- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
--> Kulüp NISSAN … Bir TIKla Gelir :) <--
1527 Cevap374951 Görüntüleme8 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     13 [15] 17 18 19 20 21 22      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

9 Mesaj
2 Eylül 2007; 15:50:04 

bende kulube katılmak istiyorum
2000 primera comfort um var
2 3 gün içinde note tekna 1.6 a/t alıcam

2000 Nissan Primera Comfort
2008 Nissan Note Tekna
2010 Nissan Qashqai Tekna Executive

22 Mesaj
4 Eylül 2007; 11:06:01 

Selamlar
Evren, sen baya bir kilometre yapmışın....bnm araç 16000km oldu sen yanılmıyorsam yılbaşında almıştın
20000km iyi rakam....500ytl servisde gerçekten pahalı....esasında normal arabalarda balatalar ortalama 40000km
gidiyor...sana 20000kmde bitmemesi gayet iyi dediklerine göre herhalde navaralarda ortalamalar 15000km falan
bana çok az geldi...

Tonkano, anlaşılan servis işinde sana güveneceğiz çünkü bnm artık halim kalmadı gidip uğraşacak . ön takımla ilgili buldukları
çözümü buraya yazarsan bende gidip aynen servise eletirim :)).

Evren sende yanılmıyorsam aynı sorun yok şu önde takımın direksyonda vuruntu yapması sanki boşluk varmış hissi uyandırması mevzuu..

45 Mesaj
4 Eylül 2007; 22:25:12 

ii akşamlar
arkadaşlar kulübü yeni gördüm bende üye olmak isterim
bende 2001 model nissan terrano 2 2,7 tdi siyah var

47 Mesaj
5 Eylül 2007; 22:58:30 

Devo8 merhaba,

araci Subat 2007 basinda alimistim yanlis hatirlamiyorsam. Ne de olsa ticari arac eger senede 40.000 km den asagi yaparsam zarar yazar

Evet balatalar icin bana da ayni seyi söylediler, cabuk bitmesine sebep olarak ta aracin otomatik olmasini gösterdiler ki bu tek sebep degil. Esas sebep aracin yüksek agirligi ve ön frenlere gercek manada destek olamayan arka kampanalar. Bakalim 30.000 km bakima kadar dayanacak mi balatalar?

Bende direksiyonda hissedilir bir bosluk yok, bazen hafifce birseyler hissediyorum ama pseudo da olabilir. Arka difransiyelden gelen ses nadir de olsa benim aracimda da oluyor. Ancak cok hissedilir degil ve özellikle de gaza ani yüklendigim bazi durumlarda oluyor. Yani cok rahatsiz edici degil.

Neyse böyle problemler ciktikca tek tesellim Pathfinder alsaydim 140.000 tl yi ayni kötü kaliteye bayilmis olacaktim oluyor

Bu arada yeni bir Qashkai (dogru mu yazdim?) sahibi serviste aracindan gelen seslerden sikayer ediyordu. Daha arac 10.000 km de her yerinden tikirtilar geliyormus. Servisteki ustada aracin sagini solunu bag kayislari ile baglayip sIkIstirirken "Abi bunlari JP den TR ye gelirken gemide monte ediyorlar ondan böyle oluyor" dedi. Aslind ticari acidan son derece mantikli ama demek ki kalite acisindan sakincalari varmis.

22 Mesaj
6 Eylül 2007; 9:36:05 

Teşekkürler Evren
Dediğin gibi acaba pathfinder dada kalite aynımı acaba eğer öyleyse gerçekten
yazık olur.

Bu arada 2008 Navaralarda bluetooth artık standart olmuş...
Haricinde bana sanki yan basamaklarda artık nikelajlı olanlarıyla değiştirilmiş gibi geldi...
Jantlar biraz daha amerikanvari olmuş...parlak falan...

İçerde ayak bölgesine aydınlatma koymuşlar. Aynaların altında yeri aydınlatan lambalar var.
Genelde üst sınıf arabalarda olan birşey Navaraya biraz abartı olmuş :)))....

O lamba yerine kaliteye biraz daha önem verseler daha iyi....

işte öyle albeniyi arttıracak küçük oyuncaklar eklemişler....

9 Mesaj
10 Eylül 2007; 23:13:57 

2008 note 1.6 tekna a/t sahibiyim artık kulube uye olmak istiyorum

2000 Nissan Primera Comfort
2008 Nissan Note Tekna
2010 Nissan Qashqai Tekna Executive

863 Mesaj
15 Eylül 2007; 22:02:08 

quote:

Orjinalden alıntı: cannavaro_28

2008 note 1.6 tekna a/t sahibiyim artık kulube uye olmak istiyorum

yeni üye olacak arkadaşlar biraz bekleyin forumun kurucusu san diego askerde imzanıza kulüp nissanı eklemek isterseniz ilk sayfada açıklaması var

Allah yalnız renkleri yaratmış ve onları ayırt edecek, görecek gözleri yaratmamış olsaydı bu renkler neye yarayacaktı? Renkleri ve gözleri yaratıp da ışığı yaratmasaydı renkler ve gözler neye yarayacaktı? Bu üç şeyi birbiri için yaratmış olan kimdir? Bu eşsiz birliğin yaratıcısı kimdir? . (epiktetos)

2 Mesaj
23 Eylül 2007; 13:40:01 

herkese merhaba.2 ay önce navara 4x2 se aldım.şimdi buna kış lastiği almayı düşünüyorum arkadaşlar.tavsiyeniz var mı.servis good year wrangler ultragrip önerdi acaba nasıl.aracın su an uzerindeki lastikler continental contitrac ölçüsü:255/70R16.VE biraz arastırma yaptım good year ın fiyatı 400 civarı teki o da aynı ölçü değil 255/65r16 ama uyar diyolar.bu arada michelin e falan da sordum pilot ltx diye bi modeli var ölçü aynı 255/70r16 en son nakitte 290 ytl ye bıraktılar tekini.dunlop un da var kış lastiği o da 350 civarı.sizce hangisini almalıyım.hepinize selamlar,iyi ramazanlar

SHIFT_to one
2007 Siyah Navara SE 6MT

711 Mesaj
3 Ekim 2007; 14:20:50 

nissan qashqai nin aksesuar broşüründe yer alan akıllı ses sisteminin nasıl birşey olduğu konusunda bilgisi olan varmı?

1179 Mesaj
4 Ekim 2007; 13:57:29 

herkese merhaba!

nissan Türkiyenin internet sitesini gezerken fiyat lisatesinde note dizelleri gördüm. hepimize hayırlı olsun

YENİ NOTE 1.5 DCI VISIA 5DR M/T 29.900
YENİ NOTE 1.5 DCI TEKNA 5DR M/T 32.900

2012 Nissan Juke 1.5 dCİ Tekna MT
2012 Fiat Linea 1.6 Multijet Emotion Plus
2012 Fiat Albea Sole 1.4 Premio

359 Mesaj
4 Ekim 2007; 19:55:16 

uzun zamandir note dizel ve qashqai dizel i tuzlaya stokluyorlardı.yıl sonu satıs diyorlardı fakat erken cıkarmıslar iyi olmus...

