Şimdi Ara

Nikon D7100 tanıtıldı; Mart ayında satışa sunuluyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
1
Favori
2.049
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Nikon D7100 tanıtıldı; Mart ayında satışa sunuluyor

Daha önce D3200 ve D5200 modellerini duyurarak giriş ve orta segmentteki DSLR makinelerini güncelleyen Nikon, şimdi de üst segment için geliştirdiği D7100 ile karşımızda. Dedikoduları bir süredir konuşulan ve teknik özellikleri kulaktan kulağa dolaşan Nikon D7100 en sonunda resmiyet kazandı. Yeni bir tasarıma sahip olan ve 24.1 MP çözünürlüğünde APS-C CMOS sensör ile donatılan makine, 100-6400 ISO hassasiyeti sunmasunun yanında Nikon'un Hi2 genişleme modu ile ISO 25600 değerine de ulaşabiliyor.

Nikon D7100 için altı çizilen en önemli noktalardan biri de 51 noktalı otomatik fokus sistemine sahip olması. D7000 ile kıyaslandığında, bu açıdan önemli bir ilerleme kaydeden makine, görüntü işlemcisi tarafında da yenilikler içeriyor. Profesyoneller için geliştirilen full frame D4, D800 ve D600 modellerinde olduğu gibi Expeed 3 işlemcisi ile güçlendirilen DSLR makine, bu sayede daha yüksek enerji verimliliği ve çok daha iyi görüntü kalitesi sunuyor. Üzerinde iki adet SD kart slotu bulunan ve 1900mAh kapasiteli pil ile gelen D7100'e, 3.2-inç büyüklüğünde RGBGW LCD ekranın eşlik ettiğini görmekteyiz.

Açıklanan bilgilere göre 1080 / 30p ve 1080 / 60i video kayıt formatlarını destekleyen makine, neredeyse 30 dakika kayıt yapabiliyor ve daha keskin görüntü kalitesi için artık Anti Aliasing alçak geçirgen filtre kaldırılmış durumda. Daha yüksek mukavemet için üst ve arka kısımlarında magnezyum alaşım kullanılan makinede daha keskin görüntlüer içinse sensör içerisinde daha yüksek piksel yoğunluğuna gidilmiş. Mart ayı içerisinde İngiltere'de satışına başlanacak olan Nikon D7100, sadece gövde olarak 1100£, 18-105mm kit lens ile de 1300£'e satılacak. 

• Eğer gripli 6fps üzerine çıkamayacaksa yeni çıkacak 7d mark ii karşısında sıkıntı çekecektir. (resmi sitesinde bahsetmiyor) Bu arada haberde belirtilmemiş ama makinada anti-aliasing filtre bulunmayacak. Bu da aynı sensöre sahip D5200 den daha iyi görüntü kalitesi sunacağı anlamına geliyor. Bunun yanında metering için D800 yerine D600 daki sistem kullanılmış (92bin yerine 2016), bracketing 9 (D800) yerine 5 olarak belirlemiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musasm -- 21 Şubat 2013; 8:39:51 >
  • D7100 aslında xxD serisinin rakibi. 7D nin rakibi D300s yani yeni cikacak olan D400 ile 7D mark 2 karşılaştırmak daha doğru olur.
    birde LCD di RGBGW değilde RGBW olması gerekiyor. yani gerçek beyaza daha yakın beyaz eklemişler. benim takıldığım ise çoğu görüntüleme cihazları (monitör, tv...) sRGB ye göre kalibreli edilmiş durumda RGBW LCD de görünen görüntü bizim sRGB lerle bakınca farklı görülebilir.
  • D400 pek çıkacak gibi durmuyor şu anda. Nikon D300s ile D7000 i D7100de birleştirdi.
  • İlginç bir makine olacak. Bir de seri çekim sayısı iyi olursa kuşçuların yeni tercihi olabilir.
  • İlk baktığımda çok çirkin görünmüştü gözüme, baktıkça güzelleşiyor şimdi
    Ama d7000' i değiştirmelik bir makine gibi gelmedi benim gözüme. Belki 51 nokta af güzel bir sebep olabilir ama 39 da yetmiyor değil.
    Bakalım, hele bir satılmaya başlansın. Nikon ilk serilerdeki sorunlarıyla yer etmeye başladı artık bende.
  • Valla kuşçular için iyi seçenek.

