Şimdi Ara

HTC ONE M7 [4.7 'Full HD LCD 3 (468ppi)|1.7 GHz quad-core|2 GB RAM|1080p/4.3 UP]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54.665
Cevap
200
Favori
2.091.041
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• />

HTC ONE M7 [4.7 'Full HD LCD 3 (468ppi)|1.7 GHz quad-core|2 GB RAM|1080p/4.3 UP]

Benchmark sonuçları;

HTC'nin kendi sayfasından Türkçe kullanım kılavuzu;
    http://dl4.htc.com/web_materials/Manual/HTC_One/HTC_One_User_Guide_TRK.pdf
    http://dl4.htc.com/web_materials/QSG/HTC_One/HTC_One_QSG_TRK.pdf

TEKNİK İŞLEMLER İÇİN AŞAĞIDAKİ KONUDAN DEVAM EDİNİZ
    http://forum.donanimhaber.com/m_74915311/tm.htm

Ön inceleme;

HTC One (Boom Sound) incelemesi ve açıklaması;

HTC One Zoe incelemesi;

HTC Zoe özelliği ile çekilmiş fotoğraflar;
    [1] [2] [3]
    Çok hızlı bir şeyi bile aynı netlikte yakalamanızı sağlıyor.

BoomSound özelliğinin çok fazla fark etmediğini beyan ettiğimizde yakından inceleyen Mesut bey bizi bu konuda bilgilendirmişti,
    kendisine ayriyeten teşekkürlerimi iletiyorum;
    quote:

Orijinalden alıntı: Speed-Step

quote:

Orijinalden alıntı: Amedra

İnceleme yanlış yapılmış, One X+'nın hoparlörü ön tarafta değil ki ses kalitesi ortaya çıksın, geçen günlerde buna benzer Pocketnow.com'un hazırladığı testi izledim ve ikiside aynı derecede, sadece çift / tek hoparlör'ün verdiği kalite ortaya çıkıyor, kamerada çekilen video'nun kalitesi izleyiciye pek yansımıyor. Mesut beyin yaptığı biraz abes kaçmış, keşke One X+ telefonunun hoparlörünü de kameraya doğru çevirseydi de öyle test etseydi.

Merhaba,

HTC BoomSound'un özelliği sadece yüksek ses gücüne sahip hoparlörlere sahip olması değil bu hoparlörlerin kullanıcıya bakacak şekilde yerleştirilmesidir.

Arkadaşlarınıza bir video gösteriyorken veya bir parçadan söz ediyorken genelde ekran size bakar. Hoparlör de nereye yerleştirildi ise oraya doğru dönüktür. Bu yüzden testi yaparken kullanıcılar telefonu ellerinde nasıl tutuyorlar ise o şekilde tutarak test ettik ki gündelik hayatta nasıl bir etki oluyor anlaşılsın.

Bu sadece müzik ve video için de değil telefonu masaya koyarken de geçerli bir durumdur. Kullanıcıların genelde telefonu ekran yukarı bakacak şekilde yani sırtüstü masaya koydukları için durum bildirim ledi ve benzeri göstergeler ön yüzdedir.

Yani telefon çaldığı anda eğer hoparlör aşağı bakıyor ise zik sesinin çoğu masa tarafından kapatılan hoparlörde kaybolup gidecektir. Boomsound'da ise hoparlörler her zaman kullanıcıya baktığı için film ve müzik yanında zil sesinde de diğer telefonlara göre (özellikle hoparlörleri sırt kısma yerleştirilenler) ciddi oranda fark oluşmakta.

Sevgiler,
    Mesut Çevik

Fotoğraf kalitesi;

Karanlık ortamlarda Ultrapixel özelliğini bariz bir şekilde görebiliyoruz;

Detayları çok güzel göstermiş;
    quote:

Orijinalden alıntı: BLinD_CaT

Ilk fotograf normal cekim 2.cekim hdr ,3.cekim gece cekimi

HTC ONE M7 [4.7 'Full HD LCD 3 (468ppi)|1.7 GHz quad-core|2 GB RAM|1080p/4.3 UP] HTC ONE M7 [4.7 'Full HD LCD 3 (468ppi)|1.7 GHz quad-core|2 GB RAM|1080p/4.3 UP] HTC ONE M7 [4.7 'Full HD LCD 3 (468ppi)|1.7 GHz quad-core|2 GB RAM|1080p/4.3 UP]

Telefon hakkında bazı önemli bilgiler

quote:

Orijinalden alıntı: asdemre

panaromik çekim. 4.2.2

Kılıf seçimi hakkında;

HTC'nin kendi ürettiği One modeline özel kılıfı gayet hoş ve kullanışlı ancak kılıfı taktığımızda telefon elimize biraz kaba görünüm sağlayabiliyor. Yine de şunu söylemem gerekiyor ki; Kılıfla birlikte bu telefona bir şey olması imkansız gibi! Bu kılıfı operatör mağazalarından satın alabilir veya yurt dışı kaynaklı(Ebay, Amazon vs..) sitelerden alışveriş yapabilirsiniz. Türkiye'de bu kılıfın ortalama fiyatı 70 lira civarında bulunmaktadır.