711 Mesaj
5 Ekim 2007; 8:30:15 

quote:

Orjinalden alıntı: EXTREMETE

nissan qashqai nin aksesuar broşüründe yer alan akıllı ses sisteminin nasıl birşey olduğu konusunda bilgisi olan varmı?

pardon ileri teknoloji ses sistemi imiş ürün kodu 28185-jd400

11 Mesaj
7 Ekim 2007; 1:04:17 

arkadaşlar nissan primera 1.8 luxury marka 2000-2001 model araç almak istiyorum.böyle bir aracı olan ve satmak isteyen mail atabilir. camgoz42@hotmail.com adresine...

birde nissan primera 1.6 slx-1.6 special ve 1.8 luxury modellei hakkındaki görüşleriniz benim için önemlidir..

çünkü 1.6 slx ve special modellerin 12 valf olduğu ve kasasının ağır olmasından dolayı sorunlu olduğu söyleniyor..şimdiden teşekkürler

258 Mesaj
7 Ekim 2007; 16:51:49 

Değerli Kulüp Üyeleri;

Askerlik ve sonrası tatilin bitmesiyle aranıza döndüm. Mesajlarınız ve bilgi paylaşımları için teşekkür ederim. Emekli çavuş ve yeni hürgeneral olarak, askerlik hizmeti devam eden arkadaşlara hayırlı tezkereler dilerim. Koğuşta, olabildiğince, bazı bilgili arkadaşlarla otomobil sohbetleri dönmüştü ve zamanın hızlı geçmesine oldukça faydası oldu. Bu süreçte, bazı gelişmeleri ve yaşadığım olayları sizlerle paylaşmak isterim:

- NATO’da dikkatimi çeken, yabancı personelin gri Altima sıydı. Yeni kasa bu araç büyük ihtimalle ABD’den getirtilmiş ve Karargah Destek Komutanlığı önünde parıldıyordu. Ufak tefek inceleme şansım oldu; ancak sahibi biraz soğuk mizaçlı biri olduğundan çok detaylara inemedim. Ayrıca, aracın hybrid sürümünün 2007’de yollarda olduğunu söyledi. Sonra netten kısa bir araştırma sonrası bu bilginin doğruluğunu sorgulattım :) bkz. kaynak: http://www.nissanusa.co...EV.Promo.Altima.Home.P3

- Çevre konusunda duyarlı konsept otomobillerin ön plana çıktığı 2007 Frankfurt Otomobil Fuarı’ nda, Nissan Mixim bence ilgi çekiciydi. Yine Carlos Ghosn’un açıklamaları ve Nissan’ın Türkiye’ de üretim yapmasının Hürriyet Oto Yaşam ve benzeri yayın organlarında gündeme getirilmesi bile hoştu.

0

0

0

0

- Nissan’la ilgili olarak, alkol ölçer araçların ana-haber bültenlerinde yer alması, kışladan gelişmeleri takip eden benim bile gözüme takıldı

Kendi Nissan aracımla ilgili konulara gelecek olursak:

- 30.000 km. bakımını, sonunda İzmir’de Nissan ARTKIY’da yaptırma fırsatım oldu. 25 nokta testi ve teknoloji destekli bu bakım beni mest etti. Sonunda yapılanları fiyatlarıyla başlığımızda iletirim. Liste, aracın torpido gözünde olduğundan tam sayıları anımsayamıyorum şu an. Ancak frenler esas masraflı kalemdi ;(

- Keyifle ve sorunsuzca araca binmeye hazırlanırken malesef servisinde iyi niyetli yaklaşımıyla, Navara’da turbo arızası olduğunu öğrendim. Gerekli yazışmalar sonrası bu haftanın sonunda yeni parçanın gümrükten çekilmesini beklemekteyiz. Benden sonra, iki Navara’da da benzer sorun tesbit edilmiş ve hava kaçırmasından dolayı komple ~4.500 ytl’lik turbo sistemi değişecek. Navara sahiplerinin araçlarını kontrol ettirmelerini öneririm. Özellikle, 2006 modeller için eğer benzer bir sorun varsa garantiden bu işi halletmeniz kritik önem arzediyor.

- Bir ara Xetec 650 Navigasyon sistemi sipariş etme konusunda kararsızlık yaşadım. Bu kiti aracında deneyen varsa, izlenimlerini aktarabilirse sevinirim. Navara’nın çift yuvalı müzik sitemi yerine takılabilecek bu panel, yaklaşık 2.000 ytl.’lik fiyata değer mi kararsız kaldım. Çalınma, sistemin yaygınlaşmasıyla alternatiflerinin artması ve ucuzlaması gibi vs…konular açıkçası halen kafamı kurcalıyor.

Aranıza dönmekten mutluyum ve burayı özlemişim. Paylaşımların devam etmesi dileklerimle herkese iyi forumlar,

Nissan Mixim ile ilgili bazı kaynaklar:
http://www.radikal.com.....php?ek=sa&haberno=3683
http://www.netcarshow.c...san/2007-mixim_concept/
http://www.cnnturk.com/...24&HID=1&haberID=386010
http://www.hurriyetoto....haberdetay.php?cid=1578

SHIFT_to one
2006 Siyah Navara SE 5A/T

153 Mesaj
8 Ekim 2007; 10:02:50 

quote:

Orjinalden alıntı: sandiego

Askerlik ve sonrası tatilin bitmesiyle aranıza döndüm.

Geçmiş olsun, hoşgeldin.

SHIFT_to one
2001 Nissan Primera Comfort

129 Mesaj
11 Ekim 2007; 22:38:52 

sandiego,

Aramıza hoşgeldin. Geçmiş olsun.

Yarın Bayram. Herkese sevdikleri ile vede Nissan araçlarıyla birlikte mutlu bayramlar.

SHIFT_to one
2007 Gümüş Almera Tekna HB

1179 Mesaj
12 Ekim 2007; 12:30:49 

sevdikleriniz ve nissanlarınızla nice sağlıklı mutlu bayramlara

76 Mesaj
15 Ekim 2007; 10:43:12 

ark.lar mrb benim ufak bi problemim var... 2005 almera kullanıcısıyım, araca spoyler düşünüyorum bir kaç yere gittim micra primera için buldum fakat almera için yok... golf yada peugeot için de bulabildim 130 ytl ye montaj dahil... nissan servis ise boya dahil 350-400 ytl bulur dedi... bana yardımcı olabiliecek kimse warsa çok sewinirim... link yada adres telefon falan... ben adanadayım burada olmasada kargo ile getirtebilirim... şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi utkiii -- 15 Ekim 2007; 12:58:03 >

2422 Mesaj
18 Ekim 2007; 12:12:50 

96 -99 maximası olanlar varsa aramızda kaskosuna ne kadar ödüyorsunuz yıllık?

ben maxima düşünsemde bana söylenen 97 model için 1,5 ytl kasko korkuttu beni

"Sakın, Allah'ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Ancak onları , korkundan gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne erteliyor.."

Dükkan: http://forum.donanimhaber.com/store.asp?mem=75200

18 Mesaj
18 Ekim 2007; 17:17:16 

Arkadaşlar merhaba,
2005 almera tekna sahibiyim. Beni de gruba dahil ederseniz sevinirim.

