Şimdi Ara

Tedirgin edici kuklalar, kötü ruhlu oyuncaklar, ürkütücü palyaçolar, lanetli aynalar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
180
Cevap
26
Favori
20.472
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kendisi konuştuğu halde, izleyene sesin oynattığı kukladan geldiği izlenimi veren kişidir.Latin dilinde "karın" anlamına gelen "venter" ile, "konuşmak" anlamına gelen "loqui" kelimelerinin birleştirilmesiyle bulunmuş ve İngilizceye'de öyle geçmiştir: "Ventriloquist"

Tedirgin edici kuklalar, kötü ruhlu oyuncaklar, ürkütücü palyaçolar, lanetli aynalar

Eski zamanlarda insanlar, ölülerin ruhlarının insanların karınlarında yaşadığına inanıyor ve karınlarından konuşan insanları da "karnında ruh var" şeklinde etiketleyip "ötekiler" ilan ediyorlardı. Bu yüzden de vantrologlar tarih boyunca büyük bir hayranlıkla izlenseler de, hep kötü ya da büyülü gibi ifadelerle anılmışlardır.

Automatonophobia – Vantrolog Kuklasından Korkmak

Tahtadan yapılmış, kocaman ağzı ve gözleri olan Vantrolog kuklalarından dünya üzerinde birçok insan korkmakta.Peki aslında yapılma amacı insanları eğlendirmek, güzel vakit geçirip gülmesini sağlamak olan bu kuklalardan neden korkulmakta? Bu soruya cevap verenlerin genel kanısı şu şekilde;

Kuklalardan çok korkuyorum.Ruhu alınmış ve geriye sadece öfke bırakılmış, nefret dolu birisi gibi görüyorum onları.Sanki yüzlerinde, yapabilse seni öldürücek bir tavır var.İntikam için canlanacakmış gibi.Negatif enerji ile yüklenmiş şeyler.Bunlarla aynı odada yatmayı bırakın, kukla satan bir yerden geçmeyi bile göze alamam.

Muppet Show'u hemen hepimiz biliriz. Orada birçok kukla vardır. Ama nedense o kuklalardan pek korkan olmaz. Hatırlayın; Küçüklük dönemimizde Edi ile Büdü'yü, Kurbağa Kermit'i, Kurabiye Canavarını vs.. Bunlar eğlenceli gelirdi ve gülerdik de izlerken..

Ama bu tahta kuklalardan korkma etkisini sanırım Hollywood'a borçluyuz. Yıllar yılı birçok korku filminde bu kuklalar korkutucu birer öğe olarak kullanıldı.

1929 yapımı The Great Gabbo filminde, etrafa kötülük saçan bir Vantrolog kuklası'nın hikayesi işleniyordu.

1964 yapımı Devill Doll filminde ise hikaye farklı değildi

1978 yılında çekilen ve başrolünde ünlü oyuncu Anthony Hopkins'in oynadığı Magic filminde, korku etkenimiz yine bir Vantrolog kuklasıydı

1997 yapımı Michael Douglas'ın The Game filmindeki bu kukla'da sanırım bir çoğumuzu etkilemiştir.

2007 yılında vizyona giren Dead Silence filminde ise, Mary Shaw’ın bu kuklasından korkmamak elde değildi.

İşte bilinçaltımıza yerleşmiş bir kukla daha. Testere filmin'deki Jigsaw'ın bu kuklasını unutmak ne mümkün.

Pediophobia – Oyuncak Bebeklerden Korkmak

“Pediophobia” oyuncak bebeklerden korkma anlamına geliyor.Kesin olarak anlatmak gerekirse bu korku aslında canlı varlıkların cansız temsili’nden kaynaklanıyor.Sigmund Freud’a göre bu korkunun temelinde bebeğin canlanmasından korkmak da yatıyor olabilirmiş.