HTC'nin orjinal kılıfı;
     HTC ONE M7 [4.7 'Full HD LCD 3 (468ppi)|1.7 GHz quad-core|2 GB RAM|1080p/4.3 UP]  HTC ONE M7 [4.7 'Full HD LCD 3 (468ppi)|1.7 GHz quad-core|2 GB RAM|1080p/4.3 UP]

Ultrapixel özelliğinin diğer telefonlara nazaran daha iyi olduğu doğru mudur?
    Bu konuda henüz kesin bir şey söyleyemeyiz çünkü telefon ilk çıktığında Ultrapixel özelliği pek ön planda olamıyordu, olamıyordu çünkü henüz ilkleri çıkaran telefon olarak her zaman bu konuda iyileştirme yapılmasını kullanıcalar bekliyordu. Sonunda güncelleme aldı ve biraz olsun bu konuda kameranın kendisi gayet güzel resimler yansıtmaktadır. Yukarıda da kamera karşılaştırmasıyla alakalı bir kaç resim paylaşmıştım, eğer bununla ilgili aklınızda bir bit yeniği oluşuyorsa lütfen dış bağlantılardan da kamera karşılaştırmalarını inceleyip ona göre kararınızı vermenizi öneririm. Benim kullandığım telefon güncelleme sonrası gayet verimli bir şekilde fotoğraf çekmekte. Benden bir örnek fotoğraf; (Orjinal haliyle upload edilmiştir)
    http://i.imgur.com/RrY5vRq.jpg ///http://i.imgur.com/AHM5HCU.jpg
    Ultrapixel hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için gdervisoglu adlı arkadaşımızın paylaştığı kaynağı 3. mesajımda okuyabilirsiniz.

Kasa açıklığı olduğu doğru mudur?
    Bazı modellerde kasa açıklığı olduğu meydana gelmiştir, bu sorunu bu konudaki bazı üyelerimiz de yaşamaktadır ancak en son çıkan serilerde kasa açıklığına dair bir sorun yaşandığı göz önünde bulunmamıştır. En son FA36 serisinin üretimleriyle birlikte problem ortadan kalkmış gibi görünüyor ama kesinliği belirsiz. Benim aldığım ve arkadaşımın aldığı telefonlarda kasa açıklığı ile karşılaşmadık. Yine de telefonu aldığınızda detaylı bir şekilde incelemenizi öneririz. Eğer ki kasa açıklığı mevcutsa servise göndermenizi öneririz. Bununla ilgili görüş ve önerilerinizi bu konu altından yapabilirsiniz;
    http://forum.donanimhaber.com/m_76542119/tm.htm

Yurt dışından almak isteyenler;
    Şimdi Cyberport'tan satın aldığınızı varsayalım;
    http://www.cyberport.de/htc-one-silber-A417-193_1435.html
    ((650-(650*19 /100))*2,346)+115=1350 TL

115 lirayı ekledim çünkü üstüne bir de Türkiye'ye geldiğinde 115 lira pasaport kaydı için ödeme yapacaksın ve toplamda 1350 Türk lirasına tekabül etmiş olacak. Neden 1500 liraya tekabül etmedi derseniz Almanya'daki %19 vergiyi düşüyorum, telefonu alacağınız zaman da Tax free yoluyla alacaksınız sonuçta.

İngiltere en uygun fiyatlandırmayı yapan ülke oldu, bunu takip eden Almanya - Fransa - İtalya derken yayılmaya başladı. Almanya'da şu anda Saturn mağazalarında bulabileceğinizi pek sanmıyorum, mediamarkt'da da şu anda aynı şeyi söyleyebilirim. o2 gibi mağazalarda şu anda satışta ancak kontratlı anlaşmaları mevcut diye biliyorum. Cyberport mağazalarına bakarsanız bu konuda size detaylı bilgi vereceklerdir. Ben telefonlarımı Almanya'da Cyberport'tan alırım, bu nedenle güvendiğim marka da orası oluyor benim için. Saturn ve diğer mağazaların çoğu operatörlerin sağladığı ürünleri orada tutarak bir aracı olabiliyor, en son Berlin'deki mağazalarından iPhone 5 almak istediğimde böyle bir olay ile karşılaşmıştım, iyi bilirim.

Unutmayın; Almanya'da telefon için vergi iadesi %19, İtalya'da(burada) %21 ama telefonun fiyatları 50-100€ daha fazla. Ona göre zaten ülke bazında telefonun değeri düşüp-çıkabiliyor.

Telefonu yurt dışından aldıktan sonra;
    Türkiye'ye geldiğinizde 1 ay içerisinde telefonun kaydını yapmanız gerekiyor aksi taktirde kayıt işleminden mahrum kalırsınız. BTK şu anda 115 lira alıyor ve pasaport kaydında 115 lira dışında her hangi bir ücret ödemenize gerek yok. Çoğu operatör şirketleri(Vodafone, Turkcell, Avea) kayıt esnasında sizden ekstra ücret isteyebilir, bu 10 lira da olur 30-40 lira da. Eğer böyle bir ücret talep ederlerse şikayet edeceğinizi beyan ederek bu ücreti ödemeden işleminizi yapabilirsiniz. Bu konuda mutlaka dikkat edin çünkü çoğu yerde bunu yapıyorlar ve aldıkları parayı da faturasız bir şekilde halledip kendi aralarında paylaşıyorlar.

Konuda en çok tartışılan meselelerden birisi kamera olduğundan dolayı tekrar tekrar bu konuyu açıp kapamak biraz abes kaçıyor, bununla ilgili bilgileri net bir şekilde bulmak istiyorsanız bu konunun en üstünde(mesaj bölümünün üstünde) "Arama terimi" bulunmaktadır, oraya cevabını aradığınız bir kelimeyi yazarsanız da detaylı bir şekilde bilgiye ulaşabilirsiniz.

Rom/Root ve Teknik sorunlarınız için lütfen "Teknik destek" konumuzu ziyaret ediniz.

