine (Watt) bölümü ile bulunmakta, COP değeri ise ısıtma kapasitesinin (Watt) ısıtmada harcadığı elektrik enerjisine (Watt) bölümü ile bulunmaktadır.

KLİMALAR İLE İLGİLİ TEKNİK TERİMLER = ALINTIDIR.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mat35 -- 21 Mayıs 2013; 1:03:57 >

• toshiba skvp de 1. kalitedir oraya alınmalı.

skvr yi 2. kaliteye alıp ses sorununu belirtmek faydalı.

eski srk zes s1 klimalrda bence 1 sınıf hatta bence şuanki hyperlerden dahi daha performanslı profesyonel makineler. o açıdan 1. sınıfa alınmazıl cop değerleri düşük olsada verimlikleri açısından.

all dc klimalardaki standart inverterlere göre çok daha çabuk kısma olayından dolayı devamlı çalışmasını belirtmek faydalı. çünkü bu klimalar performanslı makineler. devamlı çalışmaları şartki esas tasarruf ve performansları daha iyi anlaşılanbilsin.

kimse kızmasın panasonicteki düz serpantin sorunu belirtilmeli. (ben ayırd etmiyorum şunun malı bunun malı diyerek neyse öğrendiğimi yazıyorum. öyle olsa all dc dikkatimide çekmem.)

haydi vatana millete hayırlı olsun. esasında başlıkta kalit eklimalr sıralaması gibi değişse diğer arkadaşalrda tabi paylaşsınlar 2013 dursun. şöyle olabilir 2013 itibarıyla kalite klimalr sıralması gibi. ama herkez firkri belirtsin

• Merhaba
    Klima alacaktım, forumda detaylı yapılan arastırmaları okuyunca arkdasların mukemmel calısmalarına hayran oldum. Sizlerden bende yardım isteyeceğim;
    1. Dublesk catı katı, 25m2 oturma salonu, yanda yatak odası 20m2. Klimayı oturma odasına kurmayı düşünüyoruz. Ana amaç soğutma olacak
    a. Kaç B
    TU klima almalıyım.
    b. Hangi modeli tavsiye edersiniz. Fiyat /performans olarak 1,2,3 model verebilir misiniz?

yardımlarınız için teşekkürler
  • iyi konu olmuş takip
  • Kolay gelsin hocalar.
  • Midea Vertu

Midea Optimum

Zibro S 65 Serisi

Airfel AS09-0933-INV

Optimumla diğerleri ayrı bir segment bence.Diğer 3 üstedeki guruba dahil olmalı.Üsteki guruptakilerin markadan başka artısı yok bunlardan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serhat6363

Orijinalden alıntı: Mat35

Sizlerinde düşünceleri ile sıralamalar değişebilir.

Hocam ellerinize sağlık çok güzel bir konu açılmış çok önceleri açılması gereken bir konuydu,ayrıca bu konuda bazı arkadaşlar "tavsiyede" bulunmuş "klima tavsiyesi" konusuna bu tür sorular sorulsa daha uygun olur.

O mesajları taşıtırız, Ben kendisine yanıt verdim özelden o yüzden buradan devam etmedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

toshiba skvp de 1. kalitedir oraya alınmalı.

skvr yi 2. kaliteye alıp ses sorununu belirtmek faydalı.

eski srk zes s1 klimalrda bence 1 sınıf hatta bence şuanki hyperlerden dahi daha performanslı profesyonel makineler. o açıdan 1. sınıfa alınmazıl cop değerleri düşük olsada verimlikleri açısından.

all dc klimalardaki standart inverterlere göre çok daha çabuk kısma olayından dolayı devamlı çalışmasını belirtmek faydalı. çünkü bu klimalar performanslı makineler. devamlı çalışmaları şartki esas tasarruf ve performansları daha iyi anlaşılanbilsin.

kimse kızmasın panasonicteki düz serpantin sorunu belirtilmeli. (ben ayırd etmiyorum şunun malı bunun malı diyerek neyse öğrendiğimi yazıyorum. öyle olsa all dc dikkatimide çekmem.)

haydi vatana millete hayırlı olsun. esasında başlıkta kalit eklimalr sıralaması gibi değişse diğer arkadaşalrda tabi paylaşsınlar 2013 dursun. şöyle olabilir 2013 itibarıyla kalite klimalr sıralması gibi. ama herkez firkri belirtsin

birol bu ilk listeydi

quote:

Midea Vertu

Midea Optimum

Zibro S 65 Serisi

Airfel AS09-0933-INV

Optimumla diğerleri ayrı bir segment bence.Diğer 3 üstedeki guruba dahil olmalı.Üsteki guruptakilerin markadan başka artısı yok bunlardan.

senin saydıkların nereye yerleştirlicek karışık olmuş biraz.