203 Mesaj
19 Ekim 2007; 21:32:14 

Benide clube dahil ederseniz sevinirim

SHIFT_to one
2006 Gri Almera Tekna Sedan M/T

1040 Mesaj
24 Ekim 2007; 23:16:01 

Nissan cılar canlansanız iyi olur biraz.
ben primera almaya karar verdim. Tarafsız olarak yorum yapabilecek olan aranızda varmı.
model 2002 ve üstü. 20bin civarı rakamlara alınabiliyor sanırım. Birde ben aldıktan heme sonra lpg taktıracağım. Lpg ye karşı bir saorunu varmı arabanın. Bu araçlar çok hoşuma gidiyor. Herkes beğenmiyor ama. Bana çok ihtişamlı geliyor.
birde sanırım comfort, tekna ve visia modelleri var. farklarını sıralarmısınz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafam -- 24 Ekim 2007; 23:16:35 >

www.tekdenetim.com

1040 Mesaj
25 Ekim 2007; 0:06:40 

2002 sonrası Nissan primera aracı hakkında bilgi verebilecek yokmu arkadaşlar.
lütfen vevap

www.tekdenetim.com

153 Mesaj
25 Ekim 2007; 16:50:39 

quote:

Orjinalden alıntı: mustafam

Nissan cılar canlansanız iyi olur biraz.
ben primera almaya karar verdim. Tarafsız olarak yorum yapabilecek olan aranızda varmı.
model 2002 ve üstü. 20bin civarı rakamlara alınabiliyor sanırım. Birde ben aldıktan heme sonra lpg taktıracağım. Lpg ye karşı bir saorunu varmı arabanın. Bu araçlar çok hoşuma gidiyor. Herkes beğenmiyor ama. Bana çok ihtişamlı geliyor.
birde sanırım comfort, tekna ve visia modelleri var. farklarını sıralarmısınz.

Arkadaşa 2003 tekna aldık 58.000 km'de 22.300 ytl'ye. Zannederim en yüksek donanımlı olan model tekna. visia ile arasındaki farkın ne olduğunu bilmiyorum. Ama hatırlayabildiğim kadarıyla özelliklerini yazayım. 6 hava yastığı, abs, önler hava kanallı 4 disk fren, geri vites kamerası, yol bilgisayarı, otomatik klima, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, açılır cam tavan, far yıkama, yağmur sensörü, 6 hoparlörlü cd çalar, yükseklik ve derinlik ayarlı hidrolik direksiyon. Unuttuğum veya bilmediğim özellikler olabilir. Arkadaşım aracından çok memnun.
Bende de 2001 primera var. Lpg'li. Lpg'ye geçtiğimde şehiriçi 15 ykr yakıyordu, 1 ay sonra 18 ykr yakmaya başladı. Bunun sebebinin ne olduğunu bilmiyorum. yani araçtan mı yoksa lpg kitinden mi kaynaklanıyor, onu bilmiyorum. Yeniden lpg programı yüklettim. Faydası olur mu bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chat-in -- 25 Ekim 2007; 16:51:18 >

SHIFT_to one

1040 Mesaj
26 Ekim 2007; 13:16:45 

TEKNA DAHA DAHA DONAMLISI İMİŞ BİLDİĞİM KADARIYLA.
1,6 MOTORA LPG UYGULASAK NASIL OLUR ACABA Araba normalde nasıl çekiyor bilen vbarmı.
yakıt tüketimi nasıl acaba

www.tekdenetim.com

113 Mesaj
26 Ekim 2007; 17:52:11 

Merhabalar herkese...Kulübünüze ben de üye olmak isterim, aracım 2006 Micra Passion (Denizci Mavi). Herkese kolay gelsin...

Q6600 GO Revision - Samsung T220 LCD - Asus Striker II Formula - OCZ SLI DDR2 2GB Dual 800Mhz - Leadtek 8800GT SLI - Seagate 500GB SATAII 7200.11, 2xSeagate 250GB SATAII 7200.10 - be quiet Dark Power Pro 600W - Logitech MX620 Mouse - Logitech MX3200 Keyboard - Auzen X-Fi Prelude - Logitech Z5500 - Armor+

153 Mesaj
27 Ekim 2007; 11:51:44 

quote:

Orjinalden alıntı: mustafam

TEKNA DAHA DAHA DONAMLISI İMİŞ BİLDİĞİM KADARIYLA.
1,6 MOTORA LPG UYGULASAK NASIL OLUR ACABA Araba normalde nasıl çekiyor bilen vbarmı.
yakıt tüketimi nasıl acaba

Yakıt (benzin) tüketimi kullanılan yere, kullanım şekline (devirli veya sakin) göre şehir içi 25-30 ykr arasında değişir.

SHIFT_to one

68 Mesaj
30 Ekim 2007; 13:20:28 

meraba arkadaşlar 2007 almera tekna sedan aracıma navigasyon cihazı taktırmak istiyorum. Bu konuda fikir verecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

2007 Nissan Almera Tekna Sedan Gümüş

473 Mesaj
12 Kasım 2007; 1:59:02 

Arkadaşlar ben sizden bir karşılaştırma rica edicem mümkünse

Aynı soruları mitsubishi takımındaki arkadaşlarada L200 modeli için yönlerdirdim sizlerden görüş ve fikirlerinizi rica ediyorum!

Arkadaşlar bende bir (2.5 TDI 4x4 LE) ile ilgili incelemelerde bulunuyorum bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorum.
Kafamda;

Kullanış açısından nasıl bir izlenim sergiliyor?
Şehir içi ve şehir dışı, arazi gibi efektif konularda ki avantaj ve dez avantajları (kullananlar açısından) neler?
Mitsubishi Servisleri hakkındaki ön görüşleriniz?
Bakım süreleri ve masrafları nelerdir?
Vergi ödeme koşulları nedir?
Ne gibi sorunlarla karşılaşıyosunuz ve bu sorunlar bayilik ve servis yardımıyla atlatıla biliyor mu?
Servisler hizmet konusunda iyi mi, yoksa bu konuda eksik mi görünüyorlar?
Ve tabikide yedek parça konusunda sıkıntılar var mı? varsa bu sıkıntılar kolayca giderile biliyor mu?
Kabin kapatma konusunda ruhsata işlemede sorun yaşanır mı?
Ek aksesuvarlarda (dışarı yaptırmayı düşündüğüm modifiye için) ruhsata nasıl işlete bilirim?

Son bir soru olarak (Mitsubishi Çift Kabin İntense Lux MT ) ile bir karşılaştırma rica edicem sizler arasındaki tecrübeli ve bu konuda bilgi sahibi kişiler arasından!