HTC One imzası;

[image]Buraya dilediğiniz resmin adresini yapıştırın yapıştırın[/image]

[b]₪ HTC [color=#009900]One[/color]™ ₪[/b][size=1]
    [hr][b]Android 4.2.2 [/b] (Jelly Bean) [color=#330099][b]\\[/b][/color] [b]4.7 " Full hd Super LCD3 - Gorilla Glass 2[/b] Ekran [color=##330099][b]\\[/b][/color] [b]1920 x 1080 Pixel[/b] Çözünürlük. (468ppi) [color=##330099][b]\\[/b][/color] [b]1.7 GHz - 4 Çekirdekli[/b] Qualcomm Snapdragon 600 İşlemci [color=##330099][b]\\[/b][/color] [b]2GB RAM[/b] [color=##330099][b]\\[/b][/color] [b]32GB Dahili Hafıza[/b] [color=##330099][b]\\[/b][/color] [b]4.3 UltraPixel[/b] AutoFocus & Led Flash Kamera [color=##330099][b]\\[/b][/color] [b]BoomSound[/b] Özellikli 2 [b]Stereo[/b] Hoparlör [color=##330099][b]\\[/b][/color] [b]2300mAh Batarya[/b] [color=##330099][b]\\[/b][/color] [b]TV Out - Mhl [/b][color=##330099][b]\\[/b][/color] 802.11 a/b/g/n/ac Wifi [color=##330099][b]\\[/b][/color] [b]LTE [/b] (4G) Bağlantı [color=##330099][b]\\[/b][/color]
    [/size][/center]

İmzadaki image kısmına dilediğiniz resimi alıp yapıştırabilirsiniz;

₪ HTC One™ ₪

Android 4.2.2 (Jelly Bean) \\ 4.7 " Full hd Super LCD3 - Gorilla Glass 2 Ekran \\ 1920 x 1080 Pixel Çözünürlük. (468ppi) \\ 1.7 GHz - 4 Çekirdekli Qualcomm Snapdragon 600 İşlemci \\ 2GB RAM \\ 32GB Dahili Hafıza \\ 4.3 UltraPixel AutoFocus & Led Flash Kamera \\ BoomSound Özellikli 2 Stereo Hoparlör \\ 2300mAh Batarya \\ TV Out - Mhl \\ 802.11 a/b/g/n/ac Wifi \\ LTE (4G) Bağlantı \\

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Amedra -- 24 Kasım 2013; 12:15:01 >

• Ne nedir? (Genel bakış)

• Android nedir?
  • Market nedir?
  • Sense,Touchwiz nedir?
  • Telefonu yeni alanlar için rehber.
  • Ultrapixel nedir? (Detaylı anlatım)

• -Android nedir?
    Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor, almış olduğunuz telefon basit bir telefon değildir. HTC One android işletim sistemli akıllı bir telefondur. Peki Android nedir?
    Android, Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, Linux tabanlı, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir.Android, linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir. Google Play eski adıyla Market ise, Android işletim sistemi uygulamalarının çeşitli sitelerden indirilebilmesinin yanısıra, Google tarafından işletilen kurumsal uygulama mağazasıdır.
    kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Android_(işletim_sistemi)

-Telefonumu yeni aldım ne yapmam gerekiyor?
    Size lazım olanlar eski telefonunuzdaki rehberiniz ve bir google hesabı. HTC One ilk açıldığında bir sihirbaz başlıyor ve adım adım size yardımcı olarak ev ekranına (Home Screen) ulaşmamızı sağlıyor. Ev ekranına ulaştıktan sonra uygulamalar menüsünden "Aktarma" isimli uygulama ile eski telefonunuzdaki rehber kayıtlarınızı (kişilerinizi,kartvizitlerinizi) kolaylıkla HTC One'a aktarabilirsiniz.

-Telefon çok karışık bir sürü şey var nasıl öğreneceğiz?!

Özellikle yeni android kullanıcılarının ziyaret etmesi gereken bir uygulama var. Cihazın içerisinde yüklü olarak hazır bulunan "Bana Göster" uygulaması. Bu uygulama ile telefonunuz ile neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu uygulama içerisinden indirilebilen örnek videolar ile (videolar İngilizce ne yazık ki) cihazınızın özellikleri ve yetenekleri hakkında daha fazla şeyler öğrenebilirsiniz.

Google hesabına neden ihtiyacım var ?
    Google Play' den uygulama indirebilmek, telefonunuzu güncellemek, google uygulamalarını kullanabilmek kısaca Andorid işletim sistemli HTC One'ın normal bir şekilde çalışabilmesi için bir Google hesabına ihtiyacınız var. Eğer bir Google hesabınız yok ise üzülmeyi,n ilk kez açılan "HTC One karşılama sihirbazı" size bir Google hesabı oluşturabilmeniz için yardımcı olacaktır. Tabi bir internet bağlantınızın da olması gerektiğini unutmayın. Pc üzerinden ise Google.com'da ana sayfa üzerinde bulunan oturum açma butonu size yardımcı olacaktır. Oluşturduğunuz Google hesabına telefonunuzda "Ayarlar->Hesaplar" menü bağlamı içerisinden ulaşabilir ve istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Market nedir?
    Google Play, Google şirketinin dijital multimedya içerik servisi. Müzik, film, kitap ve Android için uygulamalar ve oyunlar için online satış hizmeti ve aynı zamanda bir de Cloud ortam oynatıcısı içerir. Bu servise web üzerinden, Android'lerde Play Store telefon uygulamasından ve Google TV'den ulaşılabilir.[1] Satılan içeriklere de tüm bu uygulama ve platformlardan erişilebilir.[2] Google Play, 2012 Mart'ında Android Market ve Google Müzik servislerinin birleştirilmesi ve marka değişimi ile duyuruldu.

