Şimdi Ara

0.9 TCE MOTOR'A LPG

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
134
Cevap
6
Favori
68.816
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: drive_earth

Hafta sonu izmir Gayem otogazda aracıma (0.9 TCE 90 bg) BRC MY_11 lpg kiti taktırdım simit tüp 47 lt hacimli ve stepne yerine tam oturdu. kabaca bir hesapla benzinli kullanımda 100 km hızı geçmeden uzun yol kullanımında yaklaşık 4.5 litre benzin tüketen aracım artık aynı kullanımla 5.5 lt lpg tüketiyor.. yani yaklaşık (4.90 tl benzin) 23 kuruşluk tüketim 15 kuruşa(lpg 2.70) düşmüş vaziyette. yaklaşık %35 oranında tasarruf ediyor bu fiyatlarla ki lpg 2.30 lara kadar bulunabiliyor izmirde. kit fiyatı 1600 tl isterseniz hdi sigortadan 3 yıl süreyle sübap ve vb hasarlar için 3000 Tl ye kadar hasar ödemeli sigorta yaptırabiliyorsunuz. LPG montajından sonra 500 km kadar bir uzun yol kullanımım oldu şu ana kadar bir sıkıntı yok gibi görünüyor. Montaj oldukça itinalı bir şekilde yapıldı son derece memnunum işçiliklerinden. Zamanla daha ayrıntılı bilgi verebilirim kullanımda bir sıkıntı çıkarsa paylaşırım. Herkese iyi forumlar.

süper bir örnek oldun hocam 0,9 motor sahipleri için, aracı kullakdıkca bizlere de geri bildirim yaparsan çok seviniriz benim araç da 0,9 tce duruma göre 1-2 yıl içinde lpg taktırmayı düşünüyorum

• bluemoon kullanıcısına yanıt
    merhaba
    captur 0.9 icon s&s aracım var ve 15000 tüp taktırdım. Landirenzo 2350 tl taktırdım.
    şu anki benzin fiyatına göre 5 tl 'ye göre şehir içi 35 kuruş yakıyor.
    lpg ise şu an 3 bin km civarı yol yaptım ve bi problemle karşılaşmadım. sadece orijinal programında sık sık benzine geçiyordu. programda değişiklik yaptılar şuan gayet iyi.

yakıt konusu ise şuan 25 litre yakıtla 300-310 km arası yol yapıyor. lpg fiyatını ortalama 2.5 alırasınız 62.5 tl 21 kuruş yakıyor ve aracıma bindiğim andan inene kadar klima açık.

Adanadan dönüşte Adana Aksaray arası ortalam hız 135 km. tam depo 34 litre gazla 425 km yol yaptım ve sürekli klima açık ve araçta 4 kişi. ayrıca belitmek isterim. adana ile Ulukışla
    arası sürekli rampa çıkıyorsunuz. 3 üncü vitese kadar düşğyor aracınız. tüm araçlar için geçerli. bende normal modda kullandm aracı.

normal bir yolda 90-100 km hızla uzun yolda bu aracın lpg yakıt oranı 16-17 kuruşa kadar düşer.

hem küçük moto alacaksın hem lpg atktıracaksın diyerek eleştiren arkadaşlara diyeceğim. km de 15 kuruş fark varsa ve motorla ilgili bi sıkıntı yaşanmadıktan sonra neden taktırılmasın ki.

yılda 10-15 bin km yol yapan biri iseniz ve aracın uzun süreli kullanmayı planlıyorsanız lpg taktırmak içten bile değil.
    42-43 litre benzin şehir içi 600 km yol yapabiliyorum.
    21 depo yıllık 4500 tl yakıt parası
    34 litre lpg şehir içi 400 km yol
    31 depo yıllık 2635 tl yakıt
    13-14 ayda lpg taktırma parasını çıkartırsınız.
    arabayı alıp seyretmek mi yoksa gönlünüzce gezmek mi
    karar sizindir.
    captur için geçerli. clio nunda benzin konusunda okuduğum formlarda capturdan geri kalmadığı görünüyor. şehir içi 7 litre yakıt oranı var.
    captur ağırlık 1176- clio ağırlık 1055 ayrıca clio aracın rüzgar direncinin daha az olduğunu düşünürseniz eminim ki fark daha fazla olacaktır. %35-40 tasarruf garanti daha fazlası sizin sürüşünüze bağlı

