Şimdi Ara

Rusty project by Buluğsikrim. 02-09-2013[Update geldi]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
1
Favori
5.204
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Evet elimde tam istediğim şekilde sac var fakat 4mm ben daha kalın istiyorum özellikle yan kısımlar için şu hafta içinde kesim işlemlerine başlayabilirim. ilk fırsatta elimdeki sacında fotosunu atacağım çok güzel doğal paslanmış aslında fırın boyalıydı ama 1 seneden fazla dışarıda kalınca haliyle yağmır çamur paslanmış
    proje adınıda project rusty koyuyorum

Merhaba forumdaşlar. Vakit buldukça bit-tech deki projelere bakıyorum her birisi birbirinden güzeller. Haliyle yazında gelmesi ile aklıma değişik bir mod fikri geldi, ya güzel olacak yada b*k gibi olacak bir mod.
    Son derece temiz işçilikte cncde işlenmiş parçalar en ufak köşesi bile frezeden geçilmiş fırçalanmış alimınyum parçaşar vs vs vs bunlarda bt de oldukça var
    düşüncelerim
    İlk olarak malzeme; 4mm kara sac (ne var adamlar 5cm aliminyum işliyor cncde diyebilirsiniz :) )
    absült olmayacak şekilde bir kasa tarzı ki burada benim yapacağım iş bütün sacları şalama(oksijen kaynağı) ile elde kesmek, kesim kesinlikle pürrüssüz ve düzgün olmayacak,(istesende olmaz zaten) birleştirme yerleri genel olarak elektrot kaynagı ile yapılacak, taşlamaya yapılmayacak. hani böyle gayet salaş bir kasa düşünüyorum, tuzlu su yardımı ilede hafif pas yapmak gibi düşüncelerim var. hani dedim ya bi ihtimal güzel yada yüksek ihtimalle b*k gibi olacak :) düşünceleriniz bekliyorum sizce bu tarz bi kasanın gideri olurmu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _bluescream_ -- 2 Eylül 2013; 23:17:20 >

• 4mm saç mı herhalde kasayı kurşun geçirmez yapmayı düşünüyorsunuz Şaka bir yana aslında güzel bir fikir ama düzgün olurmu boyamıyacaksanız metal zamanla oksitlenerek falan elektronik parçalara zarar verir mi cnc de malzeme hazırlamak için para vs değer mi herhalde MadMax filmini anımsatan birşeyler olucak gibi tabi yaptıkça kafanızda bişeyler belli olur ona göre ilerlersiniz baktınız beğenmediniz hurdacıya verip parayı kurtarırsınız
  • Hocam o kadar kalınlıktaki kasanın ağırlığını düşünemiyorum bile.
  • Benzeri olabilir.
    http://itbbs.pconline.com.cn/diy/13937352.html

Rusty project by Buluğsikrim. 02-09-2013[Update geldi]  Rusty project by Buluğsikrim. 02-09-2013[Update geldi]  Rusty project by Buluğsikrim. 02-09-2013[Update geldi]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Remlak -- 28 Mart 2013; 9:52:55 >

• cevapları görmemişim kusura bakmayın dostlar

@fedex: 4 veya 6mm sac artık gözüme boşta hangi sacı görürsem ama 8 den yukarı kullanmam. oksitlenyi şöyle düşünüyorum kara sac ı tuzlu suya atıp çıkartsak hemen ince bir şekilde paslanır zaten. ama ev ortamında pası ilermemicektir. gemi inşaa işi ile ugraşıyoruz yani hurda malzemeleri kullanacağım :) o yüzden pek sorun olmuyacak benim için malzeme temini

@arycanda: 20 kilodan hafif olacağını sanmıyorum 4mm için ama 30-40 arası olacağı tahminindeyim

@remlak: kasa cok güzel ama benim yapacağım tarzda değil

yapmayı düşünürsem büyük ihtimalle yazın yapacağım. ufak bi el taslağı cizeceğim onuda paylaşırım

edit:bu tarz bir kasayı rahat yaparım. düz panel birleştirmelr kaynak kapaklar civata ile, yani kapakları açmak baya zahmetli olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _bluescream_ -- 31 Mart 2013; 22:18:01 >

• Kurşun geçirmez kasa projesi... Pf... Hocam hiç gerek yok 4mm az bir kalınlık değil sac için. Standart bilgisayar kasaları da sac ya da aluminyumdan yapılıyor panellerin kalınlığı 1mm varsa var yoksa yok. 4mm çok abartı bence de.
  • quote:

Orijinalden alıntı: thunderwatcher

Kurşun geçirmez kasa projesi... Pf... Hocam hiç gerek yok 4mm az bir kalınlık değil sac için. Standart bilgisayar kasaları da sac ya da aluminyumdan yapılıyor panellerin kalınlığı 1mm varsa var yoksa yok. 4mm çok abartı bence de.

