Şimdi Ara

Carnitin hilesi.. boşa giden paralar..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
3
Favori
6.179
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yıllardır herkes carnitine alıp plasebo etkisiyle daha çok koştuğu için daha fazla yağ yaktığını söylüyor, amerikalılar 5 yıl önce bu tezi çürüttü ancak türkiye için aynı şeyi söylemeyeceğim.

Carnitine zaten vücutta üretilen bir aminoasittir, ayrıyetten yağ yakımına dolaylı yoldan faydası yok denecek kadar az. Bu yüzden bu dolandırıcılığa sizde kapılmayın ve boş paralar vermeyin.

konudaki Ayaz kullanıcısından alıntı. (2008de yazılmış)
    quote:

Piyasadaki bazi supplementlerin neden faydasiz olduklari hakkinda bir kac güzel yazi buldum. En cok ilgimi ceken ve benim yillardir inanmadigim bir ürün hakkindaki yazi. Carnitine:

Cok basit bir mantik vardir. Bir supplement etki gösterdigi zaman hemen tüm magazinle, reklamlar, websiteleri bu supplementin basarisini bilimsel arastirmalara dayatirlar.

Gercekten de supplement üreticileri bir supplementin faydalarindan bahsederken illa ki sözde bilimsel yanlarina deginmeyi cok seviyorlar.

L-Carnitine ile ilgili 60dan fazla arastirma var ( zaten neden Carnitine'in önüne -L koyarlar bu da anlasilir gibi degil ama gercek su ki carnitine kullanicilarinin büyük bir kismi sola dönen izomerizm -yani levorotary isomerism- hakkinda hic bir bilgileri yoktur.

Bu 60 arastirmanin hic birinde carnitine alimindan dogan yag yakimi tespit edilememistir. Carnitinin etkisi sunun üzerinde olmustur:

Idrar tahlili sonuclari idrarda normalden daha fazla yag asidi bulundugunu göstermistir.

Ama insanlar üzerinde yapilan 60 arastirmada da asla yag yakildigi tespit edilmemistir. Ancak supplement üreticileri nevi-i sahislarina munhasir "süi jeneris" sözde bilimsel teoriler atiyorlar ortaya.

Carnitinin (Vitamin b11) arastirilmaya baslama sebebi ise su olmustur. Cok ileri derecede profesyonel, idmanli, oksidatif kapasiteleri anormal derecede yüksek olan, alisilmistan daha fazla mitokondriye ve kan damarlarina sahip ve yag yakma kapasiteleri yapmis olduklari isten ve kosullardan dolayi zaten cok yüksek olan aerobic sporcularinin vücutlarinda ki carnitine tasiyicilarindaki azalma, yag asitlerini yakma süresini hizlandirildigi tespit edilmistir.

Bunun üzerine Supplement endüstrisi "Carnitine agizdan alindigi taktirde yag yakar" diye cikmistir ortaya. Yanlis!!
    Hic bir amatör sporcuda bu tasiyicilar azalamaz. Bazi iyi seviyede idmanli sporculara daha fazla carnitine verildigi halde yag yakimi görülememistir.

kaynak:http://supplementpol.proboards59.com/index.cgi?board=dontwork&action=display&thread=189

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bucephalas -- 2 Mart 2013; 17:18:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Bucephalas

Yıllardır herkes carnitine alıp plasebo etkisiyle daha çok koştuğu için daha fazla yağ yaktığını söylüyor, amerikalılar 5 yıl önce bu tezi çürüttü ancak türkiye için aynı şeyi söylemeyeceğim.

Carnitine zaten vücutta üretilen bir aminoasittir, ayrıyetten yağ yakımına dolaylı yoldan faydası yok denecek kadar az. Bu yüzden bu dolandırıcılığa sizde kapılmayın ve boş paralar vermeyin.

konudaki Ayaz kullanıcısından alıntı. (2008de yazılmış)
    quote:

Piyasadaki bazi supplementlerin neden faydasiz olduklari hakkinda bir kac güzel yazi buldum. En cok ilgimi ceken ve benim yillardir inanmadigim bir ürün hakkindaki yazi. Carnitine:

Cok basit bir mantik vardir. Bir supplement etki gösterdigi zaman hemen tüm magazinle, reklamlar, websiteleri bu supplementin basarisini bilimsel arastirmalara dayatirlar.

