Şimdi Ara

Muayne için LPG sızdırmazlık raporu kalktı mı ? İlk defa muayneye gideceğim !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
40.942
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aracımın muaynesi iyice yaklaştı.İlk defa muayneye gideceğim.Daha önceden hiçbir tecrübem yok.Geçen hafta yolumun üzerindeyken muayne istasyonuna (Ankara-İstanbul yolundaki) uğrayayım,dedim.Sırada bekleyen bir arkadaşla kısa bir muhabbetim oldu.2. defa muayneye gelmiş,bir sürü kusurdan dolayı kalmış.Arabası 90-95 model bir şahindi,bayağı bakımsızdı.İnşallah geçmiştir

Adamın anlattığına göre muayneden geçemez isen, 2.muayne ücretsizmiş.

+ LPG sistemi yeni takılmamış ise,tank ömrünü doldurana kadar LPG sızdırmazlık raporuna gerek yokmuş.Yani her muayne de LPG sızdırmazlık raporu şartı kalkmış.Doğru mu ?

+ * Fenni Muayene İzin Belgesi, Vergi Dairelerinden alınan ve aracın vergi borcu, OGS ve trafik cezası olmadığını ibraz eden
    belgedir.
    Bu belgeyi almaya gerek var mı ? İnternetten vergi dairesinin sitesinden sorgulama yaptığımdan herhangi bir borç gözükmüyor.Genede bu Fenni Muayne İzin Belgesi alınmalı mı,zorunlu mu ?

http://www.tuvturk.com.tr/

• sızdırmazlık kalktı sorun yok için rahat olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: mtnkrsln

sızdırmazlık kalktı sorun yok için rahat olsun
    LPG sızdırmazlık raporu Tuvturk'ün de sitesinde belirttiği üzere LPG tankının imal tarihinin 10 yılı geçmemiş olması ve tank bilgilerinin okunabiliyor olması halinde istenmiyor.

Bunlara ilave olarak LPG sisteminde yapılan kontrollerde sisteme ait bir kusur olması (yalıtım, işlev görmeme, tank bilgilerinin tespit edilememesi, tankın E onaylı olmaması...) veya LPG sisteminde gaz sızıntısı tespit edilmesi halinde ağır kusur olarak kabul edilir.

Bu durumların herhangi birinin olması halinde sorun giderilir ve yeni tarihli bir sızdırmazlık raporu alınarak ikinci muayeneye gidilir. Bir ay içerisinde gidilen ikinci muayane ücretsizdir.

Eski adıyla borcu yoktur kağıdını almana gerek yok. Sen sistemden neyi görüyorsan onlarda aynısını görüyorlar. Zaten internet üzerinden tuvturk'ten randevu alırken bilgilerini yazdığında borcun varsa uyarıyor.

Eğer egzoz gazı emisyon tarihin geçmişse yaptır. Çünkü ağır kusur sayılıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: barqat

LPG sızdırmazlık raporu Tuvturk'ün de sitesinde belirttiği üzere LPG tankının imal tarihinin 10 yılı geçmemiş olması ve tank bilgilerinin okunabiliyor olması halinde istenmiyor.

Bunlara ilave olarak LPG sisteminde yapılan kontrollerde sisteme ait bir kusur olması (yalıtım, işlev görmeme, tank bilgilerinin tespit edilememesi, tankın E onaylı olmaması...) veya LPG sisteminde gaz sızıntısı tespit edilmesi halinde ağır kusur olarak kabul edilir.

Bu durumların herhangi birinin olması halinde sorun giderilir ve yeni tarihli bir sızdırmazlık raporu alınarak ikinci muayeneye gidilir. Bir ay içerisinde gidilen ikinci muayane ücretsizdir.

Eski adıyla borcu yoktur kağıdını almana gerek yok. Sen sistemden neyi görüyorsan onlarda aynısını görüyorlar. Zaten internet üzerinden tuvturk'ten randevu alırken bilgilerini yazdığında borcun varsa uyarıyor.