• Bence öncelikle 1.kalite yerine ,yüksek verimli üst sınıf ,2 .kalite yerine orta seğment 3. kalite yerine alt seğment,4. kalite yerine ise giriş seviyesi olabilir.

Kalite değince 3. kalite defolu işe yaramaz gibi etki bırakıyor.

Zibro 65xx,Airfel(zass,Auer vs. değil yanlız)Midea vertu 3. sıradakiler ile olmalı.

Midea optimum,Zibro 30xx,Zass,Auer,Olefini vs. giriş olabilir.
  • Mat35;

Hocam sabit hızlı klimalarıda kalite sırasına göre sıralarsanız.

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbirol -- 2 Nisan 2013; 1:33:41 >
  • hayırlı olsun

bence başlangıç için gayet güzel olmuş ,bende birol hocam gibi kalite yerine seviye olarak düzeltilmesinden yanayım ,ayrıca inverter olmayanlar için de bir sıralama olursa çok daha güzel olacak

yine imkan olursa klimaların yanına yıldız koyarak bir diğerinden daha üsütn olduğu belirtilirse daha güzel olur

ayrıca sınıfları koyu ile belirtirseniz daha çok göze hitap edecektir

son olarak arkadaşlar bu bölümden klima tavsiyesi istemek yerine birkaç tanesini buradan seçip tavsiye bölümünde bilgi isteseler daha iyi olacaktır diye düşünüyorum

mat35 arkadaşa vermiş olduğu emek nedeniyle teşekkür ediyorum
  • bu mesajı yazarken biraz ayrıldım o arada kemal14 hoca yazmış.

ozaman sıralama 6 seriye çıksa daha iyi abarttım ama:))) neden derseniz burda daikn jv yi bile sınıflandırmak lazım gözümden kaçmış. tam inverter bir klima. çünkü..

(eksikleri G serisine göre btu düşük. gözü saymıyorum bile. çünkü 18liklerinde göz var. 12 ye kadar burdan tasarruf edilmiş. birde dış kasa biraz tipsiz. ve tabanı galvaniz. daha önce gözüm seçmediği için krom görmüştüm ama şidmi kullndığımdan net görüyorum.) birol usta daha evvel seninlede paylaşmıştık ya. sn testereci sayesinde onun yolunu izleyip bulup servis manuelini iletmiştim sana. sende biradere sormuştun low fan vs var elektronik exp var demiştin. peşi sırda gönderdiğim belgeden low fanın bay düşük olduğunumu söylemiştin tam anlayamadın onu ama. low fanmı çok düşük m3 kapasitesimi demek istemiştin burdan sormuş olayım.

konu hızlı başladı tabi düzeltmeler olacak. kalite konusu, aslında bıraktığı etki sonuçta gene aynı kapıya çıkarda onu yazılan mesajlarda arkadaşlar seslendirir zaten o daha iyi. senin dediğin daha mantıklı. seri sınıf veya segment olması daha kulağa hoş gelir birol hocam.

bence 3 sınıfa daikin jv yi alalım. inan kendi klima diye kroluk etmiyorum. senin dediklerini ise 4. sınıf yapalım nedersin diğerleride şuan 5.sınıfa alınsın. kızcan ama 65 serisinde daikindeki bu özellikler yok. zamanında koç bile içini açtım pam yoktu demişti. şimdi kocaustada diycek carrier ve tosh skvdede pam var. +birde pwm var hybrid diyecek.

