Şimdi Ara

MWC 2013: Firefox OS'e bir destek de Sony'den

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
403
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• MWC 2013: Firefox OS'e bir destek de Sony'den

Mobil Dünya Kongresi'nden Mozilla ve Firefox OS meraklıları için güzel haberler gelmeye devam ediyor.Mozilla Vakfının geliştirdiği açık kaynaklı mobil işletim sistemi Firefox OS'e ZTE, Huawei, Alcatel ve LG'den sonra Sony'den de destek geldi.

Sony ile iletişim dünyasının önemli servis sağlayacılarından Telefonica'nın birlikte düzenlediği basın toplantısında duyurulan iş birliği çerçevesinde Mozilla Firefox OS'li akıllı telefonun geliştirme aşamasında olduğu açıklandı. Sony Mobile'ın icra kurulu başkan vekili ve Ürün Grubu başındaki üst düzey yöneticisi Bob Ishida, kendileri için hedefin üst düzey kullanıcı deneyimini olduğunu belirttiği açıklamada şunları ifade etti:

"Sony Mobile olarak müşterilerimize üst düzey kullanıcı deneyimi sunmamızı sağlayacak yenilikçi teknolojileri her zaman değerlendiriyoruz. Bu kapsamda mühendislerimiz, geliştirebilirlik anlamında önemli potansiyele sahip olan Firefox OS Mobile ve HTML5 üzerinde çalışmalarını sürdürüyor."

Bob Ishida, geliştirme çalışmaları kapsamında, servis sağlayıcısı iş ortaklarıyla da birlikte çalışarak geliştirme aşamasındaki Firefox OS'li ilk akıllı telefonunu 2014 yılında satışa sunmayı planladıklarını söyledi. Öte yandan Telefónica'nin üst düzey yöneticisi Marieta del Rivero ise Firefox OS için yaptıkları iş birliğinin pazarın yeni segmentlerine ulaşabilmek için bir fırsat olduğunu ifade etti.

• Çok beleşçi bu sony. Wp ye yatırım yapmadı firefoxa yatirim yapıyor. Ne zaman kurtulacak beleşçilikten bakalım

• quote:

Orijinalden alıntı: akgozoktay

Çok beleşçi bu sony. Wp ye yatırım yapmadı firefoxa yatirim yapıyor. Ne zaman kurtulacak beleşçilikten bakalım

Nasıl bi mantığın var anlamadım ama firefox os à destek vermesi beleşçiliği göstermez aksine risk aldığını gösterir çünkü firefox os wp ye göre yeni bir işletim sistemi wp nin iyi kötü oturmuş bir sistemi 130000 İ aşmış uygulama sayısı var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnşallah çok iyi yerlere gelir bu firefox os bizi ram ve batarya canavarı android ten kurtarır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Technotronic -- 26 Şubat 2013; 9:46:04 >
  • Sony daha önce Microsoft ile birlikte cihaz çıkarmıştı ve başarılı olamadı. Ayrıca WP kullanacağına gitsin açık kaynaklı bir sistem kullansın. Ki Firefox'a destek vermekle çok da iyi yaptı. Samsung Tizen'e, LG webOS ve Firefox'a, Sony de Firefox'a destek verecek. Artık bu yıl ve önümüzdeki yıl işletim sistemi savaşları başlamış olacak ve 2014 sonunda yer edinen devam edecek. Yer kapamayan da silinip gidecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: sugar_klavyeci

Sony daha önce Microsoft ile birlikte cihaz çıkarmıştı ve başarılı olamadı. Ayrıca WP kullanacağına gitsin açık kaynaklı bir sistem kullansın. Ki Firefox'a destek vermekle çok da iyi yaptı. Samsung Tizen'e, LG webOS ve Firefox'a, Sony de Firefox'a destek verecek. Artık bu yıl ve önümüzdeki yıl işletim sistemi savaşları başlamış olacak ve 2014 sonunda yer edinen devam edecek. Yer kapamayan da silinip gidecek.

Bence Android i yakalamak için geç kaldılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lazloo

quote:

Sony daha önce Microsoft ile birlikte cihaz çıkarmıştı ve başarılı olamadı. Ayrıca WP kullanacağına gitsin açık kaynaklı bir sistem kullansın. Ki Firefox'a destek vermekle çok da iyi yaptı. Samsung Tizen'e, LG webOS ve Firefox'a, Sony de Firefox'a destek verecek. Artık bu yıl ve önümüzdeki yıl işletim sistemi savaşları başlamış olacak ve 2014 sonunda yer edinen devam edecek. Yer kapamayan da silinip gidecek.