Bu konular hakkında kullanıcı veya bayilik olarak bilgilerini aktarabilecek arkadaşlardan bilgi edinmek istiyorum. İlgilenenler birşeyler yazabilirse bende çok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GHOSTRIDER -- 12 Kasım 2007; 2:04:13 >

21 Mesaj
16 Kasım 2007; 11:42:15 

note dizel deneyen var mı
izlenimlerini buraya yazabilir mi
selamlar

SHIFT_to one
2014 beyaz xtronic tekna

182 Mesaj
22 Kasım 2007; 16:17:05 

Uzun zamandır bende aranızda yokum. İşlerimin yoğunluğundan bilgisayarıma dahı dokunamadım. Maillerime dahı bakamadım.
Hepsi birikmış.
Sandiego@ sana geçmış olsun. Asıl askerlığın şimdi başaladığını sana hatırlatmak isterim. ben de bu yil itibarıyla yedeklık yoklamasından düştüm. Yanı kısaca hurdaya ayrıldık...
Yakın zaman da (Ramazanda) orucun etkısıyle garajda geri gelirken sağ arka çamurluğu sürttüm. Serviste yaptırıyorum.
10.000 bakıma yakında gitmem gerekecek. Direksiyondan gelen ses harıcınde bir eksığım yok. Sadece çok yağmurlu bir günde ön yoldu koltuğunun ayak tabanına üstten su damladı ama daha olmadı. Bu konuyu baktıracağım.
Şimdilik bu kadar. Daha sık görüşmek dileklerimle....

237 Mesaj
22 Kasım 2007; 22:01:16 

Selam arkadaşlarıma nasılsınız Uzuuun zamandır yazışamadık.Aramıza yeni katılanlara Merhaba HOŞ Geldiniz.

0

Ekteki dosya (1)

2001 OPEL VECTRA CDX
SAMSUNG GALAXY S II

2 Mesaj
23 Kasım 2007; 20:00:00 

Herkese selamlar.Navara 4x2 SE ye yük kancası veya yük bağlamak için herhangi bişey yapılabilir mi acaba?Bilen varsa lütfen cevaplasın.iyi akşamlar

SHIFT_to one
2007 Siyah Navara SE 6MT

235 Mesaj
25 Kasım 2007; 16:46:32 

Ben yeni 14 kasımda 2005 primera tekna aldım. Önceki aracım 2000 accent idi. Önceleri honda civic bakıyordum. Ama biraz araştırınca 2005 bir honda civiğin full olanına (aldığım araç 30.000 de) en az 26-28 bin ytl istiyorlar. Donanım ve özellik olarak primera tekna, civic ten her yönüyle üstün(hava yastığı adedi, Yol bilgisayarı, Arka kamera, yağmur sensörü ve sayamadığım bir sürü özellik). Ve ben 25.000 ytl ye primera aldım. Ney miş efendin 2. eli yokmuş. Bir aracı sıfır alırken 2. eli varmı diye bakacaksın. Sonuçta ben 3 yaşındaki 42.000 ytl lik Aracı zaten ucuza aldım ve 10 yıl binmeyi düşünüyorum. Sonuçta gerçekten benzer araçlara göre bence daha üstün ve uygun fiyatlı. Servis sorunu zaten yok. Yedek parça pahalı diyenlere gülmek lazım çünkü orjinal yedek parça her araçta pahalı. Nissan kaliteli sonuçta japon. Aldığım araçtan çok ilk izlenimlerim olarak memnunum ve 25.000 ytlye bu özelliklerde bir araç almam zor.

___SADE___ Herkes aynı fikirdeyse, hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.
2005 PRİMERA TEKNA

237 Mesaj
27 Kasım 2007; 12:49:25 

sade100:

ALDIĞIN ARAC HAYIRLI OLSUN İYİ BİR TERCİH YAPMIŞIN .YORUM YAPANLAR NİSSAN KALİTESİNİN BİLMEDİKLERİ İÇİN KONUŞUYORLAR.GÜLE GÜLE ARACINI KULLAN.

2001 OPEL VECTRA CDX
SAMSUNG GALAXY S II

153 Mesaj
27 Kasım 2007; 15:48:02 

quote:

Orjinalden alıntı: sade100

Ben yeni 14 kasımda 2005 primera tekna aldım. Önceki aracım 2000 accent idi. Önceleri honda civic bakıyordum. Ama biraz araştırınca 2005 bir honda civiğin full olanına (aldığım araç 30.000 de) en az 26-28 bin ytl istiyorlar. Donanım ve özellik olarak primera tekna, civic ten her yönüyle üstün(hava yastığı adedi, Yol bilgisayarı, Arka kamera, yağmur sensörü ve sayamadığım bir sürü özellik). Ve ben 25.000 ytl ye primera aldım. Ney miş efendin 2. eli yokmuş. Bir aracı sıfır alırken 2. eli varmı diye bakacaksın. Sonuçta ben 3 yaşındaki 42.000 ytl lik Aracı zaten ucuza aldım ve 10 yıl binmeyi düşünüyorum. Sonuçta gerçekten benzer araçlara göre bence daha üstün ve uygun fiyatlı. Servis sorunu zaten yok. Yedek parça pahalı diyenlere gülmek lazım çünkü orjinal yedek parça her araçta pahalı. Nissan kaliteli sonuçta japon. Aldığım araçtan çok ilk izlenimlerim olarak memnunum ve 25.000 ytlye bu özelliklerde bir araç almam zor.

Hayırlı olsun. Allah kazasız belasız güle güle kullanmayı nasip etsin. 2003 tekna kullanma fırsatım oldu. Bence isabetli bir tercih. 2001 primera sahibiyim ve çok memnunum. Yaptığın tespitler çok doğru. 2 eli iyi diye beğenmediğim bir otomobili almam veya tercihimi 2. eldeki duruma göre yapmam. 2. eli zayıf diyenlere itibar etmiyorum. Nerede ikamet ediyorsun bilmiyorum ama Konya'da birkaç yıldan beri 2. elde en çok tutulan otomobillerden biridir primera. Kaliteli olarak bilinen araçların yedek parça fiyatları genel olarak pahalıdır. 2. el ve parça muhabbeti halkımızın kuş serisi ve reno broadway-spring-toros zamanından kalma muhabbetleridir. O zamanlarda otomobil, yatırım yapmak amacıyla da alınıyordu. Dolayısıyla otomobili kullanırken fazla masraf çıkarmaması, satarken de 2.elinin iyi olması, yüksek karla satma mantığı çok hakimdi. 2. elde bu konforu bu fiyata hangi otomobil veriyor? Sonuçta aldığın D segmenti bir otomobil.

SHIFT_to one

258 Mesaj
27 Kasım 2007; 18:26:38 

Nissanlarıyla aramıza katılan üyelerimiz hoşgeldiniz
Araçlarıyla keyifli, kazasız-belasız sürüşler;

Askerlik sonrası atılan mesajlar için ayrıca teşekkürler. Forumdan iş-güç derken biraz uzak kaldım malesef. Ancak kafamın bir köşesinde hep şu üye listemizi güncellemek var. Ailemiz genişliyor. Bu gidişle yaza belki toplanabilecek kadar geniş bir portföye ulaşabiliriz.

30.000 km bakımından yadigar 500 küsür ytl. lik fatura (fren ve ön diskler dahil) ve 3000 ytl. ye yakın garantiden değiştirilen turbo haricinde, son mesajdan bu yana 8000 küsür kilometre yol yapıp biraz dinlenmem gerektiğini farkettim :) Araç saat gibi, sorunsuz çalışmaya devam ediyor. 40.000 km. kulübüne yakında Navara dahil olacak ve Şubat ayında 2. yaş gününü kutlayacağız. Araçlarımızın aslında son haliyle ilgili yeni görsellerini paylaşabilirsek güzel bir özet yapabiliriz (İlker Bey'in Almerasını görünce aklıma geldi, Maşallah tertemiz). Mesela, ufak tepek nazarlıklarıyla (artık bilerek yaptırmıyorum) Navara her dem diri ve geçenlerde alternatif olarak yeni araç ne olabilir diye düşündüğümde aracımdan vazgeçemeyeceğimi anladım. Bakalım yeni kasasına kadar yol dostum belli gibi...