esasında ölçtüm arkadaşalara aldırdığım klimaları sessizliğinden dolayı bu karara vardım diyorya üst kapağı açsa keşkede bu durmda soan erse. zira benim takıntım bu sistemler olsa bukadar ucuza satılmaz. testereci üstadta bir araştırsa onada davettir varmdır az sonra yaınlayacağım belge gibi bir belge. neyaplım bizim ingilazcamız yokki:))

bakınız her hakkı teslim etmek lazım vebal alma meselesi var çünkü. mesela carrieri midea üretiyor meselesindede hala net bir belge yokhttp://www.youtube.com/watch?v=zwbvYPKsIV8 bu videodaki carrier zaten midea ama buraya gelenlerin belgeside lazım. ben objektif olarak gördüklerimi yazıyorum bana ne birol nede kocusta yüklenirse hakkımı yerler. zira insanın tahmininide yazması suç olmamalı. hatalı durmalrımda herzamanda özrümü dilyorum çünkü.. gene bana diycek kocusta ne şiş yansın ne kebab demiş diyecek

esas bu yazıyı kemal14 yazmalıydı zamanında ben bu belgeyi onada klimam değişeceğini öğrendiğimde sevindirik olup göndermiştim:)) ama sakalım yokki diynemez beni okumamıştır bile. söyleyincede dalga geçer. ille pakistan hep süleyman başbakan hep kemal14 dandi gelecek dertler bitecek. ehtiyar işte.

unutmadan daikin V serisi pam meselesi.

Kalite Klima Sıralaması 2013  Kalite Klima Sıralaması 2013

şu pam meselelerini firmaların net yazmaması gerçekten insanları yanlışa itiyor işte me negüzel yazmış hc serisinde pam yok işte..

• serhat63,
    sabit hızlı klima kalite markalarda 2 marka harici hemen hemen yok. sadece bildğim me ve hitachi var. daikin klasiklere kimse yaklaşmasın. me ve hitachi pahalı geliyorsa sonraki sıralamayı ustalar yapsın.
  • şuan ki liste bile bir derece kafalarda aydınlatma yapıyor ve ilerleyen dönemde çok daha iyi olacağı kesin

hemde hangisi önerilsin diye düşünülmez ,üstelik az buçuk klima bilgisi olan dahi kendine uygun olabilecekleri başlangıçta planlarsa sonuç hem daha iyi hemde daha hızlı olur,diğer türlü şunu al diyorsun birileri o cihaz şöyle böyle deyince alacak kişinin kafası karışıyor

bütçeyi biraz daha mı artırsam,artırırsam kazancım ne olur gibilerinden peş peşe sorular beliriyor

daha önce dediğim gibi inverter olmayan cihazlar da listelenirse çok kolaylık olur düşüncesindeyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

şuan ki liste bile bir derece kafalarda aydınlatma yapıyor ve ilerleyen dönemde çok daha iyi olacağı kesin

hemde hangisi önerilsin diye düşünülmez ,üstelik az buçuk klima bilgisi olan dahi kendine uygun olabilecekleri başlangıçta planlarsa sonuç hem daha iyi hemde daha hızlı olur,diğer türlü şunu al diyorsun birileri o cihaz şöyle böyle deyince alacak kişinin kafası karışıyor

bütçeyi biraz daha mı artırsam,artırırsam kazancım ne olur gibilerinden peş peşe sorular beliriyor

daha önce dediğim gibi inverter olmayan cihazlar da listelenirse çok kolaylık olur düşüncesindeyim

klasikler daha kolay listelenir buna eminim. önemli olan umarım herkez konuyu okurda cart curt konu açmazlar bilgiler süper çünkü.

• quote:

quote:

şuan ki liste bile bir derece kafalarda aydınlatma yapıyor ve ilerleyen dönemde çok daha iyi olacağı kesin

klasikler daha kolay listelenir buna eminim. önemli olan umarım herkez konuyu okurda cart curt konu açmazlar bilgiler süper çünkü.

hocam başkaları bakmasa bile sorun değil bu konu klima tavsiye edenler için bir nevi el kitabı gibi olacak,sonuç da hiç kimse tüm markaları ve modellerini tam olarak bilmiyor bu nedenle cihazı iyi bilenler anlatınca herkes öğrenmiş olacak,alıcı anlamasa bile tavsiye eden bir fikre sahip olacak

• güzel konu sanırım ilerleyen günlerde klima alacaklar için iyi bir başvuru kaynağı olacaktır
    kendi gözümle gördüklerimi ileteyim(size göre basit yada gereksiz gelebilir klima konsunda çok bilgim yok)
    1- segmentleri birbirinden ayıran nedir(malzeme kalitesi, soğutma-ısıtma performansı,enerji tüketimi..vs)
    2- kim hangi segmente yönelmeli(örneğin 24 saat klima çalıştıranlar üst segmente sadece soğutma için kullananlar orta segment, parası olmayanlar giriş altı segmente..vb)
    3- keşke ilk bir kaç mesaj rezerve edilseydi bu mesajlara klima seçerken nelere dikkat etmek gerekir All inverter nedir AC inverter nedir cop nedir...vs gibi bilgiler ilave edilirdi.)
  • quote:

