Şimdi Ara

FSP VGA POWER - ekran kartları için özel güç kaynağı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
2.551
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Günümüzde işlemcilerin 100w üzerinde güç tüketimi artık standart sayılıyor. Ekran kartları da giderek daha fazla güç tüketmeye başlıyorlar. Öyle ki, nVidia' nın çift 7900 GPU taşıyan Quad ekran kartları 150w' a kadar çıkan güç tüketimleri ile merkezi sistem PSU' sunu oldukça zorlar hale geliyorlar. Hatta bunlardan 2 adet kullanıldığı zaman 300w güç tüketimi ortaya çıkıyorki bu da başlı başına ayrı bir güç kaynağı ihtiyacı demek oluyor. Bunun yanında çift çekirdekli işlemci, raid sabit diskler derken 500watt' lık güç kaynakları artık yetersiz gelmeye başlıyor.

Sisteminde zaten kaliteli güç kaynağı bulunanlar ve bunu değiştirmek istemeyenler yada güçlü dolayısı ile boyutları büyük olan güç kaynakları için kasaları uyumsuz olan kullanıcıları düşünen FSP, sadece ekran kartılarını beslemek üzere tasarlanmış 300W gücündeki 5.25" lik yuvaya oturan güç kaynağını duyurdu. Kasadaki konumu dolayısı ile ancak 2 adet 40mm' lik fan ile kendini soğutabilen PSU, doğal olarak biraz sesli çalışmak zorunda kalıyor. Fanların ön tarafa konumlandırılması onları daha kolay duyulur hale getirmiş. X-bitlabs yaptığı incelemede, PSU yük altındayken fanlarının sesinin, güncel ekran kartların seslerini duyulmayacak hale getirecek kadar arttığını söylemiş.

Normal güç kaynakları kadar komplike duruyor

PSU' nun içine baktığımızda oldukça dolu olduğunu görüyoruz, zira kaliteli 300W' lık sistem PSU' larından hiç bir farkı yok gibi. Ekran kartlarını beslediği için doğal olarak sadece 12V çıkışa sahip olan psu, bu hatta 25A ya kadar destek olabiliyor. PCI slotlarına takılan kapak sayesinde şebekeye bağlanan PSU' nun arkasında sizinde görebileceğiniz gibi bir molex girişi var. Sistem PSU' sunun boş molexlerinden biri buraya takılıyor ve ana PSU çalışmaya başladığını bu şekilde fark eden FSP otomatik olarak devreye geçiyor. Başka herhangi bir switch yada anahtara ihtiyaç duymadan kendini açıp kapatabilmesi çok pratik ve kullanışlı bir özellik.

Karanlık ortamda kasa önü görüntüsü ve şebekeye bağlanması için pci aparatı

Kullanıma geldiğimiz zaman, günümüzde tek çekirdekli ekran kartlarından en fazla güç çekeni 120w ortalama ile X1900XTX, bunun 50w kadarı PCIe portu üzerinden sağlanıyor ve ekstra güç girişi ile sağlanabilecek olan destek 70w civarında kalıyor. Yani FSP vga power ekran kartlarının bütün yükünü merkezi PSU' dan alamıyor. Bu şu demek oluyor, quad SLI sistem kursanız bile FSP vga power a binecek olan maksimum yük 150-200w civarında kalıyor.

Piyasadaki en aç kart X1900XTX bile ekstra güç girişinden 72w çekiyor. Ayrıca 7900GT'nin düşük güç ihtiyacına dikkat

Yapılan testlerde %85 civarıdna verimlilik gösteren FSP vga power, stabil voltaj değerleri ile göz doldurmuş. Fakat sesli çalışması, ekstra 5.25" sürücü yuvasına ihtiyaç duyması onu standart kullanıcıların hedefi olmaktan çıkarıyor. Zaten kaliteli olan güç kaynaklarını değiştirmek istemeyen maksimum overclock tutkunları, güncel ekran kartlarının güç ihtiyaçlarını karşılayacak boyutlardaki güç kaynakları için kasalarında yer bulamayan kullanıcılar için mantıklı bir çözüm gibi duran FSP vga power yurt dışında 150 dolar civarı fiyat ile satılıyor.

Sayfanın Linki : http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/fsp-vga-power.html

• Bunu daha önce de görmüştüm

Speed-Step yazmıştı hatta..!!
  • Hmm, evet gözden kaçmış, fakat o haber yazıldığında ürünün henüz incelemesi yoktu, Sadece ön bilg iamaçlı yazılmış haber.
    Bu sefer ortada inceleme ve daha somut bilgiler var.