• bende taktırdım arkadaşlar resimler ve ilk deneyimlerim forumun lpg bölümü mocan otogaz sayfasında mevcut kısaca burada da tecribelerimi özet geceyim öncelikle arac gayet uyumlu 700km oldu sorun yasamadım ve benzin ile arasında bir fark göremedim yakıt konusunda hassas oldugum icin ilk işim boş depo ile uzun yolda( ankara -bolu ) arası ölcüm yaptım ve 20 tl gaz ile (litre fiyatı 2.14 ) 185 km yol kat ettim bu da 100 km de 5 litre lpg tüketimi yapar şehir ici ise 100km de yaklasık 7 litre tüketim değerlerim oldu sanırım türkiyede en az yakıt tüketim degerine sahip olan araca sahibim ;) sunu da belirteyim gerek klima ile gerekse rampalarda hic bir sıkıntı yasamadım adeta benzinden farkı yok
    olumsuz hususlar ise aracın lpg dönüşümü zorlu bir işcilik istiyor motorda calısma alanı cok dar ve uzun sürede gerceklesiyor dönüsüm ve özen istiyor aracta stepne depo kullanılamıyor dolayısı ile bagajınızın yarısından zorunlu olarak feragat ediyosunuz bir diger hususta klasik benzin gösterge düsme sorunu düzeltilemiyor ama herseye ragmen sehirler arası yolda 10 kurus civarı tüketim degeri görmeniz herseye degiyor ;)

• quote:

Orijinalden alıntı: opelask

3 yıl 100,000 km motor garantili olarak OEM lpg markanız olan LANDİRENZO yu tavsiye ederiz size garantiniz bozulmadan %50 net tasarruf ile uzun yıllar sorunsuz kullanım sağlarsınız detaylı bilgi için landirenzo:0312 387 52 63
    Landirenzo çok pahalı, sanırım parçalarını yaparken altın kullanmışlar,
    %50 tasarruf diye çok yüksekten atmışsınız düşüp bi tarafını kırabilir şu soğuklarda, yaktığı benzinde dahil %25 den fazla tasarruf yapamaz ne marka olursa olsun, gerisi palavra der güler geçerim,. Bu kadar sallandırmayın, hatta candan gibi ballandırmayın
    Ayrıca OEM de olsanız motor garantisi bozulur araç muayeneye tekrar girmek zorunda,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engin_er_26 -- 16 Ocak 2020; 21:15:28 >
  • 8000/12/100*6.6*6.5=286tl
    8000/12/100*8*3.1=165tl + 30tl benzin desek 195tl
    Aylık 90 tl tasarruf yılda 1080tl bundan 100tl filtre masrafını çık yıllık 1000tl kalır 4 yılda 4000tl tasarruf edersin lpg taktırma fiyatını düş değip değmeyeceğine karar ver, 3500 e taktırsan 500 tl kar etmiş olursun 4 yılda aylık 10 tl tasarrufa denk gelir :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dndd -- 24 Haziran 2020; 23:41:57 >
  • 0.9 TCE H4BT KODLU MOTOR KULLANAN RENAULT CLİO VEYA SYMBOL YA DA DACİA STEPWAY ARACA LPG MONTAJI YAPAN VAR MI?

VAR İSE GARANTİ ŞARTLARI NEDİR?

BU KONUYU ARAŞTIRAN İNCELEYEN KİMSE VAR MI BİLDİĞİM KADARIYLA MOTOR DİREKT ENJEKSİYONLU DEĞİL YANİ TSI GDI TİPTE DEĞİL. YAKINDA CLİO'DA KULLANILACAK 1.2 TCE İSE GDI

• BEN DÜŞÜNMÜYORUM ZATEN AMA DÜŞÜNENLER OLABİLİR ZAMANLA
  • quote:

Orijinalden alıntı: sendomi

şaka yapıyorsun her halde bu motora lpg taktırmayı düşünme bile zaten tüketim değerleri yeterince iyi

Eğer takılabiliyorsa tüketim değerleri (TL olarak) daha da iyi hale gelecek demektir. Neden Düşünmesin ki.
  • Hafta sonu izmir Gayem otogazda aracıma (0.9 TCE 90 bg) BRC MY_11 lpg kiti taktırdım simit tüp 47 lt hacimli ve stepne yerine tam oturdu. kabaca bir hesapla benzinli kullanımda 100 km hızı geçmeden uzun yol kullanımında yaklaşık 4.5 litre benzin tüketen aracım artık aynı kullanımla 5.5 lt lpg tüketiyor.. yani yaklaşık (4.90 tl benzin) 23 kuruşluk tüketim 15 kuruşa(lpg 2.70) düşmüş vaziyette. yaklaşık %35 oranında tasarruf ediyor bu fiyatlarla ki lpg 2.30 lara kadar bulunabiliyor izmirde. kit fiyatı 1600 tl isterseniz hdi sigortadan 3 yıl süreyle sübap ve vb hasarlar için 3000 Tl ye kadar hasar ödemeli sigorta yaptırabiliyorsunuz. LPG montajından sonra 500 km kadar bir uzun yol kullanımım oldu şu ana kadar bir sıkıntı yok gibi görünüyor. Montaj oldukça itinalı bir şekilde yapıldı son derece memnunum işçiliklerinden. Zamanla daha ayrıntılı bilgi verebilirim kullanımda bir sıkıntı çıkarsa paylaşırım. Herkese iyi forumlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: drive_earth
    Hafta sonu izmir Gayem otogazda aracıma (0.9 TCE 90 bg) BRC MY_11 lpg kiti taktırdım simit tüp 47 lt hacimli ve stepne yerine tam oturdu.

