Şimdi Ara

AYNASIZ SLR MAKİNELERDE EN İYİ MARKA HANGİSİDİR? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
124
Cevap
0
Favori
15.845
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: siyahmurat

Nex-6 O-MD karşılaştırması gösterebilir misiniz. O-MD den ne kadar daha başarılıymış görmek istiyorum doğrusu.

Sensör konusunda tartışılmayacak bir yerden test sonuçlarını ekliyorum.

AYNASIZ SLR MAKİNELERDE EN İYİ MARKA HANGİSİDİR?

Özellikle dynamic range 2x çarpanlı sensörün en önemli handikapı. Diğer bir nokta iso başarımı, birçok kişi için iso başarımı en önemli satın alma kriterlerinden biri diye düşünüyorum. Sensör kısmını geçelim zira tartışmaya değer bir nokta göremiyorum.

Gelelim ergonomiye;

Makinayı elinize aldınızmı bilmiyorum ama OMD gribi çok başarısız ve küçük. Makina ve lensle birlikte tek elle tutarken çok rahatsız edici. Nex-6 tutuş konusunda çok daha iyi. Bunda derin gribin etkisi büyük.

Nex- 6 wifi bağlantısı sayesinde kabloyu taşımayı ortadan kaldırıyor. Özellikle wifi destekli uygulamalarla tabletten fotoğrafları inceleme ve cep telefonu ile bağlantı kurarak uzaktan çekim ve cep telefonu ekranından live view çok işe yarıyor. Timelapse uygulaması çok kullanışlı. Özetle nex-6 uygulama desteği ile sürekli güncel bir gövde kullanımı sunuyor.

Nex-6 ekranı 921k ile 610k ekrana sahip Omd karşısından bariz şekilde üstün.

Nex-6 iso100 seçeneği sunarken OMD iso200 altına izin vermiyor.

Gelelim beni OMD'den soğutan en önemli eksiye. Makinayı almamızda en büyük etken olan elektronik vizör OMD'yi incelerken beni şok etti. Çamur gibi bir görüntü ile karşılaşınca görevli arkadaşa sorup aceba dedim çözünürlük düşürülmüş yükseltilebiliyor ben bulamadım. Eve gelince teknik özelliklerini inceleyince vizörün 1.44M çözünürlüğünü gördüm. Nex-6 2.36M çözünürlüğünde vizöre sahip ve inceleyen herkes görecektir ki çok daha başarılı.

Sony Nexi birçok insanın tercih etmesinde yatan en önemli nedene gelelim. Nedeni focus peaking. Manuel lensleri kullanırken netlemede en büyük yardımcı focus peaking OMD'de bulunmuyor. Nex ile 30 yıllık FD, m42 gibi 50-200 lira arasında satılan ama optik kalitede günümüzün üst düzey lensleri ile yarışan manuel lensleri kullanabilme şansınız var. İşte burası can alıcı nokta zira fotoğraf makinasından maksimum keyfi almak için çeşit çeşit ucuz ve kaliteli manuel lensleri rahatça kullanabilmek benim gibi birçok insanın en büyük zevki.

Fazla uzatmayayım OMD'nin eksi hanesine çok şey yazabilirim ama işin fotoğraf boyutunda görüldüğü gibi Nex-6 çok daha iyi. Örnek fotoğraflar incelendiğinde de nex-6'nın özellikle düşük ışık koşullarında başarısı ortaya çıkıyor. Yeterli ışık ve düşük iso'da fotoğraf renk kalitesinde OMD daha iyi bu bir gerçek. Bunun altında yatan en önemli neden kaliteli lensler. Nex-6 ve zeiss lensle çekilen örnek fotoğraflar işin içine girince doğal olarak OMD geriye düşüyor.

Son söz olarak şunu söylemek isterim OMD eksisi kadar artısı da olan bir makina. Beni etkileyen en önemli özelliği gövdede titreşim engelleyici olması oldu. Diğer bir önemli artısı da lens çeşitliliği. Sony nex lens çeşitliliğinde başarısız. Gövdenin suya ve toza karşı dayanıklı olması profesyoneller hariç birçok kişiyi pek ilgilendirmiyor diyebilirim. Şimdi gövde yağmura dayanıklı diye kaç kişi yağmur altında çekim yapar ya da toz toprak içinde makinasını kullanır? Bence bunu ancak çekim esnasında para kazanan profesyoneller yapabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi madmax50 -- 14 Mart 2013; 16:12:02 >

• madmax50 cevabınız için teşekkür ederim.

