Şimdi Ara

TOYOTA COROLLA (2013-2019) ve (2019-) ANA KONU TEMEL BİLGİLER İLK SAYFADA (550. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
35.051
Cevap
331
Favori
2.217.599
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
44 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 548549550551552
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Lastiğin çalışması belli sıcaklık aralığındadır. Yaz lastiklerinde ise +7 derece bu lastiğin sertleşmeye başladığı limittir. Tahmini söylüyorum, yaz lastiği, +50 derece +7 derece aralığında performans kaybı yaşamazken, bu kış lastiğinde +15 derece, ve - 40 derece aralığındadır.

Bunun en güzel örneğini sileceklerinizden verebilirim. Karlı havalarda silecekler sertleşir ve camı silemezler. Yaz lastiği de belli sıcaklık altında çalışmaya başladığında sertleşir ve yolu tutmaya başlarlar. Yani +7 derece bir pazarlama taktiği değildir.
  • CAD34 kullanıcısına yanıt
    Şu yazıyı okumanızı öneririm.

http://www.gusem.com/kosefull.php?pageID=5&hid=43

4-5 sene aracını kullanan biri için kış lastiği sadece ilk başta bir yatırımdır maliyet yönünden bakarsak. Ortalama 40000 km de lastik değiştirdiğimizi varsayarsak ve yılda 15-20000 km yapılıyor dersek;

4 sene sonunda genel olarak 2 takım lastik değişimi gerekir. Ancak kış lastikleri olunca 1 takım yaz lastiği ile 1 takım kış lastiği değişir.(Kullanımlarının ortalama 6 şar ay olduğunu düşünürsek) Yani çok fazla bir değişim olmuyor. 7 derece olayı gayet yerinde bir olgu bence, fakat ne yazıkki lastiklerin adı "kar lastiği" şeklinde olunca insanımız kar yoksa gerekte yok mantığı ile hareket ediyor. Özellikle bu günlerde birazda nem oranı yüksek olan yerlerde kırağılanma olayları çok oluyor ve bu asfaltın üzerinde buzdan daha fazla etki ediyor.

Eğer her noktada maliyet hesabı yapılacaksa(elbette yapalım, ancak hayati olabilecek şeylerde değil) araba alınmamasını öneririm. "Yok ben arabama binerim, lastik falan gerekmez." diyen kişilerde sadece akıllılık ettiklerini sanıyorlar. Olayı şöyle düşünmek gerek; Siz aracınızın lastiklerini değiştirip kış lastiğine geçtiniz ve hiçbir sorun yok. Fakat "akıllının" biri lastikleri değişmeden trafiğe girdi ve duramadı geldi size çarptı. ( Normaldede çarpmayacak diye bir şey yok, ancak önemli ölçüde azaltır.) Tepkiniz ne olurdu? Ya da hiç o yönden bakmayalım, lastikler yüzünden bir yere hafif vursanız farıydı boyasızydı vs derken 1 takım lastik parasına yaklaşır maliyeti. Tabi birde bu çarpılan şey araç değilde yaya vs de olabilir.

Yani özetle;

Hava biraz sıcak olunca fazla aşınıyor, ses yapma olasılığı olabiliyor diye. Kış lastiği takılmaması gibi bir şey olamaz. İlla ben takmam derseniz, o zaman hiçbir şekilde hava sıcaklığının düşük olduğu havalarda trafiğe çıkmamalısınız.

Mesaj içerisinde kullanmış olduğum 2. tekil şahıs kesinlikle size yönelik değildir. Genel olarak geçen dialogları anlatabilmek için kullandığım bir örnektir.