Telefonunuza bir uygulama yüklemek isterseniz ziyaret etmeniz gereken yer Google Play olacaktır. Ücretli veya ücretsiz olan uygulamalar arasından seçim yaparak beğendiğiniz uygulamaları içerikleri telefonunuza indirebilirsiniz.

Kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Google_Play

Sense,Touchwiz nedir?
    Android yazılımı ile çalışan telefonlar üreten firmalar google ait olan android yazılımının standart arayüzünün yerine özelleştirilmiş görselleştirilmiş firmaca benimsenmiş arayüzler kullanmaktalar. Tabi ki her firma kendi arayüzünü diğerlerinden daha farklı yapmak için çok çaba sarf etmekte ver her firmada geliştirdiği bu arayüzlere farklı isimler vermektedir.Bu arayüzler;

HTC için=Sense
    Samsung için=Touchwiz
    Sony için için=Timespace
    Lg ise sanırım Optimus UI 3.0' kullanıyor.

Bu arayüzler siz telefonunuzu satın aldığınızda cihazınızın stock romu içerisinde olan arayüzdür ve kaldırılamaz. Telefonunuzun standart görüntüsünden sıkıldıysanız GooglePlay den arayüzü değiştiren 3. parti uygulamalardan (launcher diye geçer) kurarak telefonunuzun görüntüsünü değiştirebilirsiniz. ör:Spb Shell, Go Launcher. Peki ama ben telefonumdan bu arayüzü mesela sense arayüzünü tamamen kaldırmak istiyorum derseniz bunun için root işlemi veya cihazı unlock ederek custom rom yüklemek gerekecektir.

Ultrapixel hakkında detaylı anlatım;

“Daha çok megapikselli kamera daha iyi fotoğraf çeker efsanesi koca bir yalandır”.

HTC firması yeni modeli olan HTC One ve onun megapiksel sayısını artırmaksızın kamera kalitesini geliştirmeyi amaçlayan ultrapikselli kamera teknolojisi hakkındaki konuşmasına böyle başladı. Yapılan bu alıntı New York Times’ta David Pogue tarafından kaleme alınan “Megapiksel Efsanesini Yıkmak” isimli makaleden… Bu makaleyi önemli kılan ise tarihinin 8 Şubat 2007 olması…

HTC’nin One modelini tanıttığı etkinlikten bir görüntü…

O zamanlar ütopya gibi görülen ve güçlükle haber konusu olan bu süreç; aradan geçen 5 yıllık zaman diliminde, akıllı telefon üreticilerini toplulukları etkilemek adına telefonlara daha fazla megapiksel koyma yarışına sürükledi. Bu yarış süreci, son olarak küçük sensörlü bir telefona 13 megapiksellik kamera sıkıştıran Sony gibi şirketlerle de yaşanmaya devam ediyor. Yine bu yılın en çok merak edilen ve beklenen Android telefonlarından Galaxy S4’ün de 13 megapiksellik kameraya sahip olacağı söyleniyor. Yine HTC’nin kendisi de 16 megapiksellik WP tabanlı Titan telefonu ile bu günahın içinde yer alıyor. Ancak yeni One modeliyle birlikte, Nokia’nın ilk Symbian’da başlattığı yenilik süreci bu defa ve sonunda Android’e geliyor.

Her neyse, biz bugün yine istisnalar üzerinde duracağız. Bunun için de şu anda kamera-telefon alanında liderliği elinde bulunduran Nokia’dan yola çıkarak HTC One’ı Nokia’nın 808 PureView ve Lumia 920 modelleri ile karşılaştıracağız. Şirketin ilerlemesini görmek adına geçen yılın HTC One X’ini de olaya dahil ediyoruz ancak bu model, asıl tartışma konumuz içerisinde yer almayacak.

Yeni HTC One’da 13 megapiksellik, 8 megapiksellik hatta 5 megapiksellik kamera bile yer almıyor. Telefon yalnızca 4 ama HTC’nin UltraPiksel dediği ve daha gelişmiş fotoğraf kalitesi vaat eden bir kameraya sahip.

Bu durum size de şaşırtıcı ve garip gelebilir. Biz bu “daha azla daha kaliteli” olayına gerçekten inanıyoruz, ki HTC de gerçekten sağduyunun kaybolmaya başladığı yerde mantıklı sağduyu ile hareket ediyor. İşte nedeni:

Sensör boyutu

HTC One – 4.3MP 1/3-inch CMOS BSI
    Nokia Lumia 920 – 8.7MP 1/3-inch CMOS BSI
    Nokia 808 PureView – 42MP 1/1.2” CMOS BSI
    HTC One X – 8MP, 1/3.2” CMOS BSI

Sensör, bir kameranın en pahalı ve en önemli parçasıdır. Kapak her açılıp kapandığında gelen ışığı yakalayarak fotoğrafların oluşmasını sağlayan katmandır. Sensör boyutu ne kadar büyükse o kadar iyidir.

HTC One, aralarında Nokia Lumia 920’nin de bulunduğu pek çok büyük sensörlü akıllı telefon gibi 1/3 inçlik sensör ile geliyor. Ya da tam doğrusunu söylemek gerekirse, diğer telefonlardaki kadar küçük diyebiliriz çünkü 1/3 inçlik sensör “bas-çek” kameralarda gördüklerimizle karşılaştırıldığında bile minik kalıyor ki DSLR kameralar ile karşılaştırılamaz bile.

Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi, kamera-telefonlar içerisinde HTC One, aralarında Lumia 920’nin de bulunduğu pek çok cihaz ile karşılaştırılabilir durumda.

Burada Nokia 808 PureView büyük bir istisna oluşturuyor. Symbian işletim sistemine sahip cihaz, bir telefona konulmuş en büyük (1/1.2 inç) sensör ile resmen çıtayı yükseltti. Yalnızca sensör boyutlarını karşılaştırdığınızda, HTC One’ın Nokia 808’e doğrudan rakip olamayacağını hemen görebilirsiniz. Ancak ince modern HTC One karşısında Nokia 808’in çok çok kalın olması nedeniyle bunu tam olarak birebir karşılaştırma sayamayız.

Piksel boyutu

HTC One - 2.0 µm (µm: mikrometre)
    Nokia Lumia 920 – 1.4 µm
    Nokia 808 PureView – 1.4 µm, ya da 4.1 µm’ye kadar sanal
    HTC One X – 1.4 µm

Piksel boyutu muhtemelen bir kameranın en çok incelenen teknik özelliğidir. Ve ne ilginçtir ki bu özellik HTC One ile diğer akıllı telefonlar arasındaki farkın çok bariz olarak ortaya çıktığı özelliklerden biri.

Diğer son teknoloji akıllı telefonlar 1.4µm piksel boyutuna sahipken, HTC One düşük ışıklı koşullarda daha çok aydınlık seviyesi ve daha iyi fotoğraf kalitesi sunan daha büyük bir piksel boyutuna sahip. Zaten UltraPiksel adı da buradan geliyor.

Bu yönden baktığımızda, piksel boyutu yönünde atılan adımın HTC One’ı, düşük ışık performansıyla gururlanan ve aynı zamanda 1.4µm (mikrometre) piksel boyutuna sahip olan Nokia Lumia 920’den üstün kılması gerekiyor. Teorik olarak aradaki bu fark, HTC One’ın Nokia’nın Windows Phone’lu amiral gemisine göre, ”ışığa 2 kat daha duyarlı olduğu” anlamına geliyor.

Lens Özellikleri

HTC One – f/2.0, 5-element, 28mm odak uzunluğu
    Nokia Lumia 920 – f/2.0, 5-element, 26mm
    Nokia 808 PureView – f/2.4, 5-element, 28mm
    HTC One X – f/2.0, 3.6mm, 28mm

Buradaki f sayısı bir diğer önemli ölçüt olan “kamera açıklığını” belirliyor. Yani daha düşük f değeri, sensöre geçen ışığın daha fazla olduğunu gösteriyor. Geniş açıklık aynı zamanda yeterli poz değeri verecek şekilde daha hızlı yakalama sağlıyor ki bu yüzden zaten “hızlı” diye bahsediyoruz.

HTC standart sensor boyutundaki bir akıllı telefona göre daha geniş olan f/2.0 açıklık değeri ile ileri atıldı. Nokia’nın Lumia 920’si de yine aynı genişlikte f/2.0 kamera değerine sahip.

Sizi şaşırtabilecek şey ise en çok rağbet gören kamera-telefon Nokia 808’in daha dar ve yavaş olan f/2.4 açıklık değerine sahip olması.

Yani bu noktada ikisi de eşit genişliğe ve hızlı açıklığa sahip olan HTC One ve Lumia 920 arasında beraberlik söz konusu. Buna karşılık, Sony Xperia Z gibi bu yılın en iyi telefonlarının daha yavaş olan f/2.4 açıklık değerine sahip olması çok ilginç.

Ekstra özellikler

2 eksenli görüntü sabitleme özelliği.

HTC One – HTC ImageChip 2, Canlı HDR video kaydı, entegre HDR, optik görüntü sabitleme, eş anlı fotoğraf ve video yakalama, LED flaş
    Nokia Lumia 920 – Optik görüntü sabitleme, LED flaş
    Nokia 808 PureView – Xenon flaş
    HTC One X – HTC ImageChip 1, LED flaş

HTC’nin ImageChip özelliği ilk kez geçen yıl One serisi ile ortaya çıktı ve fotoğraf kalitesinde önemli gelişmeler getirdi. Yeni HTC One ile şirket ilk getirdiği ilerlemeyi daha da hızlandırıyor ve öncekine göre yakalamayı 1/30 oranında hızlandırarak saniyenin 1/48’i gibi çok hızlı bir yakalama süresi getiriyor.

ImageChip teknolojisi sadece görüntü sinyal işlemcisi üzerindeki yükü kaldırmakla kalmıyor, aynı zamanda HTC’ye her farklı çipte farklı görüntü sinyal işlemcisi ayarlamaya gerek kalmaksızın daha hızlı sonuçlar elde etme imkanı da sunuyor.
    ImageChip, entegre görüntü sinyal işlemcisi tarafından geleneksel olarak yerine getirilen görevlerle çalışıyor. Otofokus, otomatik beyaz dengesi ve otomatik pozlama bu iş için hazırlanmış ImageChip tarafından idare ediliyor. Lens düzeltme, gürültü azaltma, en iyi fotoğraf seçimi, sürekli otofokus, LED flaş seviyeleri, yüz tanıma gibi pek çok diğer görev ImageChip sayesinde daha iyi şekilde yerine getiriliyor.