Son olarak fazla sesi duyulmasada Nissan'ın 2010 yılı için planladığı renk değiştiren otomobil projesi başlığımızda yer alsın:

"Bukalemun otolar 2010'da yollarda!

YAKIN gelecekte arabanızın radyosundaki kanalı değiştirir gibi rengini de değiştirebileceksiniz. Bu teknoloji sayesinde araba alırken rengine karar veremeyen tüketiciler, bir tuş vasıtasıyla bir saniye içinde otomobilinin rengini insan gözünün görebileceği her renge dönüştürebilecek. Japon otomobil üreticisi Nissan'ın üzerinde çalıştığı teknolojiyle, araba boyanmadan önce özel polimer bir madde bulunan paramagnetik (mıktasla çekilebilen) demir oksit parçacıkları arabanın yüzeyine püskürtülüyor. Uygulanan elektrik akımı vasıtasıyla demir oksit parçacıkları ışığı yansıtarak rengin değişmesine sebebiyet veriyor. Otomobil kontağı kapatıldığı takdirde ise arabanın rengi tekrar beyaza geri dönüyor."

Kaynaklar:
http://arsiv.sabah.com....7A98341CF84283B1DA.html
http://www.motorauthori...-the-touch-of-a-button/
http://www.worldcarfans...t-the-touch-of-a-button

iyi forumlar

SHIFT_to one
2006 Siyah Navara SE 5A/T

235 Mesaj
27 Kasım 2007; 22:31:52 

Ben Bursadayım. Aracı İstanbuldan aldım. Zaten satan kişi demişti Konyadan bir kaç galeri beni aradı diye. (Ama adam galericileri sevmiyor bilmem niye oyüzden satmamış) Zaten banada üzerine almazsan satmam demişti. 2. eli yok meselesi biraz komik bence sonuçta bu aracı Bursada aramama rağmen bulamamıştım.(oto pazarında)Her arabanın alıcısı vardır.
quote:

Hayırlı olsun. Allah kazasız belasız güle güle kullanmayı nasip etsin. 2003 tekna kullanma fırsatım oldu. Bence isabetli bir tercih. 2001 primera sahibiyim ve çok memnunum. Yaptığın tespitler çok doğru. 2 eli iyi diye beğenmediğim bir otomobili almam veya tercihimi 2. eldeki duruma göre yapmam. 2. eli zayıf diyenlere itibar etmiyorum. Nerede ikamet ediyorsun bilmiyorum ama Konya'da birkaç yıldan beri 2. elde en çok tutulan otomobillerden biridir primera. Kaliteli olarak bilinen araçların yedek parça fiyatları genel olarak pahalıdır. 2. el ve parça muhabbeti halkımızın kuş serisi ve reno broadway-spring-toros zamanından kalma muhabbetleridir. O zamanlarda otomobil, yatırım yapmak amacıyla da alınıyordu. Dolayısıyla otomobili kullanırken fazla masraf çıkarmaması, satarken de 2.elinin iyi olması, yüksek karla satma mantığı çok hakimdi. 2. elde bu konforu bu fiyata hangi otomobil veriyor? Sonuçta aldığın D segmenti bir otomobil.

___SADE___ Herkes aynı fikirdeyse, hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.
2005 PRİMERA TEKNA

18 Mesaj
29 Kasım 2007; 13:48:54 

Merhabalar,
2005 Almera sahibiyim. Aracımı satın aldığımda 43.000km deydi ve eski sahibi bakımını(45000km bakımını) yeni yaptırmıştı.Aracı alalı 1 yıl oldu ve şu anda 50.000km de.
Bu durumda;
-Bu bakımda ne gibi işlemler yapılacak, yaklaşık ne kadarlık bir maliyet çıkar?
-Bakımı dışarıda yaptırmamın ne gibi avantaj ve dezavantajları olabilir(garanti süresi doldu)?
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

182 Mesaj
3 Aralık 2007; 13:02:12 

Merhaba Nissan dostları;
üyeler arasında son aylarda kopukluk gözlemliyorum. İnsanların hayat şartlarından dolayı bu gibi şeylere vakıt
ayıramıyor galıba.
Kendim bu durumda olduğumdan sizleri de aynı durumda düşündüm.
Ben Rizede yaşamama rağmen bu kadar hayat yorgunluğu varsa büyük şehirde yaşayanlar
daha kötü durumdadır.
Yıllardır İstanbulda yaşadım son 10 yıldır arada gidip gelrirm. Benim yaşadığım İstanbuldan çok farklı oldu. en fazla trafik değişti. İnanın görsel olarak bile insanı strese sokuyor. Ben İstanbulda taxicilik ederken günde 500 km yol yapardım. Şimdi eski arkadaşlarım 200 km ye yaklaşamıyorlar dahı. Orada işim ve evim olmasına rağmen inanın tekrar orada yaşamayı düşünemiyorum dahı. Burada hiç sorun olmayan olaylar orada çok büyük prablem. Ben ayda belki 5 dakıka duruyorm. İşik dersen sayıyla var, belki birine takılırsın. İstanbula bir çare bulmak lazım.
Sizlerle araçlar harıcınde duygularımı paylaşmak istedim.
Hepinize saygılar...

863 Mesaj
5 Aralık 2007; 19:33:57 

merhabalar kulup nissan

sandiego bizi çok beklettin :) geçmiş olsun

ben bu aralar arabamdan iyice soğudum ustam gaz kelebek boğazını temizlerken maf sensörünü (hava akış sensörü) bozmuş .yedek parçasını bulmak oldukça zor serviste ise orjinal yedek parçasını seti ile birlikte 2000 ytl diyorlar çıkmacılarda bile parçayı bulabilmek imkansız giden gelen arkadaşlarla yurtdışından getirteceğim artık

Allah yalnız renkleri yaratmış ve onları ayırt edecek, görecek gözleri yaratmamış olsaydı bu renkler neye yarayacaktı? Renkleri ve gözleri yaratıp da ışığı yaratmasaydı renkler ve gözler neye yarayacaktı? Bu üç şeyi birbiri için yaratmış olan kimdir? Bu eşsiz birliğin yaratıcısı kimdir? . (epiktetos)

