Şimdi Ara

Sony, PlayStation 4'e ait kontrolcüyü GDC'de sergiledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
606
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Sony, PlayStation 4'e ait kontrolcüyü GDC'de sergiledi

Geçtiğimiz şubat ayında PlayStation 4'ün duyurusunu gerçekleştiren Sony, duyuru sırasında yeni nesil konsoluyla birlikte gelecek olan yeni kontrolcüyü de tanıtmıştı. Ancak Sony, kontrolcü üzerinde pek durmamış, hatta kontrolcüyü uzaktan göstermekle yetinmişti. Sony, şimdilerde ise, oyun geliştiricilerinin kontrolcü ile neler yapabileceğini göstermek için San Francisco'da düzenlenen Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda kontrolcüyü katılımcılar ile buluşturuyor.

Bir önceki kontrolcüyle karşılaştırdığımızda karşımıza çıkan en büyük değişikliği kontrolcüye dokunmatik panel ekleyerek yapan Sony, bu panelin verimli bir şekilde kullanılabilmesi için cihazı analog yerine dijital olarak tasarladığını belirtiyor. Kontrolcünün yön tuşları ve işlev tuşları arasına konumlandırılan dokunmatik panel, aynı anda iki dokunuşa kadar destek veriyor. Geliştiricilerin oldukça farklı işlevleri kullanabileceği dokunmatik panelin oyunların yanı sıra kullanıcı arayüzüne dahil edilmesi de muhtemel görünüyor.

Üç eksenli ivmeölçer ve üç eksenli jiroskop donanımlarını da bünyesinde bulunduran kontrolcünün tetik tuşları arasında yer alan kısımda Sony'nin Move kontrolcüsündekine benzer bir Led aydınlatma yer alıyor. Bu kısım sürekli açık halde dururken; kırmızı, pembe, mavi ve yeşil renkli bir renk paleti sunuyor. Bu renkler sayesinde PlayStation 4, "Eye" olarak adlandırılan kamerasıyla oyuncuları rahatlıkla tanıyabiliyor. Geliştiricilerin yine aktif bir şekilde kullanabileceği bir özellik olan bu renkler, oyun içerisindeki gidişatın kontrolcüye yansıtılması gibi bir fikride mümkün kılacak gibi görünüyor.

PlayStation 4'ün kamerası Eye, ince tasarımıyla birlikte her yere kolaylıkla sığabilecek bir yapıya sahipken; şirketin PlayStation 4'le ilgili olarak sergilediği ürünlerin henüz taslak aşamasında olduğunu da belirtelim.Yani yeni konsol karşımıza çıktığında sergilenen bu ürünlerde ufak tefek tasarım değişiklikleriyle karşılaşabiliriz. PlayStation 4 ile ilgili detayların Haziran ayında düzenlenecek olan E3'te daha da netlik kazanması beklendiğini de hatırlatalım. 

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    PlayStation 4'ün kontrolcüsünden ve kamerasından(Eye) yeni görüntüler

• ortadaki dokunmarik kisma parmagimiz nasil ulasicak onu anlamadim

• quote:

Orijinalden alıntı: enaz3posta

ortadaki dokunmarik kisma parmagimiz nasil ulasicak onu anlamadim

Sürekli olarak kullanım gerekeceğini sanmıyorum

• quote:

Parmağımızı oraya ulaştırmaya değecek özellikleri atayacaklar.
  • quote:

Zaten oyun esnasında ulaşmasın diye öyle konumlandırmışlar dır :) birbirlerine yakın olsalar tuşlar dokunmatik kısım vs ondan da şikayet ederdiniz diye :)

• playstation 4 ile oyunlarda yeni bir dönem başlıcak.. hayırlı olsun..

• bu demek oluyor ki.PlayStation u alırken ikinci bir kola bayağı bir para vericez :)

• Umarim glossy icin daha iyi bir cozum bulur Sony. Demo gamepad bu sekilde ciziliyorsa! Dusunun gerisini...

http://img835.imageshack.us/img835/5311/dsc06277q.jpg

http://img203.imageshack.us/img203/8585/dsc06276n.jpg

• quote:

bu panelin verimli bir şekilde kullanılabilmesi için cihazı analog yerine dijital olarak tasarladığını belirtiyor.

bu ne demek yani ?