kurşun geçirmez kasa deyinde öyle bir mod var var sandım ama bulmadım. aslında benim hedefim o değilde böyle daha ilkel basit bi kasa hazırlamak. 4mm kalın demişininiz evet kalın, ama kaynakda yapacağımı düşünürsem daha incesini kaynatamam delerim muhtemelen. 2 ci sebebimde elimizde bolcana hurda sac bulunması. anakart montajı ve arka soketlerı eski bir kasadan alıcam.

birde bit-tech deki modlara bakıp içim kararmıştı açıkcası adamlar en ufak işi bile cnc ile yapıyorlar ellerinde her türlü makina vs var sanki sırf o iş için almışlar kıskanıyor insan ister istemez, buna karşın bu kadar ilkel bir kasa yapma fikri geldi aklıma. yazın kısmet olurda yaparsam güzelmi çirkinmi olacağını göreceğiz artık

kullanacağım sacların kesimleri bundan biraz daha temiz olacak,pas durumuda buna yakın düşünüyorum

• paslandırma işlemine çok dikkat kasanın daha önceden patine edilmesi lazım asit ile sonra paslandırılacak yerler hafif zımpara ve tuzlu suyla paslandıılmalı kara sac dediğimiz dkp olacak herhalde
  • quote:

Orijinalden alıntı: yersen135

paslandırma işlemine çok dikkat kasanın daha önceden patine edilmesi lazım asit ile sonra paslandırılacak yerler hafif zımpara ve tuzlu suyla paslandıılmalı kara sac dediğimiz dkp olacak herhalde

evet dkp siyah sac, da bizim azımızda kara sac olmuş. saclar zaten büyük ihtimalle doğal yoldan paslanmış olacak, açıkta bulunuyorlar, ve deniz kıyısındalar yani paslanmamak için bir sebepleri yok
  • Şu CNC ile yapanları görünce benim de moralim bozuluyor. Adamlar sanki sırf kasa için almışlar. 4mm aslında o kadar kalın değil. Normal kasalara göre, evet bayağı bir kalın ve ağır olacak. Kendi kasanı yapmak güzel olur aslında, sırf senin istediğin gibi olacak falan. Ama biraz zor olur ve çok emek ister gibime geliyor. Dediğin gibi biraz salaş olursa o kadar da güzel olmaz sanki. Ama yaparsan bekleriz
  • quote:

Orijinalden alıntı: _bluescream_

quote:

Orijinalden alıntı: thunderwatcher

Kurşun geçirmez kasa projesi... Pf... Hocam hiç gerek yok 4mm az bir kalınlık değil sac için. Standart bilgisayar kasaları da sac ya da aluminyumdan yapılıyor panellerin kalınlığı 1mm varsa var yoksa yok. 4mm çok abartı bence de.

kurşun geçirmez kasa deyinde öyle bir mod var var sandım ama bulmadım. aslında benim hedefim o değilde böyle daha ilkel basit bi kasa hazırlamak. 4mm kalın demişininiz evet kalın, ama kaynakda yapacağımı düşünürsem daha incesini kaynatamam delerim muhtemelen. 2 ci sebebimde elimizde bolcana hurda sac bulunması. anakart montajı ve arka soketlerı eski bir kasadan alıcam.

birde bit-tech deki modlara bakıp içim kararmıştı açıkcası adamlar en ufak işi bile cnc ile yapıyorlar ellerinde her türlü makina vs var sanki sırf o iş için almışlar kıskanıyor insan ister istemez, buna karşın bu kadar ilkel bir kasa yapma fikri geldi aklıma. yazın kısmet olurda yaparsam güzelmi çirkinmi olacağını göreceğiz artık

kullanacağım sacların kesimleri bundan biraz daha temiz olacak,pas durumuda buna yakın düşünüyorum

Yok kesinlikle "yapma" dediğimden değil bilakis yap. Elinde hazırda sac varsa başka bir işe de yaramayacaksa sorun değil. Kolaylık olması (hem yaparken hem de kullanırken) açısından daha ince sac önermiştim ama böylesi daha kolay olacak diyorsan "usta sensin" diyorum. Gönderdiğin resimdeki etki bence güzel. "Fallout" tarzı böyle apokaliptik bir imaj veriyor olmayacak şey değil. Millet o etkiyi almak için boya üstüne boya vuruyor. Yalnız o kadar paslı bir şeyi evde kullanmanın zorlukları olabilir. Bir kere pas dökülmemesi için önlem alman gerekecek. Kasanın iç kısmına gelecek kısımları zımparalamak daha iyi olabilir. Dış kısma da artık pasın üstünden vernik mi atarsın nasıl yaparsın bilmiyorum. Bir de tetanos aşın eksikse onu yaptırmayı ihmal etme aman diyim

Şakası bir yana olmayacak şey değil. Bekliyorum şahsen...

