Şimdi Ara

Pentium işlemciler 20 yaşında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
1
Favori
1.075
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Pentium işlemciler 20 yaşında

Günümüzde Intel'in yeni mimarileri üzerine inşa ettiği Core işlemci ailesi ile ilgili gelişmeler an be an takip edilirken, Pentium işlemciler ise artık sınırlı bir yelpazede ortaklara ve son kullanıcıya sunuluyor.

Ancak bundan tam 20 yıl önce pazara sunulan Pentium markası, Microsoft'un pazarlama stratejisindeki en önemli değişimlerden birisini temsil ediyordu. Bu değişim firmanın bilgisayar yongaları pazarında liderliğe yürümesinde de başrol oynadı.

Intel'in Pentium adını verdiği işlemci aslında Intel 586 olarak belirlenmişken, AMD'nin de benzer numaralandırmaları tercih etmesi ve yeni strateji gereği olarak değiştirildi. Intel böylece fikra hak olarak da korunan Pentium işlemci serisine başladı. 

İlk Pentium işlemcisi 486 işlemcisinin devamı niteliğindeydi. Ancak farklı aynı hızda 2 katı kadar daha fazla performans sunmaktaydı. 486 işlemcisi o dönemin en hızlı işlemcisi olarak lanse edildiği için Pentium işlemcilerdeki performans artışı çok dikkat çekici oldu. İlk Pentium yongaları 60MHz ve 66MHz hızlarında iki versiyon olarak satışa sunuldu. 

O dönemin iComp benchmark sonuçlarına göre 60MHz Pentium işlemcisi 565 puan, 66MHz 486DX2 işlemcisi 297 puan almıştı. 

Bugün kulağa oldukça şaşırtıcı gelen 800nm fabrikasyon sürecine sahip olan işlemci 3.1 milyon transistör barındırıyordu. Şu an Core i7 işlemcileri 1.4 milyar transistör barındırıyor ve 22nm fabrikasyon sürecine sahip. 

Intel'in 1993 yılında satışa sunduğu Pentium işlemcisi Intel Inside logosunu da beraberinde getiriyordu. Firma ve endüstri için oyunun kurallarını değiştirdiğine inanılan Pentium markası dünyanın en tanınan işlemci ismi olmuştu.

• Pentiumdan 2yas büyüğüm garip hissettim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O zamanlar daha bilgisayar işlemcileri bile 60 MHz hızındayken şimdi akıllı telefonların işlemcileri bile 1.6 GHz ve 28 nm ile üretiliyor. Nereden nereye diyor insan.
  • Pentium 4 for ever
  • quote:

Orijinalden alıntı: sugar_klavyeci

O zamanlar daha bilgisayar işlemcileri bile 60 MHz hızındayken şimdi akıllı telefonların işlemcileri bile 1.6 GHz ve 28 nm ile üretiliyor. Nereden nereye diyor insan.

St ericsson mobil pazara yönelik 3 ghz hızında çalışan işlemcisini tanıtmıştı mwc 2013 te. tabii üretemeden kapattı dükkanı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Düşünen Biri

St ericsson mobil pazara yönelik 3 ghz hızında çalışan işlemcisini tanıtmıştı mwc 2013 te. tabii üretemeden kapattı dükkanı

Olan Texas Instruments ile ST-Ericsson'a oldu. Önüne gelen Qualcomm kullanıyor. Ki çift çekirdekte rezil olanlar da bunlardı. TI'in OMAP 5 platformu esasında Snapdragon xxx serisinden daha iyi. Şu Nokia MeeGo ile devam etseydi TI de işlemci işini bırakmazdı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sugar_klavyeci

quote:

Orijinalden alıntı: Düşünen Biri

Olan Texas Instruments ile ST-Ericsson'a oldu. Önüne gelen Qualcomm kullanıyor. Ki çift çekirdekte rezil olanlar da bunlardı. TI'in OMAP 5 platformu esasında Snapdragon xxx serisinden daha iyi. Şu Nokia MeeGo ile devam etseydi TI de işlemci işini bırakmazdı.

Dediğin gibi qualcomm a ilgi büyüktü ve hala büyük. hatta şirket değerine de bakarsak bunu anlayabiliyoruz

• Pentium 4 ever

• Pc,de tanıştığım ilk işlemci Pentium MMX ti zamanının gözde işlemcilerindendi ancak işlemci mimarisindeki ilerleme baş döndürücü bir hızla ilerliyor gerçekten
  • Motorola 6502, Intel 8080 ve Zilog Z80A görmüşüm.

Yaşlanmışız yahu.
  • Bizle bir büyüyo
  • Pentium 100 ve Win95. Güzel günlerdi, ikisinide sevgiyle anıyorum.
  • Ben hala kullanıyom pentium 4 kahrolsun kapitalizm :)

• 98 yilinda pentium mmx 200 mhz kullanmistim ilk kez

• Vay be benden 1 yaş büyükmüş Pentium ben ilk bilgisayarla 7 yaşında tanıştığım için Pentium II bir bilgisayarım vardı 16 MB RAM 16 MB Ekran kartı vardı NFS 5'i bile kaldırmıyordu ne günlerdi

• Vay be benden 1 yaş büyükmüş Pentium ben ilk bilgisayarla 7 yaşında tanıştığım için Pentium II bir bilgisayarım vardı 16 MB RAM 16 MB Ekran kartı vardı NFS 5'i bile kaldırmıyordu ne günlerdi

• gelmiş geçmiş en kral seri denilebilir. zamanında p3 kullanmıştım
  • benden büyük mübarek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R-10 -- 25 Mart 2013; 19:07:09 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.