Gercekten de supplement üreticileri bir supplementin faydalarindan bahsederken illa ki sözde bilimsel yanlarina deginmeyi cok seviyorlar.

L-Carnitine ile ilgili 60dan fazla arastirma var ( zaten neden Carnitine'in önüne -L koyarlar bu da anlasilir gibi degil ama gercek su ki carnitine kullanicilarinin büyük bir kismi sola dönen izomerizm -yani levorotary isomerism- hakkinda hic bir bilgileri yoktur.

Bu 60 arastirmanin hic birinde carnitine alimindan dogan yag yakimi tespit edilememistir. Carnitinin etkisi sunun üzerinde olmustur:

Idrar tahlili sonuclari idrarda normalden daha fazla yag asidi bulundugunu göstermistir.

Ama insanlar üzerinde yapilan 60 arastirmada da asla yag yakildigi tespit edilmemistir. Ancak supplement üreticileri nevi-i sahislarina munhasir "süi jeneris" sözde bilimsel teoriler atiyorlar ortaya.

Carnitinin (Vitamin b11) arastirilmaya baslama sebebi ise su olmustur. Cok ileri derecede profesyonel, idmanli, oksidatif kapasiteleri anormal derecede yüksek olan, alisilmistan daha fazla mitokondriye ve kan damarlarina sahip ve yag yakma kapasiteleri yapmis olduklari isten ve kosullardan dolayi zaten cok yüksek olan aerobic sporcularinin vücutlarinda ki carnitine tasiyicilarindaki azalma, yag asitlerini yakma süresini hizlandirildigi tespit edilmistir.

Bunun üzerine Supplement endüstrisi "Carnitine agizdan alindigi taktirde yag yakar" diye cikmistir ortaya. Yanlis!!
    Hic bir amatör sporcuda bu tasiyicilar azalamaz. Bazi iyi seviyede idmanli sporculara daha fazla carnitine verildigi halde yag yakimi görülememistir.

kaynak:http://supplementpol.proboards59.com/index.cgi?board=dontwork&action=display&thread=189
    Allahtan ihtiyacım yok yararlı bir yazı olmuş arkadaşlar için. Ama vazgeçeceklerini sanmıyorum

• Keşke sanıldığı gibi yağ yaktıran bir ürün olsa, ama yok işte bir faydası yok. Hâlâ inanmayan saçsın parasını ne diyelim. Teşekkürler paylaşım için.
  • eger işe yarasa idi obeziteye care olabilirdi

• Benim takıldığım bazı kısımlar var bu olayda.

Şimdi benim bilgilerim lise düzeyinde ama birkaç kaynaktan faydalanarak yazacam.

Araştırmalarda L-Carnitineden kaynaklanan yağ yakımı tespit edilememiştir denmiş ama idrardaki normalden fazla yağ asidi bulunmasının bulunması bir kanıt değil mi ?

Şimdi carnitine tanımına bakalım

Carnitine, daha çok etlerden alabildiğimiz ve vücudumuzda suda çözünebilen bir aminoasit formudur. Görevleri, uzun zincir yağ asitlerini hücrelere (tam olarak mitokondri) sürüklemektir. Böylece uzun yağ asit zincirleri kırılarak enerji olarak kullanılabilirler. Bu şekilde antrenmanlarınızda bolca terler, uzunca bir süre enerjiniz düşmez ve yağ yakım verimini arttırırsınız.
    Karnitin eskiden vitaminlerle alâkası olmamasına rağmen Vitamin T olarak adlandırılıyordu, vücutta bulunan bir madde. Bir taraftan günde 15mg kadar karaciğer, böbrekler ve beyinde üretiliyor, diğer taraftan da besin ile günde 10-70mg arasında, dengeli bir beslenmede ortalama 30mg (bilhassa et) alınıyor. Vücuttaki sabit karnitin miktarı 20-25g. Karnitin depolarının %98'i kaslarda, geri kalanı da karaciğer ve böbreklerde bulunuyorlar. İdrar aracılığı ile günde 20mg kadar karnitin atıyoruz.

