Şimdi Ara

120Hz LCD Ekranızı 480Hz TÜP Ekran gibi yapın - SIFIR Motion Blur LCD

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
166
Cevap
28
Favori
12.384
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  120Hz LCD Ekranızı 480Hz TÜP Ekran gibi yapın - SIFIR Motion Blur LCD

Zero motion blur LCD!!! den bahsediyorum arkadaşlar. nVidia LightBoost teknolijisini hack lamışlar ve sanki 480Hz deki CRT ekrana bakıyormuşçasına etkiyi almamızın yolunu açmışlar. Ekranızın 120 Hz i desteklesin yeterki. Aşağıdaki videoda olayın nasıl işlediğine dair bir örnek.

3D gözlüğe ihtiyaç duymuyor.

LightBoost =% 100

LightBoost = 50%

LightBoost = 10%

Yakın Bakış

60Hz sırasında 960 piksel / sn hareket bulanıklığı büyük miktarda

Grafik kartından bağımsız. nVidia yada AMD! (sadece 27'' s27a950d)

Samsung, Asus, Benq gibi monitörler için ayrı yol izlenebiliyor. Aşağıda verdiğim linklerde nasıl yapılacağı ingilizce olarak anlatılmış. Samsung monitörlerde nasıl yapılacağını açıkladım. Diğerlerini zamanımın elverdiği ölçüde eklemeye çalışacam. Ama sizde katkı bulunun isterim Başlığa ilgi ve katkı olmassa bende boşuna kendimi yoramam, zamanımı kaybedemem

Ben şahsen samsung 27'' s27a950ds ekranım ile denedim sonuç harika. Birtek ekran parlaklığı azalıyor. Başka negatif etkisi yok bunun.

Asus VG278HE yada ASUS VG248QE de bu parlaklık durumu daha mı iyi onu bilmiyorum. Büyük ihtimal daha iyidir çünkü LightBoost u doğal olarak destekliyorlar. Yapan arkadaşımız olursa burada paylaşabilir.

Edit:LightBoost la ilgili; ASUS VG248QE de 3D modda ışık azalması olmakta 350nit ten 250nit e bir düşüş var. tabi bu değerler tahmini. Samsung S27A950DS ile kıyaslarsan 300nit 200 nit gibi oluyordu sanki. Her iki monitörde de 100nit lik bir azalma olmakta. Anlayacağınız, LightBoost ta da düşüş oluyor. Fark anladığım kadarıyla sadece 3D gözlüklerde ortaya çıkıyor şöyleki Samsung ta gözlük takınca 200nit e düşen ışık gözlükle biraz daha düşüyordu, azalıyordu. ASUS ta gözlük takınca ekstra bir ışık kaybı, azalma olmuyor. Olay buymuş arkadaşlar. Ama bizim gözlükle işimiz zaten yok Bunu açıklayan videoyu da aşağıda paylaştım zaten

S23A700D, S23A750D, S23A950D, S27A750D, S27A950D da denenmiştir
    KAYNAK

Yapmanız gereken işlem çok basit:

1.Ekranı 120 Hz moduna alın.
    (Control Panel -> Display -> Adjust Resolution -> Advanced -> Monitor)
    2.Monitörün OSD ayarlarından “Response Time” ı “Normal” yapın.
    3.Yine OSD den 3D ayarlarından "frame-sequential" modu seçin.
    4.Bu şekilde oyunları oynayıp sonucu bu başlıktan paylaşın (3D gözlüye ihtiyacınız yok!)

UYARI: Peşinen söyleyeyim arkadaşlar, bu ayar ile oyun oynamak bağımlılık yapabilir ve bir daha eski ayarlardaki monitörünüze bakmak istemeyebilirsiniz. ÇOK CİDDİYİM

İnanmayanlar için şunu söyleyeyim (uzun zaman olsu ama hala hatırlarım o negatif etkiyi) İlk tüp ekrandan LCD ye geçince ekranın bulanıklaşmasını çok yadırgadım uzun zaman geçti alışmam. Allahtan 120Hz monitörle tanıştımda biraz rahatladım. Bu işlemi test ettikten sonra yine o eski günlere döndüm, LCD me 120Hz de bile bakmak istemiyorum artık Birtek ışık ihtiyacı için vazgeçerim arada

ASUS VG248QE gibi 3D shutter glasses emitter olmasa dahi nasıl kolay yoldan LightBoost u aktif etmnin yolunu anlatıcam.