Orijinalden alıntı: baybars_

güzel konu sanırım ilerleyen günlerde klima alacaklar için iyi bir başvuru kaynağı olacaktır
    kendi gözümle gördüklerimi ileteyim(size göre basit yada gereksiz gelebilir klima konsunda çok bilgim yok)
    1- segmentleri birbirinden ayıran nedir(malzeme kalitesi, soğutma-ısıtma performansı,enerji tüketimi..vs)
    2- kim hangi segmente yönelmeli(örneğin 24 saat klima çalıştıranlar üst segmente sadece soğutma için kullananlar orta segment, parası olmayanlar giriş altı segmente..vb)
    3- keşke ilk bir kaç mesaj rezerve edilseydi bu mesajlara klima seçerken nelere dikkat etmek gerekir All inverter nedir AC inverter nedir cop nedir...vs gibi bilgiler ilave edilirdi.)

baybars kardeşim, konu zamanla oturur daha yeni.

segmentleri ayıran özellikler ilk segment tabiki daha kaliteli ve daha tasarruflu çalışan klimalar manasında kaliteyi her yönden yekün düşünün. mesela all dc dediğimiz meselede klimanın içe fanına kadar dc donanıma sahip olması demek. bazı firmalarda bu durumu 3d olarka adlandırmış. kompresör dış fan ve iç fan gibi düşünün.

bizler daha çok orta segment ürünleri tavsiye ediyoruz. çünkü genelde soran arkadaşlar uygun ve dayanıklı cihaz soruyorlar. ort segmentte rakam olarak çok uygun değil ama kendilerini zorlamalarını istiyoruz.

sonrasındada 3. maddeki cihazları tavsiye ediyoruz siz çok takılmayın gerçekten anlatımı uzun olur bu segment meselesinin çünkü bazı markaların kendi ürün gruplarında dahi eski yeni modelleri olup hangi segmente oturacağını bilzer bile zor ayırd ediyoruz. am arakadaş çok güzel sınıflandırmış onun için bu liste gerçekten güzel.

bu sayfaya bakan arkadaşların fikir edinmemesi mümkün değil.

sizin düşünmeniz gereken klimanın daima 24 saat çalışması anlamında olsun. bunun içinde dayanıklılık ve tasarrufu kendinize ilke edinin gücünüz nispetşnde.

aşağıdaki alıntıda az çok bilgi verebilir.

bu konudan alıntıladım klima tvasiye bölümünede işledim.

http://forum.donanimhaber.com/m_63196429/tm.htm

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

xxxxxxx

hocam aklıma yeni bir fikir geldi ve bu işi en iyi siz yapacağınız için bir teklif edeyim dedim :)

malum aynı tip sorulara sürekli aynı cevabı vermek biraz sıkıcı oluyor o nedenle yeni bir başlık açsanız ve orada ;

sınıflarına göre marka modelleri

alt- orta ve üst seviye olarak belirterek sıralasak

her cihazı yıldız ile belirlesek

güzel olurmu ?

neden sizi seçtiğim konusuna gelince siz hem satıcı değilsiniz hem de çok değişik klima hakkında kesin bilgilere sahipsiniz ,tabi birde daha objektif olduğunuzdan bunu siz başlatın ama yeni fikirler ve markalar geldikce bunları da ekleseniz şahsen ben dahi çok faydalanırdım ve aynı mesajları da tekrar tekrar yazmaktan da kurtuluruz gibi geliyor

sizden sonra 9köy ve özellikle (küsmeseydi )tekirdağlı klimacının desteği ile bayağı bir iş çıkardı diye düşünüyorum

tabi diğer tüm arkadaşların desteği de önemli

teklif benden uygulama sizden

fikir hırsızı fikrimi çalmışsın haberim yok

bak konuya

http://forum.donanimhaber.com/m_63196429/tm.htm

bunuda diğer konuya ekliyim hepsini yazmaktansa. orda birisi kalte vs sormuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9köy -- 2 Nisan 2013; 20:06:04 >

• Airfel alt segmente olmalı

Köylü karıştırma şimdi pam ı pumu,kim görmüş nerede ,neye benziyor.Hikaye bunlar.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.