Yağlar şu şekilde oluşuyor:

Sindirimi ise şu şekilde :

Yani yağ sindirildikten sonra yağ asidi ortaya çıkıyor ve bu yağ asidine idrarda rastlanıyor.

Ayrıca bir araştırmadan notlar:

Karnitin'in başka hiçbir besin maddesinin yapamadığı bir görevi vardır. Bu görev aynı bir forklift gibi yağları kaldırıp hücrelerin yağları yaktığı mitokondri adlı organeline bırakmasıdır. Enerji sağlanması ve kullanımındaki diğer rolleri ile vücut için gerekli bir besin maddesidir. Karnitin'in dokulardaki seviyesinin artması ile birlikte daha fazla yağ yakıldığına dair anlamlı bilimsel kanıtlar mevcuttur.Eğer vücutta yeterince Karnitin yoksa, ne kadar düzgün bir diyet yapılırsa yapılsın ya da ne kadar düzenli bir egzersiz yürütülürse yürütülsün yeterli miktarda yağ yakımı mümkün olmayacaktır.

(Avagora P et al, Acute effects of L-carnitine on FFA and beta-OH-butyrate in man. Pharma Res Comm 1981; 183: 443.)

Bildiğim kadarıyla vücuttaki yağ, ter ve idrar yolu ile atılıyor. Terimizdekini farkedemeyiz ama idrarımızdaki tahlil sonucu öğrenebiliriz.İdrarımızda yağ asidi bulunduğuna göre (kullandımızı varsayarsak) burada hala yararı olup olmamasının tartışması niye ?

Birde benim aklıma takılan sorulardan biri şu:

Vücutta zaten carnitine bulunuyor.Carnitine'in et tüketerek alındığı yazıyor aynı kaynakta vücuda ağız yoluyla alınan carnitine'in mitokondriye ulaşamadığı için yağ yakımına hiçbir faydası olmayacağı yazılmış. Bu nasıl bir çelişki acaba eti biz ağızımızla tüketmiyor muyuz ?

Ben carnitine'i savunmuyorum ama bildiklerimle ve öğrendiklerimle sadece sorguluyorum.Bence her zaman eğer oluyorsa doğal yol tercih etmeliyiz.

Not:Bu yazıyı yazarken birçok yerden faydalandım.

• Ben demedim mi Bizim millet sineğin yağını çıkarır arkadaş ordaki bi kelimeyi cımbızla çekip almış
  • quote:

Orijinalden alıntı: Teknik_Psikopat

Ben demedim mi Bizim millet sineğin yağını çıkarır arkadaş ordaki bi kelimeyi cımbızla çekip almış

Ben carnitine'i savunmadığımı sadece mantık çerçevesinde düşünüp bu yorumu yaptığımı söylemiştim. Ayrıca bu ürünü kullanmıyorum ve kullanmayı düşünmüyorum.

Ama tabi bunu anlayacak kadar önce sağlıklı bir beyine sonra da sağlıklı bir bedene ihtiyaç var
  • quote:

Orijinalden alıntı: Polipeptit

Kullan kullanma kullanmayı düşün düşünme bu kimseyi ilgilendirmez.
    Sen o yazıyı yazdıktan itibaren kimseye savunmuyorum diye maval okuma yazdığın herşeyden sorumlu olursun.

Söylediğin şeylerle ilk önce sen tezata düşüyorsun. Bence konuyu baştan bi daha oku hatta 2-3 kere oku anlamaya çalış.

Ha bu arada istersen sağlık raporu gönderebilirim beyin ve beden konusunda. 1 mesajda olayı çözüyorsun gerçi sen bilimsel şeylere pek itibar etmiyorsun ama denemiş oluruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teknik_Psikopat -- 3 Mart 2013; 11:02:43 >
  • Burda herşey yanlış anlaşılmış. Carnitine, doğal yollardan alınsa bile yeterli miktarda olamayacağı için bir etkileşim gerçekleşmez ayrıyetten supplement yani oral alımdada aynısı geçerlidir.
  • çakın efedrini bitsin dertler
  • Makalelerin isimlerini yazabilir misiniz okuduklarınızı :) arkadaşa göndereceğim de.
  • bende karnitin kullanıyorum şuan bakalım etkisi olacakmı.beleşe geldi işe yaramasada pek koymaz
  • Kalp rahatsızlığım var karnitin kalp atışını hızlandırıyormuş kullanmamam daha sağlıklı olur dimi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kragger