Nasıl birçok insan kuklalardan korkuyorsa, birçok insanda oyuncak bebeklerden korkuyor.Kesin olarak bu korkunun temeli bilinmesede, insanların kendilerine zarar verme içgüdüsünden doğan bir korku olduğu söyleniyor.Tıpkı Vantrolog Kuklalarından korkanlar gibi, oyuncak bebeklerden korkanlarda, onların canlanabilme ya da dünya dışı varlıkların saklanabileceği bir vücut bulabilme ihtimalinden korkuyor.

Nitekim 1988 yapımı Child's Play filminde bu konu işlenmekteydi. Ruhunu kara büyü yardımıyla oyuncak bir bebeğin içine aktaran adamın hikayesini anlatıyordu.Chucky halen daha birçok insanın korktuğu bir öğe.

Geceleri canlanarak insanlara kötülük yapan 1987 yılı yapımı Dolls filminde bebekler, o yıllarda filmi sinemada izleyen birçok insanın rüyasına girmesine sebebiyet vermiştir.

X-Files dizisinin 5.sezonunun 10.bölümü olan yapımda, küçük kızının oyuncak bebeği tarafından terörize edilen bir kadının hikayesi anlatılıyordu.

1991 yapımı Dolly Dearest filminde ise, kendi halinde bir Amerikan ailesi bir oyuncak bebek satın alıp küçük kızlarını mutlu etmek isterler. Ancak bilmedikleri şey bu küçük bebeğin içine imalat esnasında şeytanın girdiğidir.

Koulrofobi - Palyaço'lardan Korkmak

Palyaço'dan korkanlar palyaço gibi boyanmış süs bebeklerinden de korkarlar, böyle esyaları asla evlerine sokmazlar, görünce de ürperirler.İfadesiz, maske takmış kişilerden hoşlanmayan, palyaço gördüğünde asla gülmeyen kişilerin sahip olduğu korkunun ismi Koulrofobi'dir.

Palyaçolardan korkmak, onları korkunç bulmak ile alakalıdır.Yapılan araştırmalara göre, çocuklukta palyaçolar ile ilgili ya da palyaçoların olduğu bir ortamda yaşanan kötü bir olay ile ilgili bir korkudur Koulrofobi. "Çocukluğa inme"yi gerektirebilir. Zira, ta çocukluktan bu yana sizi Koulrofobi ile baş başa bırakan şey, ancak yine çocuklukta çözümlenebilir. Yaygın bir diğer görüşe göre de, filmlerde palyaçoların konu olarak seçilmesi ve onları korku filmlerinin merkezine oturtulması Koulrofobi için yeterlidir.

1976 yapımı The Clown Murders filminde, palyaço kılıklı bir katil cadılar bayramında şaka yapmak isteyen gençlere musallat olur.

1990 yapımı O filmi, küçük bir New England kasabasındaki hain gücün, bir palyaçonun şeklini alarak ortalığa dehşet saçmasını anlatır.

1989 yapımı Clownhouse filminde, yaşları birbirine yakın üç erkek kardeşin palyaçolarla olan bir gecelik korkutucu deneyimini anlatılır.

Eisoptrophobia – Aynalardan Kormak

Geniş anlamda aynalardan korkmak anlamına gelen “Eisoptrophobia”, daha dar anlamda ise ayna yoluyla ruhlar alemiyle iletişime girmek zorunda kalmaktan korkmak anlamındadır. Bu korkunun mağdurları korkularının mantıksız olduğunu bilse de yine de yersiz bir endişe yaşarlar. Çünkü korkularının temelinde genel olarak, ayna kırmanın uğursuzluk getireceği veya aynaya bakmanın ruhlar alemiyle temasa geçilmesine sebep olacağı, gibi batıl inançlar yatıyor. Ama şimdi hepimize tanıdık gelen bir ayna korkusundan bahsedelim. “Karanlıkta ve evde yalnızken aynaya bakıp arkadan birinin geçeceği korkusu”.