Paylaşım için çok teşekkürler.
    Güncel...
  • Clio 4 - 0.9 motora LPG taktıran arkadaşlara bir sorum var.
    Okuduğum kadarıyla yakıt tasarrufu çok iyi.
    Motorda da bir sıkıntı çıkarmıyor.

Peki çekişi nasıl arabanın ? LPG taktırdıktan sonra aracın gücünde hissedilir bir azalma oldu mu ?
  • merhaba arkadaşlar 0,9 aracıma LPG takdırdım deneyimlerimi sizin ile paylaşmak istedim.
    1 senede 21000 km yaptım yakıt malumunuz 400 kuruş civarı yakdığı için altarnatif aramaya başladım araçı satıp dizel almayı düşündüm ama yeni araç satıp düşük model almak işime gelmedi ve lpg ye yöneldim eskiden tanıdığım ustama gittim atiker gold önerdi 1400 tl ye anlaşdık ama kafasında soru işaretleri oluşmuş captura hiç takmadığı için arştırmış atiker ve zavoli den istediği garantiyi alamamış bir tek LOVATO malının arkasında durup garanti verdiği için lovato nun son sistemini 1750 tl ye takdık. bu sistemde beyin ayarları kendi yapıyor örneğin yüksek rakımlı bir mevkiye geldiğinde ayarlarını yapıyor güç kaybı olmuyor simit tank 31 lt lik ama tam boşalsa bile 25 lt yakıt alıyor

Gelelim yakıt oranlarına

istanbuldan benzini ve gazı fulledim gerede sehll de 2,42 tl litre fiatı ile 25 lt gaz aldı 60 tl ödedim 327 km yol yaptı araç tam yükte fakat sakin kullanımda benzin göstergesi 22,7 lt tüketilen yakıt diyor yani %10 fazla lpg yakmışız. orada 1 vitesde yayla gezmesi ve dönüş toplam benzin tüketimi 64 lt lpg olarak 70 lt 64 litre benzin 4,5 tl den 288 tl 70 lt lpg ortalama 2,2 tl (2-2,1 ve 2,42 den aldım) 154 tl 134 tl yakıt tasarrufu sagladım dizel araç daha az yaktı diye bilirim

3 depo şehir içi kullanımım da ise her bir depo 200 km de 45 tl gaz aldım.

performans evet benzine göre az da olsa güç kaybı yaşadım ama umrumda bile değil benzin cok can yakıyor umarım bilgilerim size fayda saglar.

• 2200 rpm / 90 km-h
  • aracı periyodik bakımları icin servise götürmeye devam ediyoruz cünkü lpg sadece yakıt sistemi ve su tesisatı hortumlarını garanti dışı bırakıyor , bende cok sükür bir sorun yasamadım aracım neredeyse 30000 yaptı lpg ile ve düsük yakıt tüketiminin keyfini cıkarıyorum
  • Yeni Sıvı lpg sitemi ( brc LDI ) uygulanabiliyormu kullanan varsa yorumu nedir?
    http://www.brcturkiye.com/ldi/
    Bilgi
    http://www.otoguncel.com/teknik-bilgiler/direk-enjeksiyon-icin-ldi-lpg-sistemi/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agah07 -- 9 Ekim 2016; 11:27:12 >
  • Dacia stepway 0.9 otomatik vitese lpg taktıran varmı?
  • poyraz_371 kullanıcısına yanıt
    Yalnizca unutmayin bu motor fazla isindigindan dolayi piston icindeki harareti dusurmek icin extra benzin enjeksiyonu yapiliyor, ki bu nedenden yavas yavas renault raflarindan tasfiye edilmekte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi froster2006 -- 13 Ocak 2020; 14:38:23 >
  • Araç kliması sadece soğutur
  • Merhaba

H4BT veya H4BB de olabilir. bu motorlar atmosferik çok nokta enjeksiyonlu, turbolu motorlar. bunlarda LPG kullanımında herhangi bir sorun yok. Yakıt tüketimleri benzinde zaten düşük olduğu için LPG'de sizleri tatmin eder. 88-90 beygir olduğundan turbo veya süper adı altında bir cihaza bile ihtiyaç duymadan sorunsuz çalışırlar.

Tek sıkıntısı benim gibi OKB rahatsızlığı olanlar için 3 silindirli motorlar çok çekici gelmez, motorun çalışmasına baktığınızda sürekli tekliyormuş gibi gelir. :) sorun 3 rakamında. 4 silindir 6 silindir , 8 silindir, 12 silindir, W16 silindir.cc bunlar güzel sorun yok fakat 1 - 3 -5 sıkıntılı :)
  • ne5555 kullanıcısına yanıt
    :)

3 silindirli LPG kitleri ile 4 silindirli LPG kitleri aynı fiyat, bir yerde duymuştum 3 silindir gaz enjektörü ile 4 silindir gaz enjektörü alış fiyatları arasında 5₺ fark varmış değmez diyordu. Napıyor? 3 silindir araca 4 silindir sistem takıyor. Birer kablo be enjektörü boşta bırakıyor. İleride enjektör bozulursa hazır bir tane de yedek var diye mantık kuruyor ve herkes mutlu oluyor:)
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.