Şimdi Ara

!!İNCELEME!! Yeni Goodyear EfficientGrip Performance Lastikleri (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.434
Cevap
35
Favori
273.323
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ford Focus Mk3 aracıma aldığım GY EGP 205/55/R16 ile yaklaşık 2.000 km geçti. Ara ara bu lastikle ilgili yaşadıklarımı yazmayı planlıyorum ki almayı düşünenlere bir faydam olabilsin. Lastikle bu süre içerisinde az yağış, çoook yağış ve sıcak hava koşullarını yaşamış oldum.

Lastikte henüz bir sertleşme belirtisi yok ses seviyesi hala düzgün asfatta yok denecek kadar az, ama lastik pütürlü asfaltta epey ses yapıyor. Eski lastiklerde ses inanılmazdı ama o lastikler neredeyse 40.000 km'deydi ve acayip sertleşmişti. O nedenle bu sesin yüksekliğini karşılaştıramıyorum ama çok rahatsız edici düzeyde değil en azından bunu söyleyebilirim. Bu süreçte lastiği birkaç kez çok ciddi şekilde kaldırıma sürttüm. (normalde başıma gelmez ama bu lastikte çok tedirgin olduğum için olsa gerek çok kez yaşadım. Sakınan göze çöp batar misali oldu sanırım) Panik halde bir kaç defa araçtan indim lastiği zedeledim diye fakat yanaklar şaşırtıcı şekilde bu darbeleri hasarsız sapasağlam atlattı. Yanaklar o kadar da hassas değilmiş demek ki diye düşündürdü beni ama yine de diğer lastiklere göre hassas olduğu unutulmamalı.

Lastiğin hafif yağıştaki yol tutşu gayet güven verici, direksiyon tepkileri gayet iyi. Yoğun yağışta (muson yağmuru gibi yağıyor son 10 gündür İstanbul ve Yalova'da) lastiğin direksiyon tepkileri yine güzel, fren mesafesinin bir miktar uzadığını hissedebiliyorsunuz ama tedirgin edici şekilde değil. Lastiğin en büyük handikapı suda kızaklamaya (aquaplaning) düşme eğilimi. Yoğun yağışta su birikintileri üzerinden biraz hızlı geçince yüzmeye başladığınızı hissediyorsunuz ve araç sağa sola kayma eğilimine düşüyor. Çok tehlike yaratacak bir durum yaşamadım ama yine de yağmurlu havada lastiğin bu eksisi unutulmamalı.

Hava sıcaklığı 30 dereceyi biraz aştığı bir iki gün biraz virajlı yollardan Yalova Armutlu'nun virajlı yollarında bu lastikler bana hayal kırıklığı yarattı açıkçası (belki de ben biraz beklentilerimi yüksek tuttuğum içindir) Hava sıcaklığı arttığında lastiğin yanal direnci düşmeye başlıyor. Aracı sert kullanan birisi asla değilim ve o gün yol da boş olduğundan keyifli bir şekilde etrafı seyrederek gidelim dediğimiz için hızım epeyce düşüktü diyebilirim. Buna rağmen aracın hafif kaymalarını hemen her hafif keskinlikteki virajda hissettim. İlerleyen günlerde hava sıcaklığı daha da arttığında bu durumun daha kötü bir hal almayacağını ümit ediyorum.

Şimdilik 2.000 km de yaşadıklarım bunlar. Lastiği aldığım için pişman olacağım bir durum yaşamadım (umarım da yaşamam). Yine tercih durumunda kalsam sanırım CPC 5 ya da EGP'den birisini seçerdim. Bir de son zamanlarda testlerde hep üst sıralarda gördüğüm Hankook Ventus Prime 2 tercih edilebilir gibi duruyor.

Herkese kazasız belasız güvenli sürüşler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 70s -- 4 Haziran 2014; 1:10:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 70s

Ford Focus Mk3 aracıma aldığım GY EGP 205/55/R16 ile yaklaşık 2.000 km geçti. Ara ara bu lastikle ilgili yaşadıklarımı yazmayı planlıyorum ki almayı düşünenlere bir faydam olabilsin. Lastikle bu süre içerisinde az yağış, çoook yağış ve sıcak hava koşullarını yaşamış oldum.