Doğaüstü varlıklar konularıyla ilgilenen insanların inanışına göre aynalar bizim göremediğimiz gerçekliğe açılan kapılardır.Yani aynada 3 harfliler, periler, şeytanlar vb. geçip hayatımıza girebilirler, bize görünebilirler.O yüzden bu tip doğaüstü konularla uğraşan insanlar "başıboş" aynalara bakmaktan korkabilirler.

Aynalardan korkanlar olduğu gibi, birçok kişide tablolardan korkar. Özellikle insan portresi tablolarından. Bu kişiler evlerine kesinlikle insan portresi tabloları asmazlar. Herhangi bir şekilde bir tablonun önünden geçmek icap etse bile kafalarını çevirip tabloya bakmazlar ve hızlıca oradan uzaklaşırlar.Tablolar'dan korkan bir tanıdığıma onlardan niçin korktuğunu sorduğumda aldığım cevap şu şekilde idi.

"Tablodaki kişilerin bakışlarından rahatsız oluyorum.Sanki her daim beni izliyormuş gibi bir hisse kapılıyorum"

Şeytani bir gücün ailesini tehdit etmek üzere aynaları bir yol olarak kullandığını fark eden eski bir polis. Ve bu polisin başından geçenlerin anlatıldığı 2008 yapımı Aynalar filmini izledikten sonra, belli bir süre aynalara bakarken birçoğumuz tedirgin olmuşuzdur.

Korkuyla ilgili güzel bir sözle konuyu sonlandıralım..

İnsanların çoğu kaybetmekten korktuğu için, sevmekten korkuyor.
    Sevilmekten korkuyor, kendisini sevilmeye layık görmediği için.
    Düşünmekten korkuyor sorumluluk getireceği için.
    Konuşmaktan korkuyor, eleştirilmekten korktuğu için.
    Duygularını ifade etmekten korkuyor, reddedilmekten korktuğu için.
    Yaşlanmaktan korkuyor, gençliğin kıymetini bilmediği için.
    Unutulmaktan korkuyor, dünyaya iyi birşey vermediği için.
    Ve ölmekten korkuyor aslında yaşamayı bilmediği için..

W.Shakespeare

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elzemsin -- 7 Şubat 2013; 4:41:03 >

• Eline saglik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O lanet olası palyoço filmleri yüzünden 2-3 yaşından 9-10 yaşına kadar Koulrofobi geçirmişim tabi ozaman böyle bir şey olduğunu bilmiyordum ama asla ama asla yanlarına bile yaklaşamaz konuşamazdım yanıma eğer biri yaklaşırsa ağlamaya başlardım büyükçe düzeldi herhalde ama hala evdekielr dalga geçer benle konusu açılınca
  • konuyu biraazdah derleyip sinema bölümüne aç güzel cevaplar gelir
  • Korktum lan.

• Ben bu yaşımdayım hala korkarım insan kuklalarından

• yahu ne korkuyorsunuz, Jeff Dunham'ın gösterisini izleyin. 1.30 saat ve türkçe altyazı mevcut. Ben yıkılmıştım izlerken

• Güzel konu gercekten.

• Lanet olsun palyaçodan korkan adam Dark knight ı izlesin idolü olur adam
  • birden üstüme saldıracakmış gibi geliyor şu koca ağızlı olanlar
  • Geceleri loş ışıkta kesinlikle aynalara yaklaşmam. Korku diyemiyorum çünkü karanlıkta aynaya baktığımı hatırlamıyorum bile. Baksam korkarım kesin. Düşüncesi bile ürpertiyor, o yüzden karanlıkta aynalardan olabildiğince sakınırım.
  • Cise gidemiyorum valla bravo ya

•  Tedirgin edici kuklalar, kötü ruhlu oyuncaklar, ürkütücü palyaçolar, lanetli aynalar

Su resmi gorunce korkudan bagirdim. Gercekten cok cirkin yaratiklar bunlar. Ulan ben simdi nasil uyucam?