OM-D yi elime almakla kalmadım kendime de aldım :) Yani kullanıcı olarak yorum yapıyorum.

Nex-6 gerçekten güzel bir gövde. Keşke imkan olsada benim OM-D ile Nex-6 yı gerçek dünyada karşılaştırabileceğimiz bir ortam olsa.

Ben Ankara'da yaşıyorum. Bence Ankara'da yaşayan aynasız makine sahipleri arkadaşlarla buluşup makineleri test edebiliriz. Hem farklı gövdeleri denemiş oluruz hem de eğlenceli olur diye düşünüyorum. Bende OM-D ile iddialıyım ve karşıma rakip arıyorum diyelim

Labrotuar ortamı ile gerçek dünya arasında farklar olabilir.

Bu arada Olympus gövdelerde de dediğiniz manuel lenslerin hepsi kullanılabiliyor. Üstelik gövdede titreşim engelleme gibi özelliği kaybetmeden. Bu Nex gövdelerde olmayan en büyük eksiklik işte. Olympus tercih etmemin en büyük nedeni titreşim engelleme sisteminin gövdede olmasıydı sırf bu yüzden Nex almadım.

Ayrıca Nex lenslerin boyutları m43 lenslere kıyasla çok daha büyük bu da aynasız sistem için dezavantaj. Sonuçta taşınabilirlik önemli bu sistemlerde.

Tabiki Nex 6 nın vizörü daha başarılı ama OM-D ye çamur gibi demek çamur atmak gibi oluyor. Bence çok başarılı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlgoMan -- 14 Mart 2013; 17:39:16 >

• Bu arada biraz önce tekrar baktımda ben iki makine arasında IQ olarak çok fark göremedim. Hatta çoğu yerde ISO 3200 e kadar ISO 3200 dahil OM-D yi daha başarılı buldum.
  •  AYNASIZ SLR MAKİNELERDE EN İYİ MARKA HANGİSİDİR?

ISO yükseldikçe OMD ve NEX-6 birbirine daha yakın ama baz ISO'da NEX'i tercih ederim. NEX-5n ile OM-D'yi karşılaştırdığımda da aynı şeyi görüyorum.
    910K ve 610K arasında fark var gibi duruyor ama OM-D'deki OLED ekran çok canlı ve keskin, bu yüzden fark belli olmuyor.
    ISO200'ün altına inmemesi bazen can sıkıcı oluyor, bazen olmuyor.
    OM-D'deki EVF en iyisi değil ama kötü de değil. NEX-6'daki EVF zaten piyasanın en iyisi.
    OM-D çok ufak değil, çok büyük de değil. Hangi objektifi kullandığına bağlı. 45mm ile çok rahat olurken 75mm ile grip gerekiyor, eşim 75mm'yi de grip olmadan kolayca kullanabiliyor. Elin büyüklüğüyle alakalı. Gene de büyük elliler için grip öneririm. Ama büyük ellilere NEX de çok rahat gelmeyecektir zaten.
    NEX Zeiss objektifler ile kaliteli m4/3 objektifler arasında çok fark yok. 45mm f1.8, 75mm f1.8, 20mm f1.7, 25mm f1.4, 12mm f2.0 ciddi yüksek kalitede objektifler.

• quote:

Orijinalden alıntı: madmax50

quote:

Orijinalden alıntı: siyahmurat

Nex-6 O-MD karşılaştırması gösterebilir misiniz. O-MD den ne kadar daha başarılıymış görmek istiyorum doğrusu.

Sensör konusunda tartışılmayacak bir yerden test sonuçlarını ekliyorum.

Özellikle dynamic range 2x çarpanlı sensörün en önemli handikapı. Diğer bir nokta iso başarımı, birçok kişi için iso başarımı en önemli satın alma kriterlerinden biri diye düşünüyorum. Sensör kısmını geçelim zira tartışmaya değer bir nokta göremiyorum.

Gelelim ergonomiye;

Makinayı elinize aldınızmı bilmiyorum ama OMD gribi çok başarısız ve küçük. Makina ve lensle birlikte tek elle tutarken çok rahatsız edici. Nex-6 tutuş konusunda çok daha iyi. Bunda derin gribin etkisi büyük.