Lastikte henüz bir sertleşme belirtisi yok ses seviyesi hala düzgün asfatta yok denecek kadar az, ama lastik pütürlü asfaltta epey ses yapıyor. Eski lastiklerde ses inanılmazdı ama o lastikler neredeyse 40.000 km'deydi ve acayip sertleşmişti. O nedenle bu sesin yüksekliğini karşılaştıramıyorum ama çok rahatsız edici düzeyde değil en azından bunu söyleyebilirim. Bu süreçte lastiği birkaç kez çok ciddi şekilde kaldırıma sürttüm. (normalde başıma gelmez ama bu lastikte çok tedirgin olduğum için olsa gerek çok kez yaşadım. Sakınan göze çöp batar misali oldu sanırım) Panik halde bir kaç defa araçtan indim lastiği zedeledim diye fakat yanaklar şaşırtıcı şekilde bu darbeleri hasarsız sapasağlam atlattı. Yanaklar o kadar da hassas değilmiş demek ki diye düşündürdü beni ama yine de diğer lastiklere göre hassas olduğu unutulmamalı.

Lastiğin hafif yağıştaki yol tutşu gayet güven verici, direksiyon tepkileri gayet iyi. Yoğun yağışta (muson yağmuru gibi yağıyor son 10 gündür İstanbul ve Yalova'da) lastiğin direksiyon tepkileri yine güzel, fren mesafesinin bir miktar uzadığını hissedebiliyorsunuz ama tedirgin edici şekilde değil. Lastiğin en büyük handikapı suda kızaklamaya (aquaplaning) düşme eğilimi. Yoğun yağışta su birikintileri üzerinden biraz hızlı geçince yüzmeye başladığınızı hissediyorsunuz ve araç sağa sola kayma eğilimine düşüyor. Çok tehlike yaratacak bir durum yaşamadım ama yine de yağmurlu havada lastiğin bu eksisi unutulmamalı.

Hava sıcaklığı 30 dereceyi biraz aştığı bir iki gün biraz virajlı yollardan Yalova Armutlu'nun virajlı yollarında bu lastikler bana hayal kırıklığı yarattı açıkçası (belki de ben biraz beklentilerimi yüksek tuttuğum içindir) Hava sıcaklığı arttığında lastiğin yanal direnci düşmeye başlıyor. Aracı sert kullanan birisi asla değilim ve o gün yol da boş olduğundan keyifli bir şekilde etrafı seyrederek gidelim dediğimiz için hızım epeyce düşüktü diyebilirim. Buna rağmen aracın hafif kaymalarını hemen her hafif keskinlikteki virajda hissettim. İlerleyen günlerde hava sıcaklığı daha da arttığında bu durumun daha kötü bir hal almayacağını ümit ediyorum.

Şimdilik 2.000 km de yaşadıklarım bunlar. Lastiği aldığım için pişman olacağım bir durum yaşamadım (umarım da yaşamam). Yine tercih durumunda kalsam sanırım CPC 5 ya da EGP'den birisini seçerdim. Bir de son zamanlarda testlerde hep üst sıralarda gördüğüm Hankook Ventus Prime 2 tercih edilebilir gibi duruyor.

Herkese kazasız belasız güvenli sürüşler.

Yukarıda bahsettiğiniz olumsuzluklardan kızaklama ve virajda kayma durumlarını aksine ben hiç yaşamadım. Şimdiki arabam 2004 fabia. Bir önceki arabam 2010 Auris idi ve michelin Primacy 3 vardı. Bahsettiğiniz problemleri o arabada çok ciddi yaşıyordum. Bana olay biraz arabayla da alakalı gibi geldi.