182 Mesaj
10 Aralık 2007; 13:47:10 

Merhaba Nissancılar,
özellikle Navaracılar; hiç sesiniz çıkmıyor. Arasıra bakıyorum sayfaya en son be yazmışım. Birkaçgün sonra bir arkadaş yazmış.
Yazılan yazılarada kımse cevap yazmamış. demek bu sayfada demode oldu veya Nıssancılar soğuk insanlar (bende dahıl).
Belki artık bend eskısıkadar ziyaret etmem. Etsen ne olurki yazdığın yazının altında iki kelime kımse yazmayınca yazmanın, bakmanın ne anlamı var. Millet tv'lerde zartzurt programlarına verdiği önemin binde birini buraya versek burada trafıkten geçilmek bir ışık taktırmak gerekirdi, o da yetmez radar kurmak gerekirdi.
Radar deyince geçen sahıl yolunda 95 le radara yakalndım o kadar ağrıma gitti anlatamam. Kendimi radar avcısı olarak arkadaşlara söylerdim. Yakalanınca çok üzüldüm. Parayı peşin ödeyip 81 ytl ile oradan uzaklaştım. Yanımda kayınbabam vardı onunla konuşmaya dalmıştım ayrıca radarın önünde geniş bir alan vardı ve önünde bir tır manevra ediyordu, buda onun saklanmasına vesile oldu. Tırın dorsesi radarın önünü açmasıyla beni görmesi iki sanıyede oldu ben ayağımı gazdan çekmem veya frene basmam birşeyi değiştirmeyeceğinden kaderimize boyun eğdik. En son trafik cezası 8 yıl önce almıştım. Hayatımda bir kere kırmızı ışık cezası almışlığım var geriye kalan beş on cezada radardır. Demek yaşlanıyoruz ve hayatımız ve karşımızdakılerin hayatına değer verdiğimizden dıkkatlı gidiyoruz. Eeee Türkiyedeki sağlık durumunun ne alemde olduğu malum. Paran olsa dahı yınede tedavi olmak çok zor. En iyisi dikkat dikkat yıne dikkat. Mumkunse araç az kullanmak. Bir başbakan bile aracında sıkışıp zor çıkarılıyorsa varın siz düşünün kendinizi bilmem nerede kaza yapınca başınıza gelecekleri aman dikkat. Ya ölmekten korkmuyorumda bu ülkede sakat olarak yaşamak hergün onlarca kez ölmek gelir bana.
Ya yine daldım yazmaya başınızı ağırttım. Gerçi sayfaya uğrayan kımse yokki ağrısın başları .

340 Mesaj
14 Aralık 2007; 12:51:54 

Merhaba arkadaşlar,

Ben de inşallah 4 gün sonra 2008 model 1.4 note tekna siyah alacağım.Piyasada renk seçeneği çok az,gümüş istemiştim ama bulunamadı,Bursa dan siyah bir araç bulundu da rahatladım yoksa almaktan vazgeçiyordum.Bayiilerde mavi renk var çoğunlukla.

'' Kalbimizde Allah'ın nuru vardır,onun adı da vicdandır ''

1112 Mesaj
15 Aralık 2007; 1:16:45 

merhaba arkadaşlar,

Primera 1.6 Comfort ların teknik detayları yani beygir gücü kaçtır birde bu kasayı 1,6 motorun sağladığı beygir gücü ve tork kaldırırmı acaba yani ara hızlanmaları nasıldır 2000 modeline 16000 ytl fiyat biçiyorlar ne dersiniz 2000 motormu almak lazım...

Ne irfandır veren ahlâka yükseklik, ne
vicdandır;
Fazîlet hissi insanlarda Allah korkusundandır.

11 Mesaj
17 Aralık 2007; 16:01:06 

Selam nissancılar,benim 1994 model nissan bluebird sss 2.0 dv aracım var.2 yıl önce radyatör arızası nedeniyle araç conta yaktı.komple motor indi,conta değişti ,sibop lastikleri bir başka araç.tan çıkma lastikle değişti,çünkü orjinalı yok ancak 3 hafta sonra geliyormuş.Bu tamir işleminden sonra araç eski randımanında çalışmıyor ,eski seriliği yok,1500 devirin altında araç titreme ve silkenlenme yapıyor.Tamircim buji kabloları değşecek dedi değiştirdik ama sorun devam ediyor.Motorcuya gittim ayarları için ,her şey normal dedi,ustatnın motor indirip ayrıntılı bakması gerekiyor dedi.Araç aynı zamanda bu işlemlerden sonra yağda yakmya başladı.Bir çok motor ve yağ katkısı denemdim hiç biri yeterli sonuç verdi.En son forumdaki bir dostun tavsiyesi üzerine restore kullandım yağ yakışı düştü.mavi duman azaldı şimdilik memnunum rahatsız edici bir duman atmıyor.Şu an asıl sorun bu silkelme hareketinin olması.Avans ayasarının yapıldığı distürbitör bölümü var ordaki conta yağ kaçırıyordu contası değişmişti bu değişimden sonra asıl bu silkeleme sorunu başladı.Model eski olduğu için servisede götürmek istemiyorum açıkçası.Elektronik arıza tespit cihazına soktuk herjengi bir arıza görünmüyor.Eskiden yarım marşta hiç gaz pedalına basmadan çalışırdı şimdi 2.-3. marşta bile zor çalışıyor.Bu konuda tecrübesi olan arkadaşların önerilerini bekliyorum.

116 Mesaj
18 Aralık 2007; 14:42:55 

arkadaslar 1997 primera otomatik(veya triptonik??) vites. 2.0 motor. sıralı sistem lpg..11.000 YTL ye alabiliyorum.. ne dersiniz cok yakar mı..bu araba alınır mı?..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 990500135m -- 18 Aralık 2007; 16:27:17 >

863 Mesaj
18 Aralık 2007; 22:40:51 

quote:

Orjinalden alıntı: 990500135m

arkadaslar 1997 primera otomatik(veya triptonik??) vites. 2.0 motor. sıralı sistem lpg..11.000 YTL ye alabiliyorum.. ne dersiniz cok yakar mı..bu araba alınır mı?..

alınır ama anlayan birisine göster debriyaj ve fren balatalarını kontrol ettir vuruğu yoksa motoru da iyi ise 10500 gibi alınabilir

309 Mesaj
22 Aralık 2007; 0:37:50 

arkadaslar qashqai nin gelecek olan dizel versiyonu 4*4 olan 2.0 dizel mi sadece???? 4*2 olan 1.5 dizel versiyonu gelmiyecek mi ?? bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim... teşekkürler...

863 Mesaj
24 Aralık 2007; 0:34:57 

quote:

Orjinalden alıntı: baytar17

arkadaslar qashqai nin gelecek olan dizel versiyonu 4*4 olan 2.0 dizel mi sadece???? 4*2 olan 1.5 dizel versiyonu gelmiyecek mi ?? bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim... teşekkürler...

bildiğim kadarıyla 1,5 dci motor gelecek malum renault motoru

2422 Mesaj
30 Aralık 2007; 11:52:48 

abiler

nissan izmirde özel servisi varmı bildiginiz kaliteli hizmet uygun fiyat veren

"Sakın, Allah'ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Ancak onları , korkundan gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne erteliyor.."

Dükkan: http://forum.donanimhaber.com/store.asp?mem=75200

11 Mesaj
2 Ocak 2008; 18:47:31 

Arkadaslar selam.. Uzun bir suredir foruma giremiyordum, ancak bugun itibari ile yardiminiza (gene :) ihtiyacim var, bu vesileyle de herkesin yeni yili kutlu olsun..