HTC One ve Nokia Lumia 920 modellerinin her ikisinde de düşük ışıkta yüksek görüntü ve hareket halinde sağlam video çekim kalitesi sunan optik görüntü sabitleyici özelliğine sahip. HTC One’ın sahip olduğu optik görüntü sabitleyici hakkında iki eksenli yapıya dayanması ve saniyede 2000’de çalışması dışında fazla bir şey bilmiyoruz.

Bu değer saniyede 500’le çalışan Nokia’nın Lumia 920’sinde bulunanın neredeyse 4 katı. Ancak Nokia, yalnızca tek lens bileşen hareketlerinden oluşmayan çok daha farklı ve gelişmiş bir sistem kullanıyor.

Sonuç

Toparlamak gerekirse, HTC çıkardığı HTC One modelindeki UltraPiksek kamera ile büyük risk aldı. Ama bu gerçekten çok gerekli bir riskti. Akıllı telefonlarda kaliteli kameralar olmadığı ve her şeyin megapiksel sayıları etrafında dönüp durduğu ortada. Bu artık son bulmak zorunda.

Kullanıcıların çoğu için 5 megapiksel civarının yeterli olduğunu hemen her uzman rahatlıkla söyleyebilir. Yine de endüstri ve bir kısım kullanıcılar daha çok megapiksel sevdasına düşmüşken 4 megapiksellik bir kamera ortaya koymak büyün bir hamle ve cesaret gerektiriyor. HTC bu yanlış anlayışla mücadele için gerekli cesarete sahip olduğunu gösterdi.

Aslında itiraf etmek gerekirse, HTC bu anlamda kamera konusunda zorlu hamlelere girişen ilk şirket değil. Nokia yıllar önce bu işe ilk girişen şirketti ve son yıllarda da Nokia N8 ve Nokia 808 PureView gibi devrim niteliğindeki cihazlara imza attı.

Nokia için kötü gelişme ise PureView teknolojisininde Lumia 920 ile sınırlamaya gitmiş olması. PureView teknolojisi ilk olarak yüksek sensörüyle inanılmaz kaliteye sahip fotoğraflar çekilebilen Nokia 808 modeliyle duyuldu. Ancak sonra Lumia 920 ile birlikte evrim geçirerek piyasa tabiri ile biraz cimriliğe gidildi.

Son olarak, HTC One’ın Nokia 808’de görülen PureView teknolojisiyle yarışamayacağı çok açık. Ancak söylediğimiz gibi bu karşılaştırmayı, farklı boyut ve kalınlıklarından dolayı tam olarak birebir karşılaştırma sayılmaz.

İnce ve kibar olan modern cihazlar arasında, HTC One kesinlikle Lumia 920’yi yenecek ve yepyeni bir standart getirecek potansiyele sahip. Daha da önemlisi, gerçekten sükse yapabilecek potansiyelinin olması. Bu Nokia’nın Windows Phone’da karar kılarak çıkarttığı cihazların henüz sahip olamadığı bir şey. Sırtını Android’in popülerliğine yaslayan HTC One hit belki de en iyi Android kamera-telefonu olma yolunda bütün gerekli ön şartları taşıyor. Bu gerçekten çok önemli bir şey.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Amedra -- 14 Ekim 2013; 16:04:50 >
  •  HTC ONE M7 [4.7 'Full HD LCD 3 (468ppi)|1.7 GHz quad-core|2 GB RAM|1080p/4.3 UP]

Şarj neden %99'da takılıyor?

Hemen telaş etmeyin, bu HTC'nin batarya ömrünü uzun süreli tutmasından dolayı kaynaklanıyor. Şarj işleminde son adımda gücü azaltıp dengeli ve pili soğutarak sağlıklı bir şarj yapıyor olmasından kaynaklanıyor, böylece telefonun pil ömrü uzun kalmasını sağlıyor. Telefonu ilk alanlar için de şarj edip etmeme konusunu düşünmeye gerek yoktur, sonuçta aldığımız telefonlar eski tipli telefon değil artık akıllı telefon olduğundan dolayı onu bilgisayar gibi görmeliyiz, telefonu yeni aldığınızda şarj etmenize gerek yoktur, bazı kişilerce telefonun kapatılıp şarj edilmesinin sağlıklı olduğu söylenir ancak bu konuda sorun çıkmayacağı da kesindir.

Şarj konusunda dikkat edilmesi gerekilen önemli unsurlar;
    Telefon şarjdayken yoracak uygulamaları çalıştırmamanız önerilmekte, zaten belirli bir güç seviyesini geçerse telefon şarj edemediğine dair size uyarı verir ve şarj girişine gelen gücü durdurarak telefonun daha çok yorulmasını engeller. Bu durumlara telefonunuzun gelmesini istemiyorsanız şarj sırasında oyun tarzı telefonu yoracak uygulamaları kullanılması önerilmez.

Araç kitine bağlı telefonun şarj bağlantısının orjinal olması önerilir, operatör firmalarının bile sattığı araç şarj aletleri sakıncalıdır, bu konuda telefonu düşünüyorsanız lütfen araç kiti için sunulan şarj cihazını temin ediniz.

Facebook üç nokta sorununu ortadan kaldırmak için;

Ayarlar > Ekran > Giriş Düğmesi > "Google Now için hızla çekin, menü için basılı tutun"

Kamera lensini mutlaka koruyun!

