Şimdi Ara

Part-time çalıştıysan gel borcunu öğren kardeşim (herkesin borcu var!)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
2
Favori
5.892
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  Part-time çalıştıysan gel borcunu öğren kardeşim (herkesin borcu var!)

arkadaşlar daha öncede konu açtım fakat yönetici arkadaşlarımız sebep belirtmeden silmişler Allah razı olsun.

sorgulama yapan arkadaşlarımıza sürpriz borçlar çıkmıştı konu sayesinde bilgi almışlardı.

sizde sorgulamak isterseniz buyrun

https://sgk.ziraatbank.com.tr/Sonuc.aspx

(22:00 - 02:00 saatleri arasında sorgu ve tahsilat yapılamamaktadır.)

arkadaşlar benim tanıdığım üniversite öğrencisi babası devlet memuru. ara sıra ajanslarda part time olarak çalışmaktaydı.
    tabi sigorta girişi yapılıyordu günlük olarak. bu yüzden mesela o ay 3 gün çalıştıysa 27 gün için kendisi sağlık primi olarak borçlandırılmış.

babasının maaşı düşmüş çocuk yardımı kesilmiş. ek olarak hastaneye gittiğinde babasından yararlanamıyordu.

sgkya gittiğinde tam 2.500 tl borç çıktı. buna bir kağıt imzalatmak istemişler. fakat ben uyarmıştım. bu yüzden asla ben birşey ödeyemem ben öğrenciyim benim babam memur demiş. ödersin ödemezsin derken ben bunu asla ödeyemem ödemem demiş. hatta internetten araştırdım herkes mağdur benim gibi af çıkacakmış vs demiş. kadın bu sefer tamam onu sildim fakat 100-120 tl gibi bir rakam ödemen gerekiyor demiş. genel sağlık sigortasına dönmüş vs. yine aynı şekilde ben ödemem asla demiş nolacaksa olsun.

gelin görün ki kadın o borçları da silmiş. çocuk şimdi ne yapmam gerekiyor demiş kadın da evine git çay kahve iç oğlum demiş.

vel hasılı kelam gidin borcunuz varsa sildirin. part time çalıştıysanız veya staj yaptıysanız mutlaka ilgilenin.

KAYNAK:http://www.haberturk.com/yazarlar/ali-tezel-1016/809436-harcligi-icin-calisan-ogrencilere-gss-eziyeti-suruyor

arkadaşlar yine konum silinirse ben artık birşey demiyorum. şurada herkes için önemli birşey yazıyoruz.

ayrıca klavyemde sorun olduğu için büyük harf kullanamadım.

herkese sevgilerimle...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sesar -- 19 Mart 2013; 23:20:29 >

• Bir mağazada part time olarak çalışıyorum yaklaşık 5-6aydır. Neden borclanıyoruz onu anlamadım? Birde borcu nasıl ve nereden sildirebiliriz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: PsychoticInfIuence

Bir mağazada part time olarak çalışıyorum yaklaşık 5-6aydır. Neden borclanıyoruz onu anlamadım? Birde borcu nasıl ve nereden sildirebiliriz?

Part Time'da 15 gün sigortalı gösteriyolar kalan 15 gün için GSS kapsamında prim ödemek zorundasın. Silme falan yok, ne kadar borcunuz varsa sorgulatın gidip ödeyin.
  • quote:

Bir mağazada part time olarak çalışıyorum yaklaşık 5-6aydır. Neden borclanıyoruz onu anlamadım? Birde borcu nasıl ve nereden sildirebiliriz?

dostum yeni bir kanun çıktı. herkes saglık sigortalı olmak zorunda. istesende istemesende saglık sigortalı oluyorsun. bunun da aylık masrafı var sabit olarak.

mesela part time diyorsun. diyelim ki 30 günde sen 10 gün çalışıyorsun. 10 gün için sigortanı şirketin, magazan karşılar fakat geriye kalan 20 günü sen karşılıyorsun o da sana gss borcu olarak yazılıyor genel sağlık sigortası kapsamında.