Nex- 6 wifi bağlantısı sayesinde kabloyu taşımayı ortadan kaldırıyor. Özellikle wifi destekli uygulamalarla tabletten fotoğrafları inceleme ve cep telefonu ile bağlantı kurarak uzaktan çekim ve cep telefonu ekranından live view çok işe yarıyor. Timelapse uygulaması çok kullanışlı. Özetle nex-6 uygulama desteği ile sürekli güncel bir gövde kullanımı sunuyor.

Nex-6 ekranı 921k ile 610k ekrana sahip Omd karşısından bariz şekilde üstün.

Nex-6 iso100 seçeneği sunarken OMD iso200 altına izin vermiyor.

Gelelim beni OMD'den soğutan en önemli eksiye. Makinayı almamızda en büyük etken olan elektronik vizör OMD'yi incelerken beni şok etti. Çamur gibi bir görüntü ile karşılaşınca görevli arkadaşa sorup aceba dedim çözünürlük düşürülmüş yükseltilebiliyor ben bulamadım. Eve gelince teknik özelliklerini inceleyince vizörün 1.44M çözünürlüğünü gördüm. Nex-6 2.36M çözünürlüğünde vizöre sahip ve inceleyen herkes görecektir ki çok daha başarılı.

Sony Nexi birçok insanın tercih etmesinde yatan en önemli nedene gelelim. Nedeni focus peaking. Manuel lensleri kullanırken netlemede en büyük yardımcı focus peaking OMD'de bulunmuyor. Nex ile 30 yıllık FD, m42 gibi 50-200 lira arasında satılan ama optik kalitede günümüzün üst düzey lensleri ile yarışan manuel lensleri kullanabilme şansınız var. İşte burası can alıcı nokta zira fotoğraf makinasından maksimum keyfi almak için çeşit çeşit ucuz ve kaliteli manuel lensleri rahatça kullanabilmek benim gibi birçok insanın en büyük zevki.

Fazla uzatmayayım OMD'nin eksi hanesine çok şey yazabilirim ama işin fotoğraf boyutunda görüldüğü gibi Nex-6 çok daha iyi. Örnek fotoğraflar incelendiğinde de nex-6'nın özellikle düşük ışık koşullarında başarısı ortaya çıkıyor. Yeterli ışık ve düşük iso'da fotoğraf renk kalitesinde OMD daha iyi bu bir gerçek. Bunun altında yatan en önemli neden kaliteli lensler. Nex-6 ve zeiss lensle çekilen örnek fotoğraflar işin içine girince doğal olarak OMD geriye düşüyor.

Son söz olarak şunu söylemek isterim OMD eksisi kadar artısı da olan bir makina. Beni etkileyen en önemli özelliği gövdede titreşim engelleyici olması oldu. Diğer bir önemli artısı da lens çeşitliliği. Sony nex lens çeşitliliğinde başarısız. Gövdenin suya ve toza karşı dayanıklı olması profesyoneller hariç birçok kişiyi pek ilgilendirmiyor diyebilirim. Şimdi gövde yağmura dayanıklı diye kaç kişi yağmur altında çekim yapar ya da toz toprak içinde makinasını kullanır? Bence bunu ancak çekim esnasında para kazanan profesyoneller yapabilir.

Yaptığınız karşılaştırmayı ben de o siteden alıp burda vericektim.DxOMark fotoğraf makinelerine dair testlerin olduğu bir site.Karşılaşmada görüldüğü gibi Nex 6 omd 5 e özellikle iso konusunda bayağı bir fark atmış.

• MadMax50

Nex 6 da titreşim engelleme sistemi yok mu hocam?
  • quote:

Orijinalden alıntı: GeorgeClooney

MadMax50

Gövdede yok lenslerde var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

MadMax50

Desenize lens almak şart oluyo,Peki Sony Rx 100 ü tavsiye edermisiniz? diğer favori makinam bu da..Tüm zamanların en iyi kompact ı olarak tabir ediliyor.
  • quote:

quote:

quote:

MadMax50

Desenize lens almak şart oluyo,Peki Sony Rx 100 ü tavsiye edermisiniz? diğer favori makinam bu da..Tüm zamanların en iyi kompact ı olarak tabir ediliyor.

Rx100 güzelde bir süre sonra sıkar insanı sabit lensle. İhtiyaç meselesi tabiki.

• quote:

quote:

quote:

quote:

MadMax50

Rx100 güzelde bir süre sonra sıkar insanı sabit lensle. İhtiyaç meselesi tabiki.