Eğer egzoz gazı emisyon tarihin geçmişse yaptır. Çünkü ağır kusur sayılıyor.

Alıntıları Göster
    sızdırmazlık raporunun can güvenliği açısından kalkmaması daha iyi olurdu.

En son ki vizemde takılalı daha 2 sene olmayan LPG tesisatımda kaçak tespit edilmişti. Bunun için kaçak olan yeri tamir ettirmek zorunda kalmıştım. Kaçak
    fark edilmeseydi eğer, Allah korusun kim bilir neler olurdu. Arka bagaja eşya falan yüklerken çok dikkatli olmak gerekiyor, benim o yüzden bağlantılar zarar görmüş.

• quote:

Orijinalden alıntı: surfcasting

sızdırmazlık raporunun can güvenliği açısından kalkmaması daha iyi olurdu.

En son ki vizemde takılalı daha 2 sene olmayan LPG tesisatımda kaçak tespit edilmişti. Bunun için kaçak olan yeri tamir ettirmek zorunda kalmıştım. Kaçak
    fark edilmeseydi eğer, Allah korusun kim bilir neler olurdu. Arka bagaja eşya falan yüklerken çok dikkatli olmak gerekiyor, benim o yüzden bağlantılar zarar görmüş.

Alıntıları Göster
    peki arkadaşlar benim aracın lpgsi bursa atikerde takıldı şimdi ruhsata işleteceğim ben kocaelindeyim.acaba arabayı burda direk mmo ya götürsem oluyormu yoksa bursaya gitmem mecbur mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: seckin6161

peki arkadaşlar benim aracın lpgsi bursa atikerde takıldı şimdi ruhsata işleteceğim ben kocaelindeyim.acaba arabayı burda direk mmo ya götürsem oluyormu yoksa bursaya gitmem mecbur mu?

Bursa'da LPG montajı yapıldığı zaman evraklarında Bursa MMO'da onaylanacak şekilde düzenlenir. Bu nedenle montaj hangi ilde yapılmışsa sadece o ilde onayını yaptırabilirsiniz.

Dikkat ederseniz evraklarınızdan Montaj Tespit Onayı adlı evrakınızın sağ alt kısmında onay bölümünde Bursa MMO başkanı şeklinde yazmaktadır.

Birçok insan mesafeleri uzak olduğunda, bu gibi durumlarda kendi ilinde tekrar bu evrakları sanki yeni takılıyormuş gibi düzenleterek KDV'sini ve bir miktarda para vererek hallediyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: barqat

quote:

Orijinalden alıntı: seckin6161

Bursa'da LPG montajı yapıldığı zaman evraklarında Bursa MMO'da onaylanacak şekilde düzenlenir. Bu nedenle montaj hangi ilde yapılmışsa sadece o ilde onayını yaptırabilirsiniz.

Dikkat ederseniz evraklarınızdan Montaj Tespit Onayı adlı evrakınızın sağ alt kısmında onay bölümünde Bursa MMO başkanı şeklinde yazmaktadır.

Birçok insan mesafeleri uzak olduğunda, bu gibi durumlarda kendi ilinde tekrar bu evrakları sanki yeni takılıyormuş gibi düzenleterek KDV'sini ve bir miktarda para vererek hallediyor.

Alıntıları Göster
    eğer aracınızdaki lpg ruhsata işli değilse ve taktıralı epey zaman geçmişse 100 küsür liraya yeni fatura ve çizim belgeleri alınabiliyor servislerden de alınabiliyor bunlar.adamlar yolunu bulmjşlar

• quote:

Orijinalden alıntı: sadrainman

eğer aracınızdaki lpg ruhsata işli değilse ve taktıralı epey zaman geçmişse 100 küsür liraya yeni fatura ve çizim belgeleri alınabiliyor servislerden de alınabiliyor bunlar.adamlar yolunu bulmjşlar

Alıntıları Göster
    LGP sızdırmazlık belgesini almak zorunlu değil ancak sağlığınız açısından almanızı tavsiye ederim. 20TL birşey zaten, riske atmaya değmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: nk061

LGP sızdırmazlık belgesini almak zorunlu değil ancak sağlığınız açısından almanızı tavsiye ederim. 20TL birşey zaten, riske atmaya değmez.