Samsung'un artık kullanıcıların gözünde Galaxy serisi ile yarattığı bir marka değeri var. Samsung popüler ve küresel gücü olmasının avantajını iyi kullanıp akıllı bir strateji ve yapacağı reklamlarla Tizen'i geniş kitlelere tanıtıp beğenilerini kazanırsa işte o zaman Android'e çok sıkı bir rakip ve safkan bir Linux çıkmış olacak.

• quote:

quote:

quote:

Samsung'un artık kullanıcıların gözünde Galaxy serisi ile yarattığı bir marka değeri var. Samsung popüler ve küresel gücü olmasının avantajını iyi kullanıp akıllı bir strateji ve yapacağı reklamlarla Tizen'i geniş kitlelere tanıtıp beğenilerini kazanırsa işte o zaman Android'e çok sıkı bir rakip ve safkan bir Linux çıkmış olacak.

Tizenin beğenilmesi sadece reklamla olacak iş değil. Cihazları sadece androşd olduğu için alanlar bile var. Bilgisi olsun veya olmasın. Market içeriğinin zengin olması,yazılım desteğinin olması(açık kaynak kodlu olduğundan geliştiricilerin yeni romlar yazmasının olanaklı olması-XDA gibi) gibi etkenlerde var. Yani bunu Bada OS da gördük canlı olarak.

• quote:

Hatirladigim kadariyla xperia x2 iydi o cihaz. Basarili olmamasina sasilmamali yani.

Bence windowphone sisteminde de bir cihazi olmali diye dusunuyorum samsung gibi.
  • bakalım firefox ne yapacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byJuck -- 26 Şubat 2013; 11:21:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: talerk

quote:

Orijinalden alıntı: akgozoktay

Çok beleşçi bu sony. Wp ye yatırım yapmadı firefoxa yatirim yapıyor. Ne zaman kurtulacak beleşçilikten bakalım

Nasıl bi mantığın var anlamadım ama firefox os à destek vermesi beleşçiliği göstermez aksine risk aldığını gösterir çünkü firefox os wp ye göre yeni bir işletim sistemi wp nin iyi kötü oturmuş bir sistemi 130000 İ aşmış uygulama sayısı var

Beleşçilikten kastım şu

eskiden beri ki bahsettiğim 15 yıl. Düşük donanımlı ürünler sunardı. Eski palm cihazlarını inceleyebilirsiniz. Windows mobile ürünü ericssonla ortak olduktqn sonra çıkardı. Ericsonn un hali hazırda windows ce li sistemleri vardı.

Kısacası sony genel anlamda düşük donanım yüksek fiyat isterdi. Bedava sistemi buldu kendi sistemininde fişini çekti.

• quote:

Sony genel anlamda hiç windows cihazı çıkartmadı. Çıkan ürünler htc üretimi idi.
    Dahası çok sistem olmasinin kime ne faydası var. Androidde bir suru uygulama aldim simdi iphone yada wp ye gecersem heba olacaklar.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Tizenin beğenilmesi sadece reklamla olacak iş değil. Cihazları sadece androşd olduğu için alanlar bile var. Bilgisi olsun veya olmasın. Market içeriğinin zengin olması,yazılım desteğinin olması(açık kaynak kodlu olduğundan geliştiricilerin yeni romlar yazmasının olanaklı olması-XDA gibi) gibi etkenlerde var. Yani bunu Bada OS da gördük canlı olarak.