Aslında ben daha çok kendim için almak istiyorum.cansız resim felan pek meraklı değilim özünde..Flickr.com da rx 100 ün resimlerine baktım hayran kaldım.

Nex 6 çok istiyorum da ama 3100 az para değil hocam ya...

• OM-D aldım bu gün, güzel makine. Sony nex 6 arasında bende kaldım ama "su" geçirmemesi, "tirşeimi önleyici sistemi" beni OM-D almaya itti ve tabi lens bulma olanağının çok olması..
  • Olympus OM-D

• quote:

Orijinalden alıntı: vbalikci

OM-D aldım bu gün, güzel makine. Sony nex 6 arasında bende kaldım ama "su" geçirmemesi, "tirşeimi önleyici sistemi" beni OM-D almaya itti ve tabi lens bulma olanağının çok olması..

Hayırlı olsun OM-D niz. Bende sizin nedenlerinizden dolayı ve tabiki çok başarılı IQ sundan dolayı OM-D yi seçmiştim.

Titreşim engellemenin gövdede olması mükemmel bir şey. Bütün prime lensleri titreşim engelleme sistemi ile kullanabiliyorsunuz ama Nex lerde lenste titreşim engelleme yoksa ki sadece bir iki prime lensinde var bu güzel özellikten faydalanamıyorsunuz.

Birde yukarıda arkadaşımız kim yağmurda fotoğraf çekecek ki demiş. Bir arkadaşımda Nex 6 bende ise OM-D var diyelim ve yağmur başladığında arkadaş NEX i saklayacak yer arayacak oysaki ben lenste destekliyorsa çekim yapmaya devam edebileceğim korkmadan.

Aşağı yukarı birbirine yakın neredeyse aynı görüntü kalitesi varken bana OM-D daha mantıklı geliyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

MadMax50

Hocam Fuji x 100 ile fuji x pro 1 hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyim? Gerek nex'lerle gerek omd 5 le gerekse kalitesiyle kıyaslanırsa...

Fuji x pro 1 EISA tarafından avrupanın en iyi profesyonel kompact sistem kamerası seçildi

• Bir yanda NEX\in sahip oldugu wireless multimedia ve hali hazirda kullanilabilir efekt/program secenekleri, diger yanda OMD'deki nispeten daha yaygin lens secenegi.. inanilmaz kararsiz kaldim.

Abim yakin zamanda Amerika'ya gidiyor, ikisinden birini aldirmayi dusunuyorum ama coooooook kararsizim.
  •  AYNASIZ SLR MAKİNELERDE EN İYİ MARKA HANGİSİDİR?

Arabada, sallanırken çektim bunu. "inanılmaz" hızlı odak alıyor, saniyesinde çekiyorum. ve çektiğim fotolar titreşim engelleyici sistemden ötürü çok rahat. Makineye yeni lens sparişi verdim bekliyorum.

Yağmurda foto çekiyoruz, karadenize gidiyorsunuz bir yaylaya çık, her yer yağmur sadece "yağmur" da değil, nem var. Şimdi ben bununla alanya'daki bir mağara vardı, ter içine kaldığımız oraya gidebilirim :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: vbalikci

Arabada, sallanırken çektim bunu. "inanılmaz" hızlı odak alıyor, saniyesinde çekiyorum. ve çektiğim fotolar titreşim engelleyici sistemden ötürü çok rahat. Makineye yeni lens sparişi verdim bekliyorum.

Yağmurda foto çekiyoruz, karadenize gidiyorsunuz bir yaylaya çık, her yer yağmur sadece "yağmur" da değil, nem var. Şimdi ben bununla alanya'daki bir mağara vardı, ter içine kaldığımız oraya gidebilirim :D

Çektiğiniz makine OM D M5 Mİ?

• Valla ben nex 6 siparişini verdim 1800 tl su an kargosu çıkmış ay sonu gibi elimde olur

• quote:

Orijinalden alıntı: kartal2339

Valla ben nex 6 siparişini verdim 1800 tl su an kargosu çıkmış ay sonu gibi elimde olur

nerden? ve hangi lensle aldınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kartal2339

Valla ben nex 6 siparişini verdim 1800 tl su an kargosu çıkmış ay sonu gibi elimde olur

1800 tl ise bedava gibi,Bu fiyata nerden alıcaksınız ?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.