Benim arabam nick'ten de anlasilacagi gibi bir Xtrail.. En son silecekler ile ilgili bir soruyla karsinizdaydim, yardim eden herkese cani gonulden tesekkurler, Bauhaus/Koctas/Praktiker gibi yapi marketlerden 10YTL'ye temin ettigim bir cift silecek hala canavar gibi (rahat 6 ay olmustur :) Aldigim pakette Pathfinder listelenmisti, ancak Xtrail'e de uydu.. Bilginize :)

Simdi sorularim sunlar:

1. motor bolmesini, aku kutusunun uzerini, ve genel olarak on motor haznesini nasil temizliyorsunuz? Tazzikli su? Normal hortum ve su? ya da su disinda herhangi bir temizlik malzemesi? Onerilerinize acigim. Kaput alti les gibi, ancak icerideki tozu bol su ile yikamaya kalkarsam korozyon ya da benzeri zararlara kapi mi acarim bilemiyorum, o yuzden bu isi benden daha bilgililerine sormak istedim..

2. bugun tatsiz bir olay oldu. Bir aydir sag ayagim kirik oldugundan bir arkadasa arabanin kumandasini emanet ettim, o da cussesine alisik olmadigindan gece karanliginda refuja cikti. Arabam bir sure asili kaldi, ancak geri vitesle durumu kurtardik. Refuje yumusak ve yavas oturdugumuz icin cok fazla hasar olmadigini umuyordum. Araci park ettikten sonra el feneri ile yan ve alti kontrol ettim. Gorebildigim tek zedelenme taban kaportanin uzerinde derin ancak cok da ciddi olmayan bir siyrik. Simdi sorum su:

Siyrik kaportanin metal (ya da kompozit, emin degilim, bilen varsa paylasirsa sevinirim) kisminin uzerine kaplanmis yaklasik yarim santim kalinliginda plastik/epoksi tarzi bir maddeyi 1 cm kadar siyirip yuzeyden kaldirmis. Altta bir hasar yok, ancak uzerinden soyulan plastik/epoksi tarzi madde tabani dis etkenlere acik hale getirmis. Bu ileride korozyon/paslanma/curume yaratir mi? Bunu onlemek icin nasil bir tamirat/tedavi onerirsiniz? Biz bunu refujde yasadik, ancak araclari ile arazi yapanlar benzerini muhtemel taban surtunmelerde yasamis olabilirler. Xtrail bir arazi araci oldugundan bu tarz ufak darbelere alisiktir diye dusunuyorum, ancak gene de alabilecegim bir onlem varsa, paylasirsaniz sevinirim..

Tum bilgiler icin simdiden tesekkurler...

111 Mesaj
2 Ocak 2008; 23:14:28 

Arkadaşlar belki yardımı olur.....Bir yerden buldum bu bilgileriii...Bende bir primera sempatizanıyım...Şubat ayının sonunda belkide benimde bir primeram olabilir...Nasip İnşallah...

buyrunn...........

Nissan´ın eskisine göre daha cesur tasarlanan yeni Primera´sı başarılı yol tutuşu, düşük yakıt tüketimi ve zengin donanımıyla göz dolduruyor. Kompakt sınıftan orta sınıfa atlamak isteyenler için Primera uygun fiyatıyla iyi bir alternatif.

Nissan´ın 1990 yılı sonbaharında Avrupa pazarında satışa sunduğu ve 1996 yılında yenilediği Primera modeli kapsamlı bir makyajdan geçirildi. Nissan´ın orta sınıftaki temsilcisi Primera İngiltere´deki Sunderland fabrikasında üretiliyor. Yeni Primera´nın İngiltere´de yapılan bir testte çalınamayacağı deneysel olarak saptanmış. Türkiye´ye sadece sedan karoserle ithal edilmeye başlanan yeni Primera 1.6 litre 100 HP, 1.8 litre 114 HP, 2.0 litre 140 HP benzinli ve 2.0 litre 90 HP´lik turbodizel motorlarla satılıyor. 2.0 litre 140 HP´lik Primera´da yeni geliştirilen Hypertronic CVT-M6 adı verilen sürekli değişken oranlı otomatik şanzıman bulunuyor. Yeni Primera için 1 yıl/sınırsız kilometre ya da 3 yıl/100 bin km mekanik garanti veriliyor.

Karoser, iç mekan
İlk bakışta bambaşka bir otomobil gibi görünse de aslında yeni Primera, eski versiyonun temeli üzerine geliştirilmiş. Otomobilin platformu ve kabin bölümü eskisiyle aynı. Ancak burun yapısı ve arka yapısı tamamen yeniden tasarlanmış. Bu değişikliklerle Primera´nın uzunluğu 4430 mm´den 4522 mm´yi yükselmiş. Buna karşılık 1715 mm´lik genişliğinde ve 1410 mm´lik yüksekliğinde değişiklik yok. Yeni Primera´ya önden bakıldığında bu yıl ortaklık anlaşması imzalanan Renault´nun yeni Megane´ına çok benzediği görülüyor. Ancak bu benzerliğin ortaklık anlaşmasıyla ilgisi yok. Nissan ve Renault tasarım ekipleri birbirlerinden habersiz şekilde çok benzeyen bu tasarımları gerçekleştirmiş olmalı! Yeni Primera´nın eskisinden miras kalan kanat şeklindeki ızgaraları eskisi kadar yayvan değil. Bu iki ızgara arasındaki Nissan logosu da biraz daha yukarı taşınmış. Primera´nın yüzündeki en karakteristik özellik badem şeklindeki farları. Far grubu ve sinyaller siyah bir çerçeveye sahip, darbelere dayanıklı polikarbonat bir camın altına yerleştirilmiş. Daha uzun bir hava girişine sahip ön tampon da yeni tasarım. Çeyrek daire şeklindeki sis farları eskisinden daha büyük. Yan çıtalar, ön tarafta ince başlıyor ve arkaya doğru kalınlaşıyor. Dış aynalar, kapı kolları ve yan çıtalar gövde renginde.

Primera´nın arka görünümü de çok değişmiş. Bagaj kapağının üst kısmı bir spoyler gibi dışa doğru çıkıntı yapıyor. Farlar gibi siyah çerçeveye sahip stop lambalarında hakim renk kırmızı. Stop lambalarının bir kısmı bagaj kapağının üzerinde. Arka tampon da yeniden tasarlanmış. Yeni Primera´da iç mekan da makyajdan büyük ölçüde nasibini almış. Kokpitin genel formu korunmuş fakat tasarım özellikle orta konsol ve göstergelerde fazlasıyla değişmiş. Orta konsolun üst bölümündeki havalandırma ızgaralarında bir değişiklik yapılmamış. Çalınma riskini azaltmak ve görünümde bütünlük sağlamak için orta konsola entegre edilen radyo-teypin kanal düğmelerinin arasına dörtlü ikaz lambası düğmesi yerleştirilmiş. Radyo-teypin altındaki elektronik klima ve havalandırma kumandaları yuvarlak tasarlanmış. Bu üç kumandadan ikisinde dijital ekran bulunuyor. Bu kamandaların altındaki iki düğmeden biri iç sirkülasyon diğeriyse arka cam rezistansına kumanda ediyor.
Vites kolunun ön tarafında küllük ve çakmak bulunuyor. El freninin sol tarafındaki düğmeyle far yükseklik ayarı yapılıyor. Gösterge aydınlatma, ayna ayar ve bagaj kapağını kilitleme kumandalarıysa direksiyonun sol tarafında sıralanmış. Primera´nın gösterge tablosu da yenilenmiş. Motor devir ve hız göstergeleri tablonun soluna doğru yerleştirilirken küçük motor hararet ve yakıt göstergeleri sağ üstte yeralıyor. Göstergelerdeki rakamlar sağa doğru yatık ve dolgun bir karakterle yazılmış. Tablonun sağ alt kısmındaki boşluğa bir dijital ekran yerleştirilmiş. Bu ekranda zaman saati, dış ısı, günlük ve toplam kilometre bilgileri bulunuyor.
Primera´nın yeniden tasarlanan koltukları vücuda daha iyi destek verdiği gibi arka koltuklardaki diz mesafesinin de 3.6 cm artmasını sağlamış. Sürücü koltuğunda dairesel kumandalarla yükseklik ve bel destek ayarı yapılabiliyor. Ön koltukların yanal yükseltileri yeterli düzeyde. Primera´nın 490 litrelik bagajı arka koltuklar yatırılarak genişletilebiliyor. Tampona kadar inen ve geniş açılan bagaj kapağı yükleme ve boşaltmalarda kolaylık sağlıyor.