• s.a. arkadaşlar. 2013 corolla 1.6 multidrive s aracım var. Brc kit takılı.Motor yağı değiştireceğim hangi marka numarayı koyayım?
  • Aynen katılıyorum.
    Kış lastiği almadım ve karda, soğukta kesinlikle araçla çıkmam.
    Aslında çok gerekmedikçe araçla çıkmıyorum. Benzine vereceğim parayı toplu taşıma aracına vererek hem başka şahışların ekonomisine hem çevreye katkı sunduğumu düşünüyorum :) (tamamen duygusal:))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi azad_van -- 20 Aralık 2014; 15:23:55 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mobil 5w30 ile devam edin derim. Fakat esp olmayan 3000 serisi olursa daha iyi olur. Esp olanlar daha çok turbolu araçlar için öneriliyor ve fiyat olarakta biraz yüksektir.
  • ecz_mel E kullanıcısına yanıt
    Sayın Melih bey;
    Bu forumu başından beri takip ediyorum ve arabamıda yine bu forum sayesinde aldım allah herkese nasip etsin, forumda yazmış olduklarınıza bakarak şunu söyleye bilirim nerdeyse arabalar hakkında herşeyi öğrenmişsiniz ve A dan Z ye neredeyse toyota hakkında herşeyi biliyorsunuz, Buradan hareketle size ve diğer arkadaşlara bir sorum olacak, Özellikle Arabası inci beyaz olan arkadaşlar, Benim arabamda inci beyaz fakat kapıları açtığımda içte kalan kısımlar, mesela kapıların ortasındaki (B) sütunu olan direk OPAK beyaz boyalı, Ön kaputun iç kısmı yine OPAK beyaz boyalı Servise sordum fabrika çıkışı böyle dedi, TOYOTA müşteri hizmetlerine sordum beni servise yönlendirdi, acaba hiç siz ve diğer arkadaşlar böyle birşey farkettinizmi arabanın dışı İNCİ içi OPAK beyaz Yorumlarınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MAVİ0967 -- 20 Aralık 2014; 21:18:45 >
  • Arkadaşlar, bu sabah itibarı ile 930 km deyim. Gün içi artık gideceğim yere göre 1000 yaparım veya yapmam. Bu hafta kesin 1000 km ücretsiz bakıma girerim. Bu bakımda ne yapıyorlar ve kaç saat sürüyor? Gerçi ben ön sağ ve arka cam filmi kabarcıkları için bırakabilirim arabayı. İlk gün o kabarcıklar için 1 ay geçsin demişlerdi ve dün (20.12.2014) tam 1 ay oldu arabayı alalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CAD34

Arkadaşlar, bu sabah itibarı ile 930 km deyim. Gün içi artık gideceğim yere göre 1000 yaparım veya yapmam. Bu hafta kesin 1000 km ücretsiz bakıma girerim. Bu bakımda ne yapıyorlar ve kaç saat sürüyor? Gerçi ben ön sağ ve arka cam filmi kabarcıkları için bırakabilirim arabayı. İlk gün o kabarcıklar için 1 ay geçsin demişlerdi ve dün (20.12.2014) tam 1 ay oldu arabayı alalı.

selamlar...

geçse de geçmese de 1000 bakımı gelmiş...sadece kontrol olacak o kadar...başka bir durum söz konusu değil...sıra beklemenize göre 10-15 dk. arası

kabarcıklar için bence gitmelisiniz sonradan daha büyümesin sorun... 3M ve serviste mi taktılar cam filmini? benimkiler de öyle ama çok şükür bir kabarma sorunu olmamıştı...

• Arkadaşlar 1.4 dizel manuel aracı test ettim. Rüzgar sesi dışında hiç bir problem yok, araç oldukça keyifli geldi bana. Gelelim sormak istediğim şeye 1.33 benzinli ile 1.4 dizelin performans olarak kayda değer bir farkı var mıdır? 1.6 motor için 10 bin fazla vermek istemiyorum. Performans çok düşecekse diğer 1.6 C sınıflarına(50 binin altına alınabiliyorlar) bakacağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Devaimystic

quote:

Orijinalden alıntı: CAD34

Arkadaşlar, bu sabah itibarı ile 930 km deyim. Gün içi artık gideceğim yere göre 1000 yaparım veya yapmam. Bu hafta kesin 1000 km ücretsiz bakıma girerim. Bu bakımda ne yapıyorlar ve kaç saat sürüyor? Gerçi ben ön sağ ve arka cam filmi kabarcıkları için bırakabilirim arabayı. İlk gün o kabarcıklar için 1 ay geçsin demişlerdi ve dün (20.12.2014) tam 1 ay oldu arabayı alalı.

selamlar...

geçse de geçmese de 1000 bakımı gelmiş...sadece kontrol olacak o kadar...başka bir durum söz konusu değil...sıra beklemenize göre 10-15 dk. arası

kabarcıklar için bence gitmelisiniz sonradan daha büyümesin sorun... 3M ve serviste mi taktılar cam filmini? benimkiler de öyle ama çok şükür bir kabarma sorunu olmamıştı...

Teşekkürler. Tam 984 km deyim şimdi. Yarın arar randevu alıp salı götürürüm. Zaten 3-4 km mesafede. Film Toyota'da yapıldı. Aldığım bayii de.. Hatta teslim aldığım gün vardı kabarcıklar ve 1 ay kullanın böyle 1 ay sonra gelin hallederiz dediler.

• 70 binlik arabaya biniyorsam bin liralik kar lastiginin hesabini yapmam. Kirk yil binsen belki hic ihtiyacin olmaz ama riske niye girim. Gece hicmi yola cikmicam , buz tutmus bi yolda gece 2de 5 cm buzun ustunde gittiniz mi hic , ben yaz lastigiyle gittim. Nasil oldugunu iyi bilirim. 500 rakimdan yukardaysaniz takin. Ic anadoluysaniz mutlaka takin.