1. Dosyayı download edin. ToastyX Custom Resolution Utility
    2. CRU.exe çalıştırın.
    3. “Detailed Resolutions” menüsünün altında “Add” e tıklayın.
    4. 1080p 120Hz için resimdeki gibi ayarlarınızı düzenleyin (Çok önemli: Vertical Total in 1149 yaptığınızdan emin olun)

5. Benim gibi portrait modda kullanacaklar herbir monitör için aynı işlemi tekrarlamalıdırlar. ( “Copy” butonunu kullanabilirsiniz.)
    6. OK deyin ve sistemi yeniden başlatın.
    7. 1920x1080 120Hz e geçtiğinizde LightBoost otomatik birşekilde aktif olacaktır.

Böylelikle nvidia driverla gelen 3D visionu kurmanıza, kurduysanızda aktıf etmenize kerek kalmadan Ctrl+T kombinasyonunu kullanmadan CRT monitöre eşdeğer SIFIR Motion Blur yapmış oluyoruz.

Konuyla ilgli ingilizce linkler
    http://www.overclock.net/t/1339384/zero-motion-blur-lcd-nvidia-lightboost-hack-looks-like-crt-looks-like-480hz
    http://hardforum.com/showthread.php?t=1734114
    http://www.blurbusters.com/zero-motion-blur/lightboost/
    http://www.tftcentral.co.uk/articles/motion_blur.htm
    http://hardforum.com/showthread.php?p=1039773391&postcount=1212

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 19 Kasım 2013; 21:52:05 >

• Pazartesi yada Salı günü nasip olursa sipariş ettiğim ASUS VG278H elime ulaşacak. Merak ediyorum acaba nasıl bir monitör ^.^

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wizi_emre -- 24 Mart 2013; 21:15:45 >
  • hadi hayırlı olsun bakalım nvida kartın varsa deneme yapıp paylaşırsan sevinirim. normal kullanıma oranla ekran parlaklığı asus ta azalacakmı azalmayacak mı bunu merak ediyorum.
  • MSI GTX670 Power Edition var kullandığım. Evde birde pasif gözlüklü Aoc' nin 3d monitörü var 23" onunlada karşılaştıracağım ^.^
  • Arkadaşlar konuyla ilgili katılımınızı bekliyorum. Forumda 120Hz monitörü olan yok mu? Yada olay ilginizi mi çekmiyor anlamadım

Haa! anladım! Gözlerinizin alışmasından korkuyorsunuz bu "zero motion blur" olayına Tamam şimdi oldu. Eee haklısınız tabi
  • Kullandığım monitörle ilgili deneyimlerimi buradan aktaracağım
    Ben genelde 3d için kullandım
    3d'de lightboos özelliği sayesinde karanlık görüntü sorunu yaşamadım
    ama normalde 2d ve masaüstünde de 120hz kullanıyorum karanlık sorunu yaşamadım
    yine de daha ayrıntılı bir incelemeden sonra cevap vereceğim
  • Arkdaşlar!

ASUS VG278HE vede ASUS VG248QE de LightBoost özelliğine doğrudan sahip olduklarından bu ekranlarda ışık azalmasının olmayacağını yada olursa da benim Samsung S27A950D ye oranla daha az olacağını düşünüyorum.

Maalesef Asus monitörleri test şansım yok. Forumda bu monitörleri kullanan arkdaşlar vardır illa ki.

Kendilerini deneyimlerini burada paylaşmaya davet ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 28 Mart 2013; 15:30:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: svstrgmr

Kullandığım monitörle ilgili deneyimlerimi buradan aktaracağım
    Ben genelde 3d için kullandım
    3d'de lightboos özelliği sayesinde karanlık görüntü sorunu yaşamadım
    ama normalde 2d ve masaüstünde de 120hz kullanıyorum karanlık sorunu yaşamadım
    yine de daha ayrıntılı bir incelemeden sonra cevap vereceğim

Teşekkür ederim ilginize Deneyimlerinizi sabırsızlıkla beklicem.