Crop mod var X2 16mp çekim yapıyor. Eğer kaliteliyse 300mm objektif olacak 600mm :)

600mm olacak 1200mm

Ama kalite ne olacak ?

Görelim bakalım Canon 7D'yi barçalayacak mı :)
  • Crop mod benim pc de yazılımla yaptığım croptan/yaklaştırmadan farklı bir şey mi? Yoksa aynı şeyin gövde içinde yapılması mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: First_Person

Crop mod benim pc de yazılımla yaptığım croptan/yaklaştırmadan farklı bir şey mi? Yoksa aynı şeyin gövde içinde yapılması mı?

Algılayıcınin daha ufak bir kısmını kullanıyor, böylece ekstra zoom yapmış gibi oluyorsun ama bilgisayarda yaptığın kesme işleminin aynısı. Videoda da bunu yapıyorsa iyi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sağol hocam. Çok da büyütülecek bir şey değil o zaman. Dediğiniz gibi videoda iş yapar.

Bu arada bakmak isteyenler için resmi broşürü şurada:

http://chsvimg.nikon.com/lineup/dslr/d7100/pdf/d7100_8p.pdf
  • Beni d7000 kadar heyecanlandırmadi nedense. AA filtresiz 24MP ve 51 noktalı D300 AF modülü haricinde d7000'le ayni makine.
    Düzeltme: Bu yeni WiFi modülü galiba bütün gövdelerde kullanılıyor. Fiyat da müthiş: 1000$.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozturert -- 21 Şubat 2013; 12:36:09 >
  • örnek fotoğraflar güzel ama neyle çekiliş bilemiyoruz kağıt üzerinde çok agresif duruyor adam dx e 51 noktalı af koymuş.Bunun rakibi 70d nin de sağlam çıkması gerekir ki CAnon kullanıcılarının içinde ukde kalamasın k5 II deki gibi AA filtre yok.darısı 70d ve 7dmarkII ve d400'ün başına diyelim haber için teşekkürler Erdi Bey.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theyapici -- 21 Şubat 2013; 13:27:29 >

• Katalogda yazıyor 500 mm prime objektifle f8-f11 arasında diyafram değerlerinde 1.foto 1/180 2. 1/2000 3. 1/500 4.yü hatırlayamadım enstantene değerleri de bunlar iso 100de çekilmiş bütün fotolar

• quote:

Orijinalden alıntı: musasm

Eğer gripli 6fps üzerine çıkamayacaksa yeni çıkacak 7d mark ii karşısında sıkıntı çekecektir. (resmi sitesinde bahsetmiyor) Bu arada haberde belirtilmemiş ama makinada anti-aliasing filtre bulunmayacak. Bu da aynı sensöre sahip D5200 den daha iyi görüntü kalitesi sunacağı anlamına geliyor. Bunun yanında metering için D800 yerine D600 daki sistem kullanılmış (92bin yerine 2016), bracketing 9 (D800) yerine 5 olarak belirlemiş.

D7000 her açıdan 7D nin önündeydi, üstelik daha ucuzdu. Kırk yıllık canoncu olan ben D7000 i gördükten sonra bütün ekipmanı satıp Nikon D7000 e geçtim. 7D + 15-85 IS lensin (900$ lık lens) D7000 + 18-105 kit lensten daha kötü fotoğraf çekmesi (keskinlik, iso performansı, sensör farkı) bardağı taşıran son noktaydı benim için.

7D kullananlar bilirler, iso 100 de bile çoğu fotoğrafta kumlanma mevcuttur. Netlik asla istenilen düzeyde değildir. D7000 deki sensör ise raw fotoğraflarda +/- 3 EV değerinde bile bozulma olmadan editleme imkanı sağlıyor, Canonda bu değer 1 EV. Arada az boz değil DAĞLAR kadar fark var.

7D Mark II de Canon gidipte Sony 24 Mp sensörünü (D7100 de kullanılan sensör) kullanmayacaksa daha oyuna 1-0 yenik çıkacağı kesin.

• quote:

Orijinalden alıntı: oem84

D7100 aslında xxD serisinin rakibi. 7D nin rakibi D300s yani yeni cikacak olan D400 ile 7D mark 2 karşılaştırmak daha doğru olur.
    birde LCD di RGBGW değilde RGBW olması gerekiyor. yani gerçek beyaza daha yakın beyaz eklemişler. benim takıldığım ise çoğu görüntüleme cihazları (monitör, tv...) sRGB ye göre kalibreli edilmiş durumda RGBW LCD de görünen görüntü bizim sRGB lerle bakınca farklı görülebilir.

