Şimdi Ara

Dell inspiron n5010

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.043
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, bu sabah ev arkadaşım bilgisayarına dell sport isimli bir program indirdi dell'in kendi sitesinden bios'u ile ilgili bir işlem yaparken media player açıktı bilgisayardan abuk subuk sesler geldi, bilgisayar kitlendi mouse ve klavye tuşları çalışmıyordu, bizde bataryayı çıkardık bilgisayarı kapattık. Fakat şimdi bilgisayar açılmıyor, yapabileceğimiz bir şey var mı, bu sorunu daha önce yaşayan var mı?

Bilgisayarın tuşları çalışmıyor, açma kapama, mouse
    Bilgisayar açılmıyor elektrik gelmiyor gibi gözüküyor. batarya ve şarj ışığı yanmıyor bilgisayarda.

• Bios üzerinde işlem yapılırken arka planda program çalıştırılmaz.
    Mümkünse de windows üzerinden değil dos ortamında yapılması daha sağlıklıdır.

Bios tipine göre değişiklik gösterir, bazı bioslarda koruma modu vardır hata durumunda kullanıcı düzeltebilir ama sizinkinde durum farklı gibi görünüyor. Bios çipinin tekrardan yazılması gerekiyor bunu da özel cihazla ve çoğu zaman da anakart üzerinden sökülerek yapılması gerekecektir. Servisine sorup bir fiyat isteyin, size anakart değişecek gibi birşey derlerse dışarıda bios yazan yerleri araştırın onlar size yardımcı olacaklardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: IIIg0rk3mIII

Arkadaşlar merhaba, bu sabah ev arkadaşım bilgisayarına dell sport isimli bir program indirdi dell'in kendi sitesinden bios'u ile ilgili bir işlem yaparken media player açıktı bilgisayardan abuk subuk sesler geldi, bilgisayar kitlendi mouse ve klavye tuşları çalışmıyordu, bizde bataryayı çıkardık bilgisayarı kapattık. Fakat şimdi bilgisayar açılmıyor, yapabileceğimiz bir şey var mı, bu sorunu daha önce yaşayan var mı?

Bilgisayarın tuşları çalışmıyor, açma kapama, mouse
    Bilgisayar açılmıyor elektrik gelmiyor gibi gözüküyor. batarya ve şarj ışığı yanmıyor bilgisayarda.

aynısı banada oldu bilgisayar tuğla gibi oldu hiçbir hareket yok değilmi dostum bilgisayar çöpe gitti anakart değişmesi gerekicek çunku bios çipin yandı ve çipin değişmesi için komple kart değişiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: SeYYaH-1

Bios üzerinde işlem yapılırken arka planda program çalıştırılmaz.

Bios tipine göre değişiklik gösterir, bazı bioslarda koruma modu vardır hata durumunda kullanıcı düzeltebilir ama sizinkinde durum farklı gibi görünüyor. Bios çipinin tekrardan yazılması gerekiyor bunu da özel cihazla ve çoğu zaman da anakart üzerinden sökülerek yapılması gerekecektir. Servisine sorup bir fiyat isteyin, size anakart değişecek gibi birşey derlerse dışarıda bios yazan yerleri araştırın onlar size yardımcı olacaklardır.

dostum benim laptopada karta yapışık olduğu için bende araştırmıştım kimse yapamamıştı ve en sonunda makıne çope gitmişti.model farklı gerçi değişe bilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: cames123

quote:

dostum benim laptopada karta yapışık olduğu için bende araştırmıştım kimse yapamamıştı ve en sonunda makıne çope gitmişti.model farklı gerçi değişe bilir.

Karta sabit olsa bile ısı tabancası ile ya da özel entegre sökmek için cihaz var onunla yerinden sökülüp hatta o şekilde ise bile daha sonra kolayca sökülebilmesi için bulunabilirse ona uygun entegre ayağı karta lehimlenir, yeniden yazılan eprom da bu entegre yuvasına sökülüp takılabilir şekilde monte edilebilir. Tabiki bunu heryerde yaptıramazsınız. Biraz tecrübe isteyen bir konudur.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cames123

quote:

Karta sabit olsa bile ısı tabancası ile ya da özel entegre sökmek için cihaz var onunla yerinden sökülüp hatta o şekilde ise bile daha sonra kolayca sökülebilmesi için bulunabilirse ona uygun entegre ayağı karta lehimlenir, yeniden yazılan eprom da bu entegre yuvasına sökülüp takılabilir şekilde monte edilebilir. Tabiki bunu heryerde yaptıramazsınız. Biraz tecrübe isteyen bir konudur.

işin sıkıntısı burda değil dostum getir ben evde sokeyım sana ince uçlu istasyonlu bir havya ve iyi bir ekipmanla ama buyuk ihtimalle eski eprom yandıgı için yenisini almak gerekicek ve ne yazıkkı satılmıyorlar bende bulamamıştım tek şansı çıkma olarak bulması olucak arkadaşın oda uraştırıyor malesef.

