Şimdi Ara

Panasonic, 2014'le birlikte Plazma TV'lere veda edebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
1
Favori
3.065
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Panasonic, 2014'le birlikte Plazma TV'lere veda edebilir

LCD televizyonlara olan yoğun ilgi olduğu aşikar. Bu özellikle Güney Kore kökenli firmalar için harika bir durum; ancak işe bir de plazma TV'lerin günümüzdeki en önemli savunucusu Panasonic açısından baktığımız da ise durum hiç iç açıcı değil. Gelen son bilgiler de Japon teknoloji devinin oluşan bu pazar dengeleri sonucunda, gerçek siyahı, keskin renkler, yüksek yenileme oranı ve geniş bakış açısıyla LCD'lere üstünlük kurmayı başaran Plazma TV üretimine yakında son vereceğini işaret ediyor.

Japonya'nın önde gelen yayın organlarından olan Nikkei'nin haberine göre Panasonic, önümüzdeki 3 yıl boyunca TV üretim kapasitesini büyük ölçüde azaltarak daha karlı, örneğin havacılık sistemleri, otomotiv parçaları ya da kurumsal çözümler gibi alanlara odaklanacak. Bu durumdan en çok plazmanın etkileneceğini belirten Nikkei, Panasonic’in plazma pazarından bir andan çıkmaktansa üretim kapasitesini zamana bağlı olarak azaltmayı planladığını ve buna bağlı olarak da en erken 2014'de firmanın pazardan çıkmasının muhtemel göründüğünü ifade etti.

Nikkei, ayrıca, talebin her geçen gün azalması sonucunda Panasonic’in plazma teknolojisinin üzerine yaptığı geliştirme yatırımlarını bir süre önce durdurduğunu söylerken, Sony ile birlikte OLED TV üzerine yoğunlaştığını hatırlattı.

Panasonic'in basın sözcüsü ise yaptığı açıklamada firma olarak TV alanında birçok seçeneği değerlendirdiklerini ve şu anda net bir karar vermediklerini söyledi.

Son 5 çeyrektir TV alanında kar açıklayamayan Panasonic için aslında bu alanın tüketiciyle olan ilişkinin devam etmesi açısından önemli olduğu firmanın üst düzey isimleri tarafından dile getirilmişti. Panasonic’in, Pioneer’ın Kuro Plazma Teknolojisi’ni satın aldığı 2009 yılında TV satışları tepe noktasına yükselerek 11,5 milyar dolar gelir sağlanmıştı. Ancak azalan taleple birlikte 2015 yılında gelirlerin yarı yarıya düşeceği tahmin ediliyor.

• Yazık oldu Plazmaya. Üretim bitmeden en son teknoloji bir plazma kapmakta fayda var o zaman.

• Her alanda olduğu gibi bu alanda da kaliteli olan, ucuz ve basit olana yeniliyor. Dünyanın genelinde bir kalitesizliğe yöneliş hakim. Bunda, tüketicinin maymun iştahlı, her çıkanı alayım deneyeyim diyen, çabuk sıkılan bir profile sahip olmasının ve genel olarak kaliteden anlamayan yapısının etkisi büyük.

• Plazmanın kalitesi tartışılmaz boyutlarda gerçekten. En yakında zamanda şöyle 130 ekranlardan birini kapmak lazım.

• TV'de ya Samsung ya da LG hacı

• hep merak etmişimdir japonların en büyük teknoloji şirketi hangisi bilen varmış