• Parke taşlı bozuk yollarda arabanızın herhangi biryerinden ses geliyormu

• quote:

Orijinalden alıntı: SF01

Parke taşlı bozuk yollarda arabanızın herhangi biryerinden ses geliyormu

Benimkinde sağ öndeki küçük hoperlorun ordan sinek vizirtisi gibi tikirdamalar geliyor. Oralari bir yerleri elleyince kesiliyor ve iceri isininca artiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: azad_van

quote:

Benimkinde sağ öndeki küçük hoperlorun ordan sinek vizirtisi gibi tikirdamalar geliyor. Oralari bir yerleri elleyince kesiliyor ve iceri isininca artiyor.

Bu benim ikinci arabam ama ilk arabam ikinci el 2005 fiestaydı bu ilk Sıfır arabam ,benimde sağ arka kapının ordan çok cılız değişik bir ses geliyor birde ön kolsoldan ama bunlar bozuk parke taşdan geçerken geliyor sizce bu normalmi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SF01 -- 21 Aralık 2014; 20:27:26 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: azad_van

quote:

Bu benim ikinci arabam ama ilk arabam ikinci el 2005 fiestaydı bu ilk Sıfır arabam ,benimde sağ arka kapının ordan çok cılız değişik bir ses geliyor birde ön kolsoldan ama bunlar bozuk parke taşdan geçerken geliyor sizce bu normalmi

Valla bu benim 4. aracım, 2. sıfır aracım. Bu en iyisi sanırım. Bunda oyle çok rahatsızlık verecek seslerin geleceğini sanmıyorum. Çunku iç malzeme genelde yumuşak.

• SF01 S kullanıcısına yanıt
    Birkaç sayfa öncesinde yazdiklarimi okuyun SF01 . Ses gelmeyen yer yok. 2008 meganim bundan iyiydi. Otobanda bile ust dosemeden ses geliyor. Bayi sokelim diyor ben de inat ettim sokturmemeye. Sen 75 binlira ya araba al TOYOTA al sesler gelsin ne tuhaf değil mi. Ayrica direksiyon kutusu sesi kaliciymis Gaziantep öyle diyor. Ne diyeyim ki ben. Simdo adana antep yaptım. Ses disinda sürüş keufi meganedan sonra dogal olarak guzel. Antep adana 140 180 hizla 5.1 yakti. Donuste ise 120 140 6kusur arac galiba yüksek hizi seviyor. Km 2111

• 3.8 i görmek otobanda hayal galiba ne dersiniz yakalayan var mi bu degeri?

• Şuanda piyasada en üst sınıfta olan araçlarda bile farklı kısımlardan ses geliyor. Hiçbir parça hep aynı koşullarda kalmıyorki, en basiti sabahları araba soğuk oluyor biniyoruz ısıtıyoruz. Sonra tekrar soğuyor, güneş görüyor ısınıyor. Yolda gidiyoruz, kaç tane kaymak asfalt yol var? Çoğu köstebek yuvası gibi, o kadar titreşimide ekleyince ısınıp soğumalara ister istemez sesler olabiliyor. Vida bile zamanla gevşerken, geçmeli plastik malzeme ne kadar dayanabilir? Tamam bende isterim çıt çıkmasın, yada minimum düzeyde ses olsun ama ne yazıkki olmuyor işte.

Bir üründe asla kullanıcıların tamamını memnun edemezsiniz. Biri x noktası böyle olsaydı der, diğeri y noktası şöyle olsaydı der. Mekanik olarak bir sorun olmadıktan sonra ufak tefek çıtırtılara çokta kulak asmamak lazım. Sol dikiz aynasının oralardan ses geliyor, sağı solu yoklayınca kesiliyor. Çıt çıt şeklinde bazen gelen bir ses için elletmeyi düşünmüyorum açıkçası.

• merhaba arkadaşlar cuma günü 1,33 life Corolla için sipariş verdim boya koruma +park sensörü+ kauçuk paspas takımı 50000 tl aracı carşamba günü teslim alıyorum da ben bir şey merak ediyorum araca llumar cam filmi yaptırmak istiyorum ama bayii film için fazla fiyat çekiyor die biliyorum acaba ben bu işlemi dışarda yaptırsam garanti bozuluyormu bilen varmı
  • boransalih B kullanıcısına yanıt
    Garanti ile ilgili bir sorun olmaz muhtemelen. Zaten camları kapsayan bir durum yok, sadece cam motoru ve diğer mekanizmalarda bir sorun olursa bahane olarak belki öne sürebilirler. Ancak servistede yapılsa bazı işlemlerde sorumluluk müşteriye ait oluyor. Bilginiz olsun, yani serviste yaptırdım herşey garantide diyemiyoruz.
  • 
Sayfa: önceki 548549550551552
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.