Yine de dikkatin için teşekkürler
  • İyide Pc de takacak yer yok.
  • Birde bunda ısınma problemi olmaz mı fan yok
    Ancak kasa içi hava dolaşımı çok iyi olması lazım ısınmaması için
  • quote:

Orjinalden alıntı: xpress

Birde bunda ısınma problemi olmaz mı fan yok
    Ancak kasa içi hava dolaşımı çok iyi olması lazım ısınmaması için

Fan olmadığnı nerden çıkartıyorsun? Lütfen resimlere bakarak yorum yapmaktan vazgeçelim artık

2 adet 40mm lik fan ile soğutuluyor. Isınma yaptığı doğru, bu yüzden optik okuyucular ile arasında en az bir slot boş bırakılması öneriliyor.
  • resimde göremeyince atladım! Zaten önemli olan noktalar belli

Kaç watt?
    Isınma varmı?
    Sesli mi? (2x4cm fan varsa sesinden oturulmaz)
  • Şunu demek istemiş. Kasa içinde ısı artışı olur. Bu fanlar önden ısınan havayı tamamen dışarı atabiliyor mu acaba.
  • quote:

resimde göremeyince atladım! Zaten önemli olan noktalar belli

Kaç watt?
    Isınma varmı?

Onu düşünmüşlerdir. Ses rahatsılık verecek düzeyde değildir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kumanda

quote:

resimde göremeyince atladım! Zaten önemli olan noktalar belli

Kaç watt?
    Isınma varmı?

Onu düşünmüşlerdir. Ses rahatsılık verecek düzeyde değildir.

quote:

doğal olarak biraz sesli çalışmak zorunda kalıyor

walla ben henüz sessiz 4cm fan görmedim.
    PSUda ısınma çok olur
    Isıyı atması için yüksek devirde dönecek
    Kasanın hemen önünde dışarıya ve kullanıcıya çok yakın
    İlerde oluşacak tozlanmayıda düşünmek lzm

SilenX takarsan orası başka onlar cidden sessiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xpress -- 20 Mayıs 2006; 21:41:28 >

• ön tarafında toz emici süngerler var, zamanla toz biriktikçe dışarıdan süpürge ile emilebilir.
    Ayrıca ses konusu için, (yazıyı okusanız cevabı bulacaksınız ama neyse tekrar yazıyorum) yük arttıkça güncel ekran kartların fan seslerini duyulmaz hale getirecek kadar artıyormuş.
  • 150$ buna vermek yerine adam gibi 600qatt güç kaymağı alırım daha mantıksal olur sanki
  • quote:

Orjinalden alıntı: NebiForever

ön tarafında toz emici süngerler var, zamanla toz biriktikçe dışarıdan süpürge ile emilebilir.
    Ayrıca ses konusu için, (yazıyı okusanız cevabı bulacaksınız ama neyse tekrar yazıyorum) yük arttıkça güncel ekran kartların fan seslerini duyulmaz hale getirecek kadar artıyormuş.
    İyi ancak buna bişey diyen yok. Rahatsız eder mi? etmez mi? onu tartışıyoruz. Beni etmeye bilir. Arkadaşı eder
  • editörümün affına sığınarak bu ürünü en gereksiz ürünler listesinde : fizik kartından sonra 2 numaraya koymak istiyorum

• quote:

Orjinalden alıntı: fotifoti

150$ buna vermek yerine adam gibi 600qatt güç kaymağı alırım daha mantıksal olur sanki
    2 li yada 4 lü crossfire yaptığında belki 600 watt da yetmeye bilir. ekran kartı tek başına 100 watt veya daha fazla güç tüketiyormuş. Tabi gerçek 600 watt sa karşılayabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kumanda -- 20 Mayıs 2006; 22:02:25 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: MaiNStreaM

editörümün affına sığınarak bu ürünü en gereksiz ürünler listesinde : fizik kartından sonra 2 numaraya koymak istiyorum

kısmen haklısın, zira hitap ettiği kitle çok kısıtlı
  • quote:

Orjinalden alıntı: MaiNStreaM

editörümün affına sığınarak bu ürünü en gereksiz ürünler listesinde : fizik kartından sonra 2 numaraya koymak istiyorum

Seni kim tutar.
  • Saçma sapan bir ürün.Zaten sisteminde SLI yada crossfire olarak kullanacak kişi mutlaka 600 watt lık güç kaynağı kullanmak zorunda.Zira bazı kasa modellerine çift güç kaynağı takılabiliyor.Böyle bir kasa modeline sahip olup, ikinci bir normal güç kaynağı takmak daha aklılıca.
  • para tuzağı
  • quote:

Orjinalden alıntı: TRQX

para tuzağı

fiyatlar biraz pahalı ama zaten gereken kullanıcılarda üst düzey kullanıcılar fiyatları pek sorun etmezler
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.