• Kolun adı ne acaba?

• Ortasında ki noktalı kısım mikrofon mu acaba?
    Eğer öyleyse tuşlara basma sesinden ne konuştuğunuz anlaşılmaz.
    Yok eğer hoparlör ise o da gereksiz olmuş olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: maviyolcu

Kolun adı ne acaba?

oğuzlarin bozok kolu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • umarim sarji cok dayanir da söyle 30 saat.

• quote:

Orijinalden alıntı: gokiee

Umarim glossy icin daha iyi bir cozum bulur Sony. Demo gamepad bu sekilde ciziliyorsa! Dusunun gerisini...

görünenler toz parçacıkları ve parmağın oluşturduğu yağ tabakası. Ayrıca kol standda yüzlerce insan tarafından test ediliyor. Her türlü darbeye ve çizilmeye maruz kalabilir. Hatta bilerek çizmek istenmiş bile olabilir. Ama ev kullanımında bu kadar zarar görmesi çok zor.

• Ne kontrolcüymüş be abi. Adamların uzaktan gösterdikleri kontrolcüyü şu an yakından görüyorum! Ne mesudum...

• Şöyle aşırı kullanım sonucu terlemeyi önleyici bir kaç serinletici konulsa daha iyi olmaz mıydı acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: hazarRS

quote:

Orijinalden alıntı: gokiee

Umarim glossy icin daha iyi bir cozum bulur Sony. Demo gamepad bu sekilde ciziliyorsa! Dusunun gerisini...

görünenler toz parçacıkları ve parmağın oluşturduğu yağ tabakası. Ayrıca kol standda yüzlerce insan tarafından test ediliyor. Her türlü darbeye ve çizilmeye maruz kalabilir. Hatta bilerek çizmek istenmiş bile olabilir. Ama ev kullanımında bu kadar zarar görmesi çok zor.

Fat kasa ps3lerdede kullanılmıştı bu sefer boyle bir hata yapacaklarını sanmıyorum. Sonuç aşamasında değişiklik olacaktır düşüncesindeyim. Ayrıca kişiye özel ışıklandırmada bence çok gereksiz. Kinect vs Move düşünün. Şaka gibiydi move o yanan şehvetli renkleri :D

• quote:

Orijinalden alıntı: maviyolcu

Kolun adı ne acaba?

DualShock 4
  • sony gibi bir firmadan beklenebilecek en kötü tasarım sanıyorum. c64 gamepad'i bile daha estetik duruyor.

• kumandanin özellikleri.

PS Move-----------------
    Move(kumandadaki özellik) desteklemesi.bu tabiki kumandalarin karismamasi icin arkadaslar ile oynarken hangi kumanda benim diye düsünmeye gerek kalmicak. Ps eye kamera ile alakali özellikleri de olabilir.

Ses sistemi---------------------
    Kumanda´da hem Hoperlör var hemde kulaklik giriside var.

Dokunmatik---------------------
    dokunmatik destekli bir bölgeye sahip. Bu sayede saniyorum leptopdaki gibi fareyi hizli oynatabilme hizina kavusacak.

Paylaş tuşu (SHARE BUTTON)------------------
    Paylaş tuşu ise oyunları oynarken direkt olarak ekran görüntüsü almanıza ya da video kaydetmenize, ardından da bu görsel ögeleri PlayStation 4 ile olusturacağınız profilinize yüklemenize olanak tanıyor. Hatta bu videoları direkt olarak başka kullanıcılara da bağlantı vererek gönderebiliyorsunuz.
    ( Kotalilar bunu pek kulanmaz malum türkiye ,belki özel bir an yakalandiginda)

SIXSAX----------------------------
    saniyorum ps3´deki gibi sixsax özelligi mevcutt olacak.

simdi bukadar donanima sahip bir kumandanin, affedersiniz Dualshock 3´e göre
    daha fazla sey vaad edmesinden dolayi tasarim bakimindan cok kaba görünüyor ancak sundugu özelikler tasarimindan daha fazla bir özellige sahip.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi digimon52 -- 28 Mart 2013; 22:28:36 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.