• Nedense Panasonic ismini duyunca içimde bir güvensizlik oluyor
  • Haberde Panasonic sadece plazma televizyon üretiyormuş gibi bir izlenim verilmiş yada haberi yazanın panasonic'in sadece plazma televiyon ürettiğini zannediyormuş gibi bir algı oluşmuş.. Panasonic'in çok üst düzey led tv'leride bulunmakta. üretimini sadece ledlere yoğunlaştıracak olması çok daha doğru bir strateji olacaktır çünkü her teknolojinin eskidiği gibi plazmada artık günümüzde eski konuma düşmekten maalesef geri düşemiyor. her ne kadar bazı avantajları olsada dezavantajlarıda oldukları kesin. En başta ledlere oranla kat kat daha yüksek güç tüketimleri gözterilebilir. geçen sene panasonic plazma almaya karar verdikten sonra bir mağazada almak iste4diğim TVyi görünce direkt vazgeçtim. plazmaların en büyük dezavantajı bana göre çok çok parlak ekranları. mağazalardaki ışık koşulları malumdur. Aynı ışık koşullarında ledleri gayet net izleyebiliyorken plazmadaki görüntüyü parlamadan dolayı göremeyince direkt almaktan vazgeçmiştim. karanlık bir ortamda güzel olabilsede gündüz hele birde pencere yanı veya karşısı gibi bir konumda bu televizyonların ekranları çok parlıyor. güç tüketimleri ledlere oranla 2-3 kat daha yüksek.. artı renklerde zamanla kayıp yaşanıyor. panasonic plazmalar bu konuda çok iyi olduklarını söylüyorlar ve bu çok iyi konumlarında bile 10 senede renkler %50 kayboluyor. (kaynak panasonic resmi sitesi).. gerçi bu durum göz ardı edilebilir ama yinede plazma bugünün teknolojisi değil..

EDİT: Uyarı üzerine düzeltme yapıldı. @donttreadonme teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Batuist -- 18 Mart 2013; 22:04:20 >

• Gerçeğe en yakın renkleri plazma tvler veriyordu ancak insanların gerçeklikten daha ötesini istemeleri plazma gibi bir teknolojinin sonunu getirdi. Yazık oldu plazmaya.

• quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

Haberde Panasonic sadece plazma televizyon üretiyormuş gibi bir izlenim verilmiş yada haberi yazanın panasonic'in sadece plazma televiyon ürettiğini zannediyormuş gibi bir algı oluşmuş.. Panasonic'in çok üst düzey led tv'leride bulunmakta. üretimini sadece ledlere yoğunlaştıracak olması çok daha doğru bir strateji olacaktır çünkü her teknolojinin eskidiği gibi plazmada artık günümüzde eski konuma düşmekten maalesef geri düşemiyor. her ne kadar bazı avantajları olsada dezavantajlarıda oldukları kesin. En başta ledlere oranla kat kat daha yüksek güç tüketimleri gözterilebilir. geçen sene panasonic plazma almaya karar verdikten sonra bir mağazada almak iste4diğim TVyi görünce direkt vazgeçtim. plazmaların en büyük dezavantajı bana göre çok çok parlak ekranları. mağazalardaki ışık koşulları malumdur. Aynı ışık koşullarında ledleri gayet net izleyebiliyorken plazmadaki görüntüyü parlamadan dolayı göremeyince direkt almaktan vazgeçmiştim. karanlık bir ortamda güzel olabilsede gündüz hele birde pencere yanı veya karşısı gibi bir konumda bu televizyonların ekranları çok parlıyor. güç tüketimleri ledlere oranla 7-8 kat daha yüksek.. artı renklerde zamanla kayıp yaşanıyor. panasonic plazmalar bu konuda çok iyi olduklarını söylüyorlar ve bu çok iyi konumlarında bile 10 senede renkler %50 kayboluyor. (kaynak panasonic resmi sitesi).. gerçi bu durum göz ardı edilebilir ama yinede plazma bugünün teknolojisi değil..

Katılmıyorum...

Plazmaların LED/LCD lere göre neredeyse hiç bir dez avantajı yoktur.

Çok enerji tüketiyor deniliyor ama şu anda LED ler ile aradaki fark %30-40 civarı. Belki de daha da az.
    Çok kalın diyorlar ama dünyanın en ince TV si yine bir plazma.
    Renkler zamanla bozuluyor deniyor fakat insan gibi (Günlük ort. 10 saat) kullanımda bir plazma TV minimum 40 yıl boyunca ilk günkü kalitede renk verebilir.
    Sadece yansıma meselesi can sıkıcı ki bu kadar üstünlüğünün yanında görmezden gelinebilecek bir konu bence.

• Son 3 televizyonumda Plazma idi.
    Hala plazma kullanıyorum çok memnunum.
    Yapılan en spn plazma tv yi de alsam gene plazma alırım.

• tam bi hayal kırıklığı :-( insanların %95 i plazmayı "eski teknoloji" olarak zannediyor, çok az kişinin en üstün teknolojinin plazma olduğundan haberi var, umarım iddaalar asılsızdır :-( plazmalar giderse konsol kalitesi düşer, gerçek siyahları görmek imkansızlaşır, 3D kalite düzeyi yerlerde sürünür, doğal renk diye bi şey kalmaz salonlarımızda :-(

• Şu tv olayında panasonic firmasına olan sevgi ve saygım her zaman sonsuz olacak.Her iki televizyonumda panasonic ve plazmaydı.Tek kelime ile mükemmmel gösteriyor meretler :)Renklerde yapaylık hiç yok herşey olması gerektiği gibi.