• simurg66 S kullanıcısına yanıt
    Bir önceki lastiklerim Continental PC2'di ve taş gibi olmuştu ama böyle bir sıkıntıyla karşılaşmamıştım (aynı araç). Aynı yolu (Armutlu) çok daha sıcak havalarda daha hızlı bir şekilde defalarca gittim geldim, 40.000'e gelmiş lastik yağmurlu havalarda kene gibi yola yapışıyordu, arabayla çok da ilgili değil maalesef. Gerçi lastiği kolay patinaja düştüğü ve deseninden dolayı aquaplanning performansını bilerek aldım, beni tek şaşırtan 30 derecede yanal desteğin azalması oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 70s

Bir önceki lastiklerim Continental PC2'di ve taş gibi olmuştu ama böyle bir sıkıntıyla karşılaşmamıştım (aynı araç). Aynı yolu (Armutlu) çok daha sıcak havalarda daha hızlı bir şekilde defalarca gittim geldim, 40.000'e gelmiş lastik yağmurlu havalarda kene gibi yola yapışıyordu, arabayla çok da ilgili değil maalesef. Gerçi lastiği kolay patinaja düştüğü ve deseninden dolayı aquaplanning performansını bilerek aldım, beni tek şaşırtan 30 derecede yanal desteğin azalması oldu.

Dediğim gibi ben hiç dediğiniz sorunlarla karşılaşmadım. ben de lastiği alalı 3000-4000 km anca olmuştur. O zaman sorun belki de ebatların farklı olmasıdır. Benimlastik ebatları 195-50-15.
  • 70s 7 kullanıcısına yanıt
    Lastiklerin hava basınç ayarlarını kontrol edin. Yüksek hava basıncı yanal tutunmaları olumsuz etkileye bilir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • lastikleri dün taktyrdym...lastik ?uana kadar gördü?üm en yumu?ak ve en ince lastik...takan lastikçi çok ?a?yrdy bu kadar ince ve yumu?ak lastik pek güvenli de?il dedi...
    lastikleri 200 km kadar kullandym a?yry sessiz ve seri patiye vs dü?müyor çok rahat konfor veriyor araca.görünüm itibari ile vs de süper...tek korkum güven açykçasy.
  • CPC5 ile EGP arasında kaldım. En çok kafaya taktığım şey balon yapmaması yollar harita gibi. Biraz sert lastik olmalı yani ama Bridgestone kadar da değil. Şu anda Starmaxx Novaro var ve kaya gibi sertleşti lastik. Ebat 185 65 15 onerilere açığım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • good year eagle sport kullanan varmı ? aracım için yazlık lastik almam lazım. fiyat olarak good year ın eagle sportu en makulü.
    geçen lastikçiye sordum, yeni çıktığı için kampanya fiyatı dedi. bi başkasına sordum yeni çıktı kimse ne olduğunu bilmiyor EGP al en azından daha çok kullanan var ne olduğu bilinen bi model dedi.

aralarında tanede 20 tl civarı bi fark var. internette araştırıyorum bi kaç gündür hiç yorumada rastlamadım.
  • 2 aydır kullanıyorum gayet memnunum fakat lastikteki kanallar fazla geniş olduğu için aralara çok taş (mıcır) giriyor yolda ses yapıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Foxxly

good year eagle sport kullanan varmı ? aracım için yazlık lastik almam lazım. fiyat olarak good year ın eagle sportu en makulü.
    geçen lastikçiye sordum, yeni çıktığı için kampanya fiyatı dedi. bi başkasına sordum yeni çıktı kimse ne olduğunu bilmiyor EGP al en azından daha çok kullanan var ne olduğu bilinen bi model dedi.

aralarında tanede 20 tl civarı bi fark var. internette araştırıyorum bi kaç gündür hiç yorumada rastlamadım.

