Şimdi Ara

TSMC, 20nm'lik Apple A7 işlemcisinde sona yaklaştı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
628
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• TSMC, 20nm'lik Apple A7 işlemcisinde sona yaklaştı

Samsung ile kıyasıya bir yarışın içerisine girdikten sonra iş ortaklığını büyük ölçüde azaltan Apple’ın kendi tasarladığı A serisi işlemcilerin üretilmesi yöneldiği TSMC, Cupertinolunun 20nm fabrikasyon sürecinde üretilecek olan 2.nesil A7 (A7X ya da A8’de olabilir) işlemcisi için sona yaklaşmış durumda.

Digitimes’ın endüstriyel kaynaklarından aldığı bilgilere göre TSMC, üretim için son devre tasarım aşamasının son fazını mart ayı ile birlikte tamamlayarak 20nm’lik A7 işlemcilerinin ön üretiminine mayıs-haziran döneminde başlayacak.

TSMC üretimi 20nm’lik A7 işlemcilerinin 2014 yılının ilk çeyreğiyle birlikte Apple’ın iCihazları’na güç vereceğini ifade eden kaynaklar; TSMC’nin Apple’ın istediği üretim kapasitesine ulaşabilmek için Tayvan Bilim Parkı içerisinde yer alan 14-fab isimli tesisine 16,87 milyar dolar yatırımla yeni üretim hatları kurduğunu ve bu hatların Apple’ın A7 işlemcisinin üretiminden sorumlu olacağını söyledi.

Apple’ın 7.nesil iPhone’da 28nm fabrikasyon sürecinde üretilmiş A7 işlemcisine yer vermesi bekleniyor.

• YOK ARTIK. 20 NM Mİ YAZIYOR..? HEM DE SADECE 1 YIL SONRA. TEKNOLOJİNİN HIZINA BAK BE... DAHA 28 NM'Yİ GÖRSEYDİK SONRA 20 NM ÇIKSAYDI. BİR DE BUNUN SONU YOK MU ARKADAŞ? NM BİTİNCE MİKRO NANO METRE DİYE Bİ ŞEY ÇIKARTIRLAR GALİBA...

• Bundan önceki 32 nm değil midydi?28'i es geçip direk 20'ye geçecekler?Büyük başarı,helal olsun şimdiden.

• quote:

Orijinalden alıntı: teknobah

YOK ARTIK. 20 NM Mİ YAZIYOR..? HEM DE SADECE 1 YIL SONRA. TEKNOLOJİNİN HIZINA BAK BE... DAHA 28 NMYİ GÖRSEYDİK SONRA 20 NM ÇIKSAYDI. BİR DE BUNUN SONU YOK MU ARKADAŞ? NM BİTİNCE MİKRO NANO METRE DİYE Bİ ŞEY ÇIKARTIRLAR GALİBA...

pikometre, femtometre, attometre var daha... Gider yolu var baya daha.

• quote:

Orijinalden alıntı: gahst

quote:

Orijinalden alıntı: teknobahYOK ARTIK. 20 NM Mİ YAZIYOR..? HEM DE SADECE 1 YIL SONRA. TEKNOLOJİNİN HIZINA BAK BE... DAHA 28 NMYİ GÖRSEYDİK SONRA 20 NM ÇIKSAYDI. BİR DE BUNUN SONU YOK MU ARKADAŞ? NM BİTİNCE MİKRO NANO METRE DİYE Bİ ŞEY ÇIKARTIRLAR GALİBA...

Nanometre altında işlem yapabilirler mi sahiden?Bize yıllarca nanoteknoloji falan dediler durdular,daha altına inip işlem yapılacağından bahsetmediler.