Alıntıları Göster
    merhaba lpg nın gaz sızıntısı olup olmadığını bildiğim kadarıyla muyanede kontrol ediyorlar. sızdırmazlık kalktığı doğrudur. saygılar....
  • quote:

Orijinalden alıntı: alper71tr

merhaba lpg nın gaz sızıntısı olup olmadığını bildiğim kadarıyla muyanede kontrol ediyorlar. sızdırmazlık kalktığı doğrudur. saygılar....

Alıntıları Göster
    Arabanın önceki sahibi Nisan 2013 te lpg taktırmış ama vize 2014 Kasım da dolduğu için ruhsata işletmemiş.Şimdi araç bende.Manisa da oturuyorum.Lpg kiti İzmir de takılmış.O zaman ben faturayı projeyi alıp sızdırmazlığı İzmir de mi yaptırmam gerekiyor illaki?Tüv e fatura ve proje ile gitmen yeterli dediler.Tam olarak prosedür nedir acaba ???
  • quote:

Orijinalden alıntı: historiyst_45

Arabanın önceki sahibi Nisan 2013 te lpg taktırmış ama vize 2014 Kasım da dolduğu için ruhsata işletmemiş.Şimdi araç bende.Manisa da oturuyorum.Lpg kiti İzmir de takılmış.O zaman ben faturayı projeyi alıp sızdırmazlığı İzmir de mi yaptırmam gerekiyor illaki?Tüv e fatura ve proje ile gitmen yeterli dediler.Tam olarak prosedür nedir acaba ???

Alıntıları Göster
    bugün gaz ayarı yaptırdım.servisteki arkadaşétankınızın üzerindeki tarih(2010) 2 rakamlı.4 rakamlı set olarak yazılanlardan istemiyorlar,bunun için isterler,sızdırmazlık raporu almanız lazım dedi.
    2'li tarih seti,4'lü tarih seti ne olaki?
    bu konuda bilgisi olan varmı?

• quote:

Orijinalden alıntı: efekentlim

bugün gaz ayarı yaptırdım.servisteki arkadaşétankınızın üzerindeki tarih(2010) 2 rakamlı.4 rakamlı set olarak yazılanlardan istemiyorlar,bunun için isterler,sızdırmazlık raporu almanız lazım dedi.
    2'li tarih seti,4'lü tarih seti ne olaki?
    bu konuda bilgisi olan varmı?

Alıntıları Göster
    Geçen gün bende muayeneye soktum aracı. Egzoz emisyonu tüvtürkte yapıyor diye dışarda yaptırmaya gerek görmedim. Ancak egzozun bir değeri izin verilen sınırı geçince muayeneden kaldım. Hemen sanayiye gittim dışarda yaptırdım tekrar girdim bu sefer geçtim. Farlar ayarsız, camlar filmli, yangın tüpü, sis farı ayarısız, sızdırmazlık raporu yok diye hafif kusurlu olarak geçtim. Yalnız aklıma birşey takıldı. Sızdırmazlık raporu, lpg/cng ruhsatı yazan yeşil antetli ruhsat mı oluyor? En son 2012 tarihine kadar geçerlidir yazıyor. Bunu güncellettirmek gerekiyor mu? Muayeneden geçtim ama polis filan çevirirse ceza yazmasın? Ne yapmak gerekiyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: Ctrlshft