• @sosisli. canım sıkıldıkça bit-tech e giriyorumda iyice darlanıyorum ciddi anlamda adamların yaptıklarını gördükten sonra. 4mm den daha kalın malzemede kullanabilirim aslında. yazın tersaneye gittiğimde önüme hangi saclar çıkarsa onları kullanacağım, baktım olmuyor doğru denize

@thunder. aslında böylesi daha kolay olacak benim adıma. boya ile yapılan o tarz kasalara bi hayranlık duyuyorum zaten. kasanın içini temizleyip kullanmayı düşünüyorum çok aşırı paslı bırakmam çil çil olsa yeterli, dışına vernik atmayı düşünüyorum aslında o halde korumak lazım pas durumunu, el değdiğimizde sonra pas çıkacak dökülecek, ortam pisliği için değil kasanın görüntüsü bozulacağı için üzülürüm.

birde kasanın dışına ufak hasarlar vermeyide düşünüyorum, belki balyozla yamultma, taşlama ile dalma gibi, baya salaş bi kasa olacağı kesin ama, artık ortaya cıkana kasa denirse

sağolasın tetanoz aşımız var allahtan bende bekliyorum yaz gelsin. bu aralar fırsat bulurda gidersem tersaneye bişeler denerim

• quote:

quote:

paslandırma işlemine çok dikkat kasanın daha önceden patine edilmesi lazım asit ile sonra paslandırılacak yerler hafif zımpara ve tuzlu suyla paslandıılmalı kara sac dediğimiz dkp olacak herhalde

evet dkp siyah sac, da bizim azımızda kara sac olmuş. saclar zaten büyük ihtimalle doğal yoldan paslanmış olacak, açıkta bulunuyorlar, ve deniz kıyısındalar yani paslanmamak için bir sebepleri yok

bende bunu bildiğim için sizin güvenli paslandırmanızı istedim.önce zımpara yapıp sonra%4 lük nitrik asitle sacları karartırsınız sonra paslandırmak istediniz yerlerdeki patineyi temizleyip paslandırırsınız.

• quote:

quote:

quote:

bende bunu bildiğim için sizin güvenli paslandırmanızı istedim.önce zımpara yapıp sonra%4 lük nitrik asitle sacları karartırsınız sonra paslandırmak istediniz yerlerdeki patineyi temizleyip paslandırırsınız.

yeni bişe öğrenmiş oldum. asıl aklıma takılan paslı sacı aynı haliyle muhafaza etmek, üzerinde epoksi reçinesi çekmek geldi aklıma hem sert olur hem tutar, yada vernik atsam aynı işi görürmü sonradan dökülmeler olursa kötü olur

• Konsept buysa kafa göz giriş her yol mübah Olur bence. Gönderdiğin ilk resimdeki kasanın yarısı yok yahu Olur bence. Biraz bakındım pası sabitlemek için vernik oluyormuş
  • quote:

quote:

quote:

quote:

yeni bişe öğrenmiş oldum. asıl aklıma takılan paslı sacı aynı haliyle muhafaza etmek, üzerinde epoksi reçinesi çekmek geldi aklıma hem sert olur hem tutar, yada vernik atsam aynı işi görürmü sonradan dökülmeler olursa kötü olur

paslandırma yaptıktan sonra üzerini epoksiyle kaplayabilirsin dışarıdan pasa dokunmamış olursunuz ancak paslandırma içeride devam eder.Asitle karartmada illa nitrik asit gerekmez demir(3) klorür,sıcak sirke veya hardalda iş görür ancak yavaş gelişir

• @thunder tam bir yaralı sıtayla olacak emin olabilirsin. ilk resimde kasanın yarısı yok nerden nereyi kasteddin anlamadım? yan kapağıda parça parça kaynaklı düşünüyorum yer yer balyoz ile ezilmiş olabilir :) aynı şey ön panel içinde geçerli.

@yersen: kullanacağım sacların pas durumlar nerdeyse şunlar ile aynı olacak. belki biraz daha fazla. bu durumdaki bir saca epoksi vursak heradle oksiyen almayacağı için pasın gelişmsei büyük oranda duracaktır diye düşünüyorum

boylamasına giden köşebent

sağ taraftaki plaka saclar ayarında olacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _bluescream_ -- 7 Nisan 2013; 0:37:20 >

• bu kadar paslandırma yeterli olur epoksiden sonra pas devam eder ama bildiğimiz kırmızı pas(Fe2O3)yerine siyah pas(Fe3O4)'tır.Hani kullanılan el aletleri böyle siyahlar paslıdır ancak pas kırmızı değildir işte böyle oluyor Fe3O4.örnekleyelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yersen135 -- 7 Nisan 2013; 0:49:01 >

• quote:

bu kadar paslandırma yeterli olur epoksiden sonra pas devam eder ama bildiğimiz kırmızı pas(Fe2O3)yerine siyah pas(Fe3O4)'tır.Hani kullanılan el aletleri böyle siyahlar paslıdır ancak pas kırmızı değildir işte böyle oluyor Fe3O4.örnekleyelim.

anladım, ilk anahtar cok hoş duruyor. bakalım yaz bize nere gösterecek, umarım birçok projem gibi yalan olmaz buda

• Şu kasanın yarısı yok mesela

http://itbbs.pconline.com.cn/diy/13937352.html
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.