Motor, performans
Primera´nın üstten çift egsantrik, 16 supap, çok nortadan enjeksiyon gibi modern özelliklere sahip olan motorunu eski versiyondan da tanıyoruz. 1597 cc hacmindeki motor 6000 d/d´de 100 HP güç, 4000 d/d´de 136 Nm tork üretiyor. Güç konusunda diğer birçok 1.6 litre motorlu rakibiyle aynı değere sahip olan Primera motoru tork konusunda geride kalıyor. Artık 1.6 litrelik motorlar rahatça 140 Nm´nin üzerinde tork üretirken Primera´nın motoru 136 Nm´yle geride kalıyor. Düşük devirlerde zorlanan motor 1220 kg´lık Primera´yı taşımakta zorlanıyor. Orta devirlerden itibaren toparlanmaya başlayan motor üst devirlerde beklenen canlılığa kavuşuyor. Yüksek boş ağırlığın yanısıra uzun tutulan şanzıman oranları da Primera´nın performansının beklendiği kadar yüksek olmasının önüne geçiyor. Kısa yollu ancak biraz kemikli geçişlere sahip şanzımanın uzun oranlı olması düşük yakıt tüketiminin ön planda tutulduğunu gösteriyor.

Hızlanma testlerinde henüz çok yeni olan test otomobili 0´dan 100 km/s´ye fabrika tarafından açıklanan 12.0 sn´lik sürede ulaştı. Bu ilk hızlanma süresi yüksek ağırlık gözönüne alındığında makul karşılanabilir. Ancak yine de benzer güçteki birçok rakibinin 0-100 km/s hızlanma değeri Primera´dan daha iyi. Uzun oranlı şanzıman ve alt devirlerdeki güçsüzlük esneklik testlerinde kendini fazlasıyla hissettiriyor. Özellikle 60-100 km/s hızlanmada 4´üncü viteste elde edilen 12.9 sn e 5´inci vitesteki 17.6 sn´lik dereceler sollamalarda vites düşürmenin zorunlu olduğunu gösteriyor. Her ne kadar performans konusunda biraz zayıf kalsa da, Primera yakıt tüketimi konusunda kullanıcısını memnun ediyor. Testlerimiz boyunca 100 km´de ortalama 8.6 litre yakıt tüketen Primera 60 litrelik deposuyla 697 km menzile ulaşabiliyor.

Kullanım, konfor
Eski versiyonda kullanılmaya başlanan ön ve arka süspansiyon sistemleri yeni Primera´ya da taşınmış. Çok kollu bağlantılara sahip ön süspansiyon ve kirişli tip bağlantılar bulunan arka süspansiyon Primera´ya başarılı yol tutuş özellikleri kazandırıyor. Biraz sert ayarlanmış süspansiyon sistemi darbeleri emmekte zorlanıyor. Ancak yine de ortalama bir konfor düzeyi tutturuyor. Virajlarda izinden kolay kolay çıkmayan Primera düz gidişte de son derece stabil. Hıza duyarlı hidrolik direksiyon sistemi istenilen tepkileri zamanında veriyor. Eski versiyondaki 14 inçlik jantlar yerine kullanılan 15 inçlik jantlar da başarılı yol tutuşa katkıda bulunuyor. Sürücü koltuğunun yükseklik ayarı minderin ön ve arka kısmının ayrı ayrı ayarlanabilmesini sağlıyor. Ele iyi oturan direksiyon simidinde de yükseklik ayarı bulunuyor. Genel olarak ergonomik olan kokpitte iki unsur alışkanlık gerektiriyor. Bunlardan birincisi radyo-teypin biraz yukarıya yerleştirilen küçük ses düğmesi ve el freninin yanına yerleştirilen far yüksekli ayarı. Elbette far yükseklik ayarı sürekli kullanılan bir donanım değil ancak kokpitte daha iyi bir yere konumlandırılabilirdi. Elektrikli cam düğmeleri kapı kolçağında, elektrikli ayna kumandasıysa kokpitin sol tarafında yeralıyor. Primera´nın ön ve yanlardaki görüş açısı geniş; ancak arka görüş diğer modern otomobillerdeki gibi biraz kısıtlı. Primera´nın iç mekanında pratik bazı yenilikler görüyoruz. Sürücü kapısının üst kısmına yerleştirilen bir kapak gözlük muhafazası olarak kullanılabiliyor. Bunun yanısıra ön koltuk sırtlıklarına yerleştirilen mandallar askı gibi kullanılabiliyor. Orta konsolun alt kısmında ve direksiyon kolonunun alt kısmındaki derin gözlerle ön koltuk dayanağı oldukça fazla eşyayı barındırabiliyor.

Primera´yla yaptığımız gürültü düzeyi ölçümlerinde eskisine göre daha sessiz olduğunu tespit ettik. 5´inci vites 130 km/s´de elde ettiğimiz 68 dB(A)´lık değer orta sınıftaki bir otomobil için çok düşük olmasa da tatmin ediyor. Primera´nın ABS, EBD (Elektronik Fren Basıncı Dağıtıcısı) ve orta sınıf otomobillerde rastlanmayan Brake Assist sistemi destekli fren sistemi önde hava kanallı disk ve arkada disklerden oluşuyor. Brake Assist sistemi acil durum frenlerinde sürücü fren pedalına tam güçle basamasa bile maksimum fren gücünün uygulanmasını sağlıyor. 100 km/s hızla giderken yaptığımız panik frenlerde Primera savrulmadan 40 metrede durdu.

http://img2.imageshack.us/img2/7117/grnt894tu6.jpg

20 Mesaj
3 Ocak 2008; 23:29:37 

Merhaba Arkadaşlar,

1 haftalık 2000 Nissan Primera 2.0 Elegance Hypertronic CVT (P11-144) kullanıcısıyım. İleride resimleri eklerim. Nissan kullanıcıları ile birlikte deneyim, bilgi ve belki aktivite paylaşımı çok ii olur.

Aracımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum ki daha çabuk öğreneyim aracın gerçek özelliklerini ve avantaj-dezavantajlarını...

1179 Mesaj
4 Ocak 2008; 11:19:18 

2009 da çıkması beklenen yani murano bence çok yakışıklı olmuş

0

0

0

0

0