Geçen gün bende muayeneye soktum aracı. Egzoz emisyonu tüvtürkte yapıyor diye dışarda yaptırmaya gerek görmedim. Ancak egzozun bir değeri izin verilen sınırı geçince muayeneden kaldım. Hemen sanayiye gittim dışarda yaptırdım tekrar girdim bu sefer geçtim. Farlar ayarsız, camlar filmli, yangın tüpü, sis farı ayarısız, sızdırmazlık raporu yok diye hafif kusurlu olarak geçtim. Yalnız aklıma birşey takıldı. Sızdırmazlık raporu, lpg/cng ruhsatı yazan yeşil antetli ruhsat mı oluyor? En son 2012 tarihine kadar geçerlidir yazıyor. Bunu güncellettirmek gerekiyor mu? Muayeneden geçtim ama polis filan çevirirse ceza yazmasın? Ne yapmak gerekiyor?

2 hafta olmuş ama cevaplayım;
    O yeşil belge sadece LPG/CNG takılı araçlara çıkartılan ruhsat. Polis sızdırmazlık raporuna bakmaz, belge kontrolünü muayene istasyonları (TÜVTÜRK) yapıyor. Kendileri de sistemin sızdırmazlığına baktıkları halde sızdırmazlık raporu olmayan araca "Hafif Kusurlu" yazıyorlar.

• kalktı diye biliyorum nisandada ben gireceğim muayeneye :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: infazci43

kalktı diye biliyorum nisandada ben gireceğim muayeneye :)
    yakın zamanda bende aracımı muayeneye götüreceğim sızdırmazlık kağıdı var ama plaka değiştirdiğim için plaka farklı.ne yapıyım yeni plakama göre sızdırmazlık kağıdı alıyım mı?
  • Geçen hafta aracımı muayeneye götürdüm. Sızdırmazlık falanda almadım, hafif kusur olarak "sızdırmazlık belgesi yok yazıyor", ancak LPG tankının üzerindeki montaj tarihine bakıyorlar 10 yılı geçmemiş olacakmış (ağır kusur) haberiniz olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mathematician_01

Geçen hafta aracımı muayeneye götürdüm. Sızdırmazlık falanda almadım, hafif kusur olarak "sızdırmazlık belgesi yok yazıyor", ancak LPG tankının üzerindeki montaj tarihine bakıyorlar 10 yılı geçmemiş olacakmış (ağır kusur) haberiniz olsun.

teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: infazci43

quote:

Orijinalden alıntı: mathematician_01

Geçen hafta aracımı muayeneye götürdüm. Sızdırmazlık falanda almadım, hafif kusur olarak "sızdırmazlık belgesi yok yazıyor", ancak LPG tankının üzerindeki montaj tarihine bakıyorlar 10 yılı geçmemiş olacakmış (ağır kusur) haberiniz olsun.

teşekkürler

Alıntıları Göster
    Benden sızdırmazlık raporu falan istemediler. 3-4 Ay önce aracımın vizesini yaptırırken her hangi bir kaçağa rastlanmadı. Muayeneden sonra rekorlardan birisi gevşemiş olacak ki, motor kısmında bariz gaz kaçağı oluşmaya başlamış. Onu da aküyü değiştiren usta söyledi. Söylemeseydi farkında bile olmayacaktım belki, o haliyle aracı kullanmaya devam edecektim.
    Aslında böyle şeyler hiç ihmale gelmez, kaçak varmı yokmu her ay baktırmak lazım.

• Konuyu görmusken sorayım

Egzoz emisyon belgesi hersene almak gerekiyormu??
  • quote:

Orijinalden alıntı: metintekin

Konuyu görmusken sorayım

Egzoz emisyon belgesi hersene almak gerekiyormu??

Daha bugün muane yaptırdım, egsoz emisyon belgesi her sene yapılıyor hocam eğer olmazsa ağır kusur oluyor. Birde ben de gaz sızdırmazlık raporu hafif kusur ile geçti.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.