Monitör 2D den 3D moduna geçtiğinde ekran ışığında/parlaklığında azalma olmuyorsa Lightboost özelliğinden dolayıdır. Samsung S27A950D de Lightboost desteklemiyor çünkü.

Resimdeki görüntünün sol yarısındaki gibi oluyor 3D ye geçince.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 28 Mart 2013; 15:39:57 >

• denedim
    parlaklıkta sorun yok
    ama renklerde bozulma oldu
    renkler sanki kırmızıya boğuldu
    yani kırmızı renk ağır bastı
    onu nasıl düzeltirim bilmiyorum
  • nvidia kontrol panelden kırmızı rengi parlaklık ve kontrast olarak 10 birim kısınca düzeldi
  • quote:

Orijinalden alıntı: rezes

İnanmayanlar için şunu söyleyeyim (uzun zaman olsu ama hala hatırlarım o negatif etkiyi) İlk tüp ekrandan LCD ye geçince ekranın bulanıklaşmasını çok yadırgadım uzun zaman geçti alışmam. Allahtan 120Hz monitörle tanıştımda biraz rahatladım. Bu işlemi test ettikten sonra yine o eski günlere döndüm, LCD me 120Hz de bile bakmak istemiyorum artık

Biz 60 hz monitörle ölelim bari.
    />

• quote:

denedim
    parlaklıkta sorun yok
    ama renklerde bozulma oldu
    renkler sanki kırmızıya boğuldu
    yani kırmızı renk ağır bastı
    onu nasıl düzeltirim bilmiyorum

Kardeşim hemen olumsuzdan dalmışsın Olumlu kısma gel ekran blur kaldı mı kalmadı mı sen onu söyle evvela
  • Unofficial Hack for LightBoost in 2D (No Glasses Emitter) kısmı var blurbusters.com da. Orada ki adımları ilk fırsatta türkçeleştirmeye çalışacam.

Option B: Choose these instructions if you have a LightBoost monitor but you do not have the 3D glasses emitter or it is not built into your monitor. These instructions are for an advanced user, since registry tweaks and monitor INF files are involved!
    1.Make sure your monitor supports LightBoost (e.g. ASUS VG248QE)
    Use at least driver 310.90 driver from nVidia (www.geforce.com)
    .
    2.IMPORTANT (monitor-specific): If you’re using a monitor without an emitter (e.g. BENQ monitors, ASUS VG278HE or ASUS VG248QE) you must trick it into thinking it’s an ASUS VG278H (non-HE) by installing the EDID override INF file. (This is so nVidia drivers are able to be tricked into enabling LightBoost in 2D mode, without needing to own a shutter glasses emitter). Download the INF file here:
    LightBoost-Monitor-EDID-override.inf
    Note: Windows Vista, 7 and 8 is supported. Windows XP is not supported.
    .
    3.Install this INF file via Device Manager, then reboot.
    Detailed instructions: First, right-click this INF file in File Explorer and select “Install”. Next, go to Device Manager and right-click your monitor, select “Update Driver Software”, then “Browser my computer…”, then “Let me pick…”, then disable “Show compatible hardware”, then select the “LightBoost EDID Override” from manufacturer ASUS (even if you don’t have ASUS), and then reboot.
    IMPORTANT (Windows 8 specific): If you’re installing under Windows 8,
    follow these instructions to disable driver signature enforcement before installing this INF file. The INF file is installed via right-clicking the monitor in Control Panel -> Device Manager, and updating its driver.
    .
    4.Install registry tweak to enable LightBoost in 2D mode without shutter glasses:
    ForceLightBoostWithoutGlasses.reg
    .
    5.Save this as a .reg file, double click on .reg file, add to registry, reboot.
    .
    6.Go to Control Panel -> Display -> Adjust Resolution
    .
    7.Verify “Enable Stereoscopic 3D settings for all displays” is enabled
    .
    8.Go to NVIDIA Control Panel (system tray -> nVidia icon