Kalp rahatsızlığım var karnitin kalp atışını hızlandırıyormuş kullanmamam daha sağlıklı olur dimi?

kim dedi kalp atışını hızlandırıyor diye ? yok öyle birşey. Yukarıdaki makaleyi bir okusaydınız keşke, kalp kelimesi bile geçmiyor
  • En fazla karaciğeri yoran Carnitin diye duymuştum bende
  • quote:

yukardada bahsi geçen carnitene gelince. carnitene uzun zincirli yağ asitlerini mitekondri içerisine geçiren tek moleküldür.bu görevi başka hiçbirşey yapamaz. vücutta zaten doğal ve zorunlu olarak bulunması gereken bir maddedir. ancak kötü ve yetersiz beslenme, mevcut gıdalardaki yetersizliği ve endüstriyel mamillerin içerisinde bulunmamaı gibi nedenlerle vücudumuxda carnitene eksikliği bulunur. diyaliz hastaları diyaliz makinesine girdiklerinde kanlarındaki carnitene süzüldüğü için bu madde dışardan takviye edilir. ilaç değildir.eczanede satılan formları olmasına ve devletin ödemesine rağmen ilaç değildir. bir tablet aldım hadi gidip yağ yakayım olmaz olamaz. 1000 mg l-carnitenin ancak 200 mg mı kana karışır ancak önemli olan kandaki yoğunluğu değildir.intersisyel sıvı içerisinde yani dokular hücreler arası sıvıdaki miktarının yüksek olması gerekir. ratlarda yani yaşlı tavşanlarda yapılan çalışmada dokular arası sıvıda carnitene yoğunluğu sağlandığında yaşlı tavşanların kas oranlarının arttığına daha hareketli olduklarına ve daha az hastalandıklarına ulaşılmıştır. 3 ay her gün 1000 mg alındığında hücreler arası sıvıda anlamlı değişimler gözlenmeye başlanır. aynı gün içerisinde dozun 15 katı yani 15000 mg alındığında gözlemlenen tek yan etki vücutta balık kokusuna benzer bir kokunun yayılması olmuştur. ve kimse bir seferde 15 tane carnitene yutacak değildir heralde. miyokard üzerinde olumlu etkisi vardır. bağışıklıktan sorumlu hücrelerin canlılığını enfekte olmuş olana gidiş hızını arttırır. ATP kullanımında crep siklüsünü sağlar. yani enerjinin oksidatif kullanımını himaye eder yani daha az laktik asit üretirsiniz. neyse çok uzatmayalım dedim daha carniteni bitiremedik. diyet suplement antrenman hepsi o kadar detaylıki.uçsuz bucaksız bir denizin her köşesini hiç kimse tam anlamıyla bilemez. bu arada tüm cümleler bana aittir.yılların birikimi deneyimidir.acele yazdığım için bazı cümleler düşük yada ne anlam ifade ettiği tam belli olmayabilir.bu açıdan kusuruma bakmayın.herkese selamlar,saygılar sağlıklı günler dilerim

• Peki aynı şey konjuge linoleik asit için geçerli mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Krone

Peki aynı şey konjuge linoleik asit için geçerli mi ?

national institutes of health in sitesinde CLA zararları hakkında bilgi verilmemiş sadece plasebo ile cla deneylerinde cla alanlarda yağ oranında azalma görülmüş. İşe yarıyor ancak yanetkileri varmı bilemeyeceğim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Exhell

quote:

Orijinalden alıntı: Krone

Peki aynı şey konjuge linoleik asit için geçerli mi ?

national institutes of health in sitesinde CLA zararları hakkında bilgi verilmemiş sadece plasebo ile cla deneylerinde cla alanlarda yağ oranında azalma görülmüş. İşe yarıyor ancak yanetkileri varmı bilemeyeceğim..

L Carnitine almayı planlıyordum yazın ortalarına doğru bunu okuduğum iyi oldu. O zaman CLA alacağım artık.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.