• quote:

Orijinalden alıntı: haymatloshan

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: teknobahYOK ARTIK. 20 NM Mİ YAZIYOR..? HEM DE SADECE 1 YIL SONRA. TEKNOLOJİNİN HIZINA BAK BE... DAHA 28 NMYİ GÖRSEYDİK SONRA 20 NM ÇIKSAYDI. BİR DE BUNUN SONU YOK MU ARKADAŞ? NM BİTİNCE MİKRO NANO METRE DİYE Bİ ŞEY ÇIKARTIRLAR GALİBA...
    Nanometre altında işlem yapabilirler mi sahiden?Bize yıllarca nanoteknoloji falan dediler durdular,daha altına inip işlem yapılacağından bahsetmediler.

Nanometrenin altına inebilirler belki ama çok fazla inebileceklerini zannetmiyorum. Çünkü atomun çapı 0,1 nm (1 Angstron) civarındadır.

• Haberde anlamadığım kısım her sene iPhone Eylül-Ekim aylarında piyasaya çıkıyor.Eğer A7 2014'te çıkacaksa iPhone bu işlemciyi nasıl kullanacak?

İnşaallah iPhone 5S'te A6X işlemcini kullanmazlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: memolika

Haberde anlamadığım kısım her sene iPhone Eylül-Ekim aylarında piyasaya çıkıyor.Eğer A7 2014te çıkacaksa iPhone bu işlemciyi nasıl kullanacak?İnşaallah iPhone 5Ste A6X işlemcini kullanmazlar.

Hocam haberde a8de olabilir denmis. Yani bu sene a7 islemcisinin uretimini samsung ve tmsc beraver ustlenir. seneyede 20nm olmak uzere islemcilerin tamamini tmsc uretir.

• quote:

Orijinalden alıntı: memolika

Haberde anlamadığım kısım her sene iPhone Eylül-Ekim aylarında piyasaya çıkıyor.Eğer A7 2014te çıkacaksa iPhone bu işlemciyi nasıl kullanacak?İnşaallah iPhone 5Ste A6X işlemcini kullanmazlar.

Eğer iddialar doğruysa A7 iPhone 5S de değil, iPhone6 da kullanılır. A7X ise ipad5 de. Bu da demek oluyor ki Apple 5S ile birlikte, biraz makyajlanmış bir cihaz çıkaracak. Yine donanım bazında pek bir yenilik göremeyeceğiz.

• Tahminimce iPad Mini Retina'da A5X kullanılacak. iPhone 5S denen cihazda A7 kullanılabilir. Bir sonraki iPad'de ise A7X kullanılır diye düşünüyorum.

İsimlendirmeler bir süre mantıklı yürüse de, sonrasında garipleşiyor. Bu konuda firmaları anlamak güç. Fakat kesin olan bir şey var ki; mevcut iPad'deki A6X bile müthiş bir performans sunuyor. Sıradaki olayı aşıp bitirecektir. A5X'e bile hayret ediyorum, rakibi yok neredeyse.

Keşke Android de sanal makine kullanmıyor olsaydı. Biz de iOS'un şu donanımlarla birleşip, bir kez daha voltranı oluşturmasına şahit olmasaydık. Neden yoksun be Ubuntu? Neden?
  • arkadaşlar,haberdeki işlemci yeni nesil iphone de kullanılacak işlemcinin(A7) 20nm boyutunda olan bir üst versiyonu olacak olan ve henüz isimlendirilmemiş olduğundan haberde A7X veya A8 olarak adlandırılan işlemci.o işlemcininde İOS cihazlarda kullanımı yine haberde geçen verilerden yola çıkarsak 2014 yaz aylarına tekabül eder.
    bu arada yeni nesil iphone nun lansmanı haziran ayında ios7 ile beraber olacakmış.satışa çıkması da engeç eylül ayındaymış.her ne kadar ülkemizde apple başta olmak üzere teknoloji haberleri neredeyse lansman ile kesinleşip haberdar olsakta,abd de yaşayan ve bu konulara biraz merakı olan kişiler iyi kötü bu bilgileri bizlerden çok önce öğreniyor.