9.Select “Set up Stereoscopic 3D” at left bar
    .
    10.Select “Enable Stereoscopic 3D” checkbox
    .
    11.Select “Asus 120Hz LCD” (even if you have a BENQ), and click Apply
    Immediately, you should see a change in display colors.
    .
    12.Quickly verify your LightBoost is enabled.
    (a) Check monitor’s OSD menus, the “LightBoost” adjustment is unlocked.
    (b) Wave hand in front of your screen. You should see a stroboscopic effect.
    .
    13.The image may need adjustment (different colors, dimmer brightness).
    NOTE: For a brighter image, configure the Contrast setting in your monitor’s menu. Although, the best Contrast setting for best LightBoost colors is 65 for calibration for both ASUS and BENQ, some people may find this too dim. (For ASUS, a Contrast of 90 leads to a brighter picture, but worse colors). The picture can be further improved by re-calibrating via nVidia Control Panel.
    .

14.Via your monitor’s adjustments, adjust the LightBoost setting while viewing the Lagom Contrast Test Pattern until it looks good.
    .
    15.If certain games stubbornly launch in 3D mode (double image), press Control+T while inside the game, to make it switch back to 2D mode.
    .
    16.Make sure you run your game at frame rates matching refresh rates.
    You need 120 fps @ 120 Hz for maximum LightBoost benefit.
    LightBoost is limited to working at refresh rates 100 Hz to 120 Hz

• PixPerAn ile test ettim
    görüntü yağ gibi akıyor
    120Hz de 3 kare kaybı var
    ama çok akıcı olmasına rağmen yani blur motion olmamasına ve neredeyse 1ms tepkime süresi gibi keskin görüntü olmasına rağmen ghosting oluyor
    kesinlikle blur yok titreme yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OguzhanKeskinbalta -- 28 Mart 2013; 16:03:17 >
  • quote:

nvidia kontrol panelden kırmızı rengi parlaklık ve kontrast olarak 10 birim kısınca düzeldi

quote:

Some notes

Minor Side Effects: Different color, dimmer screen (slight crimson tint on BENQ, fixable via a new monitor profile, nVidia color calibration), different brightness, some flicker feel (if you are sensitive to CRT flicker).

Bazı notlar kısmında küçük yan etki olarak: Farklı renk, dimmer ekran, farklı parlaklık, bazı titreme hissediyorum (seni CRT titreşimi duyarlı ise) (yeni bir monitör profili, nVidia renk kalibrasyonu ile düzeltilebilir BENQ üzerinde hafif kızıl renk tonu,)

gözlemlenmiş. Yani sendeki durum normal nvidia renk kalibrasyonu ilede düzeltebiliyorsun

• quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

quote:

Orijinalden alıntı: rezes

İnanmayanlar için şunu söyleyeyim (uzun zaman olsu ama hala hatırlarım o negatif etkiyi) İlk tüp ekrandan LCD ye geçince ekranın bulanıklaşmasını çok yadırgadım uzun zaman geçti alışmam. Allahtan 120Hz monitörle tanıştımda biraz rahatladım. Bu işlemi test ettikten sonra yine o eski günlere döndüm, LCD me 120Hz de bile bakmak istemiyorum artık

Biz 60 hz monitörle ölelim bari.
    />

Durduk yere ölmenin ne anlamı var şimdi

• Sizi 120 hz bile kesmiyorken biz 60 hz'le sürünüyoruz işte. Biz ölmeyelim de kim ölsün.
  • Modu kullanmak bebeğin elinde o nesne gibi bağımlık yaptı bende.

Resim baya dokundu bana.. tamam tam konuyu siliyorum. Yok öyle sıfır motion gibi bir şey
  • Konudan isitfade edecekler vardır elbet. Bakma sen bize...
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Konudan isitfade edecekler vardır elbet. Bakma sen bize...
    />

/>

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 28 Mart 2013; 20:35:16 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.