Şimdi Ara

BlackBerry'nin kurucusu Mike Laziridis, şirket ile yollarını ayırdı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
1.129
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• BlackBerry'nin kurucusu Mike Laziridis, şirket ile yollarını ayırdı

2013 mali yılının son çeyreğiyle ilgili ekonomik sonuçları açıklayan BlackBerry'de tarihi bir olay yaşandı.Bundan 29 sene önce Research In Motion'ı kurarak Kanada'nın son 30 senede yetiştirdiği en önemli isimlerden biri olarak tarihe geçen Mike Laziridis, kurduğu firmadan ayrıldı.

Ocak 2012'de Jim Balsillie ile birlikte yürüttüğü icra kurulu başkanlığı görevini Thorsten Heins'e devreden Mike Laziridis, o günden bu yana BlackBerry'nin yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği görevlerini sürdürmekteydi. Takvimler 1 Mayıs'ı gösterdiğinde kurduğu firmadan tamamen ayrılacak olan Mike Laziridis, kariyerine yeni kurduğu Quantum Valley Investments isimli şirketinde sürdürecek.

BlackBerry 10'la birlikte yönetim kuruluna verdiği son görevi de yerine getirdiğini söyleyen Mike Laziridis, Thorsten ve takımının BlackBerry 10'la birlikte harika bir iş çıkardıklarını ve firmayı çok yetenekli isimlere bıraktığından şüphesi olmadığını söyledi. BlackBerry fanı olmayı sürdüreceğini söyleyen Laziridis, açıklamalarını firma ve çalışanları için en iyisini dileyerek sonlandırdı.

BlackBerry'nin yönetim kurulu başkanı Barbara Stymiest ise son 30 yılda BlackBerry'ye yaptığı katkılardan dolayı Laziridis'e minnettar olduklarını söyledi. Laziridis'in BlackBerry'nin mucidi olduğunu ve Kanada'nın yetiştirdiği büyük mucitlerden biri olduğunu ifade eden Stymiest, Laziridis'in BlackBerry 10'a geçiş sürecinde liderlik görevini layıkıyla yerine getirdiğini söylerken; yeni şirketinde başarılar diledi.

BlackBerry'nin icra kurulu başkanı olan Thorsten Heins ise BlackBerry 10 projesinin hayata geçişi sırasında Laziridis'e vizyonu ve yaptıklarıyla hayran olduğunu söylerken; kişisel olarak, CEO'luk görevinin ilk 15 ayında verdiği destek, tavsiyeler ve yönlendirmelerden dolayı Laziridis'e minnettar olduğunu ifade etti.

Mike Laziridis'in firma içinde aktif görevlerinden ayrılmasından sonra sahip olduğu BlackBerry hisselerini satıp satmayacağı ise merak konusu. Çünkü hatırlanacağı gibi Mike Laziridis'le birlikte uzun yıllar firmanın icra kurulu başkanlığını yapan Jim Balsillie, görevinden ayrılmasından hemen sonra elindeki tüm BlackBerry hisselerini satarak firma ile olan tüm bağlarını koparmıştı.

1961 yılında Pangaltı, İstanbul'da doğan ve henüz 5 yaşındayken ailesiy birlikte Kanada'ya göç eden Mike Laziridis'in hayatı ilginç anekdotlarla dolu. 12 yaşında Windsor Halk Kütüphanesi'nde yer alan tüm bilim kitaplarını okuduğu için ödül alan Laziridis, 1979 yılında Waterloo Üniversitesi, Elektrik Mühendisliği içerisinde yer alan Bilgisayar Bilimleri ABD'nda yüksek eğitim almaya başlamış. Ancak 1984 yılında, yani mezuniyetine sadece 2 ay kala General Motors'un bilgisayar sistemlerinin geliştirilmesiyle ilgili ihalesine teklif vererek ilk büyük girişimini gerçekleştiren Laziridis, bu teklifi kabul edilince okulunu bırakmış.

Laziridis'in bu kararı, milenyum sonrasında iletişim dünyasının lider isimlerinden biri olarak tarihe geçecek olan RIM'in 1984 yılında, GM'den aldığı ücret, biraz devlet desteği, biraz da ebeveynlerinin desteğiyle kurulmasını sağlamış. O günden sonra araştırma geliştirme çalıştırmalarına önem veren RIM, filmler için ilk barkod teknolojisini geliştirerek ismini duyurmuş, 1990'lü yıllardan sonra ise kablosuz iletişime odaklanarak 1999'da BlackBerry'yi geliştirmiştir.

• Kendisi aynı zamanda İstanbul aşığıdır...

• İsimde hata var. Mike Laziridis değil, Mike Lazaridis olması gerkiyor.

• Ve universiteyi birakmis...

• Lazaridis
  • Abi artik blackberrymi kaldiki zaten, teknolojide nokia gibi bi firma bile onlari sollamisken, apple ve samsungu hic katmiyorum zaten olaya :)
  • Adam kendi şirketinden ayrılıyor, ne saçma bi iş değil mi?
  • Haydi selametle.
  • Bi Yunan bile RIM'i kurmuş. Helal olsun. Bakalım Türklerden bişey ne zaman çıkacak? veya çıkacak mı?

• Kim ne derse desin APPLE
  • yeni bir Steve Jobs mu doğuyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Avesome

yeni bir Steve Jobs mu doğuyor

Sizce bağyan? sanmıyorum blackberryden iş cıkacagını
  • quote:

Orijinalden alıntı: LightningRaven

quote:

Telefonlardan pek anlamamakla beraber yüzeysel bir yorum yapayım;Blacberry'den bu saatten sonra pek birşey olmaz
  • quote:

quote:

quote:

Telefonlardan pek anlamamakla beraber yüzeysel bir yorum yapayım;Blacberry'den bu saatten sonra pek birşey olmaz

Blackberrynin 1 telefonunu kullandım 8800 mı birşeydi. Blackberry piyasaya tutunmaya calısıyor ama beceremiyor. İş yok blackberryde..

• quote:

quote:

quote:

quote:

Blackberrynin 1 telefonunu kullandım 8800 mı birşeydi. Blackberry piyasaya tutunmaya calısıyor ama beceremiyor. İş yok blackberryde..

kalite olarak bilemem ama işletim sistemi pek iyi değil

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

"BB" nin hiçbirşeyi iyi değilki.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

"BB" nin hiçbirşeyi iyi değilki.

• Daha iyi bence

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • blackberry kullanıcısı olarak şunu içtenlikle söylüyorum BBM(MSN Sİ) OLMASA KİMSE ALMAZ..
    sıf bbm'i için, muhabbeti için bu telefonu kullanıyo herkes. onun haricinde çöp ( hızlı mesajda yazabilirsiniz klavyesi iyi)
  • Şahsın kısa biyografisini daha önce okumuştum, kendi sözleriydi istanbula aşık olduğu, onu yazdım ona bile eksi verenler olmuş ya ilginç :)) tamam artı da vermeyin de eksi nedir?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.