Şimdi Ara

Apple'dan Jailbreak açıklaması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
2
Favori
3.593
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Apple'dan Jailbreak açıklaması

evasi0n ile iOS 6.x'nin üretici dışında üçüncü şahısların cihaz üzerinde önemli değişiklikler yapabilmesinin yolu açılmasıyla birlikte Apple cephesinden resmi bir uyarı geldi. Özellikle Amerika'da bu işlemin legal olmadığını kanıtlamak için uzun süredir uğraş veren Cupertino'lu teknoloji devi, yayınladığı açıklama ile kullanıcıları uyardı.

iOS'in iPhone, iPad ve iPod Touch'ın en stabil şekilde çalışabilmesi için özel olarak tasarlandığını hatırlatan Apple, yetkisiz modifikasyonların iOS üzerinde aşağıdaki sorunlar başta olmak üzere, birçok soruna sebep olabileceğinin altını çizdi.

1. Kararsızlık: Cihaz ya da uygulamalar, beklenmeyen anda kapanabilir, donabilir ya da veri kaybına sebep olabilir.

2. Güvenlik Zaafları: Üçüncü kişiler, cihaz üzerindeki kişisel bilgilere ulaşabilir, cihaza zarar verebilir, cihazın bağlı olduğu kablosuz ağa saldırabilir.

3. Daha Kısa Pil Ömrü: Yetkisiz modifikasyonlar, cihaz pillerinin çevrimlerini daha hızlı tüketip kısa sürede ciddi performans kaybına sebep olur.

4. Sağlıksız Ses ve Data Transferi: Beklenmedik şekilde çağrı sonlanması, daha yavaş veri transfer hızları ya da konum verilerinde ciddi sapmalar meydana gelebilir.

5. Yerleşik Uygulamaların ve Servislerin Çalışmasında Bozulma: Sesli Mesaj, Hava Durumu ve Borsa gibi yerleşik servisler, çalışmayabilir. Ayrıca diğer 3.parti yazılımların Apple Push Notifications üzerinden aldıkları bildirimlerin kullanıcıya iletilmesinde sıkıntı yaşanabilir. Benzer sıkıntılar iCloud ve Exchange hesapları gibi sürekli eşzamanlı kalması gereken hesapların çalışmasında aksama meydana gelebilir.

6. Sistem Güncellemelerinden Mahrum Kalma: Yetkisiz modifikasyonlar, iOS'de ve cihaz üzerinde kalıcı zarara sebep olması halinde, cihazlar Apple'ın gelecek sistem güncellemelerinden faydalanamaz.

Apple, bu sorunların yanı sıra iOS üzerine yapılacak herhangi bir yetkisiz modifikasyonun, Apple ve son kullanıcı arasındaki lisans anlaşmasına aykırı olduğunu ve firmanın tek taraflı olarak iPhone, iPad ve iPod Touch'a servis kısıtlaması yapabilme hakkını sahip olduğunun hatırlattı.

• Apple hala satışlarının neredeyse yarısının jailbreak sayesinde olduğunu anlayamamış.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9888

Apple hala satışlarının neredeyse yarısının jailbreak sayesinde olduğunu anlayamamış.

apple appstoreden uygulama satarak daha fazla para kazaniyo

• quote:

Orijinalden alıntı: TR Ramon

Bizim orda kaynak gösterilmeyen habere hurafe derler...

Sayın editörüm rica etsem kaynağı paylaşır mısınız? Apple Press Info'da böyle bir duyuru yok (Apple.com/pr).

Sence bu bir basin aciklamasi olabilir mi ki bunu pr da ariyorsun.

http://support.apple.com/kb/HT3743

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • söylenenlerin doğruluk payı var, hiç kimse bunların olmadığını veya olmayacağını iddia edemez, zira ne kodlar giriyor ve calistiriliyor bizden habersiz bunları bilemeyiz. Ancak yine de bunları bilerek bu jb olayına giriyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gduman

quote:

Sayın editörüm rica etsem kaynağı paylaşır mısınız? Apple Press Info'da böyle bir duyuru yok (Apple.com/pr).

güzel kapak

• Aslında değişik bir bakış açısı ile konuya bakmak istiyorum.

Apple burda Jailbreak yapan kullanıcıları, karşılaşacakları sorunlara ve güvenlik zaaflarına karşı uyarıyor öyle değil mi?