• zaaaaaaa

• quote:

Orijinalden alıntı: teknobah

YOK ARTIK. 20 NM Mİ YAZIYOR..? HEM DE SADECE 1 YIL SONRA. TEKNOLOJİNİN HIZINA BAK BE... DAHA 28 NMYİ GÖRSEYDİK SONRA 20 NM ÇIKSAYDI. BİR DE BUNUN SONU YOK MU ARKADAŞ? NM BİTİNCE MİKRO NANO METRE DİYE Bİ ŞEY ÇIKARTIRLAR GALİBA...

10n Prefix
    1024 yotta
    1021 zetta
    1018 exa
    1015 peta
    1012 tera
    109 giga
    106 mega
    103 kilo
    102 hecto
    101 deca, deka
    100 (none)
    10-1 deci
    10-2 centi
    10-3 milli
    10-6 micro
    10-9 nano
    10-12 pico
    10-15 femto
    10-18 atto
    10-21 zepto
    10-24 yocto

gidişat bu şekilde :D

• Intel başlayacaktı diye biliyorum mobil 20 nm lik işlemciye. Geç kalmış

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hatta Nisanda ipad 5 Haziran da se iphone 5s gelecegi konusuluyordu,
    bu durumda ikisi de kullanilmaycak, eee bu nesilde yine eski islencileri mi kullancaklar ?
    Yoksa A6XX diye upgrade edilmis bir ara model islemci mi kullanacaklar ?
  • Hali hazırda mikroişlemcilerde en küçük transistör boyutlu üretimi yapabilen intel'in 22nm teknolojisi.

Hatta ilginçtir NAND flash bellek üretiminde ise en küçük boyutlu üretim 10nm ile samsung tarafından gerçekleştiriliyor.

intelin tick tock yol haritasına göre 2014 yılında 14nm işlemcilerin seri üretimine başlayacak. :)

Kısacası bellek üretiminde samsung cpu üretiminde intel.

• quote:

Orijinalden alıntı: cyberfalcon

quote:

quote:

quote:

Nanometrenin altına inebilirler belki ama çok fazla inebileceklerini zannetmiyorum. Çünkü atomun çapı 0,1 nm (1 Angstron) civarındadır.

2028'de 1 nm geliyor, duyduk duymadık demeyin. 1 nm'den sonra artık kuantum kanunları geçerli olduğu için büyük ihtimalle kuantum bilgisayarlar göreceğiz. 2030'dan sonra...

• quote:

Bundan önceki 32 nm değil midydi?28i es geçip direk 20ye geçecekler?Büyük başarı,helal olsun şimdiden.

Evet. Ama bu başarı Apple'ın mış gibi göstermeyelim veya düşünmeyelim. TSMC'nin başarısı. Apple'ın bir şey yaptığı yok. Tasarım firması kendisi...

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

quote:

Orijinalden alıntı: haymatloshanBundan önceki 32 nm değil midydi?28i es geçip direk 20ye geçecekler?Büyük başarı,helal olsun şimdiden.
    Evet. Ama bu başarı Appleın mış gibi göstermeyelim veya düşünmeyelim. TSMCnin başarısı. Appleın bir şey yaptığı yok. Tasarım firması kendisi...

nasıl Apple ın başarı sı değil ya,
    TSMC Apple olmadan kendi başına bunu üretemez ki. Apple istese abd de de üretim üssü kurabilir işçi maliyetleri yüzünden kurmuyor. Tayvanda işçi maliyeti düşük diye çok mu büyük iş yapmış oluyorlar.
    Mühendislik bilgisi üretime dayalı ,tasarımı olmadan hiç bir halt olmaz.Sırf o işlemci için yeni üretim bantları kuruluyor onların da parasını Apple ödüyor.işlemciyi üretecek makinaları bile Apple ile tasarlıyorlar.
    Üretimi Apple ın başarısı değilmiş gibi lanse edecek kadar kör olmak için baya kasmak gerekir.

• Ubuntu yu sabırsızlıkla bekliyorum. Nerdesin UBUNTUUUUU

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.