Şimdi Ara

acil harddisk tamiri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
7.962
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    dun gece durup dururken bilgisayarım mavi ekran hatası verdi (xp).daha sonra b.sayarı bir turlu açamadım.surekli reset atıyordu.
    içindeki veriyi kurtarmak maksatlı, harddiski başka bir b.sayara bağlamak istedim. ama çıkarmaya çalışırken dış kısmındaki dirençlerden biri kırıldı. şimdi b.sayar a güç bile gitmiyor.. ufacık birşey bu direnç. sizce tamir edilebilir mi?ne yapmam gerekiyor. yoksa koca harddisk çöpe mi gidecek..
    yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
    sınav haftasında olacak iş mi ya

• Kırık olan direnç duruyorsa ( yani değeri belliyse ) onarılır.
  • direnç duruyo ama uzerinde değer yok. hatta tek renk. yani renk kodları bile yok..
  • Tamam direnci kaybetme ve uygun bir zamanda istersen bana getir bakayım.
  • Çoook teşekkür ederim.. ama maalesef ben eskişehirdeyim.. keşke getirmek için bi imkanım olsaydı.. yine de çok teşekkür ederim.. yapılma umudu var madem ben burda tamirci tamirci dolaşmaya başlıyayım...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Q_mes

Çoook teşekkür ederim.. ama maalesef ben eskişehirdeyim.. keşke getirmek için bi imkanım olsaydı.. yine de çok teşekkür ederim.. yapılma umudu var madem ben burda tamirci tamirci dolaşmaya başlıyayım...

Cep telefonu tamircileri yapar.Çünkü onlarda çok ince uçlu havya var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ters İntegral -- 31 Mayıs 2006; 0:58:33 >
  • Kaliteli bi digital fotoğraf makinası ile ( Cep telefonu ile değil ) Anlaşılır bir Makro çekim alabilirsen sana buradanda yardımcı olmaya çalışırım.
    Karede direncin koptuğu yer ve dirençte Plaket yüzeyinde bir entegre üzerinde olursa iyi olur.
  • kopan parçanın üzerinde hiçbirşey yazmıyosa kondansatör de olabilir..
  • belki sorduğun sorunun cevabı değil ama işletim sistemi çöktüğünde eğer harddiskin iki veya daha fazla parçalıysa (partition'a ayrılmışsa) KNOPPIX cd si kullanmanı öneririm. KNOPPIX cd ni cdroma koyduktan sonra bilgisayarı çalıştırırsan sanki bilgisayarında bir işletim sistemi (linux) varmış gibi çalışır. böylelikle kurtarman gereken dosyalarını harddiski söküp başka bilgisayara takmadan c haricindeki bir sürücüye taşıyabilirsin. daha sonra da c sürücüne format atabilirsin.
  • bugun hardiski alıp b.sayarcıya gittim. "silicon" arkadasın dediği gib cep telefonu servisine gönderdi. orda sıcak hava ile lehim yaptılar ama evde deneyince calışmadı. aksamustu baska bi cep servisine gittim. orda tekrar sokup taktılar ama hala calısmıyor..yani b.sayar hiç açılmıyor.. bu arada orda kopan parcanın diyot oldugunu soylediler..şimdi ne yapmam gerekiyor?

elimde dijital makina olmadıgı için cep telefonu ile cekim yapmıstım ama belli olmadıgı için buraya koymamıstım. bi yerden dij. makina bulup cekerim..

"lakiska" arkadasım dediğin gibi benim de aklıma linux geldi. livecd ile knoppix değil ama ubuntuyu actım.ayrıca pclinuxos ile actım. ama c surucusunu gormuyordu. d ve e suruculeri gorunuyodu.daha sonra windows xp cd si ile yeni sistem kurulum amaçlı actım ama oda c surucusunu gormuyodu. c yerinde "windows fault tolerance" diye bişi yazıyordu.daha sonra bununla yetinmeyip bi de usb bellekte kurulu işletim sistemi ile açtım. onda da c surucusu olarak belleğin kendini tanıyordu. d ve e suruculeri ise normal halinde gorunuyordu. yani butun denemelerime ragmen c ye ulasamadım. en son care baska bi b.sayara takıp format atayım dedim. başıma bu iş geldi.
    hepinize teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Q_mes -- 31 Mayıs 2006; 19:50:19 >

• dostum darip olan bilgisayara güc gelmemesi burda kastetmek istediğin ne hdd calısmaya vilir ama pc nin acılması lazım sana smd malzeme lazım eskisehiri bilmem ama vardır elbet
    diyot direnc veya kondansator yerine takılan parca onemli bide hhd nin markasını veririsen belki seması bulunabilir
  • quote:

Orjinalden alıntı: Q_mes

bugun hardiski alıp b.sayarcıya gittim. "silicon" arkadasın dediği gib cep telefonu servisine gönderdi. orda sıcak hava ile lehim yaptılar ama evde deneyince calışmadı. aksamustu baska bi cep servisine gittim. orda tekrar sokup taktılar ama hala calısmıyor..yani b.sayar hiç açılmıyor.. bu arada orda kopan parcanın diyot oldugunu soylediler..şimdi ne yapmam gerekiyor?

elimde dijital makina olmadıgı için cep telefonu ile cekim yapmıstım ama belli olmadıgı için buraya koymamıstım. bi yerden dij. makina bulup cekerim..

