Şimdi Ara

4-3-1-2 zor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 4-3-1-2 defansı sağlam olmayan takımların oynayamayacağı bir sistem. Bu sistemde herkesin söylediğinin aksine beklerin hücum gücünden ziyade defansif özelliklerine bakmak gerekir.

Hakan kendi kendine düşünür ben daha bitmedim formamı bir sol kanada mı kaptıracağım diyip formayı kaparsa bu sistem işleyebilir. ama sen riera'nın önüne ona yardım edecek adam koymazsan çok zorlanırsın. melo'nun adamının peşinden koşacağı yokken gidip de riera'ya yardım etmesini beklemek fazla iyimserlik olur. Mesela Hamit Schalke maçında her ne kadar kötü oynasa da sağ kanadın savunmasında çok efor sarfetti. Selçuk da bunu yaptı. Ancak Melo ve Sneijder'in savunma yapmasını bilmeyen Riera'ya yardım etmemesi Farfan'ın etkinliğini artırdı. İkinci yarı Amrabat her ne kadar etkili olmasa da gidip gelmesi ile presi ve sertliği ile Farfan'ın baskınlığını azalttı. 4-3-1-2 için geçen seneki Hakan lazım. Bence en olası sistem top bizdeyken çift forvete dönüp top rakipteyken 4-5-1 oynamak. Bu sistemde Burak sağ kanatta gizli forvet olarak oynamalı. Önümüzdeki 3 lig maçının Schalke maçının provası olduğunu unutmamamız ve o ciddiyetle oynamamız gerekiyor. Hakan'ı umarım düşünür ve önümüzdeki maç bek olarak başlatır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Orta sahanin beklere yardim etmemesinden sikayet edip sag aciga Burak'i koymak ne derece mantikli? Burak top rakipteyken ofsayt cizgisinde cakili bekleyen tipik bir kontratak santraforu. Oyle orta sahaya koyayim gidip gelsin falan derseniz Burak'tan geriye bir sey kalmaz.

Riera'nin yerine form tutmus bir Hakan'in daha iyi uyacagi konusunda sana katiliyorum. Schalke maci yorumlarina da %90 katiliyorum.

Fakat 4-3-1-2 oynayamamamizin temel nedeni bunlar degil. Temel sorun bu taktigin en onemli ozelligi olan onde basma olayini yapamiyor olusumuz. Burak ve Drogba pres yapan, topun arkasinda duran forvetler degil. Ornegin Elmander ve Umut olsa baski ile topu rakip alana yigabiliriz. Schalke macinda stoperler yuruyerek santra noktasina gelip pas dagitiyorlardi. Bu sekilde atak futbolu oynanmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: neverlate

Orta sahanin beklere yardim etmemesinden sikayet edip sag aciga Burak'i koymak ne derece mantikli? Burak top rakipteyken ofsayt cizgisinde cakili bekleyen tipik bir kontratak santraforu. Oyle orta sahaya koyayim gidip gelsin falan derseniz Burak'tan geriye bir sey kalmaz.

Riera'nin yerine form tutmus bir Hakan'in daha iyi uyacagi konusunda sana katiliyorum. Schalke maci yorumlarina da %90 katiliyorum.

Fakat 4-3-1-2 oynayamamamizin temel nedeni bunlar degil. Temel sorun bu taktigin en onemli ozelligi olan onde basma olayini yapamiyor olusumuz. Burak ve Drogba pres yapan, topun arkasinda duran forvetler degil. Ornegin Elmander ve Umut olsa baski ile topu rakip alana yigabiliriz. Schalke macinda stoperler yuruyerek santra noktasina gelip pas dagitiyorlardi. Bu sekilde atak futbolu oynanmaz.

Eboue'nin yardıma ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Hamit yeterince defansa yardıma geliyor zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mizuhara

Eboue'nin yardıma ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Hamit yeterince defansa yardıma geliyor zaten.

Ben Eboue'nin ciddi yardima ihtiyaci oldugunu dusunuyorum. Ozellikle kondisyonerlerden yardim almasi lazim. Yoksa Sabri'den formayi almasi zor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: neverlate

quote:

Ben Eboue'nin ciddi yardima ihtiyaci oldugunu dusunuyorum. Ozellikle kondisyonerlerden yardim almasi lazim. Yoksa Sabri'den formayi almasi zor.

Schalke maçına 3 hafta var daha toplayacaktır kendini.

