Şimdi Ara

Kumandalı Araba Elektronik Yardım. . . .

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
2.519
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • elimde aşağıdaki gibi oyuncak araba var kendimce off road çevirmek için modifiye ettim kep ini yükselttim lastiklerine dişli lastik taktım felan derken görüntüsü off road ı andırdı fakat araba gitmiyor.gidiyorda off roaf-d gibi gitmiyor biraz güçlensin istiyorum elimde aracımın garaj kumandasında olan pil aklıma geldi bu pili besleme olarak kullanacağım fakat devrelerde ve motorda nasıl bir önlem almam gerekiyor malum aşırı ısınmadan bozulabilir devreler. . . .resimler aşağıda. . .
    kullanacağım pil
    http://www.bimeks.com.tr/urun/116407/gp-27a-12v-alkalin-5-li-pil.aspx#comments

• motor sarımlarını degişter ve yeni güçlü bir şarj olabilir pil almalısın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Majardoma

motor sarımlarını degişter ve yeni güçlü bir şarj olabilir pil almalısın

o işi nasıl yapacağım peki . . .
  • ilk önce güçlü bir motor alıyorsun max 12v-7 arası çalıştıracak eger yerine otuturabilirsen tam hiç tehlikeye girmeye gerek yok sonra pasaja inip güçlü bir pil alıyorsun dikket et degerlerine bakmayı unutma motorla eşlessin sonra güzel bir performans ile kullanabilirsin. (Tehlikeli bölüm)E ger motor yerine oturmazsa tehlikeye girersin arabanın içindeki motoru çıkartırsın üzerindeki sarımları parçalarsın ama parçalamadan önce yerlerini unuttma tamamen parçalandıgında diger motoru söküyorsun bobini çıkartıyorsun dikattlice fazla sıkışıı olmayacak şekilde sararsın sonrada lehim yapmadan önce bobinin ucunu yakarsın ve lehim edersin.
  • quote:

ilk önce güçlü bir motor alıyorsun max 12v-7 arası çalıştıracak eger yerine otuturabilirsen tam hiç tehlikeye girmeye gerek yok sonra pasaja inip güçlü bir pil alıyorsun dikket et degerlerine bakmayı unutma motorla eşlessin sonra güzel bir performans ile kullanabilirsin. (Tehlikeli bölüm)E ger motor yerine oturmazsa tehlikeye girersin arabanın içindeki motoru çıkartırsın üzerindeki sarımları parçalarsın ama parçalamadan önce yerlerini unuttma tamamen parçalandıgında diger motoru söküyorsun bobini çıkartıyorsun dikattlice fazla sıkışıı olmayacak şekilde sararsın sonrada lehim yapmadan önce bobinin ucunu yakarsın ve lehim edersin.

motorun içini kendim yeniden sarsam nasıl olacak. . .
  • biraz güçlenir ama iyi bir bobin gerekir
  • quote:

biraz güçlenir ama iyi bir bobin gerekir

bunula ilgili tr kaynak varmı ??
  • Burada anlatmışlar güzelce burada ise daha çok ayrınya girilmiş.
  • 2. link ölmüş . . . .motor şu şekilde. . . .
  • quote:

motordaki sargıları çıakrdım en son hali bu nası bir yol izleyeceğim. . .
  • quote:

Orijinalden alıntı: uçanBalık

quote:

önceki sargıdan daha güçlü bir sargı bulacaksın linki sistem engelliyor direk atayım
    http://www.****.com/hobby-elektronik/2980550-dc-motor-guclendirme.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1B9CEBC50 -- 3 Şubat 2013; 16:48:41 >

• quote:

quote:

quote:

önceki sargıdan daha güçlü bir sargı bulacaksın

güçlü derken daha kalınını mı kullanacağım. . . bobin teli kalınlaştıkça devir azalıp tork mu yükseliyor. . .

• kısaca sarım satısı arttıkca devir düşer, tork artar; sarım sayısı azaldıkca tork azalır, devir artar. orantılı olursa daha iyi olur hepsini kaç kez sardıysan o kadar da dgireni saracaksın
  • http://www. f r m t r.com/hobby-elektronik/2980550-dc-motor-guclendirme.html boşlukları sil
  • ben bu aksam bir video çekeyim nasıl sarıldıgına dair.Hem kafanda bir fikir oluşur hemde yardımcı olurum sana
  • quote:

ben bu aksam bir video çekeyim nasıl sarıldıgına dair.Hem kafanda bir fikir oluşur hemde yardımcı olurum sana

çok iyi olur hocam . . . teşekkürler. . .
  • güncel. . .
  • quote:

Orijinalden alıntı: boşyok

Motor gücü sargı ile değişmez gereksiz uğraş. Motorun çalışma gerilimini düşürmek isterseniz kesiti kalınlaştırıp sargıyı azaltırsınız. Teker çapı büyüdükçe hız artar ama bu hızın gerektirdiği gücü motor ya da batarya karşılayamadığı için hareket zorlaşır. Pilleriniz yeni olduğu halde araç hareket edemiyorsa teker çapını küçültmeniz gerekir. Teker çapı orjinal büyüklüğünde ve piliniz dolu ise başka yerde sorun var demektir.
    Selamlar.

araba hareket ediyor gayet güzel bir şekilde ama ufak bir tümsekte güçsüz kalıyor benim amacım biraz daha güçlendirmek torkunu yükseltmek. ..
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: boşyok

Motor gücü sargı ile değişmez gereksiz uğraş. Motorun çalışma gerilimini düşürmek isterseniz kesiti kalınlaştırıp sargıyı azaltırsınız. Teker çapı büyüdükçe hız artar ama bu hızın gerektirdiği gücü motor ya da batarya karşılayamadığı için hareket zorlaşır. Pilleriniz yeni olduğu halde araç hareket edemiyorsa teker çapını küçültmeniz gerekir. Teker çapı orjinal büyüklüğünde ve piliniz dolu ise başka yerde sorun var demektir.
    Selamlar.

araba hareket ediyor gayet güzel bir şekilde ama ufak bir tümsekte güçsüz kalıyor benim amacım biraz daha güçlendirmek torkunu yükseltmek. ..

videoyu bitirdim fakat biraz yüklemem akşamı bulabilir internetimde problem var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1B9CEBC50 -- 4 Şubat 2013; 14:56:37 >

• Beyhude uğraş bence. hadi olduki güçlendirdin en küçük bir zorlanmada motor daha çok akım çekip sürücü transistorlerini yakacaktır.En basit çözüm şöyle olabilir,aynı boyutta ve voltajda redüktörlü motorlar var,bir adet alıp aynı yere monte ediyorsun.Ha redüktörlü motor biraz daha büyük olduğu için yerine oturmayacaktır ama biraz mekanik işçilikle yerine uydurulabilir.aracın hızı biraz düşecektir ama en küçük bir engele de takılmayacaktır.Hatta biraz fazla zorlarsa plastik dişlileri bile sıyırabilirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.