Peki ya Jailbreak'li olmayan kullanıcılarına ne olacak? Onlar çok mu güvenli?

Ben bir iPhone buldum diyelim; jailbreaksiz. Eve gittim ve Jailbreak yaptım. Bu cihazın dosya sistemine erişip kişiler listesi, taslaklar, geotagging degerleri ile gerek harita, gerek çekilen resimlerin ve hatta atılan tweetlerin konumlarına ulaşabilirim. Aynı zamanda taslaklardan SMS ve maile kadar, Safari'de kullanıcı adları (şifreler hariç) ve çerezlere; favorilere kadar didik didik araştırabilirim. Ulan (!) bunu da geçtim otomatik düzeltme ile düzeltilen kelimelere ulaşıp cihaz sahibinin neler yazmaya çalıştığını bile bulabilirim. Bunlar gibi büyük küçük birçok kisisel bilgilere erişme imkanımız var.

Ama hayır, artık bunları yapamam. Neden mi? Çünkü yeni Jailbreak aracı Evasi0n'da tuş kilidi aktif olan cihazlarda parola girilmeyene kadar Jailbreak işlemi yapılmıyor. Dolayısıyla da bu yukarıda saydığım başlıca verilere ulaşılamıyor.

Boşver JBcileri, JB'siz iCihazları bile gel gör ki Jailbreak halkı koruyor...

Peki Apple bu konuda kendilerini benimseyen, iCihazi olduğu gibi kullanan kullanıcıları nasıl bu gibi dış etkenlerden koruyor? Koruyabiliyor mu?

Vs.vs...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iphoneuss2 -- 6 Şubat 2013; 2:12:04 >

• quote:

Orijinalden alıntı: gduman

quote:

Ben mesajımı sildim, dövseydin bari...

Apple bu (gibi) açıklamayı aslında 3GS devrinde yapmıştı anlayacağın mağara.gif sadece bu hafta güncellenmiş. Hepsi bu.

Ayrıca kaynak sormakta sorun yok malum DH burası ve editörlerimizin bu konuda daha duyarlı olması gerekir. Bu gibi (resmi açıklama) konularda kaynak gösterilmesi sence olması gereken değil mi? Buna vurgu yapılması yerinde olur bu da editörlerimize haberlerinde kaynak gösterme sorumluluklarını hatırlatır (sorumluluktan ziyade etik davranış diyelim).

Kaynak göstermenin emeğe saygı bakımından bir değeri daha var ama tabi bu konu ile alakası yok...

• Apple'ın ihtimaller hesabı...

• quote:

Apple hala satışlarının neredeyse yarısının jailbreak sayesinde olduğunu anlayamamış.

Dünyada jailbreak kullanım oranı %8.7 dir. Yarısı değil yani. Yine kaynak olarak arkadaş çevrenizi kullandınız galiba.
    Ayrıca kimse jailbreak çıktı hadi iphone alalım diye apple store a gitmiyor. Zaten ellerinde olan cihazı jailbreak yapıyorlar. Yani apple o cihazı çoktan satmış oluyor.
    Yani kimse satınalma konusunda nihai kararı jailbreak göre vermiyor.

Apple yaptığı gayet doğal. Kısaca cihazınızda olabilecek kusurlardan biz sorumlu değiliz diyorlar. Kusursuz olduğunu iddia edebilen varmıki bu olayın yada güvenli.

• quote:

Kullanicilarin %10 u ancak jb yapiyordur hocam.

• Apple, Jailbreak'i bugun tamamen kaldirsin yada engellesin, yarin iphone 5'i satip Galaxy Note 2'ye gecerim.
    Onlarda biliyor. Sanki cok mu zor JB'li cihazlari tespit etmek? Is bankasi miydi neydi bir mobil bankacilik uygulamasi tespit ediyodu Jb'li cihazi ve acilmiyordu. Koskoca Apple mi tespit edemiycek. Hadi sıkıyosa jb'li cihazlarin App store'a girisini engellesin ve hesaplari banlasin Microsoft Xbox gibi? Gamecenter'dan bile banlamiyorlar. Korsan indirdigin oyunla online multiplayer oyun oynayabiliyorsun rahat rahat. Buna ne diyceksiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shad0w -- 6 Şubat 2013; 9:25:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertgraph1979

quote:

Dünyada jailbreak kullanım oranı %8.7 dir. Yarısı değil yani. Yine kaynak olarak arkadaş çevrenizi kullandınız galiba.
    Ayrıca kimse jailbreak çıktı hadi iphone alalım diye apple store a gitmiyor. Zaten ellerinde olan cihazı jailbreak yapıyorlar. Yani apple o cihazı çoktan satmış oluyor.