• 4 3 1 2 Ligde iş yapabilir belki ama cl de çok zor hocam. 2000 kadrosu bence son yıllarda dünyada 4 3 1 2 oynayan en iyi kadrolardan biriydi. Fakat forvette Hakan Şükür ve Arif vardı. Ortasahada da 3 bücür. Toplu bir pres vardı. Genel anlamda, Hagi nin de Hagi gibi oynamasını sağlayan bu futbolculardır bana göre. Neverlate in de dediği gibi. Ortasaha ve forvetin pres yapması gerekiyor. Ayrıca beklerin de çok iyi olması gerekli hem ofansif anlamda hem defansif anlamda. Ama etkili bir kanat oyuncusuna denk geldik mi o zaman eller yukarı oluruz. Eskiler hatırlar Overmars ın veya Dennis Rommedahl ın bizi nasıl madara ettiğini.
  • 4-3-1-2 bir nevi 4-3-3 dür ve bizim 4-3-3 oynayacak beklerimiz yok. Yok derken sadece Eboue var ama sol taraf olmayınca sistem işlemez. Buna ek olarak çift yönlü 3 orta saha lazım. Geçen seneki Melo buna uyar ama bu seneki formu kaldırmıyor. Selçuk bu oyuna uygun ve 3. isim Hamit olmalı. Hamit Schalke maçında 3lü orta sahanın sağında bekte Sabri olduğu için döküldü, çünkü Sabri hep kaçak oynadı ne pas almak için boşa çıktı ne de Hamite yeterli desteği verdi ne de ayağa düzgün pas yapabildi, hep şişirdi hep şişirdi, ataklar olgunlaşamadan oyuncular pozisyonlarını kaybetti.

Burda en makul isim Yekta gibi duruyor ama onunda defansif yönü zayıf. Selçuk ve Hamit'in yanına 3lünün soluna Amrabat denenebilir (Yekta'dan artısı Hızı) pas oynunu yapabilecek kapasitede ama defansif olarak top kapma becerisi yok. Adam kovalarken topa nasıl gireceğini bilmiyor ve faul yapıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: hamestah

4 3 1 2 Ligde iş yapabilir belki ama cl de çok zor hocam. 2000 kadrosu bence son yıllarda dünyada 4 3 1 2 oynayan en iyi kadrolardan biriydi. Fakat forvette Hakan Şükür ve Arif vardı. Ortasahada da 3 bücür. Toplu bir pres vardı. Genel anlamda, Hagi nin de Hagi gibi oynamasını sağlayan bu futbolculardır bana göre. Neverlate in de dediği gibi. Ortasaha ve forvetin pres yapması gerekiyor. Ayrıca beklerin de çok iyi olması gerekli hem ofansif anlamda hem defansif anlamda. Ama etkili bir kanat oyuncusuna denk geldik mi o zaman eller yukarı oluruz. Eskiler hatırlar Overmars ın veya Dennis Rommedahl ın bizi nasıl madara ettiğini.

Bu yaz İtalya 4-3-1-2 ile finale çıktı. Beklerden çok savunma önemli bu konuda orta sahada sıkıntı olacağını sanmıyorum.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hamestah

4 3 1 2 Ligde iş yapabilir belki ama cl de çok zor hocam. 2000 kadrosu bence son yıllarda dünyada 4 3 1 2 oynayan en iyi kadrolardan biriydi. Fakat forvette Hakan Şükür ve Arif vardı. Ortasahada da 3 bücür. Toplu bir pres vardı. Genel anlamda, Hagi nin de Hagi gibi oynamasını sağlayan bu futbolculardır bana göre. Neverlate in de dediği gibi. Ortasaha ve forvetin pres yapması gerekiyor. Ayrıca beklerin de çok iyi olması gerekli hem ofansif anlamda hem defansif anlamda. Ama etkili bir kanat oyuncusuna denk geldik mi o zaman eller yukarı oluruz. Eskiler hatırlar Overmars ın veya Dennis Rommedahl ın bizi nasıl madara ettiğini.

Bu yaz İtalya 4-3-1-2 ile finale çıktı. Beklerden çok savunma önemli bu konuda orta sahada sıkıntı olacağını sanmıyorum.

http://www.matchstudy.com/EURO2012/EURO2012teamQ.aspx?team=Italy&no=03&item=1

• 4-2-3-1 heyacan aramaya gerek yok. çok daha oturaklı ve daha fazla pozisyon bularak oyun oynarız.
  • 4-2-3-1 mi 4-3-1-2 mi denmiş bence 4-3-1-2 doğru olan bunun sebebini şu şekilde açıklayacağım.

