Şimdi Ara

Toshiba, 19 nm NAND flash bellek yongalı SSD'lerinin sevkiyatına başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
671
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Toshiba, 19 nm NAND flash bellek yongalı SSD'lerinin sevkiyatına başladı

Toshiba, 19 nm'lik NAND flash bellek yongalarına sahip THNSNH serisi SSD çözümlerinin Avrupa ülkelerine sevkiyatına başladığını duyurdu. THNSNH serisi, 2.5-inç ve mSATA olmak üzere iki ayrı form faktöründe üretilmiş. 2.5-inç'lik form faktöründe üretilen modellerin ise kalınlık seviyesi (7 mm ve 9.5 mm) bakımından kendi içlerinde ikiye ayrıldığını belirtelim.

19 nm üretim süreci teknolojisiyle geliştirilen MLC (Multi-Level Cell) tipi NAND flash bellek yongalarıyla ve SATA-III (6 Gb/sn) arayüzü desteğiyle donatılan SSD'lerden 2.5-inç'lik modeller, 60 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB kapasite seçenekleriyle; mSATA modeller, 60 GB, 128 GB, 256 GB kapasite seçenekleriyle geliyor.

Merak edenler için THNSNH serisinin sıralı okuma ve sıralı yazma hızları şu şekilde;

2.5-inç:

• 60 GB: 534 MB / sn sıralı okuma hızı - 450 MB / sn sıralı yazma hızı

• 128 GB: 534 MB / sn sıralı okuma hızı - 471 MB / sn sıralı yazma hızı

• 256 GB / 512 GB: 534 MB / sn sıralı okuma hızı - 482 MB / sn sıralı yazma hızı

mSATA:

• 60 GB: 534 MB / sn sıralı okuma hızı - 450 MB / sn sıralı yazma hızı

• 128 GB / 256 GB: 534 MB / sn sıralı okuma hızı - 471 MB / sn sıralı yazma hızı

Hata öncesi kullanım süreleri 1.5 milyon saat olarak açıklanan ve yüksek enerji verimliliği vadeden SSD'lerin fiyat detayları ise verilmemiş.

• Yani SSD'lerin hızıda bu kadar şimdilik. Nm de kurtarmıyor.

• Sata3 arabiriminin maksimum desteklediği hız zaten 600MB/sn. Ne bekliyordunuz ki?
    Nm olarak düştü diye 1.2GB falan mı olacaktı :)

• harika bir ürün olmuş...

• "Hata öncesi kullanım süreleri 1.5 milyon saat", arkadaş buna inanmak istiyorum, milletin aldığı SSD'ler garantisi dolunca elinde bozulup kalıyor, bunlar 170 yıl garanti veriyoruz diyorlar, bunu resmi olarak verseler keşke, 170 yılda gerekmez, 5 yıl garantiye razıyım ben.

• Senin gibi ırgatları bekliyordum yorum atarlar diye :)
  • güzel görünüyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: hayyam_karadenizli

"Hata öncesi kullanım süreleri 1.5 milyon saat", arkadaş buna inanmak istiyorum, milletin aldığı SSD'ler garantisi dolunca elinde bozulup kalıyor, bunlar 170 yıl garanti veriyoruz diyorlar, bunu resmi olarak verseler keşke, 170 yılda gerekmez, 5 yıl garantiye razıyım ben.

üşenmeden hesaplamaya uğraşmışsın :)

170 yıl garanti veren yok , sadece göz boyamaca .

Kullandığım ssdlerin 2 milyon saat gibi yaşam süresi var ( MTBF: 2 million hours ) 200 yıl boyunca test edipmi bu rakamları elde ediyorlar sence ?

Genelde yapılan testler çok daha farklı , 1000 ssd yi 1000 saat ( 41 gün ) boyunca test edersen 1 milyon saat elde edersin , 41 günlük test aşamasında 1 ssd bozulacak olursa , 1000 x 1000 = 1 milyon saat olarak teorik bir değer çıkar .

Senin yazdığın 1,5 milyon saat te ayni şekilde hesaplanıyor . 1000 ssd yi 1500 saat test edersin , o süre içersinde 1 tanesi hata verir , 1,5 milyon saat ömür biçmiş olursun .

Yukarıda yazdıklarımın maliyeti fazlasıyla yüksek olduğu için , matematiksel varsayımlar ile değer biçiliyor .

ANlayacağımız , elektronik ürün olduğu için 3 gündede bozulabilir , 2 yıldada . 170 yıl gibi abzürt rakamları ciddiye bile almaya gerek yoktur

• Helal olsun be. Sonunda mSata da da adam gibi hızlar görüyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Turkforce

Sata3 arabiriminin maksimum desteklediği hız zaten 600MB/sn. Ne bekliyordunuz ki?
    Nm olarak düştü diye 1.2GB falan mı olacaktı :)

768 MB olarak biliyordum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Resmen heyecanlandım ya çok iyi. ama bozulma işi şans diyebilirim. Hadi bakalım..

• 32nm'den 25nm'ye düştüklerinde fiyatlarıyla birlikte dayanıklılıklarıda azalmıştı. Yine böyle bir durum olur mu?
  • 32nm den 25nm ye düşüşte dayaniklik azalir gibi net bir şey söyleyemeyiz ancak performans farki olabilir diye düşünüyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.