Şakamısın arkadaşım sen? 40D ve 50D den sonra çıkan 60D artık prosumer seviyesini temsil etmiyor. 50D ile o vazife 7D ye devredildi. D7000 in rakibi 7D dir, her konuda en az 1, genelde 3 gömlek daha üstündür 7D den.

Bunu 2 defa 7D alıp (ilk makinada istediğim sonucu alamayınca 15-85 IS lensi ile birlikte sattım, yeniden sıfır olarak aynı kiti aldım) sonra bütün herşeyi satıp Nikon D7000 e geçen biri olarak söylüyorum. D7000 sensörünün kalitesini, keskinliğini 7D kullanıcıları ancak rüyalarında görürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: theyapici

örnek fotoğraflar güzel ama neyle çekiliş bilemiyoruz kağıt üzerinde çok agresif duruyor adam dx e 51 noktalı af koymuş.Bunun rakibi 70d nin de sağlam çıkması gerekir ki CAnon kullanıcılarının içinde ukde kalamasın k5 II deki gibi AA filtre yok.darısı 70d ve 7dmarkII ve d400'ün başına diyelim haber için teşekkürler Erdi Bey.

Bu özelliklerle bence çok çok iyi bir gövde olmuş fotoğraf kalitesi muazzam gerçekten. Detayları çok iyi ayırt edebiliyorsunuz fiyatı da makul tek soru işareti kronik sorunlarının olup olmayacağı?

EDIT: ISO konusunda biraz üzecek gibi duruyor, en azından ben öyle anladım. Hiç örnek foto yayımlamamış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi General Daimos -- 21 Şubat 2013; 14:57:37 >

• D7000'deki 16mp sensör piksel yoğunluğundan dolayı hızlı lenslerde çok titiz odaklama istiyordu. Ve de aynı sebepten el titremesine çok duyarlıydı. Şimdi 24mp ile bu problemler artacak gibi görünüyor.

• bu iyidir şu iyidir marka tartışmaları yine mi başlamış
  • Uçak fotoğrafları çok etkileyici. Hem keskinlik hem odaklama olarak mesaj vermek istemiş Nikon anlaşılan .
    Netice itibariyle zaten özel bir DX makina olan D7000 in yeni versiyonu olarak güzel bir ürün çıkarmış Nikon. Fiyatı da son derece uygun.
    Ama esas profesyonel seviyede DX lens eksikliği had safhada. Thom Hogan söyleye söyleye dilindeki tüyleri bitirdi ama henüz ortalıkta bir şey yok. Gerçi abimiz D400 ün çıkmamış olmasına da çok kızgın ama o başka mevzu.
    Bu arada Nikon un makinaları klasmanları da bir şekilde değişti.
    D3x - D3 - D700 - D300 - D90 şeklinde bir düzeni vardı. D700 D3 ün kırpılmışı, D300 ise DX versiyonuydu. Ama şimdi D600, D4 ile D800 arasında bir yerde. D4 ün Dx i yok vs. Nikon kendi çizgisini piyasaya kabul ettirmek yerine piyasa talebi doğrultusunda makina çıkarıyor. İnsanların yüksek mpx talebi mi var çıkar D800, ucuz fx mi lazım al sana D600. D7000 çok sattı D7100 le devam vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musasm -- 21 Şubat 2013; 15:10:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: muratzilla

quote:

Orijinalden alıntı: oem84

D7100 aslında xxD serisinin rakibi. 7D nin rakibi D300s yani yeni cikacak olan D400 ile 7D mark 2 karşılaştırmak daha doğru olur.

Şakamısın arkadaşım sen? 40D ve 50D den sonra çıkan 60D artık prosumer seviyesini temsil etmiyor. 50D ile o vazife 7D ye devredildi. D7000 in rakibi 7D dir, her konuda en az 1, genelde 3 gömlek daha üstündür 7D den.

Bunu 2 defa 7D alıp (ilk makinada istediğim sonucu alamayınca 15-85 IS lensi ile birlikte sattım, yeniden sıfır olarak aynı kiti aldım) sonra bütün herşeyi satıp Nikon D7000 e geçen biri olarak söylüyorum. D7000 sensörünün kalitesini, keskinliğini 7D kullanıcıları ancak rüyalarında görürler.

O değilde tartışmayı lütfen özelden devam edin. Konu sapmasın.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.