Apple yaptığı gayet doğal. Kısaca cihazınızda olabilecek kusurlardan biz sorumlu değiliz diyorlar. Kusursuz olduğunu iddia edebilen varmıki bu olayın yada güvenli.

+1
    Çok mantıklı bir yorum olmuş.👏

• quote:

Orijinalden alıntı: ozzy2007

Apple, Jailbreak'i bugun tamamen kaldirsin yada engellesin, yarin iphone'u satip Galaxy Note 2'ye gecerim.
    Onlarda biliyor. Sanki cok mu zor JB'li cihazlari tespit etmek? Is bankasi miydi neydi bir mobil bankacilik uygulamasi tespit ediyodu Jb'li cihazi ve acilmiyordu. Koskoca Apple mi tespit edemiycek. Hadi sıkıyosa jb'li cihazlarin App store'a girisini engellesin ve hesaplari banlasin Microsoft Xbox gibi? Gamecenter'dan bile banlamiyorlar. Korsan indirdigin oyunla online multiplayer oyun oynayabiliyorsun rahat rahat. Buna ne diyceksiniz?

Jailbreak yasal bir işlem olarak kabul ediliyor.
    Apple bu konuda açtığı davayı kaybetti. Bu yüzden jailbreakli cihazları jailbreak gerekçesiyle banlayamaz.
    Bu yasadışı olur. O telefonu banlanan kullanıcının ilk fırsatta açacağı davayı kaybeder ve tazminat ödemek zorunda kalır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: mertgraph1979

quote:

Çoğu noktada haklısınız.

Ancak Androide karşı en büyük kozlardan birisi JB.
    Kimi insanlar bunu bilerek Android yerine Apple tercih edebiliyor.

• quote:

Merak etme dostum anlamış.Jailbreak'i isterse anında engelleyebilir.Telefonu o kadar sinirlandirabilen adam icin jb i sınırlandırmak devede kulak kalır.Zaten bu açıklamalarla daha cok kullanıcıyı markete çekmeyi amaçlıyorlar sadece

• Apple sen bırak bırak bırak bırak bırak... Sen dalavere bırak. Senin adamın gitti götürdü JailBreak'i yapti.

• Ulan bi tutup kısayol eklediniz mi de millete artislik yapıyosunuz.

1200 liraya 4S aldım, yeminle orta tuşa basmaktan korkuyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: IgorStravinsky

Ulan bi tutup kısayol eklediniz mi de millete artislik yapıyosunuz.

Ben şunu diyorum bu adamlar jb cıkarmasaydı kim hala iphone kullanırdı yahut jb ömür boyu cıkmayacak dense idi kim iphone kullanırdı birde orta tuşu kimse istemiyor cabuk bozuldugu icin bence onun yerine acma kapa tuşu olsa ona bassak dokunmatik bir tuş cıksa daha iyi ama adamlar para delisi olmazsa olmazlarda jb siz iphone cıplak iphonedir...herşey para demek degil ozaman sende o repoları koy appsotereye sat parayla ozaman herkez alır zaten cydiadan paralı alanlarda var bedava alanda var...
  • quote:

Orijinalden alıntı: spencermila

quote:

Orijinalden alıntı: IgorStravinsky

Ulan bi tutup kısayol eklediniz mi de millete artislik yapıyosunuz.

Ben şunu diyorum bu adamlar jb cıkarmasaydı kim hala iphone kullanırdı yahut jb ömür boyu cıkmayacak dense idi kim iphone kullanırdı birde orta tuşu kimse istemiyor cabuk bozuldugu icin bence onun yerine acma kapa tuşu olsa ona bassak dokunmatik bir tuş cıksa daha iyi ama adamlar para delisi olmazsa olmazlarda jb siz iphone cıplak iphonedir...herşey para demek degil ozaman sende o repoları koy appsotereye sat parayla ozaman herkez alır zaten cydiadan paralı alanlarda var bedava alanda var...

Doğru diyosun. Zaten 10$ lık tweakler var Cydia üzerinde. Alıcısı çok.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.