ne kadar az çalışırsan da o kadar zararın oluyor.

mesela sen belki 2 gün çalıştın 100 tl kazandın fakat borcun bin tl çıkabiliyor.

borcu verdiğim internet adresinden öğrenebiliyorsun. sgk gidip oradan gss veznesinden sildirme ve öğrenciliğini bildirme işlemi yapıyorsun öğrenci belgesiyle birlikte.

bu kanun öğrencilere çok büyük zarar verdi. haber sitelerinde de yer alıyor. çok büyük bir tehlike mevcut. büyük ihtimal af çıkacak fakat bazı arkadaşlar da başıma birşey gelmesin diye ödüyorlarmış. yazık günahtır.

geçen açtığım konuda 1500 tl gibi borçları ödeyen arkadaşlar vardı. tanıdığım ise 2500 tl borcu ödememiş ve sildirmiş.

sizde ödemeyin fakat sildirmeyi de unutmayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DaY_WaLkeR.

quote:

Part Time'da 15 gün sigortalı gösteriyolar kalan 15 gün için GSS kapsamında prim ödemek zorundasın. Silme falan yok, ne kadar borcunuz varsa sorgulatın gidip ödeyin.

Vay arkadaş ya öğrenci halimizle gidip üç beş bişey kazanmak için çalışıyoruz ondada borçlu çıkıyoruz. Yarın bi bakayım ne kadarmış, inşallah yüklü bi miktar değildir..

• anlamadigim su:
    biz prim yatirmis oluyoruz bir nevi.
    ve o kadin kafasina gore nasil siliyor?

• Beyler bende de 1.204 tl borc cikiyo. Yazin pederin yaninda calistim sadece ilk ay 4 gun eksik yatrdi oda ayi tamamlamadigim icin ama bu kadar borc neden oldu? Hala calisiyo gozukuyorum ama tam yatiyo prim.

• quote:

Orijinalden alıntı: DaY_WaLkeR.

quote:

dostum sildirme var. daha bugün tanıdığım sildirdi.

mesela sen 2011 yılından bugüne kadar part time çalıştın. sana çıkan borç 2000 tl olsun.

sen 2008 veya 2011 yılında üniversiteye kayıt olmuştun. öğrenci belgeni götürdüğünde o tarihler arasında öğrenci olduğun anlaşılırsa ispat edilirse borcun silinir sıfırlanır... itiraz etmezsen bu borç katlanarak artar ve ödemek zorunda kalabilirsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sesar

quote:

dostum yeni bir kanun çıktı. herkes saglık sigortalı olmak zorunda. istesende istemesende saglık sigortalı oluyorsun. bunun da aylık masrafı var sabit olarak.

mesela part time diyorsun. diyelim ki 30 günde sen 10 gün çalışıyorsun. 10 gün için sigortanı şirketin, magazan karşılar fakat geriye kalan 20 günü sen karşılıyorsun o da sana gss borcu olarak yazılıyor genel sağlık sigortası kapsamında.

ne kadar az çalışırsan da o kadar zararın oluyor.

mesela sen belki 2 gün çalıştın 100 tl kazandın fakat borcun bin tl çıkabiliyor.

borcu verdiğim internet adresinden öğrenebiliyorsun. sgk gidip oradan gss veznesinden sildirme ve öğrenciliğini bildirme işlemi yapıyorsun öğrenci belgesiyle birlikte.

bu kanun öğrencilere çok büyük zarar verdi. haber sitelerinde de yer alıyor. çok büyük bir tehlike mevcut. büyük ihtimal af çıkacak fakat bazı arkadaşlar da başıma birşey gelmesin diye ödüyorlarmış. yazık günahtır.

geçen açtığım konuda 1500 tl gibi borçları ödeyen arkadaşlar vardı. tanıdığım ise 2500 tl borcu ödememiş ve sildirmiş.

sizde ödemeyin fakat sildirmeyi de unutmayın.