"lakiska" arkadasım dediğin gibi benim de aklıma linux geldi. livecd ile knoppix değil ama ubuntuyu actım.ayrıca pclinuxos ile actım. ama c surucusunu gormuyordu. d ve e suruculeri gorunuyodu.daha sonra windows xp cd si ile yeni sistem kurulum amaçlı actım ama oda c surucusunu gormuyodu. c yerinde "windows fault tolerance" diye bişi yazıyordu.daha sonra bununla yetinmeyip bi de usb bellekte kurulu işletim sistemi ile açtım. onda da c surucusu olarak belleğin kendini tanıyordu. d ve e suruculeri ise normal halinde gorunuyordu. yani butun denemelerime ragmen c ye ulasamadım. en son care baska bi b.sayara takıp format atayım dedim. başıma bu iş geldi.
    hepinize teşekkürler

arkadaşım işte bir acayiplik var hard disc bozuk olsa dahi bilgisayarının açılması lazım. açıldıkjtan sonra hard disci görmüyorsa hard disc arızalıdır

hard disc i sökerken anakarta zarar verme ihtimalin olabilir.yada power supply arızalanmış olabilir.power supply ı anakarttan ayır büyük soket üzerindeki yeşil kablo ile siyah kablolardan herhangi birini birleştir ve power supply ın çıkışlarını ölçmekle işe başla

•  acil harddisk tamiri

slmlar.. sonunda resim cekebildim ama makro ozelliği ii olmadıgı için böyle cekim yapabildim.. daire içindeki iki parcadan altta olan cıkmıstı..şimdi yerinde ama işe yaramıyor..

bu arada harddisk seagate 80gb sata..

b.sayardan harddiski soktugum zaman dediğiniz gibi açılıyor b.sayar. hatta usb bellekteki işletim sistemini acıp calıstırdım. linux livecd de ise hata verdi.yüklenmedi. yani sanırım anakart ta yada güç kaynağında sorun yok.ama dedğim gibi harddisk bağlıyken hiç açılmıyor.bende anlamadım..

bi de harddiskin bu kartları değiştirilebiliyor mu. yani bi yerden bulunabilirmi böyle birşey..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Q_mes -- 1 Haziran 2006; 19:10:36 >

• hocam yanlış olmasın ama o daire içindeki parçalar diyot değilde kondansatöre benziyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: sezer1247

hocam yanlış olmasın ama o daire içindeki parçalar diyot değilde kondansatöre benziyor

kondansator olabilir. diyot oldugunu ben iddia etmedim zaten öyle oldugunu söylediler
  • bu konuda yardimci olacak kimse yokmu arkadaslar.. uzerindeki kartin degisme imkani yok mu..
    bu arada livecd den harddisk kullanmadan b.sayari acmayi basardim. bu yaziyi da ordan gonderiyorum...
  • Makro olmasada resim netti cep telefonu ile çekiğ yollamadığın için Teşekkür ederim.

Resmi inceledeim bunlar Kondansatör ve etkin rol oynuyorlar. Sanırım bu kondansatörler bir dc-dc devresine ait bu sebeple kondansatörlerin kırık olduğu için dc-dc devren çalışmaz ve Harddisk'te hareket olmaz.

Konsansatörleri iyi sakla kırık bile olsalar birşeyler ifade ederler. Nasıl kırık bilmi,yorum ama Kapasitemetre ile ölçülüp değerleri bulunarak yenisi takılır.
  • ilk önce geçmiş olsun
    şimdi gelelim problemine evet melih abinin dedigi gibi onlar kondansatör
    yanlız benim ilk önce sormak istedigim bir iki soru olacak
    hdd yi bilgisayarına taktıgında bilgisayara enerji geliyormu (yani fanlar dönmeye başlayıp ekranda yazılar çıkıyormu)
    yazılaar çıkıyorsa biosa gir ve orda harddiski görüp görmedigine bak

bunları yanıtladıktan sonra yorum yapabilicem
  • makina da makro ozelliği olmadıgı için ancak böyle bi çekim yapabildim.. merak ettiğim bi nokta var. bu kondansatorun değeri bulunursa, yerine bizim amator devrelerde kullandığımız her elektronikçide bulabileceğimiz kondansatorlerden koyarsak aynı işi gorurmu. yoksa tamamen aynı kondansatorden mi bulmak gerekir..

quote:

Orjinalden alıntı: leeon

ilk önce geçmiş olsun
    şimdi gelelim problemine evet melih abinin dedigi gibi onlar kondansatör
    yanlız benim ilk önce sormak istedigim bir iki soru olacak
    hdd yi bilgisayarına taktıgında bilgisayara enerji geliyormu (yani fanlar dönmeye başlayıp ekranda yazılar çıkıyormu)
    yazılaar çıkıyorsa biosa gir ve orda harddiski görüp görmedigine bak

bunları yanıtladıktan sonra yorum yapabilicem

hdd b.sayara takılıyken b.sayara hiç guç gelmiyor. hiç bir şekilde acılmıyor. ancak hdd yi soktukten sonra b.sayar acılıyor. ve hdd nin bulunamadıgına dair hata mesajı veriyor. bu şekilde actıktan sonra linux livecd ile acıp kullanabildim.

• Yerine takacağın kondansatör sadece büyük olacaktır başka bir farkı olmaz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.