Zaten sadece reklamla değil bunun yanında diğer kartlarını da saydım. Popülerlik, küresel gücü ve izleyeceği strateji yayılmasında önemli etken olur dedim. Bada ayrı bir konu. Samsung yeteri kadar destek vermedi ve tek başınaydı. Tizen ise bu konuda çok farklı. Arkasında büyük destek var. Samsung ve Intel projenin liderleri. ACCESS, Panasonic
    Mobile Communications, NEC CASIO Mobile Communications, NTT DOCOMO, SK Telecom, Telefonica ve Vodafone gibi diğer ortakları da var. O değil de sanki Tizen'in tutmasını istemiyormuş gibi bir halin var. Android'i performans ve stabilite anlamında her türlü geçer. Android çakma açık kaynak ve çakma Linux. Tizen safkan Linux. Android gibi kalitesiz değil. Linux da açık olduğu için özel ROM yükleme Tizen'e de elbette olur. Ama Tizen kullanıcısı bunlara ihtiyaç duymayacak. Çünkü Android gibi stabilite sorunları olmayacak. Android gibi verimsiz, işlemciyi sonuna kadar tüketen, RAM'i sonuna kadar sömüren bir sistem olmayacak. :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Zaten sadece reklamla değil bunun yanında diğer kartlarını da saydım. Popülerlik, küresel gücü ve izleyeceği strateji yayılmasında önemli etken olur dedim. Bada ayrı bir konu. Samsung yeteri kadar destek vermedi ve tek başınaydı. Tizen ise bu konuda çok farklı. Arkasında büyük destek var. Samsung ve Intel projenin liderleri. ACCESS, Panasonic
    Mobile Communications, NEC CASIO Mobile Communications, NTT DOCOMO, SK Telecom, Telefonica ve Vodafone gibi diğer ortakları da var. O değil de sanki Tizen'in tutmasını istemiyormuş gibi bir halin var. Android'i performans ve stabilite anlamında her türlü geçer. Android çakma açık kaynak ve çakma Linux. Tizen safkan Linux. Android gibi kalitesiz değil. Linux da açık olduğu için özel ROM yükleme Tizen'e de elbette olur. Ama Tizen kullanıcısı bunlara ihtiyaç duymayacak. Çünkü Android gibi stabilite sorunları olmayacak. Android gibi verimsiz, işlemciyi sonuna kadar tüketen, RAM'i sonuna kadar sömüren bir sistem olmayacak. :)

Yok canım niye istemeyeyim. Sadece geçemeyeceğini düşünüyorum ne olursa olsun.

• Android ilk çıktığında çok eleştirilmişti:)

• ne tizen ne de firefox os sonuna kadar ubuntu

• Yine linux tabanlı ise androidden temelde çok farkı olabileceğini sanmıyorum, optimizasyon daha iyi olabilir ama ios tarzı kısıtlama olmadan sistem kaynağı ve batarya
    kullanımını alt seviyede tutabilirler mi göreceğiz bakalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

Yine linux tabanlı ise androidden temelde çok farkı olabileceğini sanmıyorum, optimizasyon daha iyi olabilir ama ios tarzı kısıtlama olmadan sistem kaynağı ve batarya

Batarya tüketiminin açık kaynakla alakası yok. Android temelde Linux olmasına rağmen gerçekte Linux ile alakası olmayan bir sistem. Sanal makine üzerinden çalışması ve tamamen internete bağımlı yapısı yüzünden aşırı batarya tüketimi olan bir sistem. Bakınız iPhone'a hâlâ 1 GHz ile çalışıp 1.5 GHz Android cihazlar ile aynı performansı verebiliyor. Hatta onlardan daha stabil çalışıyor. Bunun Linux örneği MeeGo işletim sistemli N9'dur. Batarya ömrü de gayet iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 26 Şubat 2013; 14:42:04 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

Yine linux tabanlı ise androidden temelde çok farkı olabileceğini sanmıyorum, optimizasyon daha iyi olabilir ama ios tarzı kısıtlama olmadan sistem kaynağı ve batarya

Batarya tüketiminin açık kaynakla alakası yok. Android temelde Linux olmasına rağmen gerçekte Linux ile alakası olmayan bir sistem. Sanal makine üzerinden çalışması ve tamamen internete bağımlı yapısı yüzünden aşırı batarya tüketimi olan bir sistem. Bakınız iPhone'a hâlâ 1 GHz ile çalışıp 1.5 GHz Android cihazlar ile aynı performansı verebiliyor. Hatta onlardan daha stabil çalışıyor. Bunun Linux örneği MeeGo işletim sistemli N9'dur. Batarya ömrü de gayet iyi.

Dediğim gibi bekleyip göreceğiz(geliştirilen sonraki sürümleri) umarım başarılır olur, çünkü piyasadaki üreticilerin çoğu mecburiyetten android kullanıyordu.
    Yeni nesil cihazlara hitap edebilen ve lisans veren rakip os geliştiricisi yoktu çünkü piyasada. Şimdi wp8 ve firefox os olacak bakalım rakipleri.
    Eğer dediğiniz şekilde stabilite sağlanırsa zaten tüketici onu android yerine popülerlik tahtına yerleştirip yüksek yerlere getirmeyi de bilecektir.
    Kısıtlamasız özgürlüğün yanına stabilite ve düşük kaynak kullanımını da getiren bir sistem şart bundan sonra.

• bu tarz bölünmeler apple'a yarar ancak, iyice bu iş " ios ve diğerleri " olucakmış gibi duruyor..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.