O değilde okulum bitti mezun oldum ama henüz okulla ilişkimi kesmedim. Ay sonu gidip geçici mezuniyet belgemi alıp ilişkimi koparıcam. Bu hafta gitsem sgk ya bi islem yapabilirmiyim? Durduk yere o kadar para ödemiyelim. Öyleysede iştende çıkarım yani zaten aldığımız üç bes kurus para onuda borcamı yatırcaz.

• eğer borcun varsa sorgula siteden hemen öğrenci belgesi çıkar ve sgkya gidip bildirim yap.

öğrenci belgesini gösterip ispatlayamazsan ödemek zorunda kalabilirsin. memur zaten bütün dökümanları çıkarıyor çalıştığın günler vs.

senin çalıştığın süre aralığında öğrenci olduğunu belgenle ispatlaman gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sesar -- 19 Mart 2013; 23:19:41 >
  • quote:

eğer borcun varsa sorgula siteden hemen öğrenci belgesi çıkar ve sgkya gidip bildirim yap.

öğrenci belgesini gösterip ispatlayamazsan ödemek zorunda kalabilirsin. memur zaten bütün dökümanları çıkarıyor çalıştığın günler vs.

senin çalıştığın süre aralığında öğrenci olduğunu belgenle ispatlaman gerekiyor.

Bu ay mezun duruma geldim ben sadece mezuniyet belgemi almak kaldı. Ee ben şimdi okuldan öğrenci belgesi istediğimde normal olarak alamıycam. Ama bu ayın öncesine kadar öğrenciydim. Peki bu aya kadar olan kısmı nasıl ispatlayıp sildirebilirim?

• Ailesinde sigortasından yararlanabileceği olmayan öğrencilere de sigorta yapmıyorlar artık
  • her ay farklı gün sayısında primi ödenen part time çalışanlar ne yapacak acaba? bir ay 10, bir ay 20 gün ödendi diyelim her ay ayrıca mı başvuracağız. ama öğrendiğim bir şey var ki, çoğunuz biliyorsunuzdur belki de; 30 gün ödendiği ayı gidip haber vermezsek gss işlemeye, yani borçlar birikmeye devam ediyor:(
  • Şöyle söyleyeyim mesela mayıs ayındayız. Sen 5-12 mayıs tarihlerinde işte çalıştın anneler günü için tanıtım satış destek personeli olarak. Bu durumda senin GSS primin 30 gün üzerinden değerlendiriliyor.

Kurtulmak istiyorsan işverenine söyleyeceksin ve puantajlı kod 7 olarak giriş yapmasını söyleyeceksin. Kısmı süreli olursa 30 gün üzerinden hesaplanır.

Öğrenciysen zaten diploma götürüp sildirebiliyorsun borcunu kardeşim. Sgk merkezine uğra derim..
  • ben 2 senedir part çalışıyorum üniversite öğrencisiyim borcum gözükmüyor
  • ben de part-time işte başlayacağım da daha önceden sgk'ya öğrenci belgesi götürmüştüm üniversiteden şimdi bir daha götürmem gerekir mi acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: platonn

ben 2 senedir part çalışıyorum üniversite öğrencisiyim borcum gözükmüyor

Sigortasız çalışmışsındır kardeşim.
  • quote:

quote:

Yok kardeşim sigortam ödenmiş e-sgk da gözüküyor :) ki sigortasız çalıştıramazlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: slhttnshn61

Beyler bende de 1.204 tl borc cikiyo. Yazin pederin yaninda calistim sadece ilk ay 4 gun eksik yatrdi oda ayi tamamlamadigim icin ama bu kadar borc neden oldu? Hala calisiyo gozukuyorum ama tam yatiyo prim.

baban kazıklamış seni ozaman

• quote:

quote:

quote:

Yok kardeşim sigortam ödenmiş e-sgk da gözüküyor :) ki sigortasız çalıştıramazlar

İşveren puantajlı kod 7 girişi yaparak durumu engellemiş veya SGK senin öğrenciliğinden ötürü borç yazmamış.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.