• lanet olsun arkadaşım yaşım kaç olmuş fakat ben burda nasıl daha yatabileceğimi düşünüyorum.bu konuya açan arkadaşa sesleniyorum gerçekten bahsettiğin herşeyden tüğlerim diken diken diken okudum.ama şu kuklalar beni çok ürpertiyor ve ayrıca aynalarda..
  • quote:

Orijinalden alıntı: MayTheTriforceBeWithYou

Geceleri loş ışıkta kesinlikle aynalara yaklaşmam. Korku diyemiyorum çünkü karanlıkta aynaya baktığımı hatırlamıyorum bile. Baksam korkarım kesin. Düşüncesi bile ürpertiyor, o yüzden karanlıkta aynalardan olabildiğince sakınırım.

Babaannem anlatmıştı.Eski zamanlarda geceleri aynaların üstünü çarşaflarla örterlermiş.Sebebi ise geceleri aynaya baktığında kendi görüntüsünün yanında üç harflilerinde görünebilmesiymiş.Batıl bir inanış belki ama, ben hala geceleri aynaya uzunca bakamam.. Benim korkum onları görmekten değil kendimden ama. Aynadaki yansımamın her an korkunç birşey yapabileceği ihtimali geliyor aklıma.Başım aynaya 30 derece dönükken göz ucuyla aynaya baktığımda, yansımamın aniden bana doğru dönecekmiş gibi olma ihtimalini düşünmek bile yeterince tırstırıyor.Ve bir de musluğa ağız çalkalamak için eğilip geri kalktığında arkamda birini görme düşüncesi var ki, bana kalırsa en gerilimliside bu...

• quote:

Orijinalden alıntı: elzemsin

quote:

Orijinalden alıntı: MayTheTriforceBeWithYou

Geceleri loş ışıkta kesinlikle aynalara yaklaşmam. Korku diyemiyorum çünkü karanlıkta aynaya baktığımı hatırlamıyorum bile. Baksam korkarım kesin. Düşüncesi bile ürpertiyor, o yüzden karanlıkta aynalardan olabildiğince sakınırım.

Babaannem anlatmıştı.Eski zamanlarda geceleri aynaların üstünü çarşaflarla örterlermiş.Sebebi ise geceleri aynaya baktığında kendi görüntüsünün yanında üç harflilerinde görünebilmesiymiş.Batıl bir inanış belki ama, ben hala geceleri aynaya uzunca bakamam.. Benim korkum onları görmekten değil kendimden ama. Aynadaki yansımamın her an korkunç birşey yapabileceği ihtimali geliyor aklıma.Başım aynaya 30 derece dönükken göz ucuyla aynaya baktığımda, yansımamın aniden bana doğru dönecekmiş gibi olma ihtimalini düşünmek bile yeterince tırstırıyor.Ve bir de musluğa ağız çalkalamak için eğilip geri kalktığında arkamda birini görme düşüncesi var ki, bana kalırsa en gerilimliside bu...

İşte bu. Gece aynaya bakarken arkada başka bir varlık görmek... Düşüncesi bile titretmeye yetiyor beni. Aklıma bundan daha korkunç bir şey gelmiyor benim. Herhalde biri bana öyle bir şaka filan yapsa ciddi psikolojik zarar görürdüm.

• Yapmayin olm soyle seyler

• Bunlardan korkmak çok anlamsız ve saçma geliyor . Yani psikolojik bir sorunu olmayan bir insan neden korksun ki

• Sevdigim tek kukla iskender restauranti olani

• Gece gece iyi geldi saol eski korku filmleri çok sağlamdı ya artık düzgün korku filmi kalmadı omuriliğindeki ürpertiyi hissettirecek saçma sapan paranormal activity falan hikaye çekim kalitesinin düşüklüğüne rağmen unutamadıklarım var missed calldaki müziği duysam telefonu camdan atarım

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.