4-2-3-1 oynarsan orta iki kim? Selçuk -Melo bunlar defans yapacak. önünde kim? Amrabat - Sneijder - Burak kim defans yapacak? hiçbiri , önünde kim var drogba , baskı yaparmı? Hayır.

Yani totalde defans yapacak adam 6 tane.

Dönelim 4-3-1-2 ye , 3 lü ortasaha kim olacak. Selçuk Melo Hamit , defans yapar mı? Evet. önünde Sneijder yapar mı? Hayır. , önünde burak drogba , burak baskı yaparmı? Evet.

Toplamda defans yapacak oyuncu sayısı 7 + burak

Bence herşey numaralardan değil , oyuncuların kimliği önemli defans olayında , mesela Rooney'de forvet ama adam çizgiden top çıkartıyor.
  • Bu sistemi oynamak için öncelikle hamle gücü yüksek, hızlı stoperlere ihtiyaç var.
    Elimizde olanlara bakıyoruz, 2 tecrübesiz stoper. Semih Kaya Türk diye as isim olarak yer alıyor stoper bölgesinde, ancak çok eksiği var. Dany ise maç içerisinde istikrarsız, tek bir hatası ile maç kaybettirebilir.
    Bekleriniz maç boyu ileri-geri yapacak, defans ve ofans dengesini sağlayabilecek isimler olmalı.
    Eboue belki bu tanıma uyuyor ama formsuz. Riera ise bu seviyede bir oyuncu değil. Bu tanıma uygun başka bek yok takımda.
    Orta 3'lü mücadele gücü yüksek, alan daraltmayı bilen, topla arası iyi olan isimlerden oluşmalı.
    Selçuk - Melo - Hamit, idare edebileceğimiz bir üçlü.
    Orta 3'lünün önünde yar alacak olan hücum organizasyonlarına yön veren, şut atan ve forvet oyuncularını pozisyona sokan bir isim olmalı.
    Bu konuda Dünyanın en iyilerinden biri olan Sneijder kadromuzda.
    Forvet bölgesinde yer alan 2 isimden biri pas oyununa yatkın ve duvar olabilmeli. Diğer isim ise bitirici forvet, girdiği pozisyonları golle sonuçlandırmalı.
    Didier Drogba ve Burak Yılmaz, oldukça makul bir ikili. Tabii Burak'ın biraz daha sisteme dahil olması lazım, takımdan ayrı bir parça gibi oynuyor.

Bu sistem işler. Galatasaray hangi sistemi denerse denesin, mutlaka savunmada sıkıntı yaşayacaktır. Çünkü savunma elemanları yetersiz.
    Bu sistem sayesinde yediğimizden fazlasını atabiliriz.

• Çift santrafor oynayıp, Rakip defansın açmasını engellemek ve kanatlardan mahrum kalmak ne kadar akılcı
  • 4-3-2-1 yani 4-3-1-1-1 daha mantıklı. Drogba Forvet arkasında daha çok servis eden duvar olan yüksek top indiren isim konumunda oynuyor 2 maçtır. Dikkat ettiyseniz bunu farketmişsinizdir, gerek Akhisar maçında orta saha ile santrafor arkası oynaması gerek Schalke maçında Burak'ın arkasında oyun kurucu ikinci isim olarak yer alması bunu gösteriyor. Zaten Drogba tipik bir forvettir, yani hem orta sahaya hemde hücuma dengeli şekilde destek verir, yanına Sneijder eklenirse (Zaten 2sinin ne kadar iyi anlaştığını son 2 maçta gördük) bence daha faydalı olacaktır. Santrafor Burak Arkasında Drogba ve Sneijder.
  • 4-2-3-1 oynamalıyız.Drogba ve Burak aynı anda oynamamalı.
  •  4-3-1-2 zor
  • quote:

Orijinalden alıntı: cuoresportivo
    Dönelim 4-3-1-2 ye , 3 lü ortasaha kim olacak. Selçuk Melo Hamit , defans yapar mı? Evet. önünde Sneijder yapar mı? Hayır. , önünde burak drogba , burak baskı yaparmı? Evet.

Burak baski yapiyor diyenleri hic anlamiyorum. Süper ligde en az baski yapan forvetlerden biri Burak'tir. Trabzon'da iken de öyleydi su anda da öyle.

Keske bir istatistik olsa da oyuncularin "top rakipteyken" kosu mesafelerini görebilsek. Burak'in en dipte yer alacagindan adim gibi eminim.