Benim araçta eagle var çok ses alıyor içeri rahatsız edici biçimde. Effengrip performance siparişi verdim bu hafta alıp takacağım inşalalah

• Bu lastiği kullanan bir kaç arkadaşımın övgüleri sonucu kendi aracımdaki oldukça sert olan Hankook Ventus Prime2 lastikleri GoodYear EGP ile değiştirmeye karar verdim ancak 225/45-17 ölçüsünde hiç bir yerde bulamıyorum. Diğer tüm ölçüleri buldum sadece bu ölçü yok piyasada, nedenini bilen var mıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ERG81 -- 22 Haziran 2014; 19:54:48 >
  • ERG81 E kullanıcısına yanıt
    EGP'nin bu ölçüsü görünmüyor Goodyear sitesinde, Eagle F1 Asymmetric 2 tavsiye ediyor.

http://www.goodyear.eu/tr_tr/tires/tire-finder/car/index.jsp?publication=2153&component=0&width=225&height=45&rim=17
    Asymetric olan model hakkında çoğu kullanıcıdan sert olduğu yönünde yorum aldığım için EGP istiyorum. Bakalım artık bulamazsam Michelin Primacy 3 alternatifini değerlendireceğim gibi görünüyor.
  • ERG81 E kullanıcısına yanıt
    Yanlış anlaşılmasın ben tavsiye etmiyorum, hiç bilmediğim bir lastik için iyi veya kötü diyemem. Söylemek istediğim yüksek ihtimalle o ebatta EGP üretimi yok çünkü sitesinde görünmüyor.
    Anlıyorum; yinede zahmet edip araştırdığınız için teşekkürler
  • hocam o kadar mı kötü :/ benim ebatlara göre nette egp kalkmış çoğu sitede yok kampanyalı sitelerde en azından yok. (175/65/14)
    fiyatı makul tek adı sanı duyulmuş lastik eagle sport :/

peki ses haricinde yol tutuşu nasıl ?

Effengrip performance ile arasında çok fark varmı ?
  • Arkadaşlar Eff Grip Perf. 205/55 Focus, 2000 km dir kullanıyorum, uzun yol kuru ıslak her turlu oldukça iyi lastik. Focusla beraber lastikler yola adeta yapışıyor.
    Kusuru yok mu? var: Deseni sade olduğundan şehiriçi dik rampalarda bir miktar pati yapıyor. Yanakları narin, bozuk yolda dikkatli olmak lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • gecen hafta 215 55 r16 ölcülerinde c4 2008 dizel aracıma aldım. yol sesi kayboldu gitti. yagmurda oldukca iyi tutunuyor. virajlarda sorun yaşamadım. alacak olan arkadaşlara tavsiye ediyorum.
  • Xantia Activa aracıma özellikle yanaklarının sert olması sebebiyle geçen sene bu lastikten taktırdım. Activa gibi bir araca dayanabiliyor. Yol tutuşu güven verici, süpriz yaşatmıyor. Özellikle lastiğin dış kısımlarında erime problemi yaşar mıyım diye çekincelerim vardı ancak bu lastik boşa çıkardı. Yanakların sert olması sebebiyle konfordan kayıp var. Bunun dışında olumsuz bir duruma rastlamadım.

Activa'nın lastiği nasıl harcadığını bilmeyenler için aşağıda bir örnek veriyorum.

!!İNCELEME!! Yeni Goodyear EfficientGrip Performance Lastikleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlperAkbilgi -- 24 Haziran 2014; 17:49:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Foxxly

hocam o kadar mı kötü :/ benim ebatlara göre nette egp kalkmış çoğu sitede yok kampanyalı sitelerde en azından yok. (175/65/14)
    fiyatı makul tek adı sanı duyulmuş lastik eagle sport :/

peki ses haricinde yol tutuşu nasıl ?

Effengrip performance ile arasında çok fark varmı ?

Benim eagle ler dört yıllıktı hocam dün değiştirip kurtuldum çok şükür, sertleşmenin de etkisiyle ses baya alıyordu. Yol tutuşu güzeldi ama yağışlı havada kötüydü. Effengrip performance ise dünden beri kullanıyorum inanılmaz bir fark var. Ses hiç yok şimdi nerdeyse. Tutuş çok daha iyi. Bulursanız alın bunu mutlaka

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.