• buyuk ekran boyutlarinda plazma lcd den hemen her acidan daha avantajli, daha yuksek goruntu kalitesi var. ama 50inch uzeri tv bakan kime tavsiye etsem, plazmaya bir onyargi ile yaklastilar, illa led-lcd olsun dediler. meshur bir soz vardir: " reality is nothing, deception is everthing." yani ne oldugunuzdan ziyade insanlarin sizi nasil algiladigi onemli.

• quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

Haberde Panasonic sadece plazma televizyon üretiyormuş gibi bir izlenim verilmiş yada haberi yazanın panasonic'in sadece plazma televiyon ürettiğini zannediyormuş gibi bir algı oluşmuş.. Panasonic'in çok üst düzey led tv'leride bulunmakta. üretimini sadece ledlere yoğunlaştıracak olması çok daha doğru bir strateji olacaktır çünkü her teknolojinin eskidiği gibi plazmada artık günümüzde eski konuma düşmekten maalesef geri düşemiyor. her ne kadar bazı avantajları olsada dezavantajlarıda oldukları kesin. En başta ledlere oranla kat kat daha yüksek güç tüketimleri gözterilebilir. geçen sene panasonic plazma almaya karar verdikten sonra bir mağazada almak iste4diğim TVyi görünce direkt vazgeçtim. plazmaların en büyük dezavantajı bana göre çok çok parlak ekranları. mağazalardaki ışık koşulları malumdur. Aynı ışık koşullarında ledleri gayet net izleyebiliyorken plazmadaki görüntüyü parlamadan dolayı göremeyince direkt almaktan vazgeçmiştim. karanlık bir ortamda güzel olabilsede gündüz hele birde pencere yanı veya karşısı gibi bir konumda bu televizyonların ekranları çok parlıyor. güç tüketimleri ledlere oranla 7-8 kat daha yüksek.. artı renklerde zamanla kayıp yaşanıyor. panasonic plazmalar bu konuda çok iyi olduklarını söylüyorlar ve bu çok iyi konumlarında bile 10 senede renkler %50 kayboluyor. (kaynak panasonic resmi sitesi).. gerçi bu durum göz ardı edilebilir ama yinede plazma bugünün teknolojisi değil..

Verdiğiniz teknik detayların gerçek değerlerle alakası yok.

• önce Kuro piyasadan kalktı şimdide sıra neo plasmaya geldiyse ne kötü. gerçek renge en yakın tvler bunlar.

• Herkes plazma diye yırtınmışta durmuş ben bi mağazada tv satışında bulundum buraya yorum yazanların hepsi para toplasa 1 tanesini alamıyacağınız tvleri sattım aralarında plazma led lcd hepsinden ve her marka vardı ama bu kadar övülcek bi teknoloji farkı görmedim aralarında.Panasonic plazma ile sharp plazma arasında fark var ama led ile çok bi fark olduğunu göremedim.

• adamın malı kötü olsa fiyatını neden düşürmesin..?
    tam 3 ay neoplazmanın fiyatının düşmesini bekledim..ama nafile..eğer dediğiniz kadar kalitesiz olsa idi Samsung ya da LG gibi fiyatları yarıya düşürürlerdi..
    50GT50 3200 TL den aşağı alabilen varsa alnından öpecem. teşhir fiyatı bile 3binden aşağı düşmedi..satış kaygısı olmayan başka bir üretici görmedim..
    hiçbir ar-ge yatırımı yapmadan şuandaki serileri GT-VT-ZT ile yıllarca piyasada her türlü tutunur..
    ben plazma ile ilgili negatif haberlere nedense itibar etmiyorum..
  • Panasonic plazma üretimini durdurmadan önce bir zirve yapması lazım.ne bileyim kuro ayarında bir pdp çıkarması lazım.gerçi vx300 var ama tr de satılmıyor galiba.
  • Panasonic 50GT50 kullanicisiyim. Haber dogru ise gidip birtane daha alip rezerv yaparim ama plazmadan sonra kesinlikle gidip LED-LCD TV almam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.