Dikkatli izleyin defalaca göreceksiniz: Burak'in kosulari göstermeliktir. Stoper topu saga cekince Burak'in presi biter. Stoper önündeki adama pas attigi anda ise Burak'in oyundaki varligi biter. Topun arkasina gecip orta sahaya yardim etmek yerine ofsayt cizgisi üzerinde hizli hücum kovalar.

Burak bütün enerjisini hücumda harcayan tipik bir hizli hücum santraforudur. Trabzonspor onu bu pozisyonda en verimli sekilde kullanmistir.

Bütün bunlari Burak'i elestirmek adina söylemiyorum. Sadece Burak'in insanlarin kafasinda cok yanlis algilandigini vurguluyorum. Burak'la oynamak demek savunmada her zaman 1 kisi eksik, hücumda her zaman 1 kisi fazla oynamak demektir. Yukarida bahsi gecen 4-3-1-2'ye kagit üzerinde uymaz. Ama %100 uyacagi bir dolu taktik, rakip ve mac vardir.

• quote:

Orijinalden alıntı: TiredWarrior

4-2-3-1 oynamalıyız.Drogba ve Burak aynı anda oynamamalı.
    @TiredWarrior bence ikisi beraber oynayabilir. solda amrabat yerine drogba oynayabilir bence. fakat drogba tam sol kanattan ziyade sol forvet olarak oynayabilir. fakat schalek gibi ataklarını kanatlardan yapan ve yatayda çok geniş oynayabilen bir takım karşısında mutlaka sol kanat olmasıda lazım
  • 4-4-1-1.GS nin denemesi gereken bir sistem.4-4-2 değil,yanlış anlaşılmasın.Amrabat sağ açığa,Rierra sol açığa,sol bek Balta,sağ bek Eboue.Rierra nın defansif özelliğinden çok,tekniğine ve kesecek olduğu ortalara ihtiyaç var.Kaldıki sol açıkta oynarken,defansif özelliğinide kullanır.Amrabat sol açık olmuyor.Adam çok yavaş kalıyor.Bence sağda denenmeli.Ha bunun nedenide Hamitin performansı.Orta ikili Melo ve Selçuk.Önlerinde Şino ileride Drogba yada Burak.

Ha illa 4-3-1-2 oynayalım derseniz,ya Burağı yada Drogbayı kesmek zorundasın.Oraya Umut yada Elmanderi koyacaksın.Burak ile Drogbadan birini tercih edeceksin yine.Bu ikisini oynatabilmen için,alan daraltan,katı savunma yapan takıma ihtiyacın var.Snijderide siz bu kadroya ekliyorsunuzki evlerden ırak.İleri ikili ile bu ikilinin arkasındaki oyuncunu pres yapması mümkün gözükmüyor.Bu yüzden oynayamazsınız Burak ve Drogba ile.Schalke maçına dönün;Defans geriye yığılmış,orta saha tağrumar,en ileride forvetler.Alan daraltmadığın için rakip,olabilidiğince geniş alan buluyor.3 pas kale dibine.

Yediğimden fazlasını çıkarırım mantığının,beş kuruş etmez TR liginde, millete maskara olduğunu gördük.Günümüz futbolunda yok böyle birşey.

Snijder geldiğinde en çok sevinenlerden biride bendim.Adamın oynadığı futbol ile alakalı değil, sadece bizdeki sistemle doğru orantılı olarak,acaba alınmasamıydı demeye başladım. Adamın defansif özelliği yok.Bu yüzden geri kalan orta saha ağır yük taşıyor.Buna birde acemilikte sınır tanımayan defansımız eklenince yarı sahamız panayır alanı gibi oluyor.

Topyekün,hücum yapmayabilirsin,ancak topyekün defans yapmak zorundasın.Yada öyle bir pas trafiği yapıcaksınki,rakibin bunalıcak.Aslında takımı yormayacak şeyde bu ama bunu belli başlı takımlar yapıyor,tabiki en önemlisi Barcelona.

Buraya kadar yazıklarımı bir toparlarsak;BANA GÖRE, takım için en iyi sistem,4-5-1 den bozma,4-4-1-1.İllaki 4-3-1-2 oynanacaksada forvetlerden biri Umut yada Elmader olmak zorunda.

• Adam Schalke maçında yardım gelmemesine rağmen kaç tane yüzde yüzlük gol kurtardı , top kesti ayrıca hücümada yardımcı oldu bunları bırakın adamın en iyi yaptığı iş oyunu açmak Semih ve Dany beceremiyor bunu. Riera ciddi anlamda ortaya ve sol kanada çok iyi paslar atıyor defanstan siz hala balta diyosunuz valla o gelincede burda ağlaşıcak herkes.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.