Arkadaşlar telefonun arka kamera lensini henüz göremediğim için bilemiyorum ancak HTC One X'den tecrübeye sabit olarak arka kamera koruyucu camını mümkün mertebe ekran koruyucu jelatinden kesip lense de yapıştırın derim. Hani biz zamanında güvendik "Gorilla Glass" diye, gerçekten de ekran çizilmeye dayanıklıydı ama One X'in kamera korucu camı bildiğiniz plastik gibi bir şeydi ve ufacık şeylerde çizilmeye maruz kalabiliyor, bunun üzerine belli bir zaman geçince kamera çekimlerinde kameranın koruyucu camının çizilmesi yüzünden görüntüler berbat gözükmeye başlıyordu, dilerseniz bunu Dropbox'dan ilk çektiğim ile son çektiğim resimler ile kanıtlayabilirim. One X Ana konusunda da bu sorunu yaşayan çok kişi olmuştu.

Bu konuda da kamera konusunda sıkıntı çeken "serhat gogan" adlı arkadaşımız resim paylaşmıştır. Benim eski telefonda da önlem almadığımdan dolayı buna benzer bir görünüm sergilemişti;
    http://i.imgur.com/WdZ8Kr2.jpg

Eğer dediğim gibi bir önlem alamıyorsanız mümkün mertebe kamera kısmını koruyacak bir kılıf almanız önerilir.

Hani olur veya olmaz demiyorum çünkü net olarak görebilmiş değilim ama siz yine de bu konuda önleminizi alın ki sonra bu hataya düşmeyin diye yazıyorum.

Eğer kendiniz yapamazsanız şöyle bir ürünü almanızı önerebilirim;
    http://dx.com/p/benks-hard-coating-anti-glare-clear-glossy-ar-screen-guard-protector-kit-for-htc-one-x-131392

Telefonla birlikte gelen uygulamaları boş yere enerji tüketmemesi için kapatmanın yolu;

- Menü - Ayarlar - Uygulamalar - Tümü - ARA(tuş)

İşinize yaramayacak örnek uygulamalar;
    LinkedIn,
    Twitter widget,
    Trends widget,
    Posta,
    Picasa Web Albümleri,
    Peep,
    HTC Sense için Facebook,
    Hisseler,
    Hisseler Widget'i,
    Görevler,
    Google+ (BUNU KULLANMIYORSANIZ %100 KAPATIN ÇÜNKÜ HEP AKTİF),
    Google Talk (kullanmıyorsanız),
    Google Haritalar(BUNU KULLANMIYORSANIZ %100 KAPATIN ÇÜNKÜ HEP AKTİF),
    Galeri (BUNUN YERİNE QUİCKPİC ÖNERİRİM),
    Friend stream widget,
    Friend stream,
    Flickr,
    Fb Chat,
    Facebook Chat Widget'i,
    Facebook, (BUNU KULLANMIYORSANIZ %100 KAPATIN ÇÜNKÜ HEP AKTİF),
    Dropbox,
    ... gibi ''kullanmadığınız'' uygulamalara girip DEVREDIŞI seçeneğini seçerek uygulamayı pasif yapabilirsiniz.

Telefondaki bass sistemini daha belirgin yapmak;

Poweramp uygulamasını indirerek equalizer ayarlarından bass ve tiz olayını yüksek dereceye çekebilirsiniz. Ek olarak GooglePlay'de Beats teknolojisine uygun bir sürü müzik veya equalizer tarzında uygulamaları kullanabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Amedra -- 14 Ekim 2013; 15:43:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: legolas_jk

bende telefonu alacağım. büyük ihtimalle 1 yıllık garanti seçeneğini düşünerek avrupa'dan olacak. amerika fiyatı da cezbetmiyor değil. iphone 4 kullanıcısı olarak bana her türlü yeteceğini düşünüyorum. endişem acaba ilk üretim serilerde bir sorun yaşanır mı ? hemen almalı mı yoksa biraz beklemek mi gerekir ? htc'yi hiç kullanmadım bu tarz üretim hatası vukuatları var mı ?

One X serisini kullananlardanım, ilk çıktığında İngiltere'den almıştım. şahsen HTC'ye gelen şikayetlerin büyük çoğunluğu piksel ölümü adını verdikleri sorun olsa gerek. Öyle ahım şahım ciddi bir olay olmadı ama benim dışımda forumda gözlemlediğim kadarıyla çoğu kişi bu sorunu telefonlarında yaşamışlar. Bunun dışında üretim hatalı bir telefon geleceğini hiç zannetmiyorum, olsaydı zaten tamamen şirket fiyasko olurdu. Ha bir de zamanında Wireless anten problemi yaşandı ve hatırladığım kadarıyla Tayvan çıkışlı üretimdeki telefonların çoğunda bu sorun meydana gelmişti, sonrasında ama düzelttiler.

Beklemek istemeyenler kaynak yaparak anten kısmını güçlendirdiler, şekil a'da olduğu gibi;
    http://www.youtube.com/watch?v=_jZ-nelmWAI&feature=player_detailpage#t=329s

Şirketin Avrupaya yönelik fikirleri değiştiği gibi, yönetimdekiler de bir bir dikkate alındı, daha iyi bir şekilde önlemlerini alıp yeniden doğmuş gibi ortaya atılmak için canla başla çalıştılar ve karşılarında böyle telefon çıkarttılar. Biraz borsasını takip ettiğimden doları şirket ile ilgili haberleri de zar zor yabancı kaynaklardan takip ediyordum. :)

Bende yeni iPhone 5 almıştım, bu telefonu görünce nedense kendi iPhone'umu satasım geldi. Benim gönlüm HTC'den yana olduğundan dolayı yakında bende bu yeni çıkan One modeline ansızın geri dönebilirim :)
  •  HTC ONE M7 [4.7 'Full HD LCD 3 (468ppi)|1.7 GHz quad-core|2 GB RAM|1080p/4.3 UP]

http://www.o2online.de/handy/htc-one/?exclusivId=epo2p_6x6-b_htc-one

Bu almanlar beats kulaklık mı veriyor acaba..
  • Almanya satış Fiyatı belli olmuş 661€ bir başka firmada 669€ olarak belirtmiş
    http://www.gsmarena.com/htc_one_gets_priced_for_germany_can_be_had_for__euro661-news-5580.php

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ßlaCKFOX -- 22 Şubat 2013; 10:41:38 >
  • Bu teknoloji sayesinde One'dan bluetooth müzik çalarken ses kalitesi muazzam olacak :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Apt-X
  • HTC One için gelecek olan aksesuarlar açıklandı.