• garantisi varsa ara müşteri hizmetlerini teknik servis gelsin halletsin. garantisi varsa başka kimseye götürme durumunu anlat bios yükleme yaptıktan sonra kapandı açılmadı dersin. bios çipi yandı diye birşey olmaz sadece o çipin yeniden yazılması söz konusudur. yanlış yönlendirme yapmayalım lütfen
  • Arkadaşlar peki bu işlemin maliyeti ne kadardır? Daha önce bu sorunu yaşayıp tamir ettirebilmiş olan var mı? Mersin'de oturuyoruz buradaki bilgisayarcılara pek güvenmiyorum açıkçası, işlerini disiplinli yapmıyorlar. Ev arkadaşım sabah aramıştı müşteri hizmetlerini fakat olumlu bir cevap alamadı. Garanti süresi biteli baya oluyor bilgisayarının, teknik servise vereceğiz fakat ne kadara patlar bir fikrimiz yok, daha önce bu işlemi yapan arkadaşlar ya da bu işlemin ortalama bir ücretini söyleyebilecek arkadaşlar varsa sevinirim, yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: attila_khan

garantisi varsa ara müşteri hizmetlerini teknik servis gelsin halletsin. garantisi varsa başka kimseye götürme durumunu anlat bios yükleme yaptıktan sonra kapandı açılmadı dersin. bios çipi yandı diye birşey olmaz sadece o çipin yeniden yazılması söz konusudur. yanlış yönlendirme yapmayalım lütfen

Tamamen katılıyorum. Bios yanması diye birşey olması için anakart üzerinde voltaj problemi olması lazım ki olay bios üzerinde işlem yaparken olmuş sadece yeniden yazılması gerekir.

Mersinde bu sorunu çözebilecek bir yer var mıdır bilemem ama Istanbul'da bu işleri yapan yerler var. Internetten bir araştırın fiyat alın, belki kargo ile gönderip sorunu çözebilirsiniz.

• http://www.upperedgetech.com/dell-inspiron-n5010-motherboard-ypy56-intel-hd-graphics-64mb-same-day-shipping/

Bu adreste anakart görseli ve fiyatı da var.

http://www.ebay.com/itm/BIOS-CHIP-DELL-INSPIRON-15-INTEL-N5010-/261050617067

Bu da bios çipi ve fiyatı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeYYaH-1 -- 15 Şubat 2013; 19:45:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: IIIg0rk3mIII

Arkadaşlar peki bu işlemin maliyeti ne kadardır? Daha önce bu sorunu yaşayıp tamir ettirebilmiş olan var mı? Mersin'de oturuyoruz buradaki bilgisayarcılara pek güvenmiyorum açıkçası, işlerini disiplinli yapmıyorlar. Ev arkadaşım sabah aramıştı müşteri hizmetlerini fakat olumlu bir cevap alamadı. Garanti süresi biteli baya oluyor bilgisayarının, teknik servise vereceğiz fakat ne kadara patlar bir fikrimiz yok, daha önce bu işlemi yapan arkadaşlar ya da bu işlemin ortalama bir ücretini söyleyebilecek arkadaşlar varsa sevinirim, yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler.

dostum internetten mersinde bulunan teknik servisleri araştır zaten sitede ki görünümden yaptığı satışlardan az da olsa bilgi sahibi olabilirsin referansları varsa sitelerinde sana güven verebilir. onun dışında tek göz odadan oluşmuş yerlere girme işinin ehli kimselere emanet etmende fayda var. bios yazmak birşey değil sadece notebooku dağıtıp biosu sökecek ardından sitesinden indirip gerekli yazma işlemini yapacak. notebook sökme 25-35 tl desen bios yazmada ufak çaplı bir fiyat alınsa sana tahmini 50 60 tl civarına mâl olur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.