HTC Henüz yeni kendi aksesuarlarını Amazon.co.uk'den satışa çıkartmış. Şu anda alınan ürünler Mart ayının 8'inde yola çıkıyor.

Amazon linkine gitmek için tıkla

Şu anda göz önünde görünmeyen ama ileri zamanda çıkacak olan ürünler;

Serf kılıf
    http://htcsource.com/wp-content/uploads/2013/02/htc-one-13-700x438.jpg
    http://htcsource.com/wp-content/uploads/2013/02/htc-one-14.jpg

Ekstra 6000 mAh şarj aleti;
    http://htcsource.com/wp-content/uploads/2013/02/htc-external-battery-bank-for-all-micro-usb-handsets.jpg
    http://htcsource.com/wp-content/uploads/2013/02/htc-one-12.jpg

Kapaklı Kılıf;
    http://htcsource.com/wp-content/uploads/2013/02/htc-one-double-dip-flip-case.jpg
    http://htcsource.com/wp-content/uploads/2013/02/htc-one-15.jpg

Araç kiti;
    http://htcsource.com/wp-content/uploads/2013/02/htc-one-car-kit.jpg
    http://htcsource.com/wp-content/uploads/2013/02/htc-one-10.jpg

Ekran koruyucu;
    http://htcsource.com/wp-content/uploads/2013/02/htc-one-screen-protector.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Amedra -- 22 Şubat 2013; 18:14:42 >
  • Bugün İngiltere'de ön ödeme başladı;

Resme tıklayarak linke gidebilirsiniz;

• Şu aksesuarlara bakın birde TR dekilere bakın.

http://www.htcaccessorystore.com/uk/p_htc_phone.aspx?i=246662
  • quote:

Orijinalden alıntı: lazloo

Şu aksesuarlara bakın birde TR dekilere bakın.

Cihazla birlikte gelir diye düşnüyorum.. Fazla mı iyimserim bilmiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: gdervisoglu

quote:

Orijinalden alıntı: lazloo

Şu aksesuarlara bakın birde TR dekilere bakın.

Cihazla birlikte gelir diye düşnüyorum.. Fazla mı iyimserim bilmiyorum

İnşallah diyeyim.
  • hattı Turkcell olanlar bir baksın GNCTRKCLL'nin HTC one kampanyası

http://www.androidcanavari.net/gnctrkcellden-htc-one-kampanyasi/
  • su ekrandaki netliğe şu tasarımın güzelliğine bir bakın yaaaaa....

http://www.youtube.com/watch?v=fMUT2P7xOsc&list=UUmM4IE2cAtGF2q8lqDcMWxg&index=6

ne kadar eleştirirlerse eleştirsenler umrumda değil. bu sefer olmuş. olay budur...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ßlaCKFOX

HTC one - iPhone 5 kamera karşılaştırması

Aradığım karşılaştırma buydu. Htc beklentileri çok çok yüksek tuttuğu icin karşılaştırma benim için biraz hayal kırıklığı oldu. Iphone un kamerası sanki daha başarılı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: palio78

arkadaşlar ben de bu telefondan almayı düşünüyorm..çıktıktan sonra topluca sipariş verilp alma gibi bir fikriniz varsa beni de dahil edin..

quote:

Orijinalden alıntı: connectgücü

ne zaman Türkiye'ye geliyor , One X plus'ı bulamadık teknoloji mağazalarında , One X plus ararken bu çıktı , bari bunu bulalım da bunu alalım ?

Mart ayı içerisinde pek çok piyasayla aynı anda sürüleceği söyleniyor ilgili liste

Avea mart ayının başında Ön sipariş almaya başlayacak Vodafone da yakında Cihazı piyasaya sunacakmış en kesin bilgi 26 Şubat Türkiye Lansmanında belli olacakıtr

http://www.gsmarena.com/the_htc_one_will_be_available_in_the_following_countries-news-5568.php

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ßlaCKFOX -- 24 Şubat 2013; 12:30:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Amedra

HTC - iPhone işbirliği hâlâ güzel bir şekilde devam ediyor, son okuduğum haberlere göre iPhone'daki iTunes'dan bilgi aktarımı HTC telefonlar için artık sorun haline gelmeyecek.

iPhone'u olup da telefondaki herşeyini aktarmak isteyenler HTC One ile birlikte gelecek olan yenilikte HTC Sync Manager ile rahat bir şekilde eşleştirebilip aktarım yapılabilecek.

Bu haberi vereli günler oldu Türkiye'de daha yeni son dakika geçermiş gibi yayınlıyorlar;
    http://www.haberler.com/htc-one/
    http://www.acunn.com/haber/htc-one/
    http://www.scroll.com.tr/104872/htc-one/
  • http://www.youtube.com/watch?v=z3tLi2Dijp4
    fotografta böyle cekim yapılıyormu bilgisi olan varmı.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.